Gönderen Konu: Bu da Heisler..  (Okunma sayısı 7626 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Bu da Heisler..
« : Ağustos 29, 2007, 20:08:29 »
Bugün uzun uğraşlar sonucu bulduğum lokomotif ile nihayet karşılaştık.

Lokomotifimiz Heisler model, tarz ve yıl olarak Shay olarak benzer zamanlarda üretilmiş, yine benzeri amaçlarla çok ağır yükler için yüksek torklu sağlam makinalar. Demir arkadaşımız Shay ile akraba demişti, evet böylece eski dönem ilginç, şekilsiz ve klasik pistonlu sistemden farklı lokomotifler tamamlanmış oldu.

Lokomotifimiz 2002 model ve Rivarossi markasını taşıyor, Italya'da Amerika piyasası için üretilmiş ve DCC Ready. Ne yazık ki bu model lokomotif üreten halen bir üretici yok, bu da hiç kullanılmamış ama 2.el.

Lokomotifin kutusu aynen Bachman gibi havalı ! Büyük bir karton kutu içinde çift taraflı sünger içinde plastik korumasında lokomotif, şeffaf plastik torbasının içinde kullanım klavuzları ve içini açma rehberi, kırmızı kurdelasına sarılı kağıt üzerinde 1920 Heisler Locomotive Works tarafından kataloglarında(!gerçek lokomotifin kataloğu!) bulunan bir yazı ve iki küçük poşet içinde ekstra detay parçaları bulunuyor. İşte fotograflar: artık Bachman Shay ve Rivarossi Heisler için klupte bir gün yaparız...

Giriş...

Yakın çekimler

Kağıtta yazan

Men who know Locomotives tell you : "Heisler"

Nedim

• Ziyaretçi
Ynt: Bu da Heisler..
« Yanıtla #1 : Ağustos 29, 2007, 20:16:24 »
sevgili hobidaş dostum okan,
öncelik ile iyi günlerde kullanmanı dilerim.. koleksiyonuna bir parça daha ekledin..
benim koymuş olduğun fotolardan gözlemlediğim kadarı ile bunda buhar gucunu ortada bulunan saft ile ön dörtlü guruba ve arka dörtlü guruba göndermekte. yani bir saft ve dişli tekniği kullanılmış..
acaba biraz daha detay fotografları eklemen mümkünmü..??
saygı ve sevgilerile.
nedim kuş..

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Ağustos 29, 2007, 23:03:58 »
Haklısın usta. Ortada bulunan davul gibi silindirik bölümler gücü altta dişlilere iletiyor buradan da tekerleklere. Shay modelde de olduğu gibi HO model için motorlar lokomotif kısmında tenderda değil. Ancak Shay'de arka tekere hareket sağ taraftaki tekerleklerdeki dişli ve kollarla iletilirken Heisler'de altta bir şaft üzerinden hareket iletiliyor.

Ekte 4 tane daha yakın çekim koydum. Bu dişli mekanizmasının hepsi hareketli ve gerçek hareket buradan iletiliyor. 

Fotografın gerçek görüntüden daha iyi olduğunu düşünmek acaba gözlerimde bir sorun olduğuna mı işaret ediyor ?  :)
« Son Düzenleme: Ağustos 29, 2007, 23:05:57 Gönderen: Obiwan »

Çevrimdışı agulday

• Ali U?u® GÜLDAY
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ağustos 29, 2007, 23:15:40 »
Abi hayırlı olsun, başka düşündüğün varmı ???? :D çok güzel bir makineye benziyor nezaman test ediyoruz :D :D :D
Uğu®

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Ağustos 30, 2007, 00:37:58 »
Sevgili Okan,
Hayırlı uğurlu olsun,iyi günlerde kullan.
Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

jedi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Ağustos 30, 2007, 01:18:41 »
yahu şöyle acayip acayip lokomotifleri alıp ta niye kafamızı bulandırıyorsun obiwan? daha normallerini anlamaya çalışırken yok alttan şaftlı, yandan çarklı....

neyse, yine de güle güle kullan(alım)...

selamlar,
jedi

may the force be with you...

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Ağustos 30, 2007, 09:25:22 »
haldun abi valla güzel bir temizlikden sonra hem n hem de ho diaroma için yeterli vagon ve lokoya sahipsiniz.
hepside çok güzel

enver