Gönderen Konu: Kısa makas - Uzun makas farkı  (Okunma sayısı 2993 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
Kısa makas - Uzun makas farkı
« : Temmuz 13, 2009, 19:58:47 »
Hornby de benim bildiğim kadarıyla kısa uzun ve viraj makası ve Y tipi olmak üzere dört değişik makas bulunmakta.
Buharlı lok kullanmadığım sürece 2 yada 3 aks lı dizellerde uzun kısa makas fark edermi ? Yoksa sen sen ol hep uzunmu kullan tavsiye edilir?

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Ynt: Kısa makas - Uzun makas farkı
« Yanıtla #1 : Temmuz 13, 2009, 20:05:51 »
Y makas benim bildiğim Hornby ile Piko'da var, bana özellikle Tüneldeki tramway hattının sonunu hatırlatıyorlar. Viraj makasların kurgularda kullanımı, gerçek hayatta da olduğu gibi az diye düşünüyorum.

Uzun yada ekspress makas uzun ve hızlı giden lokomotifler için uygun. Kısa makaslarda açı daha büyük olarak hattan ayrılma olduğundan, uzun lokomotifin raydan çıkma olasılığı artıyor. Uzun makaslarda ise açı daha dar ve daha uzun mesafede hattan ayrılma sağlanıyor. Küçük bir buharlı veya dizel için fark etmeyeceğini düşünüyorum.

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #2 : Temmuz 13, 2009, 20:39:03 »
Konu açılmışken, düşük hızda geri giderken aradaki vagonlardan birinin deray olmasının sebebi ne olabilir ?

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #3 : Temmuz 14, 2009, 00:22:17 »
Ferdi kardeşim,geri giderken genellikle hafifi vagonlar raydan çıkar,kapalı yük vagonların varsa içlerine bitmiş piller yapıştırıp hem çevreyi korur hem vagonlarını ağırlaştırırsın.
Ben bazen yolcu vagonlarının bile altına ince sarı levhalar koyup biraz ağırlaştırıyorum.
Bir de vagonlar arasında birbirine değen herhangi bir parça var mı ona bak.
Bir başka çözüm de vagonların yerlerini değiştirmek olabilir.
Selamlar sevgiler..........
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.