Markalar, üreticiler > Genel Bilgiler, Kataloglar, Montaj Kılavuzları, Kaynak Dosyalar, Diğer markalar v.b.

SMD LED ler

<< < (2/5) > >>

Tarık:
harun ve sermet abi,
ilk basta verdiginiz bilgiler icin tesekkür ediyorum.
biliyorum, cok soru soruyorum ama anlamadigim yan direnci neden SMD gurubundan sonra bagladiniz?
anod ve katod olayina ilk bastan dikkat ettim ve gönderdiginiz cizimdeki gibi bagli. tek sorun bende direnc en önde, artinin orda oturuyor...
selamlar
tarik

Aynur&Sermet:
Merhaba Tarık,
Sorularını çekinmeden sorabilirsin. Yardımcı olabiliyorsam ne güzel.
Direncin LEDlerden once yada sonra baglanmasinin bir farki yok cunku seri devrede
akim aynidir.farketmez tek LED ve 16Volt icin 1000 (hatta 2000 yada 3000 ohm bile
olabilir) ohmluk direncle bile isildayan bir LEDiniz olur eger LED saglam ve dogru
baglanmissa

selamlar

sermet Eray

Tarık:
sermet abi,
cevaplarin icin tesekkür ederim.
direnc i 150 Ohm olarak belirlemistim. su an icin öylede kalsin.
simdi sadece calistirmak kaldi..
bir yerde bir sorun var, ama bulamiyorum. malum, denemeden, aramadanda birsey bulunmuyor. bende bu ögleden sonra hep onunla ugrastim, ama hala tik demiyor. simdilik braktim zaten..
biraz cikip gezicam, viyanada yine metroyu uzattilar (avrupa sampiyonalari icin)
gidip biraz incelemek istiyorum (özellikle aksam üstü)
 kafami topladiktan sonra tekrar devam ederim. bu gece su smd leri calistirmak istiyorum...
selamlar
tarik

Aynur&Sermet:
Merhaba Tarık,

Bu denemeleri pil ile yaptin mi? Bence en uygunu sana gerekli olan gerilime uygun bir pil düzenlenimi(9V+9V=18V gibi) yap ve onunla LED devresini dene LEDler yanıyorsa devre tamamdır. Daha sonra DECODER'a baglar denersin umarım en kısa sürede calistirisin.
Bu arada Kilisenin oldugu meydanda bizim icin de derin bir soluk  al, oraya yakın bir trenci vardı  bizim yerimize vitrinine bir bak.

Selamlar ve sevgiler

Sermet Eray

Tarık:
sermet abi,
dün gece aklima birsey geldi, hemen onu denedim: bende sadece dijital sistem var, roco Lokmaus 2. bu sistemde raylarin üstüne decodersiz bir loko koydugun zaman lokonun tüm isiklari yaniyor, motora elektrik geldigini duyuyorsun (sokaktaki trafolarin vizildisi gibi). bende decoderi salladim, direnc ve smd leri direk raylarin üstüne taktim. ve sonuc: yandilar!(yani ayvayi yemediler, isik verdiler :D )
ardindan yine decoder ile denedim, tik yok...
sonra decoderi bir soketli lokoya bagladim, tüm fonksiyonlari calisiyor..
sonra yine smd lere bagladim, tik yok..isik ac kapa tik yok..yön degistir, yine tik yok...
yani bu durumda aklima tek gelen sey: direnc decoder icin yüksek geliyor (ki normalde benim bildigim kadari ile zaten direncler decoderin üstünde olmazmi?)
selamlar
tarik b

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git