Gönderen Konu: Sistem tercihleri  (Okunma sayısı 5416 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Sistem tercihleri
« : Ocak 02, 2007, 15:53:17 »
Son zamanlarda forumumuza ve grubumuza yeni katılan arkadaşların fikir edinmesi için bu anketi açmayı uygun gördüm.Hangi tip işletim sisteminden yana tercih kullanıyorsunuz?Çoğunluk hangisini tercih ediyor?
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Ynt: Sistem tercihleri
« Yanıtla #1 : Ocak 02, 2007, 19:04:35 »
Buharlının kendisi dururken AC DC tartışması yapılır mı?

Siz hiç elektrikle çalışan buharlı lokomotif gördünüzmü gerçek hayatta?

Eksik olmuş ;D

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ocak 02, 2007, 22:10:53 »
Selamlar,

Ben 3 ray AC tercih ediyorum; ister analog, ister digital :)

Sebepler:

Daha gerçekçi: aynı hatta iki tren kafa kafaya gelebiliyor

Daha kolay: makas, contact ray kullanımı (mevcudiyet tespiti için), sinyal, uncoupler, vs. gibi unsurlar AC'de daha kolay ve sorunsuz kurulup kullanılabiliyor.

Mekanik üstünlük: AC motorların mekanik ve çalışma prensipleri çok daha cazip benim için. Bu nedenle digital'e de biraz sinir oluyorum zaten ama olur o kadar!

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Bu arada bir önemli not: AC ile DC arasındaki esas ayrım aslında akım türü değil 3. ray olmalı çünkü 3 ray AC sistemler aslında DC ile de çalışabilir. Tersi de geçerli mi (2 ray sistemler AC ile çalışabilir mi?) bilmiyorum, sanırım Özgür bey bize söyleyebilir.

Cem.

Not: Harun bey, buharlı fiyatları düştüğünde :) :) :) bu tartışmalar bitecek tabi! Ama o güne kadar katlanacağız :)

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ocak 02, 2007, 23:01:56 »
Cem bey ...

Elbette sizin görüşünüz bu.Saygımız doğal olarak sonsuz.Ama çok dikkatimi çeken birşey var.Bu gerçekçilik konusundaki yorum farkından kaynaklanıyor sanırım.Bizler gerçekçilik derken dış dizayn itibariyle gerçekçilikten bahsediyoruz.Çalışma prensibi itibariyle gerçekçiliğin ta kendisini yakalamak isteyen adam sanırım HO ölçekli maketçilikle uğraşmaz.Çünkü elektrikli lokomotifler dışında bir şansı yok (o da doğal olarak katener hattı çekip elektriği panto vasıtası ile almak kaydıyla).Herhalde HO ölçekli maketlerde paf küf yağlı sular damlayıp,pompa sesleri duyup gaz açıldığında da yeri göğü inlete inlete bum bum eşofman sesleri bir buharlı loko ne kadar çıkarabilir?Hornby en güzel örneğini sergiliyor bunun live steam ile ama onunda çapı belli gücü bir yere kadar yetiyor doğal olarak.%100 çalışma prensibini de dahil ederek gerçekçilik isteyen adam herhalde 1:10 ölçekli (benim hayal ettiğim maketler.. ;D) modellerle uğraşır.Bir tek kafa kafaya çarpışma olayında size hak verebiliyor gibiyim.Ama ben kimsenin kaza yaptırmak için özel uğraş sarf edeceğini sanmıyorum.Özellikle günümüz trenlerinde ATS lerin çalıştığını (tabii TR bu konuda Avrupa ülkelerine baya bir uzak) kaza riskini minimum dereceye indirme çalışmalarının son sürat devam ettiğini düşünecek olursak bu kusurun bizim gözümüze batan 3. ray dan çok çok daha ufak (görünmez diyebilecek kadar) bir kusur olduğunuda düşünüyordur herhalde DC ci arkadaşlarım.... ;)

Saygılar

Jimmy Cem

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ocak 03, 2007, 01:11:33 »
Jimmy Cem selam,

Trenleri kafa kafaya getirmekten kastım tabi ki "çarpıştırmak" değil. bir hat düşün, tam ortasında tali hat var, trenler iki uçtan karşı karşıya geliyorlar (bir arkadaşım bunu DC'de loko içinde motor uçlarını ters bağlayıp yapıyor ama palyatif çözüm tabi), biri tali hatta giriyor, öbürü ana hatta devam ediyor. böylece birbirlerinin yanından geçip gidiyorlar.

alttaki palet tabi kişisel zevk meselesi, beni rahatsız etmiyor çünkü o olmadan nelerin olamayacağını biliyorum.

aslında konu sarp ve senin dediğin gibi; tam gerçekçilik 1/87'de mümkün değil, bu durumda kişisel tercihlere göre bazı şeyleri feda etmek zorundayız.

sanırım artık bir yerlere gelmeye başladık.

Cem.

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ocak 03, 2007, 15:47:06 »
Tabii ki mesafe kat edeceğiz.Kızak ta beni çok rahatsız etmedi.Şasinin altına devamlı bakacak değiliz.Ama tabii ortadaki çivilerin göze batması mutalaka kızaklar kadar sineye çekilebilecek küçük türden değil.Dahası yağ kanalı v.b. maketlemeleride engelliyor.Karmaşık elektronik sistemleri beğenmediğimi  daha önce de söylemiştim.Ama sanırım tek çözüm digital.Bildiğim kadarıyla digitalde tüm lokoları bağımsız kumanda etme imkanı var.Derya bey sanırım bu işin en profesyoneli kendileri daha detaylı bilgi sahibidir.Mutlaka bir çözümü var bunun.

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Ocak 03, 2007, 16:31:14 »
Jimmy Cem doğrusun; tek çözüm digital'e geçmek.

Tabi bu lokoların durumunu kurtarıyor. Geriye makaslar ve diğer aksesuarlar kalıyor ki onları digital'e geçirmek çok masraflı, ama bir şekilde hal çaresi bulunur. Yağ kanalları konusunda biraz düşünmek lazım ama oralara ince telden eski 3 ray sistemine benzer birşey yapılabilirse çok rahatsız edici olmayabilir.

aslında söylediğin iyi oldu tam da kendime bir dolum istasyonu yapmıştım, bir ray feda edip deneyeyim bari. bitince fotoğrafları koyarım ama ay sonunu bulabilir. Sendeki yağ kanalının fotoğraflarını buraya koyma şansı var mı?

Şimdilik hoşçakal,

Cem.

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Ocak 03, 2007, 16:35:18 »
Kurgu aşamasına henüz geçmedik.İzmir e dönünce ilgileneceğim.Ama bana o bahsettiğiniz çok cazip bir çözüm gelmedi.Bu arada unutmadan aklıma gelmişken....Elinizde bir tane SNCF 150X buharlısı vardı.Ve DC diye hatırlıyorum.(yanılıyorsam düzeltin).Şu an ne durumda.Satıldımı?Eğer sağlam ve elinizde bulunuyorsa hafta sonu İst dayım.Görmek isterim mümkünse.

Saygılar..

Jimmy Cem

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Ocak 03, 2007, 16:49:00 »
Selamlar,

Valla yağ kanalını denemeye çalışacağım bakalım ne olacak.

Hafta sonu uygun, loko (hatırladığın gibi DC) hala bende. O ilanı verdikten sonra satmamaya karar vermiştim ancak şimdilik öylece yatıyor, bende yatacağına bizden birisinde çalışsa benim daha çok hoşuma gider. İstersen mail'leşelim hafta sonu görüşelim - mail adresim profilimde var. Ayrıca seninle görüşüp tanışmak çok güzel olur.

Cem.

Çevrimdışı Jazzista

• Forum Üyesi
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #9 : Ocak 03, 2007, 17:03:42 »
Tabikide DC.Sistemimi değiştiriyorum burada ya :)