Gönderen Konu: Fotografcilik  (Okunma sayısı 8279 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tarık

• Tar?k
  • Forum Üyesi
  • Yer: Viyana/Istanbul
Fotografcilik
« : Ağustos 03, 2010, 14:38:15 »
Arkadaslar Selam,
Kisa bir zaman önce elime gecen profesyonal Kamera ile birkac cekim yapmak istiyorum.
Tabiiki ilk etapta Trenler olacak :D
Bunu icin sizlere birkac sorum olacak:
(önceden site icinde arama yaptim ama sorularima cevap alamadim)
1) Yaklasik 4 sene öncesinde Bayramda Halkaliya gidip Hareket müdürlügüne girmistim ve amatör bir kamera ile cekim yapacagimi söylemistim. Ordaki DDda calisan Arkadaslar sagolsun yardimci olmuslardi.Dikkatli ol, kendini ezdirme ve düsme diye ikaz vermisti. Sonra yaklasik 30 tane foto cekmeyi becermistim, Güvenlik gelip beni disariya atana kadar (evet, nasil olabilir bende bilmiyorum, ama bu olaydan sonra Güvenligin DD calisanlarindan daha cok yetkiyemi sahip olduklarini kendi kendime sordum)
Acaba bugün Halkali/Sirkeci/Haydarpasaya gidipte Görevlilerden/DD calisanlarindan rica etsem ayni sekilde bir calisma yapma sansim olurmu? Biliyorum, normalde izin gerekdir ama tatilim kisitli oldugu icin ve kamerada kisa bir süre önce elime gectigi icin daha önce firsat bulamadim.
2) Ayni sekilde sadece TCDD de olmayip, Istanbul Ulasim ve IETT nin garajlarinda(Metrobüs dahil) böyle bir cekim gerceklestirme imkanim olurmu?

Gerek bu sitede, gerekse diger Forumlarda bir yigin Fotograf bulunuyor elbette. Yanliz ebatlari ufak oldugu icin kendi makinemle cekmek istiyorum. Bunun disinda bu cekilen fotolarinda %99unun izin almadigina eminim (Tabiiki TCDD/IETT/Ulasim calisanlari ne kadar izin almak zorunda o konuya girmek istemem :D )

Bu konuda daha önce deneyimi olan Arkadaslar oldumu?

Yardimlariniz icin simdiden Tesekkür ederim!
Selamlar
Tarik B
56507 dijital oldu, simdi gereksizleri elden cikarma zamani geldi...

Çevrimdışı Kahraman

• Kahraman
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Tekno Kurgu Mimarl?k
Ynt: Fotografcilik
« Yanıtla #1 : Ağustos 03, 2010, 22:53:21 »
Size basit bir soru sorayim..
Allah Korusun, o istasyon sinirlari icinde raylar uzerindeyken basiniza bir is gelse, sorumlusu kim olacak? Aileniz ilk once kimi suclayacak..
Guvenlik tedbirleri sanirim bu sebepden dolayi...
Fotograflari burada paylasmaniz umidiyle..

.---- -  -
   (   ,----- - -     \_/        ___  c--U---^--'o  [_  |--------------'_| /_(o)(o)--(o)(o)
 ====================================================================================================================================================================

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #2 : Ağustos 03, 2010, 23:24:38 »
Tarık kardeşim , eğer Harun beye uğrarsan senin için TCDD danışmanı Adnan Ekinciyi arayıp belki izin alırdı.Kolay gelsin.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #3 : Ağustos 04, 2010, 00:51:00 »
Tarıkcım,

Askerlikte bir laf vardır ve bazı kurumların hepsinde de geçerlidir.

"Sorarsan herşey yasaktır."

Garajları bilemem ama mesela Haydarpaşa garında bir turist olsan, elinde de makineyle fotoğraf çeksen kimsenin birşey diyeceğini zannetmiyorum. Ama kalkıpta memurun birine sorsan adama durduk yerde sorumluluk yüklemiş olursun ne diyeceğini şaşırabilir. Soruyor demek ki kıllanacak bir durum var falan diye düşünebilir.

Ben bir sürü istasyonda fotoğraf çektim kimse birşey demedi. Mesela, buharlı loko Haydarpaşaya geldiğinde, depoya giderken, rayların ortasında neredeyse cirit atmıştım kimse de bir şey dememişti.
Bence sorma. Sormak daha tehlikeli. Birisi gelirse de Model Trenciler Kulübünden geliyorum çekim yapacağım de, kartını göster bütün kapılar açılır. :)

Merakla bekleyeceğiz.

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı Tarık

• Tar?k
  • Forum Üyesi
  • Yer: Viyana/Istanbul
« Yanıtla #4 : Ağustos 04, 2010, 13:58:28 »
Arkadaslar,
Cevaplariniz icin Tesekkür ederim.
Kismet olursa bu Pazar günü deneme amacla gidecegim. Bakalim ortaya ne cikacak?
Assadaki resimlerde son calismalarimdandir. Umarim begenirsiniz:

56507 dijital oldu, simdi gereksizleri elden cikarma zamani geldi...

Çevrimdışı Osman Yalçınkaya

• Osman Yalç?nkaya
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul - Suadiye
« Yanıtla #5 : Ağustos 04, 2010, 22:48:34 »
Ben de arkadaşımla Haydarpaşayı fotoğraflayayım demiştim ve ne olur ne olmaz diye orada gördüğüm birine sorunca "trenlere dikkat et kardeş" cevabından başka birşeyle karşılaşmadım :)
Açık yerleri çekmeye birşey demiyorlar ama depolara, atölyelere girmek istediğimde izin almak gerekli dediler.