Model Trenciler Kulübü

Genel Konular => Kurgular, diaromalar, koleksiyonlar, modeller ... => Konuyu başlatan: avsalı - Aralık 27, 2006, 10:45:11

Başlık: tünel yapımı
Gönderen: avsalı - Aralık 27, 2006, 10:45:11
arkadaşlar tünel yapımı konusunda yardımlarınızı bekliyorum . ne tür malzeme kullanılır. köpük mü alçımı ne tür malzeme daha kolay . işlenir
Başlık: Ynt: tünel yapımı
Gönderen: agulday - Aralık 27, 2006, 13:53:45
Bu konu ile ilgili yanılmıyorsuam Abdurrahman bey'in bir yazı dizisi vardı önceki forumda tekrar ekleyecekleri düşünüyorum.

saygılar.
Başlık: Ynt: tünel yapımı
Gönderen: jedi - Aralık 29, 2006, 13:40:23
ben köpük ve silindir harita kutusu kullandım... gayet kolay ve güzel oluyor... fakat ustalar ne der bilemem...

jedi
Başlık: Ynt: tünel yapımı
Gönderen: NEDİM - Aralık 29, 2006, 13:45:12
sevgılı hobıdas ve jedı,
kullanılan malzemelerın hıc onemı yok bence nasıl kolayınıza ve pratıgınıze gelıyor vede nasıl hos gorunuyor ıse o sekılde hayal edılenı yaratmak cok guzel ancak goz onunde bulundurulması gereken cok onemlı bır konu var.. tunel ıcerısınde yasanak aksılıklere karsı mudehale ımkanının yaratılması.. ornegın bır dag ıcerısındekı tunel ıcın ben olusturulan dagı alt ve ust bolum dıye ıkı asamada yaptım uzun bır tunel olması nedenı ıle ıcerıde bır aksılık yasandıgında dagın ust kısmını kaldırıyorsunuz tunel ortaya cıkıyor gereken mudehale yapıyorsunuz.. ozellık ıle ray bakımı veya tunel ıcerısınde devrılme) ... mudehale ıcın ımkanları dusunmek gerek kucuk bır ayrıntı belkı..
sevgı ve saygılarımla.
nedım kus..   
Başlık: Ynt: tünel yapımı
Gönderen: abdusta - Aralık 29, 2006, 14:16:58
firat boru derim..veya fırat çatı deresi rengi ve durumuyla 4/4 luk  saygılar a.usta
Başlık: Ynt: tünel yapımı
Gönderen: jedi - Aralık 29, 2006, 16:46:07
Abdusta saygılar,

peki ağaçlar için bir önerin var mı??? malum biraz pahalılar... kalabalık bir orman veya küçük bir koruluk yapmak için bile birçok ağaç gerekiyor...

jedi
Başlık: Ynt: tünel yapımı
Gönderen: jedi - Aralık 29, 2006, 17:18:16
denicem özgür... tesekkürler... böyle bir örnek var mı elinde???
Başlık: Ynt: tünel yapımı
Gönderen: avsalı - Aralık 29, 2006, 21:04:58
erkut abi çiller çayı deniyoya ne onun  adı çıkartamıyorum sanki o bitkiden galiba yok yok kuşburnu değil sanki süpürge çalısı gibi
Başlık: Ynt: tünel yapımı
Gönderen: Teoman Kardaşlar - Ocak 03, 2007, 23:45:53
arkadaşlar tünel yapımı konusunda yardımlarınızı bekliyorum . ne tür malzeme kullanılır. köpük mü alçımı ne tür malzeme daha kolay . işlenir

Ömer bey, aşağıdaki foto görsel olarak işinize yarayabilir. Eski Lima katoloğundan tarayıp foruma aktardım.

Saygılar
teoman

 
Başlık: Ynt: tünel yapımı
Gönderen: avsalı - Ocak 04, 2007, 19:54:15
teoman bey trenleriniz ve BR 57 niz kadar foruma katkınızda süper gazete kağıdının üzerine ne sürülüyor sadece yeşillendirme mi yapılıyor yoksa tutkalmı
Başlık: Ynt: tünel yapımı
Gönderen: Teoman Kardaşlar - Ocak 04, 2007, 22:39:10
Ömer bey, nazik düşüncelerinizden dolayı çok teşekkürler.
Bu ortamda hepberaber çok güzel bilgileri paylaşıyoruz. Amacımız bu güzel hobiyi dahada ileri götürmek.
Fotolarda da görüldüğü gibi tünel yapımında tel, ahşap takozlar, gazete kağıdı ve toz çim malzemesi kullanılmış. Tel hafif destek malzemesi olarak düşünülmüş, onun üzerine döşenen gazete kağıdı da, yüzey kapatıcı ve toz çimleri tutucu özelliği olması açısından kullanılmış.
Uygulanışı: Gazete kağıdının bir yüzeyine beyaz tutkal sürülüp tel üzerine kaplanır. Daha sonra kurutulur. Saç kurutma makinası tutularak kuruma işlemi hızlandırılabilinir. Ancak dikkat etmek gerekir. Saç kurutma makinası fazla tutulmamalıdır.Kağıdı yakabilir. Üzerinden daireler yaparak kurutma yapılır.
Kuruduğundan emin olduğumuz üst yüzeye beyaz tutkal sürülür ve toz çim serpiştirilir. Daha sonrada eğer renk hareketleri vereceksek, elimizde boya tabancası varsa püskürtme yolu ile yeşil tonları koyu, açık yeşiller ,kahverengi,sarı vb. renkler uyarlanarak arazi çalışması yapılabilinir. Eğer boya tabancamız yoksa, sprey boyalardan temin edip onlardan da yaralanabiliriz.

saygılar

teoman
Başlık: Ynt: tünel yapımı
Gönderen: de11000 - Ocak 04, 2007, 23:11:16
Teoman abi
size katılıyorum,gerçekten çok kıymetli bilgiler paylaşılıyor burada,herkes o kadar mütevazi ve yardımseverki sağolsunlar..

Nedim abi'yede özellikle şu noktada tamamen katılıyorum

"kullanılan malzemelerın hıc onemı yok bence nasıl kolayınıza ve pratıgınıze gelıyor vede nasıl hos gorunuyor ıse"

Ayrıca Abdurrahman abi nin Fırat Boru tavsiyesi ve Özgür Bey'in yatak süngerini blender'dan geçirme keşifleri gerçekten takdire şayan.."Aaa hakikaten" dercesine heyecan ve bir o kadarda tebssümle karşıladım..Gerçekten bravo,bu şekilde yapılmasını çok zor zannettiğimiz bazı şeylerin aslında o kadarda zor olmadığını görüyoruz..

Herkese çok teşekkürler
Başlık: Ynt: tünel yapımı
Gönderen: avsalı - Ocak 12, 2007, 21:01:03
bu arada yeni ve çok kolay bir tünel yapım tekniği buldum fotoğraflarını ve yapım aşamalarını ileriki günlerde sizlerle paylaşacağım saygılar.
Başlık: Ynt: tünel yapımı
Gönderen: burakb - Ocak 13, 2007, 20:19:17
Arkadaşlar merak ettiğim birşey var.
Tünel yapımında plastik boruları kullanmayı tavsiye ettiniz. Eğer kavisli tünel yapmak istersek plastik boruya kavisi vasıl verebiliriz?

Saygılar
Burak
Başlık: Ynt: tünel yapımı
Gönderen: avsalı - Ocak 13, 2007, 20:23:09
burak bey merhabalar. yanılmıyorsam tünel kurgularında sadece tünel giriş ve çıkışlarına bu uygulama yapılıyor bakıldığında gerçeksi bir görünüm elde etmek için tünelin kavis alan kısımlarında yukarıda teoman bey in verdiği yöntem uygulanıyor.orta kısım boş kaldığı için kavis istenilen tarafa verilebilir yani ray istenilen şekilde döşenir. yanlışım varsa diğer arkadaşlar düzeltsin saygılar.
Başlık: Ynt: tünel yapımı
Gönderen: avsalı - Ocak 13, 2007, 20:36:05
aşağıdaki resimde ki gibi girişe ve çıkışa uygulayabilirsiniz PVC boruyu orta kısmınıda dediğim gibi teoman beyin anlattığı yöntemle yapabilirsiniz.
Başlık: Ynt: tünel yapımı
Gönderen: abdusta - Ocak 13, 2007, 21:42:59
merhaba dirsek boru kullanacaksanız,açık dirsek veya yarı acık dirsek saygılar a.usta
Başlık: Ynt: tünel yapımı
Gönderen: burakb - Ocak 13, 2007, 22:36:05
Önerileriniz için çok teşekkürler. Bir sorum daha olacak.
Dioramada makasların kenarındaki makas değiştirme kolunu nasıl gizleyebilirim?
Manuel makaslar için soruyorum.

Selamlar

Burak
Başlık: Ynt: tünel yapımı
Gönderen: avsalı - Ocak 13, 2007, 22:48:47
muhtemelen diorama masasının altına monte edeceksiniz kontrol kolunun sığabileceği bir delik delip kolu yukarıda kalacak şekilde diorama masasının altına monte edeceksiniz.benim fikrim bu .tabi ustalarım ne der bilemiyorum.onların fikirleri inanılmaz. saygılar
Başlık: Ynt: tünel yapımı
Gönderen: mali87 - Ocak 13, 2007, 23:43:32
   Burak bey sorunuzda makasları nasıl gezlerim diyorsunuz.Bende marklin C tipi ray var gizleme işi bence diaroma yapımında kullanılan küçük taşlarla ve yeşillik yapımında kullanılan malzemeyle aca kamufle edebilirsiniz.Umarım yardımcı olmuşumdur saygılarımla.


   mali.....
Başlık: Ynt: tünel yapımı
Gönderen: burakb - Ocak 13, 2007, 23:54:23
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
Diorama yapımına başladığımda sizlerle her etabı paylaşacağım..

Sevgiler, selamlar

Başlık: Ynt: tünel yapımı
Gönderen: burakb - Ocak 14, 2007, 00:14:21
Ömer Bey

Tünel yapım tekniklerinizi heyecan ve merakla bekliyorum..

Sevgiler

Burak
Başlık: Ynt: tünel yapımı
Gönderen: ktuzunalp - Ocak 16, 2007, 10:56:00
Özgür bey, ev ortamında ateş yerine elektrik ocağı kullansak ve üzerinde şiş köfte çevirir gibi döndürsek yumuşatabilirmiyiz ? Tabi ki boruyu eriyip akacak kadar ısıtmamak gerekir, ocağın üzerine damlarsa çıkacak koku ile günlerce uğraşırız. 
Başlık: Ynt: tünel yapımı
Gönderen: avsalı - Ocak 16, 2007, 21:28:04
hazır alçılı bez varmı yoksa alçıya batırıpta kendimizmi bu işlemi yapıyoruz. birde bezin cinsi önemlimi amerikan bezi patiska gazlı bez ne bilim özel bir bezmi saygılar
Başlık: Ynt: tünel yapımı
Gönderen: ktuzunalp - Ocak 16, 2007, 21:37:08
Alçılı bez hazır bulunmaz, çünkü kurumaktadır. Kuruduğu zaman ise şeklini almış olur, yeniden şekil verilemez, kırık kol alçıları gibi atmak gerekir. Bu nedenle sizin şekil vermeniz gerekli. 

Bezin emici olması tercih edilebilir. Olanaklarınız çerçevesinde emici bir kumaş da alınabilir. Hiç su çekmeyen bir bez alçı ile bütünlük sağlayamayacağı için ileride ayrılmalar olabilir. Birden fazla kat kumaş da çalışılabilir, kurgunuzdaki gereksinimlere göre şekillenecek deneyimler bunlar. Kumaş olarak gazlı bez de kullanılabilir. Gazlı bez çok gözenekli olduğundan alçı ile iyi bütünleşir. Kat kat çalışabilirsiniz ama bezin biraz da dayanıklı olması iyi olur. eski bir çarşaf da olabilir.

Burada bir püf noktasını sizinle paylaşayım: Derya bey alçı-bez karışımı içine zeytinyağı da eklediğini ve bunun kuruma sonrasında esneklik sağladığını belirtmişti.
Başlık: Ynt: tünel yapımı
Gönderen: burakb - Ocak 18, 2007, 00:34:13
Merhaba Özgür Bey

Değerli bilgileriniz için çok teşekkürler.
Borulara eğim verme konusunda Kamil Bey'e katılıyorum bu bizim evde yapacağımız iş değil. İyisi mi biz başka yollar deneyelim.
Makas kollarını gizleme konusunda yanlış tabir kullanmışım amacım kamufle edip rahatsız edici görüntüyü en aza indirmek..

Saygılar
Başlık: Ynt: tünel yapımı
Gönderen: NEDİM - Ocak 18, 2007, 09:31:32
ustad kamıl bey,
alcılı bez bulunmadıgı konusunda goruslerınıze katılmıyorum. nıye dıyecek olur ısenız benım kayınbıraderım doktor.. tum tıbbı malzeme satan yerlerde mevcut.. kırılan kemıklerın alcıya alınmasında tum ortopedı cılerın kullandıgı bır sıstemdır. kırılan kol veya bacak alcıya alınır ıken hazır alcılı sık gozeneklı bezler (sargı bezıne benzer) suyun ıcırısıne daldırılır ve rulo seklınde olan bez dondurme yontemı ıle uygulanır ama bızım ısımızde ne derecede ıse yarar bılemem.. sanırımkı cok verımlı olmayabılır.. dag tepe veya tunel yapımında kullanan dostumuz varmı bılmem..
sevgı ve saygılarımla.
nedım kus..
Başlık: Ynt: tünel yapımı
Gönderen: abdusta - Ocak 18, 2007, 10:43:21
alcılı bez...yapımı
eger ufak bir alanı yapacaksanız kaya gibi çatlamaması icin icine sargı bezi koymanız yeterli
eger bir tepe yamacı veya tuneli kaplayacaksanız buyuk bir kabta alcılı su hazırlamanız bu suyada
piyasada ucuza satılan sarı temizlik bezleri veya toz bezi bulamaç olarak emdirinceye kadara heriki
tarafınıda alcılayıp istenilen yere sekil verilererk serilmesi yeterlidir.
saygılarımızla
a.usta
Başlık: Ynt: tünel yapımı
Gönderen: ktuzunalp - Ocak 18, 2007, 10:44:08
Nedim bey bilgi için teşekkürler, bizim toz alçı malzemede ise dediğiniz gibi, biz yapmalıyız.
Başlık: Ynt: tünel yapımı
Gönderen: abdusta - Ocak 18, 2007, 11:03:30
Merhaba Özgür Bey

Değerli bilgileriniz için çok teşekkürler.
Borulara eğim verme konusunda Kamil Bey'e katılıyorum bu bizim evde yapacağımız iş değil. İyisi mi biz başka yollar deneyelim.
Makas kollarını gizleme konusunda yanlış tabir kullanmışım amacım kamufle edip rahatsız edici görüntüyü en aza indirmek..

Saygılar

boruları egmek zorunda degilsiniz 2 ayrı parca boruyu istenilen acıda yerlestirerek bosluk kalak orta ara ustune alcılı bez uygulamanız yeterlidir..herseyin pratik bir çözümü mutlaka vardır..saygılarımla a.usta
Başlık: Ynt: tünel yapımı
Gönderen: avsalı - Ocak 19, 2007, 10:26:08
burak bey aşağıdaki yöntemide deniyebilirsiniz. önce yükseltileri stafor köpük ile yaparsınız yukarıda bahsetmiştim.daha sonra trenlerin geçeceği bölümleri keserek ürerini alçılı bez ile kaplayarak tünel tamamlanmış olur. saygılar.
Başlık: Ynt: tünel yapımı
Gönderen: de11000 - Ocak 23, 2007, 23:17:10
Tünel için ayrıca,aspiratörlerin tırtırlı yumuşak borularıyla (fazla yük bindirmemek kaydıyla) haşır neşir olunabilir belkide..Kesip biçmeden sağa sola döndürülebilir aynı zamanda..
Başlık: Ynt: tünel yapımı
Gönderen: ktuzunalp - Ocak 25, 2007, 13:36:38
Çap uyarsa içi mat siyah karton kaplanarak kullanılabilir belki. Kesmek gerekirse dikkat ister.