Gönderen Konu: ACİL ve ÖNEMLİ! Tepe Nautilus'da Tren Fotoğrafları Sergisi  (Okunma sayısı 8534 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Arkadaşlar selam,

Bildiğiniz gibi 15 Şubat, 15 Mart arası Tepe Nautilusta Model Trenciler Kulübü olarak bir sergi, workshop düzenliyoruz.

Bugün yönetim tekrar arayarak bizim bulunacağımız alanın hemen yanındaki fotoğraf sergisi alanını da tren fotoğrafları için kullanabileceğimizi ve bu şekilde bizim aktivitemizle birleşerek çok  daha verimli bir faliyet gerçekleştirebileceğimizi söylediler.

Bu tabii ki süper bir fikir.

Bu bölüm zaten fotoğraf sergisi olarak hazırlanmış ve aydınlatmaları da ona göre. Belki daha önceki sergileri görenleriniz olmuştur.

Ayrıca hem bizim aktivitemizin hem de bu kısmın duyuruları da Tepe Nautilus tarafından yapılacak.

Şimdi ihtiyacımız olan şu. Bol bol Türk demiryollarından, trenlerden fotoğraflar.

Şimdi aklınızdan geçenleri fark ediyor gibiyim.

Internetten bulabiliriz.

Evet Internetten bulabiliriz ama bize koleksiyoncuların ellerindeki ya da sahibi belli olan yani izin alıp sergileyebileceğimiz fotoğraflar gerekiyor.

Yani fotoğrafların altında biliniyorsa fotoğrafı çekenin adı, ya da koleksiyon sahibinin adını koymak istiyoruz.

Ertesi gün benim çektiğim bu fotoğrafı kimden izin aldınız da sergiliyorsunuz demesinler.

Evet bilgiler bu kadar. Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlar bu konu altına lütfen mesaj atsınlar.

Lütfen, şahane fikir, aman ne güzel, tam süper olacak gibi lüzumsuz mesajları bu konuya atmayalım kafamız karışmasın.

Sadece fotoğrafları bulmamızda yardımcı olabilecek fikirlerinizi, önerilerini ve katkılarınızı bekliyorum.

Selamlar,

Harun

avsalı

• Ziyaretçi
Ynt: ACİL ve ÖNEMLİ! Tepe Nautilus'da Tren Fotoğrafları Sergisi
« Yanıtla #1 : Şubat 02, 2007, 08:35:27 »
selamlar .fotoğraf konusunda yardım edebilirim diye düşündüm. resim boyutları hakkında bir bilgi varmı A3-A4-B5 farkedermi parlak foto kağıda çekiyoruz herhalde.bunun haricinde resim ölçüleri ve resim kağıdı dışında bir sorun yoksa ben bi çalışma yapayım. saygılar.birde TCDD deki trenlermi yoksa farketmezmi.+ resimler çerçevelenecekmi
« Son Düzenleme: Şubat 02, 2007, 08:38:15 Gönderen: avşalı »

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #2 : Şubat 02, 2007, 08:46:13 »
Resimler çerçeve olmayacak zaten tabanları hazır.

Digital ortamda olması kafi. Baskıyı Tepe Nautilus yaptırıyor.

Harun

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Şubat 02, 2007, 11:58:26 »
selamlar bugün Şafak AKTAŞ beyle görüştüm kendiside bir tren sevdalısı ve forumları var. elindi binden fazla tren ve gar resmi olduğunu söyledi ve digital ortamda gönderebileceğini söyledi resimlerin altına kimden alındığını yazılacağını belirttim.seve seve destek vereceğini bildirdi birkaç güne kadar bir sürü resmimiz olacak .saygılar.

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #4 : Şubat 02, 2007, 14:03:13 »
56103 makinenin 1948 yılında Manchester da fabrikada TCDD ye teslimatı sırasında  çekilmiş kuşe kağıda basılı poster şeklinde siyah-beyaz resimleri var.Onları hazır edeceğim.Diğerlerini araştırıyorum.Büyütebildiğim kadar büyüteceğim albümümden uygun olanları.
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Şubat 02, 2007, 20:36:28 »
ayrıca ODTÜ Biyomekanik Araştırma Laboratuarı Koordinatörü

Yardımcı Doçent, Makina Mühendisliği Bölümü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi 
International Journal for Vehicle Systems Modeling and Testing  Editörler Kurulu Üyesi Sayın ENGİN TÖNÜK bey ile bugün irtibata geçtim kendisinde çok güzel resimler var.ve bu konuda bize yardımcı olmaktan memnun olacağını iletti. Engin Beyden de bir miktar resim gelecek. saygılar.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #6 : Şubat 03, 2007, 02:50:02 »
Ömercim sağol, oralardan yetişip yardımcı oluyorsun.

Teşekkürler,

Harun

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Şubat 03, 2007, 21:40:04 »
elimden geleni yapmaya çalışıyorum sizler çok emek verdiniz biz katkıda bulunamadık dioramaya diğer konularda birşeyler yapmaya çalışıyoruz :)

Çevrimdışı egraydin

• Erim Gürayd?n
  • Forum Üyesi
  • Yer: ISTANBUL
« Yanıtla #8 : Şubat 03, 2007, 21:57:48 »
Arkadaşlar selam,

Bildiğiniz gibi 15 Şubat, 15 Mart arası Tepe Nautilusta Model Trenciler Kulübü olarak bir sergi, workshop düzenliyoruz.

Bugün yönetim tekrar arayarak bizim bulunacağımız alanın hemen yanındaki fotoğraf sergisi alanını da tren fotoğrafları için kullanabileceğimizi ve bu şekilde bizim aktivitemizle birleşerek çok  daha verimli bir faliyet gerçekleştirebileceğimizi söylediler.

Bu tabii ki süper bir fikir.

Bu bölüm zaten fotoğraf sergisi olarak hazırlanmış ve aydınlatmaları da ona göre. Belki daha önceki sergileri görenleriniz olmuştur.

Ayrıca hem bizim aktivitemizin hem de bu kısmın duyuruları da Tepe Nautilus tarafından yapılacak.

Şimdi ihtiyacımız olan şu. Bol bol Türk demiryollarından, trenlerden fotoğraflar.

Şimdi aklınızdan geçenleri fark ediyor gibiyim.

Internetten bulabiliriz.

Evet Internetten bulabiliriz ama bize koleksiyoncuların ellerindeki ya da sahibi belli olan yani izin alıp sergileyebileceğimiz fotoğraflar gerekiyor.

Yani fotoğrafların altında biliniyorsa fotoğrafı çekenin adı, ya da koleksiyon sahibinin adını koymak istiyoruz.

Ertesi gün benim çektiğim bu fotoğrafı kimden izin aldınız da sergiliyorsunuz demesinler.

Evet bilgiler bu kadar. Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlar bu konu altına lütfen mesaj atsınlar.

Lütfen, şahane fikir, aman ne güzel, tam süper olacak gibi lüzumsuz mesajları bu konuya atmayalım kafamız karışmasın.

Sadece fotoğrafları bulmamızda yardımcı olabilecek fikirlerinizi, önerilerini ve katkılarınızı bekliyorum.

Selamlar,

Harun bey ben hemen kendi çektiğim 3 fotoğrafı yolluyorum, fotoğraflar 2006'da çekildi, belirttiğim gibi kendi çekimim, dilerseniz serginizde kullanabilirsiniz.

Erim Güraydın
Harun

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Şubat 04, 2007, 01:33:54 »
sevgili harun bey.
bende birkac fotograf cektim eger uygun gorur iseniz onlarida koyabiliriz.
sevgi ve saygilarimla.
nedim kus

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Şubat 05, 2007, 11:56:18 »
evet çalışmalar sona ermek üzere . Şafak AKTAŞ ve Engin TÖNÜK beyler resim konusundaki talebimize olumlu yanıt vererek CD leri hazırladıla ve bugün yada yarın kargoya verecekler.bu arada gürcan beyin yayınladığı bir demiryolu dostluk gurubu vardı onlarla da irtibata geçtim. Bülent KARACA bey de resim gönderecek bu gün yarın oda gelir. ayrıca 24 şubatta demiryolu dostluk gurubu olarak haydarpaşa gezisi düzenlemişler. ordanda bizim sergimizi ziyaret edecekler. haddime düşmeyerek davet ettim. :) şimdilik bukadar. saygılar.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #11 : Şubat 05, 2007, 12:06:00 »
Arkadaşlar selam,

İngiltere'den Philip Wormald ile yazıştık ve modern döneme ait özellikle dizellerle ilgili çok kaliteli resimleri var.

Resimlerinden istediklerimi kullanma konusunda bize izin verdi. Hatta yüksek çözünürlüklü bir CD yi de gönderdi bile.

Bakmak isteyenlar aşağıda adreste görebilirler.

http://locopage.fotopic.net/c994722_169.html

http://locopage.fotopic.net/c777284_65.html

Selamlar,

Harun

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Şubat 05, 2007, 20:03:01 »
harun abi işlem tamam aşağıdaki sitelerde yer alan resimleri kullanmak için gerekli izin alındı.ve yüksek çözünürlüklü CD lerde yolda. saygılar  . Bu arada gürcan beyin katkılarınıda unutmayalım.

http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=552.0

Sayın Bülent KARACA http://www.demiryolu.net 
 Sayın Engin TÖNÜK http://e40003.me.metu.edu.tr/
 Sayın Şafak AKTAŞ  http://www.railsimturkiye.com/forum/

yukarıdaki adreslerde bulunan resimleri kullanmamıza site sahipleri tarafından izin verilmiştir. saygılar.
« Son Düzenleme: Şubat 08, 2007, 16:01:50 Gönderen: avşalı »

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Şubat 08, 2007, 15:59:55 »
bu arada sayın Şafak AKTAŞ bizim için 30 adet resmi yüksek çözünürlükte hazırlamış aşağıdaki linkten indirebileceğimizi söyledi. ve içinde birde DOC dosyası hazırlamış kullanacağımız resimlerde altına yazılmasını istediği isimleri not olarak bildirmiş. Şafak Bey e teşekkür ediyorum. bana gelen maili aynen aşağıda yayınlıyorum . saygılar.

Omer Bey

CD olarak gondermeme gerek kalmadi. Zira tum resimleri zip dosyasi haline getirdim ve rapidshare e yükledim. Şu adresten indirebilirsiniz..:

http://rapidshare.com/files/15474510/sergiresimleri.zip.html

Icinde sergi için sectigim 29 adet resim var. Bunlarin hepsini veya istediklerinizi yayinlayabilirsiniz. İcinde bilgi.doc belgesi olacak, orada resimlerle ilgili çok kısa dipnotları bulabilirsiniz. Sizden ricam, resimlerin altına bu dipnotları, "Şafak Aktaş - www.railsimturkiye.com" yazısı ile birlikte eklemeniz. Serginiz hayırlı uğurlu olsun, fırsat bulabilirsem İstanbul'a gelip gezmek isterim diaromanızı. Görüşmek üzere...

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Şubat 12, 2007, 23:15:03 »
selamlar engin tönük beyden bugün aldığım resimler . birde engin bey derki sergiye katılım belgesi gibi bir belge verilip verilmediğini sorar bu tür etkinliklere önem verdiğini bildirdi. saygılar.

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Şubat 12, 2007, 23:15:52 »
devam

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Şubat 12, 2007, 23:18:06 »
devam

avsalı

• Ziyaretçi