Gönderen Konu: Ankara Gar'ına Kurgu Yapıyoruz.  (Okunma sayısı 7231 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Ankara Gar'ına Kurgu Yapıyoruz.
« : Temmuz 09, 2008, 19:07:06 »
Arkadaşlar merhaba,

Bildiğiniz gibi TCDD ve Hürriyet Gazetesi'nin ortak projesi dahilinde Proses Elektronik olarak her 2 kurumla da bir işbirliği ve anlaşma yaptık.

Ancak her 2 kurumla da sonuçta ticari bir anlaşma yapmış olsak da işin görünen yüzünde Proses'in değil Model Trenciler Kulübü'nün olmasını da şart koştuk.

Bundan dolayıdır ki Hürriyet Treni projesinde Proses'in logolarını değil (dikkat ederseniz bu trende onlarla iş yapan her firma/kurumun kendi logoları var) sadece MTK nın logolarını kullandık.

Bu projenin devamında TCDD bizden kurgumuzu Ankara Gar'ına koymak için talep etti. Biz de kabul ettik. Ancak daha sonra bu kurgunun oraya yakışmayacağını, çok eski ve ilk tecrübemiz olduğu için yenilesek bile içime sinmeyeceğini düşünerek onlara yeni bir kurgu yapacağımızı ve bunun için ekstra bir ücret talep etmeyeceğimizi söyledim. Açık söylemek gerekirse (eğer bu yazıyı Adnan Ekinci bey de okursa onaylayacaktır) böyle bir şey beklemiyorlardı ve haliyle memnun oldular. Ancak gene kurgunun bir kenarına "Bu kurgu Model Trenciler Kulübü tarafından yapılmıştır." ibaresinin konulması şartı ile.

2X3 metre ebatlarında bir kurgu yapacağız. Tabi ki 2 yıl boyunca öğrendiğimiz yeni tekniklerle. Ancak bu kurgu uzun yıllar boyunca hizmet edeceği için kullanım açısından basit ve problem çıkarmayacak şekilde yapılmalı. Hatta bu yüzden balastlanacak raylar yerine hazır balastlı raylardan kullanmayı da bir seçenek olarak düşünüyorum.

Burada 3 tren çalışacak ancak sürekli başında kumanda edecek biri olmayacağı düşünülürse bu 3 tren birbirleriyle kesişmeden yol alabilmeli.

Bazı Türk tipi binalar yapmak istiyoruz. Bu konuda başta Haldun abi'den CNC yardımı ve tabi ki bunların finisyonlarında ise Teoman, İhsan beylerden yardım isteyeceğim. Doğa örtüsü ve diğer detaylar konusunda ise tabi ki Ferda'nın ve diğer bir çok arkadaşın da yardımlarını esirgemeyeceklerini biliyorum.

Şimdilik bu kadar. 1,5 ay gibi bir süre sonra bu kurguyu teslim edeceğimiz düşünülürse şimdiden planlama, proje ve çalışmalara başlamamız gerekiyor.

Öneri ve fikirlerinizi bekliyorum.

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdo?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdo?an
Ynt: Ankara Gar'ına Kurgu Yapıyoruz.
« Yanıtla #1 : Temmuz 09, 2008, 19:18:32 »
harun bey zaman kısıtlı bu kurgu MTK için çok faydalı olacağından eminim.türkiye çapında ses getirmeye başladı model trenciler diye bilirmiyiz.aslında imkanım yok ama yaratıcılığım iyidir yanınızda olsaydım yardımım dokuna bllirdi size.hayırlı olsun

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #2 : Temmuz 09, 2008, 19:30:59 »
Harun Bey Merhaba
2X3 metre kesin ölçümüdür
SYGLR

Çevrimdışı ksk156

• Onur Arslan
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?zmir
    • ksk 156 model evi
« Yanıtla #3 : Temmuz 09, 2008, 20:05:46 »
Harun abi merhaba,
model trencilik için çok önemli adımlardan biri olabileceğini düşündüğüm bir proje. eğer yapabileceğim bir yardım olursa bende destek vermek isterim

selamlar
Onur

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #4 : Temmuz 09, 2008, 23:09:46 »
haruncugum
afedersin basımla kıcımla herşeye hazırım.
ozellikle ricam sen beni yonlendir. başta teoman,ihsan bey,ferda bey ve diğer MTK uyeleri kardeşlerim olmak uzre herkes fikrini soylesin. zaten işler b. k b.k teoman ustamla olan lokoya ilgileneceğim  bir kaç hun. ondan sonra emrine amadeyim.
hepinizi opuyorum

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #5 : Temmuz 09, 2008, 23:34:33 »
Harun Bey Merhaba
2X3 metre kesin ölçümüdür
SYGLR

İhsan bey evet kesin gibi. Daha doğrusu bize kalmış birşey. Ben şu andaki kurgumuzu örnek aldım 20 cm daha geniş düşündüm yuvarlak bir hesap olsun diye.

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #6 : Temmuz 09, 2008, 23:46:13 »
Harun Bey  Selam Üst tabla tek parça
Alt ayaklar iki bolüm 30 luk profil demirden yaptıryammı?
SYGLR

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #7 : Temmuz 09, 2008, 23:49:16 »
Merhaba...

Harun abi fikir iyi güzel ancak kendinden balastlı raylar çok parlak bir fikir değil bence.Tamam... Sonradan balastlamak v.s. daha zahmetli iş ancak ortaya çıkaracağı şekil çok daha güzel.Avrupalılar kendinden balastlı rayları halıromalar,masaromalar için kullanıyor.Bence yakışmaz hiç düşünme derim.Tasarımın nasıl yapılacağı ayrıca tartışılır.Ona bir çözüm buluruz ama bu sefer tavsiyem gölge istasyon modeli.En azından 2 katlı olsa ve alttaki kat kapalı kalsa Trenlerin her daim dolap beygiri gibi fır fır dolandığı görüntüsü önlenmiş olur.Turlarda vakit kaybettirir ki bu daha hoş olur.Detayı daha sonra yine konuşulur dediğim gibi.

Selamlar

Jimmy Cem
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #8 : Temmuz 10, 2008, 00:03:25 »
Cem selam,

Daha önce de dediğim gibi basit ama sağlıklı çalışan ve ileride problem çıkartmayacak birşey olsun istiyorum.

Gölge istasyon değil ama digital ve istasyonlarda belli bir süre durup kalkacak bir şey olabilir. Mühim olan bir senaryo dahilinde (sabit) çalışması.

Kullanacak olanlara ne kadar komplike işler çıkartırsak ileride işimiz o kadar zor olacaktır. Hatta olabilecek kullanım hatalarını en aza indirmek için analog bir sistem bile olabilir. Digital kumanda ile oynayıp lokoları yanlış adresleyebilecekleri ve "Harun bey şu loko çalışmıyor" gibi şikayetleri de en aza indirmek istiyorum.

Yani her daim problemsiz çalışacak, basit bir elektrik/elektroniği olan ama görsel olarak güzel birşey yapmak gerekir diye düşünüyorum.

Harun

cenk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Temmuz 10, 2008, 10:06:28 »
Selam
Ankara da yan bir Ankara lı olarak yapım ve ilerki tüm aşamalarda fiilen her türlü yardım için gece gündüz buradayım demek isterim bu arada nacizane bir fikir olarak yapımı güç olacağını tabiki biliyorum ama keşke kurguyu mesela trnen hareket noktsı İstanbul yada Ankara olarak başlatsak ve 3-4 belli İlimizin gar binalarının oluştuğu ufak bir memleketim portresi hazırlasak çok daha hoş olmazmı sizce zor çok zor biliyorum ama bir kere yapılacak nede olsa değilmi???

Çevrimdışı diesel

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #10 : Temmuz 10, 2008, 12:14:33 »
Harun Bey;
Bu konuda benim fikrim de Ankara'nın banliyö istasyonlarını canlandıracak bir kurgu.Her ne kadar kurgu yapımı konusunda bir tecrübem olmasa da yapım aşamasında elimden gelen bir şey olursa yapabileceğimi belirtmek isterim.Saygılarımla.
Ali Rıza ÇURA

Çevrimdışı Naci

• Naci Gürbüz
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?STANBUL
« Yanıtla #11 : Temmuz 10, 2008, 13:41:00 »
Kurgu İstanbul'da yapılacaksa,çalışma aşamalarına katılabilirim.Selamlar.NACİ GÜRBÜZ

Çevrimdışı Melih

• Melih Uçar
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?zmir
« Yanıtla #12 : Temmuz 10, 2008, 16:08:00 »
Kurgu için elektronik ihtiyaçlar konusunda kulübe destek verebilirim.

Aydınlatma, sinyalizasyon ve benzeri elektronik devreleri iş yerimde imal edebilirim. Sürenin 1.5 ay olması adetli imal edilmesi gerekecek devrelerin tedarik ve imalat süreci için (en az 4 hafta) biraz sıkışık bu sebeple ihtiyaçları çabuk projelendirmek iyi olur.

Kurgu için ise tavsiye edebileceğim bir husus ise düz sunta / tahta zemin üzerine boyalı bir kurgu yerine Woodland uygulamaları gibi 3-4 cm yükseltilmiş alçı bezlerle kaplanmış doğanın engebelerine daha benzeyen bir zemin üzerine kurguyu yapmaktır.
Melih Uçar
Ýzmir

Çevrimdışı Tarık

• Tar?k
  • Forum Üyesi
  • Yer: Viyana/Istanbul
« Yanıtla #13 : Temmuz 10, 2008, 16:25:09 »
harun abi,
kurgu salon gıbı orta bır yerdemı duracak yoksa köşe bı yerdemi?
kafamda birkaç plan var acıkcası..
selamlar
tarık
56507 dijital oldu, simdi gereksizleri elden cikarma zamani geldi...

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #14 : Temmuz 10, 2008, 19:40:34 »
Arkadaşlar çok teşekkürler,

Melih, bugünde konuştuğumuzu gibi elektronik konularında bazı isteklerimiz olabilir.

Tarık, kurgu ortada bir yerde duracak yani dört tarafı açık olacak.

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Temmuz 10, 2008, 19:41:41 »
arkadaşlar, hep bir elden brişeyler yapacagız sanıyorum. amma panik olmayalım. harun jkendine gelince nerler nerede yapılacak, nerde uratilecek,nerde yanyana getirilecek ,sanırım kurgular
ve fatih terim gibi biz aslanları kurgular yonetir.
sadece neler yapabilecegimzi soylememiz bence bu safhada yeter..
sevgilerimle

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Temmuz 10, 2008, 19:45:46 »
haruncugum bu arada,sizlerin de avrupa orneklerinden bildiği gibi,bu kurgu ortada bir camekanın icinde olacak. amma nonstop calısacakmı,yoksa belli bir jeton veya mesela metal  1 ytl gibi bir şey atınca mı harekete gececek bu onemli.veya bir timer mı konacak vs vs beynine kuvvet
opuyorum

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #17 : Temmuz 10, 2008, 22:16:22 »
Haldun abi,

Nonstop çalışmayacak bir düğmeye basınca 1-3 dk arası bir süre ile ayrı ayrı 3 tren çalışacak.