Gönderen Konu: MTK fuar izlenimleri  (Okunma sayısı 12702 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
MTK fuar izlenimleri
« : Kasım 27, 2012, 23:32:33 »
Değerli dostlar , 5 günlük Stutgart - Köln fuar gezimiz bitti.Bu sefer 10 kişiydik .

Şey evde tamirat - tadilat var bu yüzden  "  Çok yakındaaaaaa burada  "  :)

Yani 1-2 gün izin verin resim ve yazılar için.....
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
Ynt: MTK fuar izlenimleri Stutgart
« Yanıtla #1 : Kasım 28, 2012, 22:46:47 »
Değerli dostlar ,

Nisan ayında ,Dortmund dan döner dönmez , Ufuk’un ayartması ile  kafa kafaya verdik ve yeni bir seyahat planladık.

2 gün Stutgart model fuarı ve 3 gün Köln tren fuarı.

Bu sefer yanımızda resimde görülen hanımlar da vardı.
Soldan sağa yazıyorum.

Esin Ayla : Eski arkadaşım , her durumda gezer , ayak problemi vardı ve koltuk değnekleri ile gezdi.

Pembe Gülenç Ağırbaş : Dostum Barbaros’un muhterem cezvesi , Pembe çok iyi bir kızdır , kocasının oralarda 1000 euroluk tren almasına bile ses çıkarmamıştır  ;D       ( tüm eşlere örnek olsun )

Sevim Baysal: Grupta en çok doğum günü kutlamış kişi , ama , gezme konusunda herkesten daha genç ve hızlıydı.Tebrikler…..

Gülçin Genç : Sevgili Ferda‘nın  melek eşi , gezmekten yorulmayan ,dayanıklı.

Erkekleri herkes tanıyo nasıl olsa

Birinci gün biraz şehir gezisi yapıp yattık.

Stutgart tramwayları Leopold-Halling marka  :D

Bu tramway hattına Barbaros bayıldı , içi çim kaplı yol.

İkinci gün erkenden kalkıp önce bir tren dükkanı ziyareti yaptık , daha sonra ver elini fuar.

Havaalanı yanındaki fuar alanının girişindeki vagon restoran hemen ilgimizi çekti ve biraz yedik , içtik ( En çok Berliner adıyla bilinen banliyö-metro karışımı tren )

Fuarda modeller tek salondaydı ve % 50 si model trenlerdi , ancak kurguların % 70 i N ölçekti , oldukça şaşırdık tabi.

Yine çeşitli tren klüplerinin yaptığı modüler kurgular vardı , klüp üyeleri bir örnek kıyafetleri ile pek havalıydılar , uzak köşelerdeki arkadaşları ile telsizle haberleşip sisteme yeni tren serileri gönderiyorlardı.Bazıları istasyon görevlilerinin kullandığı tek tarafı yeşil tek tarafı kırmızı el işareti tabela ile treni yürüt veya durdur diyorlardı.

Darısı başımıza……………………….

Fuarda , Ferda  , kurgusunda yapmak istediği bir etkinliğin aynısını gördü , onun da bisikletli yarışçıları vs vs malzemeleri varmış.Mükemmel bir sahneydi.

Stutgart fuarından çeşitli görüntüler.

Akşam rakı bulamadığımız için şehir meydanına kurulu noel restoranlarında sosis ve bira.

Köln maceraları yarın……………

YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
Ynt: MTK fuar izlenimleri
« Yanıtla #2 : Kasım 28, 2012, 23:41:43 »
güzel arkadaşlarım sağlıklı gidip sağlıklı gelmişler..
(bu arada kızlar haydi avrupaya ucuyoruz diye de agızlarına bir avuc hata bir kaşık bal çalmışlar)
KIZLAR KIZLAR UYANIN YAAA...
burada bir etek isteseniz,..  elim dar diyen ERKEKLER(!) 2Cİ RESİMDE....

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
Ynt: MTK fuar izlenimleri Köln
« Yanıtla #3 : Kasım 29, 2012, 00:20:45 »
Yav Haldun abicim , kızları kışkırtmasana , zaten hepsini zor kandırdık.Öptüm seni kocamaaaan.

Yarın çok işim olduğunu hatırlayınca konunun devamını da yazdım.

Sabah erkenden Köln için yola çıktık , istasyonlarda her yerde sigara içilmiyor , sadece sarı çizgi ile ayrılmış alanlarda serbest.Esin hanım ayağı problemli olduğu için oturuyor ama polis ceza yazmasın diye ayakları sarı çizgi içinde.  ;D

400 kilometre yolculuk 3 saat sürdü , Almanyadaki trenlerin çoğunda ön taraf açık , makinisti ve yolu çok rahat seyrediyorsunuz.

Bu da trenin dıştan görünüşü ,bu trenin bir ucunda elektrikli bir lokomotif ve diğer ucunda kontrol kabini olan vagon var.Trenleri manevra yaptırmakla hiç uğraşmıyorlar , tren son istasyona gelince makinist öbür uca gidip kontrol kabinli vagona gidiyor ve treni burdan yürütüyor , yani öndeki lokomotif bu kez vagonları arkadan itiyor.Güzel sistem ve ben de bu trenden var.

Tren ren nehri boyunca tablo gibi manzaralar eşliğinde gitti.

Köln de herkes dağıldı ve şehir turu yaptı.

Ertesi gün biz erkekler Kramm yoluna düştük.Düsseldorf yakınlarındaki küçük Hilden şehrine yani.Bu gün aramıza Serkan Kaçar dostumuz da katıldı.

Köln istasyonu

Aktarma yaptığımız istasyonda ilginç olaylar yaşadık , peronun hemen dibinde raylar üzerinde bir kitap ve arasında 10 dolar vardı , önce birileri oyun yapıyor sandık ama oralarda böyle tehlikeli oyunlar pek oynanmaz , zaten istasyonda bir kaç yaşlıdan başka kimse yoktu.

Sonra aramızda “  inip parayı alana 50 dolar vericez “  filan gibi espriler yaptık ,  çünkü bizdeki gibi saat başı filan değil dakika başı tren geçiyor , raya inen , aynı çizgi filmlerdeki gibi bir anda tren altında kalır vallahi.

Bu da aynı istasyondan ilginç bir afiş

Kramm da bizi Stephan Schröder karşıladı , sonra patron Kramm geldi, en az 15 yıldır mal alan ve sürekli telefonla konuştukları Ferda ile ilk defa yüz yüze geldiler.

Mr Kramm bizimle resim çektirdi , reklam bardaklarından ve çukulatalı noel kartlarından hediye etti .  (  yaklaşık 3000 euroluk mal almamızın da bu ilgiye katkısı olmuştur bence  ;D  yok yok , adam ne aldığımızı görmedi bile , gün sonunda anlamıştır ama  )

Resmi , Can abi MTK buradaydı konusuna koydu ordan bakın.

Kramm’ı soyduktan sonra aynı istasyondayız , yüzler gülüyor , kitap duruyor 10 dolar gitmiş.

Ertesi gün fuarı gezdik.Oldukça büyük bir hol ( en az 3000 metrekareydi ) yalnız model trenlere ayrılmış,Köln fuarı 2 yılda bir yapılıyor.Fuar düzenli ve yeterliydi.Buraya aynı Dortmund gibi tren üreticileri de katılmıştı.

Fleischmann-Roco ve Marklin-Trix yine fuara asılmış , hepsi yerlerde çocuklara tren oynatmak için raylar kurmuşlardı.Yeni nesil trenci yapmaya çalışıyorlar.Bu sefer Marklin sadece çocuklara değil büyüklere de hitab eden güzel bir kurgu getirmiş.

Hornby ve Bachmann grup pek zengin , ne satış var ne tanıtım , ayıp olmasın diye gelmişler sanki.

Bu işin öldüğü filan yok , firmalar tam gaz yeni üretimler ve zamlar yapıyorlar , ilgi çok iyi , bir ara Marklin batacak diye üzüldük ama Almanların Marklin tutkusunu görünce o korkum da ortadan kalktı , batmaz.

Büyük bir salon da komple legolara ayrılmış.Burda Okan dostumun mahdumu lego sevdalısı Doruk beyi çok andım.

Legodan meşhur Köln Dome katedrali

Trenler bölümünde en keyifli kurgulardan biri Bemo’nunkiydi.HOe trenler üreten bu İsviçre firmasının herşeyi çok kaliteli , trenleri inanılmaz bir şekilde, yavaş durup , yavaş kalkıyor , ayrıca dönüşlerde normal seslerin yanında sıkışan tekerlek sesleri de devreye giriyor  ve  muhteşem gerçekci bir seyir yaratıyor.

Bemonun trenlerinden bir bölüm

Fuarda Macaristan ve Polonya üretimi lokomotifler gördüm , işçilikleri ve modelleri çok güzeldi.

Tren satmak istemeyen markanın standı

Neyse Electrotrenin yeni modelini koymayı akıl etmişler bari.

Fuardan karlı bir kurgu

Bachmann grubundan Liliput’un 4 senedir kataloğuna koyduğu ama fuarlardan başka hiçbir yerde bulunmayan , görülmeyen ve satılmayan modeli Br 56 , acaba Marsta filan mı satıyorlar yav  ???

Bu kadar tren satmamak için uğraşan  şu Hornby ve Bachmann grubunun işleri de çok iyi,  hiç ağlamıyorlar. ( gerçi , buradaki tistiripitörleri de aynı , o da mal satmıyor , hayret valla  ;D  )

Model trenlerin üst katında ise elektrikle veya buharla çalışan ve yolcu taşıyan trenler vardı.Burda da Ersan dostumuzun kulaklarını çınlattım, bazı lokolar 7-8 vagon üstünde 20-25 kadar büyük ve çocuk taşıyordu.

Galiba Faller standında bombalanmış köprü kurgusu vardı ve tek kelimeyle muhteşemdi , resimleri kaydedin ve büyüterek ince ayrıntıları görün.

Veee fuar bitti , klüpler modüler kurgularını söküyorlar.

Bu seyahat bitti , sonrakinde görüşürüz.Fırsat bulursam aldığımız trenleri de koyacağım.

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Kasım 29, 2012, 00:47:17 »
KEMALİM ..
BU GÜZEL GEZİNİZİ (özellekle bir teoman bey klasiği ve detayı ve anlatım üslübu ile kaleme almışsınız)
inanın sizler kadar gezmiş gibi keyif aldık.
sana teşekkür etmekten başka ne yapabilirim bilmiyorum kendi adıma..
opuyorum

Çevrimdışı yasar

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Kasım 29, 2012, 01:30:42 »
Harika bir gezi olmuş orda olmak isterdim çok ta güzel anlatmışsınız

Çevrimdışı O?uz Tosun

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Kasım 29, 2012, 09:06:21 »
Geziniz ve sunumunuz harika olmuş.Paylaşımınız için de çok teşekkürler.Sevgi ve selamlarımla.

Çevrimdışı smiyrna

• Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Kasım 29, 2012, 09:17:18 »
ne iyi yapmışsınız da biz de bu vesile ile görmüşüz.. ayağınıza sağlık. paylaşımlarınız için teşekkürler.. katedrale bayıldımm

pınar

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #8 : Kasım 29, 2012, 10:43:31 »
Kemalcim geziyi harika resimlendirmiş, özetlemiş ve yorumlamışsın. Daha bir hafta bile olmamasına rağmen unuttuğum bir çok şeyi resimleri görünce tekrar hatırladım. Ellerine ve emeğine sağlık. Bu arada iki sorum var.
-Stuttgart resimlerinde üçüncü karede Leopart-Halling tramvaylarının yanında solda yürüyen kişi benim kıyafetlerimin aynısını giymiş ama onun saçlarının tepesinde çok çok küçük minicik bir açılma var o ben olamam değilmi ve eğer bensem bu resmi koymanda bir kasıtmı var ?   ;)
-Köln resimlerinde Kramm dönüşü istasyonda treni beklerken bir kare var, yüzler gülüyor yazmışsın. Dikkat ettimde benden başka gülen yok. Bunun sebebi acaba ellerdeki en küçük poşetin benimki olmasımı ?  :D

Sevgiler
Ferda
« Son Düzenleme: Kasım 29, 2012, 15:02:30 Gönderen: Ferda »
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı sedat nişancı

• Forum Üyesi
  • Yer: İZMİR
« Yanıtla #9 : Kasım 29, 2012, 14:32:33 »
   Harika bir gezi olmuş, fotolar ve anlatımlarınız için teşekkürler.

Çevrimdışı kuyumaz

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #10 : Kasım 29, 2012, 16:36:18 »
Guzel bir gezi, resimler pek cogumuza yeni kurgu fikirleri verecek nitelikte, tesekkurler.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Kasım 29, 2012, 20:08:11 »
Değerli dostlar , konuyu beğendiğinize sevindim , böyle bir fuara keşke hep birlikte gidebilsek , ne çok eğlenirdik.Neyse daha çok fuar olur gideriz inşallah.

Ferdacım o resimde konu mankeni tramwaydı , sana benzeyen adamı ben görmemişim bile , sen değilsin yani korkma  ;D

En küçük torba senin olacak tabi , sen zamanında ev araba vs vs  fıçısına düşmüş adamsın , evinde bir Kramm dükkanı kadar malzeme var.

Bu konuya belki Can abimizde çektiği resimlerden koyar.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ynt: MTK Fuar Izlenimleri
« Yanıtla #12 : Kasım 29, 2012, 20:26:33 »

Kemal Bey, merhaba.

Almanya geziniz çok güzel gerçekleşmiş. Daha nice böyle geziler yapmanızı temenni ederim.

Gezinizle ilgili görüntülü açıklamalarınız çok güzel olmuş. Ellerinize sağlık.

Sizin ve geziye katılan arkadaşların almış olduğu modelleri ve özelliklerini de paylaşmanızı bekleriz.

Sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Kasım 29, 2012, 22:48:07 »
kemalim... sonradan dikkatimi çekti.
10 dolarlı kitaplı resim fonunda acaip miktarda sigara izmariti var.
demekki orada da bok gibi sigara içiliyor....
türklerin izmaritleri di ye düşündüm ama öyle olsa resimdeki 10 dolar da oarada olmazdı :)

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Kasım 30, 2012, 01:51:26 »
Haldun abicim bu sefer hepimizin dikkatini çekti , çok yerde sigara izmariti ve çer çöp vardı.

Ufuk bir binanın taş kaplamaları arasındaki boşluğa sıkıştırılmış yüzlerce sigara izmariti görmüş , sanırım yere atmaya kıyamadıkları için böyle garip yerlere sıkıştırıyorlar izmaritleri.

Teoman hocam , kurguda bir kısa devre sorunu var , tek başıma çözemedim ,şu anda tren yürürmüyor,  Ufuk'u bekliyorum , sorun çözülünce lokoları ortaya çıkarıp resimlerini ve videolarını çekeceğim , bu sefer herkese ilginç gelecek çok güzel lokolar aldım.Barbarosta ESU sesli ve dumanlı Br 218 aldı , siteye video koymak çok zor ama yapmaya çalışacağım.

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Kasım 30, 2012, 11:27:16 »
BICYC-LED firması sadece bisiklet ve motosiklet çeşitlerini led ile donatmış
Bu ürünler mağzalarda ve int üzerinden temin edilebiliyor

Fakat Koln fuarında zannederim ikli firma  iki ve dört tekerli vasıtaları hatta iş makinelerini dahi far çakarlı yanar dönerli şekilde led ile donatmış
Ben biraz tez canlı olduğumdan mağzada bir güzelce öpüldüm

Barbaros bunun aynısını Koln fuarından 5.5 EUR a aldı

Çevrimdışı mesut kurt

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Kasım 30, 2012, 17:27:25 »
Kemal abi, güzel resimler ve gezi sürecini anlatımın için teşekkürler,
beraber gitme düşüncene katılmamak mümkün değil, ileride fırsat bulupta size katılmak eminim çok güzel olur,
çektiklerin arasında bomba düşmüş köprü kurgusunu çok güzel yapılmış, iyi korunmuşta, yapılanları koruma adına iyi bir örnek,
varsa daha fazla çekilmiş resimlerin devamını bekliyoruz.