Gönderen Konu: Digital farkı  (Okunma sayısı 9184 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Zeynel

• Ziyaretçi
Digital farkı
« : Ocak 06, 2007, 20:38:58 »
Ya arkadaşlar bu digital sistemin AC veya DC den farkı nedir ya?

ctekin

• Ziyaretçi
Ynt: Digital farkı
« Yanıtla #1 : Ocak 06, 2007, 21:08:09 »
Zeynel selam,

AC/DC ile digital diye bir fark yoktur. Analog ile digital farkı vardır. Analog sistemlerde kontrol ray üzerindeki akım ile sağlanır: yüksek akım - fazla sürat, çok yüksek akım - yön değiştirme gibi.

Digital sistemlerde akım değişmez. Kontrol akım üzerinden decoderlara sinyal olarak gönderilir. Akım üzerinden gönderilen sinyal bir decoder adresini hedef alır; komutlar bu decoder hangi lokoda ise o loko tarafından algılanır ve uygulanır: yani bir loko 50km. hızla giderken diğer loko 70km hızla gidebilir ve bu arada düdük de çalabilir.

Biraz kısa oldu ama işin aslı şudur: analog sistemde akım kontrol görevi üstlenirken, digital sistemde komutları taşıyan medya görevini üstlenir.

Cem.

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
« Yanıtla #2 : Ocak 07, 2007, 01:50:39 »
Açıklamanız için çok teşekkürler. Biraz teknik deyimler nedeniyle kafam da tam oturmadı ama, deyimimi mazur görün, bencileyin bir amatör için şöyle diyebilir miyiz? "AC ve DC sistemlerde raylardaki akım aracılığı ile lokomotifleri kontrol ederken (daha doğrusu benim için etmeye alışırken), digital sistemde lokomotifleri ayrı ayrı kontrol edebiliyoruz." Doğru mu düşünüyorum? Eğer bu düşüncem doğruysa, "digital sistemlerde aynı hat üzerinde birden fazla lokomotifi kontrol etmek çok daha kolay" diyebilir miyiz?

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Ocak 07, 2007, 01:56:42 »
selamlar,

kesinlikle doğru anlamışsınız. ayrıca analog sistemde lokoların hepsi aynı hızda gitmek zorundadır çünkü raydaki akım aynıdır. ancak digital'de raydaki akım sabit olmakla birlikte bu akımın ne kadarını hız olarak kullanacağı lokonun decoderine gönderilen komut ile tespit edilir. yani her loko ayrı hızda çalışabilir.

cem.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #4 : Ocak 07, 2007, 17:37:14 »
Peki arkadaşlar digital ile analog arasında belirgin bi fyat frkı var mı?Hangisi daha çok kullanılıyo?Ve digital olunca lokolarda bi fark oluyo mu yani AC digital ve DC digitalde?

Zeynel selam,

Digital ve Analog arasında aslında digital lehine büyük bir fark var.
Yeni başlayanlar bunun aksini zannediyorlar ve digitalin dah apahallo olduğunu düşünüyorlar.

Diğer markaları bilemiyorum ama distribütörü olduğumuz Hornby de bir karşılaştırma yaparsak şöyle bir tablo ortaya çıkıyor.

Klasik analog bir besleme ve kontrol ünitesi aşağı yukarı 110 YTL civarında.
Sadece tek bir loko kullanacaksan ve diaroma kurmayacaksan fiyat bu civarda. Eğer bir başlangıç seti alırsan setin içindeki kumanda ve besleme daha da ucuza geliyor.

Ama bir diaroma/kurgu yapmak istersen işler çok değişiyor.

3 hatlı ANALOG bir sistem kurduğunu düşünürsek 300 YTL civarında bir besleme/kontrol maliyeti çıkar.

Ama DIGITAL sistemde (Hornby Select, diğer markaların fiyatını bilmiyorum) bu fiyat 250 YTL ve loko başına da 35 YTL bir maliyet getirir.
Üstelik bu kumandanın standart beslemesi ile 60 loko adresleyebilir ve 3 tanesini de aynı anda çalıştırabilirsin.

Eğer beslemesini 4 Amperlik ile değiştirirsen (120 YTL civarında) aynı anda gene 60 loko adresleyebilir ve 10 adet lokoyu aynı anda çalıştırabilirsin.

Özetle maliyet açısından 2-3 lokodan sonrası digitalde neredeyse extra hiçbir maliyet getirmez ama analogda her hat için ayrı besleme kumanda maliyeti gelir ve bu da digitale göre çok daha pahallıya gelir.

Tabii digital sistemin daha önce arkadaşların bahsettiği sayısız avantajı var. Bütün diaromanı tek bir bağlantı ile besleyebilirsin. Ama analog sistem büyüdükçe her hat için ayrı kablolama yapman gerekir.

Harun

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ocak 11, 2007, 00:30:14 »
Bir soruyla konuyu biraz daha açmak isterim Harun Bey. Elimizdeki DC lokoları sözünü ettiğiniz decoder ile digital'e dönüştürmemiz mümkün mü. Bu dönüşüm için lokoloraın mutlaka DCC ready özellik taşıması mı gerekiyor?

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Ocak 11, 2007, 01:38:43 »
Selamlar,

Harun bey yerine ben cevaplayayım dedim: HAYIR. Lokonun DCC ready olması şart değil. Bildiğim kadarıyla "DCC ready" zaten bir adet soketten ibaret (arkadaşlar, bu bilgi yanlış ise düzeltin lütfen). soket yerine milyonlarca modelcinin yaptığı gibi decoderi motor uçlarına ve diğer fonksiyon unsurlarına (lamba, buhar jeneratörü, vs.) lehimleyebilirsiniz. model trenlerdeki digital mevzusu sanıldığı gibi karmaşık, anlaşılmaz, zor değildir. hatta isterseniz kendiniz bile decoder yapabilirsiniz (Harun bey kızmayın).

bu konu ile ilgili olarak Harun bey elindeki decoder'ların kullanma kılavuzunu koymuştu digital ile ilgili bir konuya (link aşağıda). orada herşey net olarak anlaşılıyor: yani hangi uç nereye gitmeli gibi.

http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=341.0

saygılar,

cem.
« Son Düzenleme: Ocak 11, 2007, 01:42:46 Gönderen: ctekin »

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Ocak 11, 2007, 02:41:32 »
Olayı kavradım galiba. Benim en kısa sürede Harun Beyin mağazasını ziyaret etmem gerekiyor...İlginiz için teşekkürler...

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #8 : Ocak 11, 2007, 02:49:49 »
Cem bey gayet güzel anlatmış.

Decoder dediğimiz şey kumandadan aldığı sinyalleri (komutları) en basit anlatımıyla kendi üzerindeki devre vasıtasıyla elektrik gücüne dönüştürüyor ve bunları ayrı ayrı kablolardan veriyor. Siz de bu kabloların hangisinde elektrik olduğuna bakarak bunları gerekli yerlere bağlıyorsunuz. (Çok basit oldu) Ama gerçekten de böyle.

Eğer yarın vaktim olursa çok basit bir mekanizmaya (Bahman vagonete) bir decoder takıp göstereceğim.

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı Haksan

• Bülent Uzunkaya
  • Forum Üyesi
  • Yer: ANTALYA
« Yanıtla #9 : Ocak 11, 2007, 09:44:58 »
Harun bey merhaba.benim elimde 4 adet fleischmann loko var.Bunların ikisinde 6 bacaklı dekoderler takılı diğer ikisinde hiç yok.Hornby nin dijital dekoderlerini bu lokolara takabilirmiyiz.Takılır derseniz bu dekoderleri bunları siz takarmısınız?benim elektronik ve lehim işlerinde hiç tecrübem yokda.Birde yukarıdaki yazınızda beslemesini 4 amper yaparsanız 60 loko adresleyebilir ve aynı anda 10 loko çalıştırabilirsiniz demişsiniz.4 amper yaparsanız derken bizim analoglarda kullandığımız 14volt trafolardanmı bahsediyorsunuz?Adresleme nedir ?bunlara bir açıklık getirirmisiniz.Selamlar

Bülent

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #10 : Ocak 12, 2007, 00:04:32 »
Bunların öztürkçesi digital bu işi iyi profesyonelleştiriyor....
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Ocak 12, 2007, 00:38:18 »
bu arada dioramamızda bulunan kömür yükleme rampası dijital sistemdemi çalışıyor

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #12 : Ocak 12, 2007, 02:41:30 »
Bunların öztürkçesi digital bu işi iyi profesyonelleştiriyor....

Evet haklısın, kullanım şekli daha profesyonel gibi oluyor ama diğer taraftan da bir kere mantığı anladıktan sonra kurulum daha amatörce bile diyebiliriz. Hem fiyat açısından hem de basitlik açısından büyük avantaj. Dünya kadar besleme kablosu yerine tek bir besleme kablosu kullanıyorsun.

Bu arada Okan'a da katılıyorum. Herşeyi digitalle kumanda etmek gerekmiyor ve bazen şu konveyör ve yükleme/boşaltma rampası gibi aksesuarları normal DC olarak kumanda etmek hem daha zevkli hem de daha kolay.

Harun

Çevrimdışı Haksan

• Bülent Uzunkaya
  • Forum Üyesi
  • Yer: ANTALYA
« Yanıtla #13 : Ocak 12, 2007, 10:30:06 »
Özgür bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Gerçekten çok aydınlatıcı oldu.Daha öncede belitmiştim yine belitmek ihtiyacı duyuyorum.Artık dijital ile ilgili konuları ayrı bir başlık altında yaparsak benim gibi dijitale geçmek isteyen arkadaşlarada ayrıntılı bilgi vermek kolaylaşır diye düşünüyorum.

Bülent

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Ocak 12, 2007, 13:16:08 »
Bencede herşeyi digital kumanda etmek gerekmiyor.Lokolar yeterli.Ulaşılması zor yerdeki makaslar da olur.Plaktorna belki.Ama daha fazlasına gerek yok sanırım.

Çevrimdışı Emre B. ÇAKIR

• Emre
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?zmir
« Yanıtla #15 : Ocak 13, 2007, 14:25:59 »
  Bir soruda benden, en yeni üyeden...Digital başlangıç seti alıcam (mesela Hornby ) seti kurdum sonra başka bir markanın dijital setini aldım ( varsayım ). İki farklı dijital loko tek kontrol ünitesinden kumanda edebilir miyim?

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Ocak 13, 2007, 15:02:43 »
Sanırım Roco larda uyumlu.Liliput u bilemiyorum doğal olarak.Ama uyumlu olması gerekir diye düşünüyorum.Sanırım sadece Fleischmann problem çıkarıyor ama çözümü olması lazım.Çünkü bildiğim kadarıyla Derya beyin kurgusunda Liliput,Trix,Roco,Fleischmann hepsi var.

Çevrimdışı Emre B. ÇAKIR

• Emre
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?zmir
« Yanıtla #17 : Ocak 14, 2007, 19:20:21 »
İlginiz için teşekkür ederim. O zaman geriye sadece hangi setle başlama kararı kalıyor...Sanırım en zoru da bu..İnternet sayesinde her bilgi elimizin altında ama bu kadar çok seçeneğin olmasıda karar verme aşamasında işleri zorlaştırıyor. Gerçi hornby nin kendi internet sitesinde de digital setler az sayıda :P