Gönderen Konu: 5 yıl sonra yeniden  (Okunma sayısı 5139 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bozgeyik

• Forum Üyesi
  • Yer: Gaziantep
  • Mehmet Bozgeyik (05324014884)
5 yıl sonra yeniden
« : Aralık 25, 2021, 20:27:51 »
Merhabalar;
2016 yılından itibaren forumun üyesiyim fakat bir türlü aktif bir şekilde ilgilenemedim hobi ile bir çok konuyu ve tavsiye yazılarını okudum, hepsi çok çok faydalı bilgiler öncelikle bunun için foruma katkı ve emek veren herkese tek tek teşekkür etmek isterim.
Şu an Berlin'deyim yılbaşına kadar da burada olacağım o yüzden hobiye olan ilgim hazır artmışken ve fırsatım da varken bir başlangıç yapmak istedim, okuduklarım sonucunda 2 raylı dc dijital H0 ölçekli bir başlangıç paketiyle başlamamın uygun olacağı. Çünkü lokomotif harici almam gereken bileşenleri daha uyguna alabileceğim kanaatindeyim. Temelde istediğim Türkiye şartlarında hobiyi devam ettirmek durumunda olacağım için birden fazla marka lokomotif  ile kompleks bir diaroma yaratmamı engellemeyecek bir sistem ile başlangıç yapmak, bu yüzden doğru bir temel atmak istiyorum bana yardımcı olur musunuz ?
Biraz bakındıktan sonra şu ürünü buldum :

https://www.haertle.de/Modelleisenbahn/Spur+H0/Startpackungen+Spur+H0/TRIX+21528+Digital+Startpackung+Gueterzug+Epoche+III+DB+DCC+Spur+H0.html

Tabii ki kontrol kumandası ray sistemi taleplerimi karşılar mı bilemiyorum farklı ürünler, setler veya ayrı ayrı lokomotif, ray ve kumanda sistemi almam mı mantıklı ikilemdeyim, vereceğiniz kıymetli dönüşler için şimdiden teşekkürler iyi akşamlar dilerim.

Çevrimdışı Kerem Türker

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: 5 yıl sonra yeniden
« Yanıtla #1 : Aralık 27, 2021, 09:25:36 »
Mehmet Bey Berlin'de bu işe başlayarak doğru bir tercih yapmışsınız. Ancak almayı düşündüğünüz setteki raylar kendinden pedli. Yani balast dediğimiz şekliyle bütün olarak üretilmiş. Dolayısıyla Türkiye'ye geldiğiniz zaman setinizi ray bakımından genişletmek istediğinizde aynı seriyi bulmakta güçlük çekebilirsiniz. Tamamen kişisel zevk ve tercih meselesi olduğu için sadece kendi tercihimi belirterek söylüyorum; balastsız ray seti ile başlamak ve daha sonra kendinizin balast uygulaması yapması hem malzeme bulma açısından hem de gerçekçi bir görünüm için daha faydalı olabilir.

Çevrimdışı Bozgeyik

• Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Aralık 27, 2021, 11:28:15 »
Cevabınız teşekkürler Türker Bey, 4-5 adet model tren mağazasına gideceğim bu hafta balastsız raya sahip setlere bakayım o zaman.

Çevrimdışı Özcan

• Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Aralık 27, 2021, 19:52:04 »
Mehmet Bey,

Eğer o sette aklınız kaldıysa, aşağıdaki linkteki işlemlerle her türlü farklı marka ek rayı o sete ekleyebilirsiniz :
https://www.trix.de/en/products/trix-c-track/crossing

Selamlar,
Özcan

Çevrimdışı MERTDURUDAS

• MERT DURUDA?
  • Forum Üyesi
  • Yer: KADIKÖY
« Yanıtla #4 : Aralık 27, 2021, 22:13:33 »
Mehmet Bey merhaba,
bu işe yeni başlıyorsanız size daha radikal birşey söyleyeceğim. Kesinlikle HO ölçek ile başlamayın. N Ölçekle başlayın. Aynı ölçülerde HO ölçekle yapabileceklerinizin iki misli dioramalar yaratabilirsiniz. Türkiye de bu hobinin en büyük handikapı yer problemidir. Evlerimizin içinde  trenlerimize yer bulmak çok zordur. En fazla bir iki metrelik bir masa edinip onun üstünde, ne sığdırabilirseniz, onunla yetinmek zorunda kalırsınız. Bu da HO ölçek ile çok sıkıcı olur. yaklaşık 30cm.lik yolcu vagonlarıyla kaç vagon peşpeşe takarak dizinler oluşturup, kaç katar döndürebileceksiniz. kaç makas kullanabilirsiniz ki, çift hatlar veya tali hatlar yaratabilin. bir peron yapmak isteseniz, üç vagon bir lokomotif en az 110cm. eder. buna göre peron yapacaksınız, birde istasyon giriş çıkışlarında makaslar kullanmak isterseniz ölçüleri düşünün.   hiçbirimizin ne bir garajı, ne bir çatı arası veya kocaman mekanlarda tüm üyelerinin bir araya gelerek trenlerini sürdükleri müthiş dioramalar inşa edilmiş klüplerimiz var.  N ölçekde çok mükemmel modeller var. artık sesli dekoderler, ışıklı vagonlar, çok ayrıntılı, teferruatlı modeller üretilebiliyor. mesela incelediğiniz Trix in N ölçek MiniTrix i var, Fleischmann var, Arnold var. Bunlar N ölçekte çok güzeller. Daha birçok marka N ölçek üretiyor. Çeşit bulamam kaygınızda olmasın, artık herşey üretiliyor. Türkiye de bulamam derseniz, Türkiye de zaten  hiçbirşey yok. Hiçbirşey bulamayacaksınız. Herşeyi dışardan getirtmek zorunda kalacaksınız. sadece kişilerin internete koyup sattıklarıyla yetinirsiniz. sonuç olarak, şahsi tavsiyem N ölçek yapın. ben çok pişmanım, HO ile başladığıma. ama ben başladığımda N ölçek çok zayıftı, çok kabaydılar.  şu anda elimde okadar çok malzeme varki, N ölçeğe dönemiyorum. Youtube bir hazine, çok araştırın, inceleyin. Çünki bu iş, bizim için çok çok pahalı hale geldi. pişmanlıklar çok kötü olur. size kolay gelsin diyorum. çok güzel bir uğraş bu.
Mert Durudaş

Çevrimdışı Bozgeyik

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Aralık 28, 2021, 12:20:00 »
Cevaplarınız için ayrıca teşekkür ederim vakit ayırıp uzun uzun mesajlar yazmışsınız, foruma kayıt olmak gerçekten doğru bir kararmış N ölçü mü H0 ölçü mü olacak ya da çok farklı bir sonuçla mı mağazadan çıkacağım sanırım onu alınca hep beraber göreceğiz. Konu başlığı açarken ulaşmak istediğim noktaya hemen hemen ulaştım sayenizde amacım yanlış bir başlangıç yapmamaktı umarım daha fazla hobi severin dikkatini çeker ve benimle aynı sıkıntıları yaşayanlara bir kılavuz olur bu konu. Saygılar.

Çevrimdışı TRAINMAN

• Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Ocak 02, 2022, 10:10:32 »
Hoş geldiniz, bende yer ihtiyacımı karşıladığımda çizdiğim diaromayı mevcut HO modellerimle yapacağım .Yer çok önemli bu arada mümkün olduğunca müstakil bir oda lazım. Tüm model trencilere iyi seneler, pandemiden kaybettiklerimize tanrıdan rahmet diliyorum.

Çevrimdışı Bozgeyik

• Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Ocak 03, 2022, 10:53:38 »
Yurda dönüş yaptım beraberimde biraz ikinci el ray,
 2 adet vagon
https://www.trix.de/en/products/details/article/15077/1770?tx_torrpdb_pi1%5Bbacklink%5D=1770&tx_torrpdb_pi1%5BbrandId%5D=2&tx_torrpdb_pi1%5Bera%5D=&tx_torrpdb_pi1%5Bfilter%5D=1&tx_torrpdb_pi1%5Bgaugechoice%5D=7&tx_torrpdb_pi1%5Bgroupchoice%5D=9&tx_torrpdb_pi1%5Bnewonly%5D=0&tx_torrpdb_pi1%5Bpage%5D=1&tx_torrpdb_pi1%5Bpagesort%5D=artnrasc&tx_torrpdb_pi1%5Bperpage%5D=18&tx_torrpdb_pi1%5Bsubgroupchoice%5D=&cHash=14a7c59e41e3fe03e85751f086082043

Ve https://www.fleischmann.de/en/product/247701-0-0-1-1-411-0-001001-0/products.html

Bu set ile hobiye başladım balastsız raylı set bulmak oldukça zordu dolayısıyla zaman içerisinde aldığım rayları kendim balastlayıp uydurmaya çalışacağım ya da fleischmann raylardan devam edeceğim, herkese verdiği değerli bilgilerden dolayı teşekkür ediyorum daha sık görüşmek üzere.

Çevrimdışı MERTDURUDAS

• MERT DURUDA?
  • Forum Üyesi
  • Yer: KADIKÖY
« Yanıtla #8 : Ocak 11, 2022, 22:13:14 »
Mehmet Bey,
Merhaba,
Görüyorum ki, N ölçekle başlamışsınız. Hayırlı olsun. hiç pişman olmayacaksınız. Seçtiğiniz MiniTrix vagonlar çok güzel.
Bundan sonra dönem ve ülke tercihlerinize dikkat ederek dünyaları yaratabilirsiniz. Bol trenli günler dilerim.
Mert Durudaş

Çevrimdışı mubumu

• Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Ocak 14, 2022, 09:16:36 »
Merhaba,

starter set almak için ve mağaza öneriniz nedir ?