Gönderen Konu: raylar arası mesafe  (Okunma sayısı 13216 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
raylar arası mesafe
« : Haziran 29, 2007, 23:01:16 »
herkese merhabalar,
bügün GG dan Enver beyden çekiştli raylar aldım 2 tanede makas aldım fakat bu makasların nasıl çalıştırılacğı hakkında bir fikrim yok resmimi aşağıya koyuyorum yardımcı olursanız sevinirim... kumanda sistemi olarak hornby dijital alıcam fakat 3 lokoya kadar destekliyormuş doğrumu? Elit olanını almak ne kadar mantıklı olur fikri olan varsa paylaşırsa sevinirim... bir diğer sorum raylar arasındaki mesafe 2 hat arasında en az ne kadar mesafe olmalı ve bu mesafede hatları ne çeşit makaslarla bağlayabiliriz? aldığım raylardan şimdilik denmeler yapıyotum ve cok yaklaştıramıyorum.. saygılar..
URL=http://img511.imageshack.us/my.php?image=52402210nl7.jpg][/URL]
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Ynt: raylar arası mesafe
« Yanıtla #1 : Haziran 29, 2007, 23:50:04 »
Koray bey merhaba,

Aşağıdaki soruyu sormuşsunuz. Yardımcı olayım.

"kumanda sistemi olarak hornby dijital alıcam fakat 3 lokoya kadar destekliyormuş doğru mu?"

Hornby "Select" kumanda ile 60 adet lokoya kumanda edebilirsiniz.

Bu ne demektir?

Kurgunuzda 59 adet digital ve 1 adet analog lokomotif + 40 adet makas veya diğer aksesuar olabilir. Bunların tümünü "Select" kumanda ile konrol edebilirsiniz.

Hornby "Select" kumanda ve standart adaptörü ile 3 adet lokoyu aynı anda çalıştırabilirsiniz.

Bu ne demektir?

Hornby "Select" kumanda 1 amper gücünde standart bir besleme ile satılır.

Eski nesil lokomotifler hareket halinde iken 250-300 mA e kadar akım çekebilirler.

Bundan dolayı çok toleranslı olarak "Select" kumandanın standart besleme ile aynı anda yürütebileceği lokomotif sayısı olarak "3" denilmiştir.

Bu dediğim gibi çok toleranslı bir değerdir. Avrupa'da standartlara çok dikkat edildiği için böyle yazmak zorunluluğu vardır.

Yeni nesil lokomotifler çok daa az akım çeker (100-150 mA) dolayısı ile standart adaptörü ile daha fazla lokoyu da çalıştırabilirsiniz.

Biz Tepe Nautilus aktivitemiz sırasında tam 1 ay boyunca standart besleme (1 Amper) ile günde 10-12 saat arasında sürekli olarak 4-5 lokoyu aynı anda problemsiz olarak çalıştırdık.

Hornby "Select" kumanda ve daha yüksek amperli adaptörü ile 10 adet lokoyu aynı anda çalıştırabilirsiniz.

Bu ne demektir?

Hornby "Select" kumandaya hiç bir ekstra değişiklik yapmadan sadece AC adaptörünü 1 Amper yerine 3 Amper bir adaptör ile değiştirirseniz (ki bunu herhangi bir elektrikçiden temin edebilirsiniz) aynı anda 10 adet lokomotifi aynı anda çalıştırabilirsiniz.

Hornby "Elite" kumanda ile kumanda edebileceğiniz lokomotif sayısı 256 ya çıkar ki buna ihtiyacınız olduğunu zannetmiyorum.

Bazı teknik konular ilk bakışta anlaşılmaz gelebilir. Hornby digital kumanda 60 loko yerine 3 lokoyu kumanda edebileceğinizi yanlış söylemişler.

Daha fazla bilgi almak isterseniz telefon edebilir ya da bizi ziyaret edebilirsiniz.

Ray geometrileri ile ilgili olarak aşağıdaki linke bakmanız faydalı olabilir.

http://www.proses.com/gitti/hornby/tracks/geometri.html

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı hasan38m

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Temmuz 03, 2007, 20:32:34 »
selamlar arkadaşlar   HO    OO  ÖLÇEKLİ RAYLAR  NE DEMEK   BANA YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ
hasan yaşar mert

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Temmuz 03, 2007, 20:51:03 »
ho ölçek 1/87 modeller
oo ölçek 1/72 modeller için kullanılan ölçü birimleri. ama her iki ölçekde aynı tip ve ölçekde ray kullanıyor yani 1/87 ölçek.
bu raylar hendi arasında yükselti farkından ayırlıyor. bunlarda kodlarla sınıflandırılıyor. şuan yaygın kullanılan 100 kod numaralı olan hornby lima gibi firmaların rayları.
raylar birde birbirne baglanma şekillerine göre birbirlerinden ayrılıyor. bunlarda sorun olan pikonun rayları. daha detaylı bilgi forumu iincelerseniz fotoraflarıyla bulabilirsiniz.

enver

Çevrimdışı hasan38m

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Temmuz 03, 2007, 21:21:18 »
vermişolduğun bilgiler için sana teşekkür edrim enver kardeş    saygılar   hasan yaşar mert
hasan yaşar mert

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Temmuz 04, 2007, 01:17:16 »
Harun bey, vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim biraz geç oldu kusuruma bakmayın sürekli araştırmaktan :) . you tuba daki videolarınızı izledim burdan bir kez daha sizi tebrik etmek istiyorum model trencilik için yaptığınız çalışmalar için. En kısa zamanda yanınızda gelicem geçen hafta pazar günü şehir dışında olduğum için gelemedim yoksa kesin gelicektim umarım arada bir pazar günleri tekrar açarsınız malum aynı saatlere kadar çalışıyoruz. Size bir sorum olucak yapacağım diaromada ileriye dönük olrak bilgisayardan da yaralanmak istiyorum elit kumanda bil. bağlanabiliyor ve güncelleştirmler yapılıyor acaba kurgu için bir yazılım mevcutmu mevcutsa ismini söyleyebilirmisiniz.. programlama yaparak güzel kurgular çıkarılabilir diye düşünüyorum.. şimdiden çok teşekkürler

Çevrimdışı ugures

• U?UR
  • Forum Üyesi
  • Yer: ESK??EH?R
« Yanıtla #6 : Kasım 23, 2013, 11:09:44 »
Merhabalar. İki hat arası mesafe ile ilgili biraz araştırma yaptım. HO ölçek için bir hattın iki rayı arası açıklık 16,5 mm. Buradan yola çıkarak çift hatlı ray resimlerini ölçeklendirdim. Ölçeklendirdikten sonra iki hattın merkez ortalarından ölçtüğümde üç aşağı beş yukarı 50 mm çıkıyor. Kurgu çalışmalarında iki hat arasını 50 mm mi almalıyım acaba? Hornby nin ray geometri tablosunda ise bu ölçü 67 mm. Bu konu hakkında yorumlarınızı paylaşırsanız sevinirim.
UÐUR , ESKÝÞEHÝR, 1982

Çevrimdışı ugures

• U?UR
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Kasım 26, 2013, 14:55:00 »
Cevap beklerken araştırmaya devam ettim ve TCDD şartnamelerini buldum. Bu şartnamelerde hep şu ibareler geçiyor : "Hat açıklığı: 1435 mm olacaktır." ve "Çift hatlı yollarda yol eksenleri arası mesafe: 4000 mm – 4500 mm olacaktır." Hat açıklığı için 1435 / 87 =16,49 mm çıkıyor. Buda HO ölçek ray oluyor. Çift hatlı yollarda yol eksenleri arası mesafe için de 4000 / 87 = 45,97 mm   -   4500 / 87 = 51,72 mm. Yani çift hatlı yol için HO ölçek kurgularda yol eksenleri arası mesafe 46 - 52 mm olmalıdır.
UÐUR , ESKÝÞEHÝR, 1982

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Hornby Ray-Makas Kurulumları
« Yanıtla #8 : Kasım 26, 2013, 16:39:58 »
Bu hafta sonu kulüpte de paralel hatların makaslarla nasıl olduğuna biraz kafa yormuştuk. Hornby'nin makas üzerindeki çizim ölçüleri ile makas ve rayların oluşturduğu paralelin ray aralığı ölçüsü farklı çıkıyor.

Siz ne olmalı diye soruyorsunuz ama belki de hangi raylarla ne yapılabilire bakmak daha doğru olabilir.

Hornby için bu sayfa yararlı olabilir, ölçüler inch olarak verilmiş 2 5/8inçh = 6.66 gibi oluyor. Makasların ambalajlarında bunun için hatalı çizim var. Aşağıdaki linklerdeki sayfadaki çizimlerde gerçek HO paralel yapmak için gerekli ek raylar da belirtilmiş. Çizimler sanırım Anyrail ile yapılmış.

Normal Makas
http://www.freetrackplans.com/Geometry-Straight-Points.php

Express Makas
http://www.freetrackplans.com/Geometry-Express-Points.php

Y Makas
http://www.freetrackplans.com/Geometry-Y-Points.php

Dönüş Makas
http://www.freetrackplans.com/Geometry-Curved-Points.php

Çapraz
http://www.freetrackplans.com/Geometry-Diamond-Crossings.php

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Kasım 26, 2013, 18:28:14 »
Bu konuyu görünce ilk açtığım zamanlar aklıma geldi :) zaman nasılda geciyor. :)

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Kasım 26, 2013, 18:43:54 »
Uğur kardeşim , evet model trenlerde raylar arasındaki mesafe gerçek hayattakinden daha fazla ama çok basit ve makul bir sebebi var ve herkes bu yanlışı yapmaya mecbur.

Eğer dönüşler olmasa raylar arasındaki mesafe gerçeğe uygun yapılabilir ama model trenlerde gerçek hayatta olamayacak kadar keskin virajlar var.

İşte sorun burada çıkıyor , bizim kullandığımız bu dar virajlarda uzun vagonlar geçerken birbirine çarpıyor.

YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı ugures

• U?UR
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Kasım 27, 2013, 09:22:55 »
Kesinlikle katılıyorum. Yer sıkıntısı sebebi ile yapılan dar açılı raylar, ölçekli vagonların dönüşlerde birbirine çarpmasına sebep oluyor. Bu nedenle çift hatlarda hat arasını daha fazla açmak gerekiyor. İzlediğim bir kaç video da da bu dar açılarda vagon dönüşünde ray, vagonun ortasından görünüyor. Elimde mehanonun uzun makasları var. Bu makaslarıda birleştirip ölçtüğümde 50 mm çıkıyor. hornbynin makaslarını birleştirip ölçtüğümdede 67 mm çıkıyor. Markaya görede değişiyor bu açıklık.
UÐUR , ESKÝÞEHÝR, 1982

Çevrimdışı ugures

• U?UR
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Kasım 27, 2013, 17:22:58 »
TCDD Şartnamesinde birde minimum kurp yarıçapı buldum. İşte bize yer sıkıntısı yaşatan kurp:)
Kurp viraj demekmiş.
Şartname, "Minimum kurp yarıçapı : 240 m" olacak diyor.
Buda 240 000 / 87 = 2758,6 mm yapıyor.
Örnek olarak hornby nin en büyük yarıçaplı viraj rayı olan r609 un yarıçapı : 505 mm
Kurguda gerçekliği yakalayabilmek için 2758,6 / 505 = 5,46 kat daha büyük alana ihtiyacımız var:)
UÐUR , ESKÝÞEHÝR, 1982

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Kasım 27, 2013, 18:45:42 »
240 m az değilmi
Şimdi düşünüyorumda otoyollarda bile bu yarı çapta viraj ben görmedim
Zannetmiyorum ama belki manevra alanlarında olabilir
Sayın Binali Yıldırım ın YHT için minimum  kurp 6 KM yarıçap dediğini duydum

Tabii iş modellemeye gelince bu rakamları kullanmak imkansız

Çevrimdışı ugures

• U?UR
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Kasım 28, 2013, 12:14:57 »
Tabi İhsan Bey aynen dediğiniz gibi. Hızlı tren kurp yarı çapları 3,5-6-10-12 km. Ciddi değerler bunlar.
UÐUR , ESKÝÞEHÝR, 1982

Çevrimdışı ulgen

• Ülgen
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Mart 05, 2017, 19:19:56 »
Merhaba,

Başlığa yıllardır yazılmamış ama bu konuyla ilgili bir sorunum olunca devam edeyim istedim.

Uzun bir aradan sonra HO dioramam için dar da olsa bir yer yarattım ve Anyrail üzerinde kurgulamaya başladım. Detaylara girdikçe fark ettiğim sorunlardan bir tanesi daha önce beğenerek aldığım loko deposunun (http://www.faller.de/App/WebObjects/XSeMIPS.woa/cms/page/pid.14.17.89/agid.1127.1200.1227/atid.93/lg.en/ecm.at/E-Lokschuppen-3-st%C3%A4ndig.html) raylarının merkezleri arasındaki standart mesafe 77.5mm olarak yapılmış. Hornby ray kullanmayı düşünüyorum ancak burda standart 67mm. Böyle olunda ray girişlerini ayarlayamadım. Aradaki farklı nasıl giderebilirim, önerileriniz nelerdir? Flex ray mantıklı bir çözüm olur mu?

Çevrimdışı ulgen

• Ülgen
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Mart 11, 2017, 13:02:53 »
Görsel olarak anlatmak gerekirse de durum ekteki gibi oluyor.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Mart 11, 2017, 19:26:53 »
Flexible ray bulabilsen en kolayı ama sağdaki hattın hemen makas sonrasına 2 veya 3 santim düz parça kesip koyarsan sorun çözülecek gibi görünüyor.

Diğer taraf için ise makas çıkışına kısa ve hafif sol yapan bir ray bul veya keserek yap.

Aslında en basit anlama yolu şudur.

Sağ ve sol hatları makas çıkışından itibaren sök ve kalan parçaları loko deposunda olması gereken yere yerleştir , eksik parçaları , makas ve söktüğün raylar arasında kalan boşluğa bakıp kolayca tahmin edebilirsin.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı ulgen

• Ülgen
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Mart 25, 2017, 16:26:51 »
Teşekkürler Kemal Bey, deneyeceğim.