Gönderen Konu: Nürnberg Oyuncak ve Model Fuarı 2011 Gezisi  (Okunma sayısı 26480 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Nürnberg Oyuncak ve Model Fuarı 2011 Gezisi
« : Aralık 03, 2010, 05:08:14 »
Arkadaşlar merhaba,

Dünyanın en büyük oyuncak ve model fuarı olan Nürnberg Oyuncak Fuarı bu sene 03.02.2011 - 08.02.2011 (Perşembe - Salı) tarihleri arasında yapılacak.

Bildiğiniz gibi ben her sene bu fuara, biraz da mecburen gidiyorum. Geçtiğimiz senelerde bazı arkadaşlar da gelip katıldılar ve her sene tekrar gündeme geliyor.

Her sene konuşuyoruz ama hep geç kalıp yetişemiyoruz. Bu sene biraz erken hatırlatayım dedim.

Gelmek isteyenler bu konu altına mesaj atarlarsa bir plan yapmaya, organize olmaya başlayabiliriz.

Nedim eğer işlerinden vakit ayırabilirse belki bir organizasyon yapabilir. Çok yoğun olduğunu biliyorum onun için Nedim'le konuşmadım ama gelmek isteyenlerin onu beklemeden önce çok yakın bir zamanda karar vermeleri gerekiyor.

Eğer gelmek isteyenler olursa her halükarda bir plan yapılabilir.

Her sene konuşulduğunda çok karışık bir iş gibi düşünülüp birinin bu işi organize etmesini beklemek yüzünden gelmek isteyip de gelemeyenleri biliyorum.

Aslında çok basit. Gelmek isteyenler vizelerini alacaklar ve bu ay içinde de otel ve uçak rezervasyonları yapılacak. Uçak konusunda Nedim yardımcı olacaktır. Hepsi bu kadar.

Bu fuar dünyanın en büyük fuarı olduğu için o tarihlerde uçak bileti ve otel bulmak Ocak ayına kalınırsa çok zorlaşıyor.

Ben genellikle Cuma gidip Çarşamba günü dönüyorum. Bu seneki planım da o şekilde.

Bu fuar profesyonel bir fuar olduğu için büyük firmalar satış yapmıyor ama Nürnberg içinde birçok model tren mağazası var. Bunların adreslerini Internet'te de bulabilirsiniz.

Bu fuarı görmek bütün büyük ve küçük firmaları ve yeni ürünlerini görmek açısında ilginçtir. Aslında bir kere görmek bence bu işin meraklıları için hem gerekli hem de yeterlidir.

Zaten benim sizleri çağırmamın arkasındaki sebep de aslında 10 senedir aynı şeyleri görmektek bıkıp yanıma biraz arkadaşlık edecek kimseleri bulma isteğimdir. :)

Aşağıdaki videoda fuarda görebileceğiniz birçok kurgudan biri olan Fleischmann kurgusu.

Trenler bir yana Nürnberg aslında Almanya'nın birçok kentinden daha sempatik, küçük ama Bavaria'nın ekonomik başkenti olması, Almanya'nın sa en çok mucit çıkartan kenti olması bakımından da ilginç bir şehirdir.

Nürnberg'in bir diğer ilginç özelliği de 600 yıldır Almanya'nın "Oyuncak Başkenti" olarak anılmasıdır.  Trix, Arnold, Fleischmann, LGB gibi model tren firmaları hep bu sehirde doğmuştur. Şu anda da Liliput, Arnold gibi markaların da içinde bulunduğu Bachnamm grunbunun Avrupa merkezi de gene Nürnberg'dedir. Çok güzel bir oyuncak müzesi vardır. Oyuncak üretiminin Avrupa'daki en önemli şehirlerinden biri olması sonucunda dünyanın en büyük oyuncak fuarı da nihayetinde bu şehirdedir.

Bir de gene trenciler için ilginç bir bilgi de şudur. Almanya'nın ilk buharlı tren hattı 1834 yılında Nürnberg - Fürth arasında Bavarian Ludwig Railway olarak çalşmaya başlamıştır.

Bu hattaki ilk lokomotif de İngiliz Stephenson firmasının aşağıdaki Adler modelidir.

Ya yazdıkça kendimi kaptırdım kendimi Nurnberg fahri elçisi ya da turist rehberi gibi hissetmeye başladım ama neyse devam edeyim. (Anlayın ne kadar sıkılıyorum)

Peki bu Almanya'da çalışan ilk tren nerede dersiniz? Tabii o da Nürnberg'de yani Almanya'nın 1899 da kurulmuş olan "en eski tren müzesi" olan DB Museum'da.

Bu kadar bilgiden sonra herhalde herkes geliyordur.

Bir de en önemli konu Hornby ve Bachmann gruplarından yeni ürünleri görüp siparşleriniz (bana) yazdırabilirsiniz. Daha ne olsun...

Evet bu kadar reklam yeter. Gelmek isteyenler belirtsin ne yapabileceğimize bakalım.

Yani kısaca gerçeği, modeli, tarihi, yenisi açısından olsun bir trenci için ilk durak olabilecek bir yer.

Selamlar,

Harun

Not: Gece eğlencelerinden bahsetmiyorum, yani lokantalar, müzik dinlenebilecek, birer bira içilebilecek yerler falan. Onlar da çok güzel. Yanlış anlaşılmasın. :)
« Son Düzenleme: Aralık 03, 2010, 05:13:40 Gönderen: Harun »

Çevrimdışı Aynur&Sermet

• Aynur&Sermet ERAY
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ANKARA
Ynt: Nürnberg Oyuncak ve Model Fuarı 2011 Gezisi
« Yanıtla #1 : Aralık 03, 2010, 23:16:50 »
Merhaba Harun bey,

Geçen sene niyetlenmiştik, sonuçta sadece Hamburg'la yetindik. Umarız bu sene gerçekleşir.
Bizi iki kişi olarak düşünebilirsiniz.

selam ve sevgiler.

aynur&sermet eray

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #2 : Aralık 08, 2010, 10:34:17 »
Harun bey benide ekleyebilirsiniz.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #3 : Aralık 08, 2010, 14:47:27 »
Harun bey benide ekleyebilirsiniz.

Tabii tabii kesin gelirsiniz. Her zamankli gibi. :)

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #4 : Aralık 09, 2010, 13:45:48 »
Merhaba,

Şu andaki duruma göre gelenler aşağıdaki gibi.

Hasan/Sevgi Ulutaş
Sermet/Aynur Eray
Ferdi Vefa
Harun Yamanlar

Açıkçası bilet, vize, otel işlerini herkes kendisi hallediyor. Yani organize bir gezi değil.

Bilet ve vize işleri için üyelerimizden Nedim bey yardımcı olabilir. Biliyorsunuz kendisi zaten turizmcidir.

Oteller 2-5 Şubat (Çarşamba-Cumartesi) arası çok dolu ve fiyatlar yüksek ancak Cumartesi gününden itibaren daha uygun fiyatlar bulunabiliyor.

Ancak bu fuarın özelliği nedeniyle vakit çok az kalmış sayılır. Gelmek isteyenler bir an evvel harekete geçmek durumundalar.

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı GOKHAN OZKAN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Aralık 13, 2010, 09:48:09 »
Şimdiden iyi yolculuklar
G. ÖZKAN

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #6 : Aralık 21, 2010, 11:52:16 »
Fuar olması sebebiyle otel fiyatları çok yükselmiş. Geceliği 250 Avroya çok yüksek.
Uygun fiyata buldum. Fuarda görüşmek üzere.
« Son Düzenleme: Şubat 04, 2011, 13:39:41 Gönderen: fvefa »

Çevrimdışı Kahraman

• Kahraman
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Tekno Kurgu Mimarl?k
Ynt: Nürnberg Oyuncak Ve Model Fuarı 2011 Gezisi
« Yanıtla #7 : Aralık 24, 2010, 01:12:16 »
Harun Abi baya heveslendirmis aslinda. Ben de kendi adima biraz bakinmaya balsadim.
Ucak bileti, otel vs.
350tl civarina ucak bileti. gunlugu 40euro civarinda otel buldum.. Tabi otel sehirden oldukca uzakta.
Kapi girisinde bilet fiyati tum fuar suresi icin 49euro
Ben gelmeye niyetlendim. Almanyayi da seviyorum.. 8 gun kalmak istiyorum yada 7 de olabilir.
Fuar zamani hengame olacak onun icinde muze vs gezmeye zaman olmayacagi icin sureyi uzatmaya niyetliyim.
Dusunceleriniz varsa paylasabiliriz. Zira almanya toplu tasim acisindan cok gelismis. Dolayisiyla sehir disinda bir otelde kalmak okadarda problem olmayacak benim icin.. Esimle gelmek istiyoruz o da sartlari degerlendirecek.
Hevesli oldugumu %51 gelecegimi ifade etmek isterim..

.---- -  -
   (   ,----- - -     \_/        ___  c--U---^--'o  [_  |--------------'_| /_(o)(o)--(o)(o)
 ====================================================================================================================================================================

Çevrimdışı nadir

• Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Aralık 30, 2010, 15:07:11 »
SLM HARUN ABİ BU KURGU GİBİ SİZİNDE KURGUNUZ BUYUCEKMİ ??? ;D :D

Çevrimdışı nadir

• Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Ocak 08, 2011, 13:28:06 »
HARUN ABİ BENDEN SİZLE GELMEK İSTERİM AMA UCRETİ NEKADAR

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #10 : Ocak 08, 2011, 17:21:47 »
Nadir selam,

Bu geziyi herkes kendi ayarlıyor. Yani biz otel, uçak gibi şeyleri ayarlamıyoruz ama orada tabii ki beraberce birşeyler yapıyoruz.

HArun

Çevrimdışı Kahraman

• Kahraman
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Tekno Kurgu Mimarl?k
Ynt: Nürnberg Oyuncak Ve Model Fuarı 2011 Gezisi
« Yanıtla #11 : Ocak 08, 2011, 23:59:29 »
Buarada yazmayı unuttum. Özel sebeplerden dolayı bu senelik bu geziyi erteliyorum. Umarım seneye yada ilerki senelerde şansımız olur.. Gideceklere şimdiden keyifli yolculuklar dilerim..

.---- -  -
   (   ,----- - -     \_/        ___  c--U---^--'o  [_  |--------------'_| /_(o)(o)--(o)(o)
 ====================================================================================================================================================================

Çevrimdışı FRANK

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Ocak 12, 2011, 00:08:17 »
Mesajları okurken arkadaşların otel konusunda tereddütlerini gördüm, bu konudaki biraz tecrübem ile internet üzerinden rezervasyonlarda çok uygun fiyatlar alınabiliyor. Örnek olarak; ''Booking.com'' adresini deneyebilirsiniz, ararsanız başka da adresler bulabilirsiniz. Bu keyifli geziye gideceklere şimdiden iyi yolculuklar. Barbaros Açan

Çevrimdışı msu

• M. Serdar Uslu
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Istanbul
« Yanıtla #13 : Ocak 12, 2011, 14:37:20 »
Merhaba

Biz de eşimle Almanya'da olacağız, 6'sında fuara gelmeye niyetliyiz.

Serdar

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #14 : Ocak 12, 2011, 14:43:01 »
Barbaros beyin booking.com adresine ben de kayak.com u ilave edeyim.

Ancak bu saatten sonra biraz zor açıkçası. Biraz şehrin dışında bulunabilir.

Çevrimdışı gürkan genç

• Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Ocak 17, 2011, 15:33:55 »
Harun abi sizin istanbulda kulübünüz varmı ??? Heryaz istanbula geliyorum ama sizin oraya uğruyacağım birtürlü gelmek nasip olmadı :D

Çevrimdışı msu

• M. Serdar Uslu
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Istanbul
« Yanıtla #16 : Ocak 18, 2011, 11:26:28 »
Fuar biletini nasıl alacağız?
Gitmeden online mı alalım yoksa kapıda mı?
Serdar

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #17 : Şubat 05, 2011, 13:59:37 »
Bizim ekipten haber gelene kadar bir televizyon programından Nürnberg - Nuremberg 2011 Toy Fair fuar görüntüleri....

Daha detaylı, organize ve çok görüntüleri Harun beyden bekliyoruz....

Prieser ile güzel! ! ! bir başlangıç ve ardından, Marklin, Jouef, Piko, LS Models ve diğerleri

Devamında Faller,

Fleischmann kurgu

« Son Düzenleme: Şubat 06, 2011, 01:35:00 Gönderen: Okan »

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #18 : Şubat 05, 2011, 23:57:54 »
Okan paylaşım için teşekkürler. Bu arada Faller'in en enteresan yeniliği Car Sistemide Digital yapmış.

Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #19 : Şubat 06, 2011, 00:02:04 »
Nurnberg'de fazla birşey yok.

Sevgi ve Aynur hanımlar, Hasan ve Sermet beyler, bir de ben. Yarın da Ferdi ve ayrıca Serdar Uslu ile eşi geliyorlar.