Gönderen Konu: LİTTORİNA  (Okunma sayısı 5359 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
LİTTORİNA
« : Ocak 28, 2016, 03:26:46 »
Geçen koyduğum resimlerdeki Littorina ilgimi çekmişdi. Biraz daha araştırdım.

Eğer sözlüğe bakarsanız Littorina bir kabuklu deniz salyangozunun ismi. Ama İtalyanlar genellikle Fiat üretimi olan bu sevimli raybüslere Littorina ismini yakıştırmışlar. Üretim 1930 lu yıllarda Mussolininin isteği üzerine başlamış. Güney İtalyada, Sicilyada, Sardunyada, bir ara Fransada kullanılmış, gene Mussolininin isteği üzere İtalyan işgali altındaki Kuzey Afrikaya, Tripoli ve Bingazi ye (Şimdiki Libya) gönderilmiş. Bunlardan bir tanesi malumunuz restore edilerek Koç müzesinde sergilenmekte. Dostum Kemalde resimleri var, herhalde buraya ilave eder. Bulabildiğim resimleri ekliyorum, pek sıralı değil mazur görün.

Littorinaların Kuzey Afrikaya nakli

Littorina Libyada

Littorina restorasyon için Koç Müzesinde

Aşağıdaki resimler Eritreden, Littorina Eritrede 2004 yılına kadar kullanılmış.

Saygı ve sevgilerimle,

Can

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
Ynt: LİTTORİNA
« Yanıtla #1 : Ocak 28, 2016, 06:27:34 »
bu güzel fotoğraflar için teşekkürler elinize sağlık

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: LİTTORİNA ve devamı.......
« Yanıtla #2 : Ocak 28, 2016, 22:00:17 »
Can abicim , yine harika bir konu açtın , bu alet bu güne kadar gördüğüm en romantik tren , neden böyle dediğimi anlamak için Koç müzesine gidin , 30 lu kırklı yıllarda şık İtalyanların deniz kıyısında gittiği bir tren hissi veriyor , müzede içinde o yılların İtalyan müzikleri çalarak sergileniyor , çalışanına binebilmek için 10 tane loko verirdim valla. ( üüüf düşünsenize ne çok istiyomuşum  ;D )

Geçen sene Can abi , Doğan Ür ve ben Koç müzesine gittik ve resimledik , işte resimler.

Önce istasyondaki littorinanın dışardan resimlerini çektik.

Sonra kalkış vakti geldi , bindik.İçi de çok güzel , motor eski skoda otobüsler gibi önde ortada.

Sonra kalkış vakti geldi , aaa makinisti bir yerden tanıyor gibiyim...... ;D

Turistin biri heyecanla resim çekiyor.....

Haydaaaaa , biletçi de bana benziyor.....

Napolide başlayan yolculuğumuz Sorrento da sona erdi , burdan feribotla Capri adasına gidicez.

İnerken makiniste tekrar baktım , kesin tanıdık biri ama çıkaramadım........ :)

Konuya yarın bu aletin modelini koyacağım , o da çok ilginç..............

YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #3 : Ocak 28, 2016, 22:53:53 »
Bu arada bir şeyi unuttum , 2-3 ay önce gazetede gördüm ve not aldım , Can abinin koyduğu resimlerde kırmızı beyaz boyalı olan şu anda Sicilya da Etna yanardağının çevresinde turistik gezi yapıyormuş , gezi listeme eklemiştim , umarım kısmet olur.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Naci

• Naci Gürbüz
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?STANBUL
« Yanıtla #4 : Ocak 29, 2016, 10:08:10 »
Eskiden İstanbul'da motoru içeride Skoda belediye otobüsleri vardı. O otobüsler bu motor trenden ilham almış olacak. Fikir olarak ayni. Hatırlayanlar vardır herhalde.