Gönderen Konu: Marklin'den dünya rekoru..!!!!!  (Okunma sayısı 38691 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı de11000

• Gürcan Erdem
  • Forum Üyesi
  • Yer: Tekirda?
Marklin'den dünya rekoru..!!!!!
« : Mart 23, 2007, 10:06:20 »
Marklin 200 adet br143'e 1 adet gerçek pullman vagon çektirerek bir dünya rekoruna imza attı,çok komik,eğlenceli ve de hayranlık uyandırıcı.50 adet  10mt. C track üzerinde her birinde 4 er adet olmak üzere 200 loko bağlanmış..!! Pes doğrusu

"Auf dem Gelände von DB Systemtechnik in München fand am 21. Februar 2007 ein sensationelles Experiment statt. Märklin Lokomotiven der Baugröße H0 im Maßstab von 1:87 sollten einen originalgroßen IC Großraumwagen der Deutschen Bahn AG über eine Distanz von 10 Metern ziehen. Der Wagen hatte immerhin ein Leergewicht von ca. 48 Tonnen und maß knapp 27 Meter. 200 Märklin Lokomotiven der BR 143 mit der Artikelnummer 37433 standen bereit. Auf 50 Gleisen, zu je 4 Lokomotiven angeordnet, wurden sie von 50 Transformatoren mit Energie versorgt. 3.000 VA wurden benötigt um den IC Großraumwagen in Bewegung zu setzen. Das Experiment gelang und die 200 Märklin Lokomotiven zogen den 1. Klasse-Wagen gleichmäßig, kraftvoll über die von der Guiness Buch der Rekorde Redaktion vorgegebene Distanz.

Die Märklin Spezialisten vom 1. Märklin Modellbahn Team verlegten insgesamt 625 Meter des Märklin C-Gleises, zogen 1,5 km Kabel und setzten über 3.000 Lötstellen.

Die ARD Sendung "W wie Wissen" sendet die Bilder der Vorbereitung und der Weltrekordfahrt am kommenden Sonntag, 25. Februar 2007 im 1. Programm um "
Kimisi zevk-u işrette,
Kimi saz-u beşârette.
Kimi belâ vü mihnette, Dün olmuş günleri gördüm.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Ynt: Marklin'den dünya rekoru..!!!!!
« Yanıtla #1 : Şubat 20, 2009, 14:19:49 »
Önceki gün, D-Smart, Davinci Learning Channelda bu rekor denemesini yayınladılar.

WDR televizyonunun Kopfball adlı programı bu kanalda her gün sabah 07, akşam 17 saatlerinde yayınlanıyor. Programda izleyicilerden gelen merak edilen, program yapımcılarına iletilen sorular, hem sokaktaki insanın bilgi düzeyi, hem de üniversite laboratuarlarında deneyler yapılarak yanıtlanmaya çalışılıyor.

Soru olarak model lokomotifler gerçek bir treni çekebilir mi diye mizansen hazırlamışlar ve bu rekor denemesinin, hazırlıktan bitişe kadar oldukça uzun bir çekimini verdiler.

Aşağıda izleyeceğiniz bu yayından bir bölüm, lokomotiflerin, rayların hazırlanması ve rekorun gerçekleştirilmesi aşamaları, Türkçe seslendirme ile www.modeltrenciler.com/videopaylas video paylaşım sitemizde.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #2 : Şubat 20, 2009, 19:08:27 »
Okan bu enteresan rekor denemesi görüntüleri için teşekkürler.
Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #3 : Şubat 20, 2009, 20:18:08 »
yaw seyredeyim deyip sorular hazırlamıştım . amma o kadar kesik kesikti ki tam bişey anlamadım.
vagonun çekilişini bile göremedim.
amma cahilliğimi kendi kendime mazur görerek,sorularımın boşa gitmesini istemiyorum çünkü fıtık oldum.
sonuçtan kesinlikle emin olmama rağmen beni aydınlatınız lütfen.
1- bir model loko 200 ile 230 gr. arası ağırlık cekebiliyor. 200x230=46.000, 46.000/4=11500 kg eder.
yani 11.5 ton. buraya kadar hesaplarım yanlışmı bilemiyorum.
2- hakiki vagon kaç tondur?
3- bu model lokolar hiç pati çekmez mi?
4-200 adet loko bilmem kaç tane ray da nasıl senkronize olabiliyor.?
okan ,ferda veya daha başka bilen arkadaşlarım aydınlatsın lütfen.
( i.t.ü yü' de toprille bitirmedim ama bu farklı birşey :)  )
« Son Düzenleme: Şubat 20, 2009, 20:39:07 Gönderen: haldunabi »

Çevrimdışı irfantprk

• ?RFAN TOPRAK
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Şubat 20, 2009, 20:31:28 »
tahminlerim...........
1.     Marklin 250 lokoya sponsor olursa tabiki batar  !!!!!!!!!!!

2.     galiba lokoları rekordan sonra çekimdekilere promosyon olarak dağıtmışlardır    !!!!!!!!!!!!!

3.     Ac 4400 tipi Amerikan lokoları daha düşük hızlı ve daha güçlü     !!!!!!!!!!!!!!!!

4.     ebay.de sitesinde ikinci el çok Marklin loko satılacak galiba      !!!!!!!!!!!!!!!!
önemli not:

arkadaşlar yazdıklarımın hepsi şakadır,Marklin'ciler sakın alınmasın.Keh,keh,keh,keh........

selamlar.

İrfan Toprak.
« Son Düzenleme: Şubat 21, 2009, 11:02:59 Gönderen: irfantprk »

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
Ynt: Marklin'den Dünya Rekoru..!!!!!
« Yanıtla #5 : Şubat 20, 2009, 21:31:46 »
Okan Bey, ilginç bir gösteri olmuş... Paylaşım için teşekkürler... İlyas Şıklar

Çevrimdışı Aynur&Sermet

• Aynur&Sermet ERAY
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ANKARA
« Yanıtla #6 : Şubat 21, 2009, 14:47:40 »
Okan bey,

paylaşımınız için teşekkürler. gerçekten çok ilginç bir deneme.

selamlar.
Aynur&Sermet Eray

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdo?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdo?an
« Yanıtla #7 : Şubat 22, 2009, 18:37:47 »
Okan bey paylaşım için teşekkürler.küçücük model lokolar biraraya geldiklerinde 47 tonluk yolcu vagonunu çektiklerinde hayret ettim açıkcası.olacak şey degil.demekki.bu minik makinar'da büyük işler başara biliyor.

Çevrimdışı 1453memo1984

• Forum Üyesi
rekor denemesi
« Yanıtla #8 : Ocak 30, 2010, 17:10:23 »
saygı değer abilerim discovery worl kanalında marklın firmasının rekor denemesını seyrettim adamlar 200 ho lokomatif ile gerçek yolcu vagonunu cektiler. benımde aklımda şimşekler çaktı fabrika bazında değil ama gurup bazında dunyanın en uzun model tren rekorunu kırma calışmalarına başlamalıyız tüm türkıyeden model trencı arkadaşlarımızın katılcağı bir katılım deneme daha once bu konuda yapılmış bır deneme varmı bılmıyorum ama bu konuları hep beraber araştırarak aşa bilirz. bir rekor denemesıde izmir bölgesi model trencılerıyle yapabılceğımız en hızlı model tren bu konu üzerındede calışa bılırz. en uzun fıkrı tutarsa sizlerinde yardımıyla bu form uzerınden tüm  model trencılerı orgutlee bılırz.
çok heycanlandım inşallah sizlerınde desteklerıyle bu işin altından kalkarız

not: eğer yükleye bılırsem marklinin yaptığı rekor denemesini vidyosunu koycam
                                                 saygılarımla MEHMET DEMİRCİNİK

Çevrimdışı Kerem Türker

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Ocak 30, 2010, 22:21:20 »

Aslında Türkiye grubu olarak bizim de yapabileceğimiz bir şeyler vardır muhakkak. Ancak gerçek bir vagon çektirme işi bizi biraz aşabilir. Gerçi söylentilere bakılırsa sadece Kemal Bey'in elindeki lokolar belki bir katarı çekebilir  ;D ;D ;D.

Asıl meseleye gelince; gerçek vagon olmasa da daha küçük çaplı denemeler yapılabilir. Mesela en uzun model tren katarı gibi... Eminim çok daha orjinal fikirleri olanlar çıkacaktır. Belki bu yolla bu sevdayı daha çok kişiye tanıtabilir ve sevdirebiliriz. Sonuçta böyle bir denemeyi yaparken tek başımıza olmayız. Bir yerlerden bir şekilde sesi duyulur, başarılı olamazsak bile!!!
                                                                                    Kerem Türker

Çevrimdışı 1453memo1984

• Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Ocak 31, 2010, 01:03:31 »
en hızlı model tren rekoru hakkında bılgısı olan varmı
bu rekoru kırabılıriz ben elektrık elektronmık teknıkerıyım loko içine ucak motoru yerleştırerek hızını 50 kat arttıra bılırz
tam yuvarlak raya eğım vererk merkez kac kuvvetınden savrulmasını engelleye bılırız izmirde bu konuda bana yardım edebılce  bırılerı olursa bu denemelerı bır kac kısı ıle 1 ay ıcersınde tamamlaya bılırz

Çevrimdışı Yahya Dai

• Yosh63
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #11 : Ocak 31, 2010, 03:38:07 »
Benzeri bir etkinliği  , bir İtalyan tv programında seyretmiştim...Burdakinin tersine bir diesel (yada elektrikli) gerçek lokomotif ile birbirine paralel olan birden çok hattaki 1/87 vagonları makaslar yardımı ile bir hat üzerinde toplamak (katar dizmek) gibi oldukça hassas bir görevi belirli bir sürede yapmaya çalışan makinistler yada yarışmacılar diyelim lokomotifi olabildiğince küçük hareketlerle kumanda etmeye çalışarak , yük vagonlarını deray etmeden görevi tamamlamaya çalışıyorlardı...görsel olarak çok keyifli idi..
 Teşekürler paylaşım içim ama çok yavaş indirebildim , bilginize
 Yahya Dai

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: yak?nda maltepe
  • bende varım
Ynt: Marklin'den Dünya Rekoru..!!!!!
« Yanıtla #12 : Ocak 31, 2010, 13:27:30 »
hadi gelde bunlara oyuncak diyenlere gülme

gercekten cok güzel

paşa
Serkan kacar yaşlanarak degil, yaşayarak tecrube kazanilir. Zaman insanlari degil,armutlari olgunlastirir.

Çevrimdışı Kerem Türker

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Şubat 01, 2010, 17:00:19 »
Yanlız bu denemede  benim anlayamadığım bir şey var. Şimdi her loko 200 ila 300 gr arasında ağırlık çekebiliyor ise 250 adet lokomotif ( bir tanesinin 300 gr çektiğini varsayarsak)  250x300= 75000 gr yapıyor. yani 75 kilo demek. peki nasıl oluyor da yaklaşık 30-40 tonluk bir vagonu çekebiliyor? Bunun bilimsel açıklamasını yapabilecek olan var mı?

Çevrimdışı Kerem Türker

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Şubat 01, 2010, 22:56:20 »
   Muhakkak fizik kurallarına göre bir açıklaması vardır. Ancak forumda bunu açıklayabilecek kimse yok mu? Bunun hesabı nasıl yapılıyor? Sonuçta bir vagon 40 ton olsa bile belli bir zemin üstünde hareket ettirmek için 40 tonluk bir itme kuvveti gerekmez. Ağırlığının bir kısmı zaten yere doğru yönelecek. Ancak bunun hesabı nasıl yapılmakta onu merak ettim...

Çevrimdışı 1453memo1984

• Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Şubat 05, 2010, 20:41:54 »
arkadaşlar olaylar vagonların tekerleklerınde bitiyor vagon tekerleklerı cok ufak bır noktadan surtunuyor yaklasık 5 kuruş kadar
sürtünme az olduğu için cok ufak bır kuvvetlede harekete gecıre bılıyorsunuz mesala vagon yerıne 1 tonluk herhangi bir otomobıl olsaydı hareket ettıremezdı cunkı otomobıl tekerleklerının surtunme kat sayısı trenın kının 1000 katıdır acıklayıcı olmuştur umarım olay ağırlık kuvvet değıl surtunme katsayısı ve sürtünme kuvvetidir

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #16 : Şubat 06, 2010, 13:39:10 »
Arkadaşlar size konuyla ilgili bir anımı anlatayım,12-13 yaşlarındaydım , arkadaşlarla arada bir Bostancı iskelesine gider oyalanırdık , o zamanlar yük taşıyan Çatanalar vardı ( hem önü hem arkası sivri geniş karınlı yük tekneleri ) İskeleye yanaşmış bir Çatanayı ileri almak gerekti , kaptan motoru çalıştırmak yerine bize halatı verip " gençler öne doğru çekin bakalım " dedi , tekne 15-16 metre boyunda ve  içi kum yüklüydü, adamın dalga geçtiğini düşündüm ama sahiden halatı verdi bize.

3-4 dakika boyunca çektik ,tekne kımıladamadı bile , ben  kaptana bizle dalga geçtiğini söyledim ama o " siz biraz daha çekin hele " dedi  ve  1-2 dakika sonra tekne gerçekten ağır ağır kımıldadı sonra kendi ağırlığının da yardımı ile 10 -12 metre ileri çekebildik.
Sanki bizim verdiğimiz kuvvet teknede birikmiş ve sonra birden onu hareket ettirecek boyuta ulaşmıştı.
Daha sonra kuvvet denemeleri yapılan programlarda kamyon , uçak vs çeken adamları gördüm , kısa bir müddet boşa kuvvet verdikten  sonra nesneleri harekete geçiriyorlardı.Konu çekme olunca ,çeken nesne kendi ağırlığının yüzlerce katı olan nesneleri zamanla harekete geçirebiliyor. ( ben işin gözlem ve mantık boyutunu anlattım bunu fizik formülleri ile açıklayabilecek birini bulana kadar idare edelim arkadaşlar )
Bir dostumuz " işte Marklinin gücü "demiş , tamam Marklin iyi trenler yapar ama program Alman kanalında olduğu için denemenin Marklin tarafından yapılması talep edilmiş , Avusturya yapımı bir program olsa aynı işi Rocodan isteyeceklerdi ve muhtemelen  onlar da başaracaktı
Bu arada Mehmet Demircinik arkadaşımız çok güzel bir öneri yapmış , nasıl ve ne zaman beceririz bilmiyorum ama birgün en uzun modeltren katarı yapma konusunu aklımızın bir kenarında tutalım muhakkak.
Selamlar sevgiler....
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.