Gönderen Konu: Loxx Bostancı  (Okunma sayısı 138767 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Loxx Bostancı
« : Nisan 10, 2010, 13:37:54 »

Değerli arkadaşlar , sonunda masalar geldi.
Bizim ( çoğul kullanma sebebim , hepimizin kurgusu olduğunu anlatmak içindir  ) diorama salona yapılacak, salon 30 metrekare , zaten , masalar da , alt üst toplam 30 metrekare oldu.

F şeklinde olacak , ,alt kat yerden 45 santim yüksekte ve altları dolap ve çekmece oldu , Böylece trenlerle ilgili ne varsa ortada durmak yerine dolaplarda duracak .Alt kata dünyada ilk olacak şekilde batık şehir Atlantis kurgusu yapcaz , hepimiz çok gururluyuz tabi.Şaka be yav.
Bu konudaki kavgalarımız bitsin ne karar verdiğimizi de yazarım.Sadece gölge istasyon olsun diyorlar ama elde kalacak bir sürü bina var , ama tabi “ alt katta bina mı olur ülen ?? “ durumu var  aramızda.
Alt ve üst kat arasında kolay görünüm sağlanması için 50 santim yükseklik var , oturunca alt katın tamamı çok rahat görünüyor.

Üst kat yerden 110 santim yüksekte.
Aslında üst kat için de , ben , Ufuk , Okan , Nedim , Barbaros ve Ferda  henüz birbirimizi yeme durumundayız , yani şekil ve yerleşim konusunda tam bir karara varılamadı.Sanırım zaman içerisinde bir orta yol bulacağız.

Benim hayat görüşüm biraz geniş ve toleranslı olduğu için gözüme güzel görünen her şeyi satın alıyorum ve bir arada olmalarından rahatsızlık duymuyorum ( Avrupa , Amerikan , İngiliz ve Türk mimarisini birbirine karıştıranlardan değilim ama her türlü Avrupa evini bir arada rahatça  kullanabiliyorum.)
Yani benim yüzümden yapacağımız şey biraz  “ her yer ve her zaman “  diaroması şeklinde olacak.Aynı durum lokolar için de geçerli , her zamanın ve her ülkenin lokosu bence kardeş kardeş aynı kurguda yürüyebilir.

Bu günlük bu kadar , resimleri çeken ve siteye koymaya hazır hale getiren Okan’ a ve “ korkma yaparız hep beraber “  diyen yukarıda isimlerini saydığım tüm dostlarıma , bizi uzaklardan takip eden tüm üyelerimize ve hepimizi tanıştıran Harun’ a teşekkürler….

Son resimde gördüğünüz gibi Ufuk hemen ray döşemeye başladı bile , yeni rafların kapaklarını herkes lokoları  mıncıklamasın diye çok zor ve değişik bir açılım tarzı ile yaptırdım ama arkadaşlarımın zeki olduğunu unutmuşum , anında açıp hemen raftan bir loko indirdiler , ilk aldıkları loko Kittel olunca ilk çay ve ilk çivi ile birleştirdiler.

Benim çektiğim resimler de var en kısa zamanda yükleyeceğim.Selamlar sevgiler..

« Son Düzenleme: Kasım 23, 2022, 14:17:22 Gönderen: kemalomay »
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
Ynt: Loxx Bostancı ( bizim kurgudan ilk gerçek görüntüler )
« Yanıtla #1 : Nisan 10, 2010, 15:32:16 »
yeni resimler,
toplam 14 parça alt ve üstü hiç problemsiz bir araya getiren Osman ustaya da ayrıca teşekkürler.

YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Necati

• Necati
  • Forum Üyesi
  • Forum Üyesi
  • *
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #2 : Nisan 10, 2010, 22:00:43 »
Sevgili Kemal Dostum,

Vatana,millete ve de model tren camiasına hayırlı uğurlu olsun.....

Emeği geçen herkesin eline sağlık…..Yalnız Ufuk Bey’in ray sabitlemek için kullandığı çekiç dikkatimi çekti….

Parmağını incitsin diyerek sen mi verdin,bu iş için uygun(daha küçük) bir çekiç yok mu elinde?...T T ‘lik çok zor zanaat…(iyi bilirim de)… :D

Bu çalışkan ve vefakar ekip acaba Ankara’ya gelir mi,ne dersin bir tane T T de burada var………… ;D

Gelişmeleri merakla bekliyorum,hepinize kolay gelsin....

NOT(Hala bilmeyenler için) :      T T = Model trencilikte bir ölçek(1/120),ama Sevgili Kemal bunu TEMBEL TRENCİ olarak kullanır…
« Son Düzenleme: Nisan 11, 2010, 02:07:38 Gönderen: Necati »

Çevrimdışı Atilla Sülün

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Nisan 10, 2010, 22:40:22 »
darısı başımıza. çok güzel gözüküyor yapılan çalışmalar.

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdo?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdo?an
« Yanıtla #4 : Nisan 11, 2010, 11:12:47 »
Kemal bey diyaroma'nız şimdiden hayırlı olsun.ama benim dikkatimi çeken vitrindeki trenler.acaba hazır fotoğraf çekmişken vitrindeki lokomotiflerinde yayılasanız diyorum.çünkü lokomotifleriniz merak konusu oldu.selamlar.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #5 : Nisan 11, 2010, 14:25:26 »
Kemalcim bence işin en sıkıcı ve zor tarafını geride bıraktın. Artık bundan sonra eğlenceli ve bence hemen bitmemesi gereken kısmı başlıyor. Pardon birde senin kurgudaki kadar metrelerce ray kullanılacaksa rayların döşemesi de birazcık sıkıcı, balastlamasıda zor kısımlar arasında. Masalar çok başarılı ve kullanışlılar. Neşeli günler seni bekliyor.

Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı irfantprk

• ?RFAN TOPRAK
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Nisan 11, 2010, 15:59:40 »
Kemal abi,

show başlıyorrrrrrrrrr,

keyifle izliyoruz,,,

selamlar,

İrfan Toprak.

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #7 : Nisan 11, 2010, 17:01:30 »
başlangıç süper.....heyecanla bekliyorum.....
ama kemal bey bana bu kurguya birkaç bina vs koymadan gözüm açık gidersem.. öbür dünya da iki elim yakasında olacak... vasiyetimdir.....:)

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Nisan 11, 2010, 23:14:11 »
Necati kardeşim , haklısın vallahi , maalesef bundan sonra TT lik  kurumunu tek başına temsil edeceksin  ama  sana güveniyorum,  başarılı olacağından eminim.  ;D ;D
Aslında başlasan Ankara grubundan da yardıma gelenler olacaktır bence.

Atilla ve Mehmet ve İrfan kardeşime teşekkürler, tamam artık lokoları yayınlayacağım ama önce resim için bir stand yaptırıyorum , tek tek resim çekip aynı zamanda envanter de yapacağız.Az bir şey daha beklerseniz iyi olur.

Ferdacım en sevimsiz kısım gerçekten balastlama olayı , ben “ balast yapmaya gerek yok “ dedim tabi herkes çıldırdı sinirden , malzeme hazır , yapmak isteyenler hazır , demek ki çok zor olmayacak. ;D

Haldun ağabeycim ,sana gelicem , kesinlikle beraber bir bina yapacağız.( bu arada galiba rahatsızlanmışsın geçmiş olsun ) Bina bahane , görüşelim yeter.

Arkadaşlar , son masalar Perşembe veya Cuma yerleşecek , bu arada benim yüzlerce ray , makas , sinyal ışığı , köprü , yol ,ağaç , vs , vs ne varsa kutulardan çıkarıp el altına koyup hazırlamam gerekli.
Daha sonra elektrik altyapısı (alt kat  aydınlatması  dahil  ) ve arka plan poster vs gibi işler yapılacak.Bunların 20 – 25 gün alacağını sanıyorum.Düzenli temiz ve problemsiz çalışmak istiyorum.Bu sefer her şey tam istediğim gibi ve hatasız gittiği için çalışmayı bırakmayacağım.
Yani bence ilk rayın çakılması 45 günü bulur , arada değişikliklerin resimlerini koymaya çalışacağım.

Bu diorama , çeşitli sebeplerle evinde yapamayan herkes için yapılıyor , dolayısı ile herkes her fikrini , her önerisini yazsın.
Selamlar sevgiler…..
« Son Düzenleme: Kasım 23, 2022, 14:20:24 Gönderen: kemalomay »

Çevrimdışı ibrahim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Nisan 12, 2010, 09:00:18 »
Merhaba,

Öncelikle hayırlı olsun, müthiş işler çıkacağı şimdiden belli. Her aşamasında sizler emek sarf ederken bizlerde forum aracılığı ile takip ederken büyük keyif alacağız eminim.

Kolay gelsin
İbrahim Kaygın

Çevrimdışı Nedim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Nisan 12, 2010, 12:52:24 »
Sevgili TT Kemal Omay,
Öncelik ile hayırlı olsun, güzel bir diaroma/kurgu oluşmasını temenni ederim..
'' Bu diaroma , çeşitli sebeplerle diaromasını yapamayan herkes için yapılıyor , dolayısı ile herkes her fikrini , her önerisini yazsın. ''
demişsiniz.. Size birçok önerilerde bulunduk!! Güzel bir kurgu alt yapısı ortaya çıkmış Amma görmekteyim ki önerilerimiz pekte
dikkate alınmış değil..!! Yine sunta kullanılmış laf ola torba dola üzerleri su kontrası ile donatılmış.. Sanırım ki mobilya görünümlü
dünyadaki ilk model trenci sizsiniz.. Eh diyecek bir şey kalmıyor.. Hatta sunta malzemeden mobilya ürettirmek ile kalmamış
üstüne üstlük batık şehir ''ATLANTİS'' fikrinizden de bir adım öte gitmemişsiniz.. Eh ne diyelim hayırlısı olsun..

Fikir ve önerilerim...
1. Oluşturulan mobilyaların üstüne sertlik derecesi en yüksek olan strapor kullanınki olay bir bütüne ulaşsın..
2. Sevgili model trenci Necati bey dostumunda belirttiği üzere 250 gr lık çekiç sanırım ray çivilerini çakmakta ufak kalır
özellik ile TT trencilerin 5kg balyoz kullanması gerekir. (balyoz benim kafama vurmak için değil.  ;D ;D)
3. Dolapların üzerlerinde kilit göremedim.. (demekki dolaplar her zaman açık  ;D ;D)

Sorularım
1. Mobilya orta kısmına nasıl ulaşmayı düşünmektesiniz.?
2. ''ATLANTİS'' için gerçek su kullanacakmısınız.?
3. Sunta-MDF gibi malzemelere tutkunuz nereden gelmekte.?

En içten sevgi ve saygılarımla.
Nedim KUŞ..

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Nisan 12, 2010, 16:49:43 »
Hah hah haaaaa , ben artık TT değilim bir kere , istifa ettim , en hızlı çalışan trenci ben olucam.( yanıma da Barbaros’u aldım mı 5 güne bitiririz , tabi neye benzer bilemem   ??? )

Nerden uyduruyorsun ki öneriler ciddiye alınmamış.Üst kattaki parçalarda sadece kavak kontra var   ( kenar çerçeveleri sunta ) sadece 8 yerine 12 mm oldu çünkü elde mevcut malzemeyi kullandık.

Atlantis katına gelince , siz hepiniz o kata muhalefet yaptınız , unutun o katı , yok farz edin, tamam orda kavak kontra kullanamadık çünkü  “ kavak o dolaplı bölümleri taşımaz “ dedi Osman usta , oraya bir çare düşünücez artık.

Evet Necati de farketmiş çekiç resminde hata yapmışız , o çekiç ray çakma çekici değil loko parçalama çekici ( bazen gerekiyor )

Dolaplar kilitli değil ama açması çok zor , ayrıca loko kırma çekici izinsiz kapak açanlarda da kullanılıyor ve çok iyi sonuç veriyor. ;D  ;D

Sadece duvar dibine gelen kısma ulaşmak biraz zor , diğer taraflara her iki yandan ulaşmak mümkün.

Bu tip kurgularda gerçek su kullanmak isteyen arkadaşlara bir tüyo vereyim , eğer benzincilerde satılan saf akü suyunu kullanırsanız asla yosunlanmaz ve bozulmaz.Atlantisi öyle yapıcaz.

Uzaktan konuşup duracağına biran önce gel yapılanlara bak.

Öptüm yanaklardan kocamaaaaaan.

Çevrimdışı hasan38m

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Nisan 15, 2010, 18:42:47 »
kemal abi kolay gelsin 
hasan yaşar mert

Çevrimdışı glyond

• Önder Sönmez
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #13 : Nisan 16, 2010, 10:53:12 »
Merhaba Kemal Abi,

Şimdiden hayırlı olsun, sende en nihayetinde hazineni masaya dökmeye karar verdin, eminimki çok güzel olacak, en kısa zamanda görüşmek dileği ile herkese selamlar

Çevrimdışı GOKHAN OZKAN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Nisan 16, 2010, 11:31:18 »
Çok güzel gözüküyor.
İyi çalışmalar.
G. ÖZKAN

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
Ynt: Loxx Bostancı ( ilk Mobilyarama )
« Yanıtla #15 : Nisan 18, 2010, 22:12:17 »
Bu arada ne senin mobilyaroma(sen dedin devam ediyorum) ne de Garratt'dan yeni fotograf göremiyoruz, fotograf makinanızda sorun mu var ? yoksa ilerleme mi sağlanmıyor ? Hadi karizmatik arkadaşımız piknikte poz verdiğinden bugün ilerlememiş olabilir ama senin odadan neden havadis yok ? Bak ben öylemiyim, hergün yeni bir şey yapıyorum   

Okancım , mobilyarama kesinlikle ilerliyor , son masalar yerine kondu , arka kısımlara gelecek ve üzerine poster yapıştırılacak kavak kontralar kesildi.Ayıptır söllemesi ama trenlerin ancak yarısı sığdığı için 2 büyük vitrin siparişi daha verdim,yapım sırasında salonu boşaltmak için evin alt ve üst katlarında çeşitli yerlere dağıttığım ve nerelerde olduğunu unuttuğum kutular içerisindeki ray makas köprü vs vs vs nin çoğunu bulup salona taşıdım.
Sanırım bu cumartesi müsaitsen seninle buluşup Kadıköyden , Atlantis katı için aydınlatma ve diğer elektrik altyapısı malzemelerini satın alacağız.
Dünyanın ilk mobilyaraması ve yine dünyanın ilk batık şehir Atlantis dioraması için patent alma aşamasındayım,malum taklit edenler çıkabilir.........
Gelelim resim konusuna , resim çektim ama resim küçültme olayında problem var koyamıyorum,
Gelelim Garratt'a 14 nisan akşamı Ufukla beraber resim çektik ve bu sefer Ufukla beraber yükleyemedik,Ufuk'un aklı yaptığı işte olduğu için " olmuyor yav " dedi ve fazla uğraşmadı.
Cuma akşamı biyel kolu işini bitirdiğini söylüyordu ama ben henüz göremedim bir şey diyemiyorum.
Çok az kaldı şu resim problemini çözmeye .

« Son Düzenleme: Kasım 23, 2022, 14:22:59 Gönderen: kemalomay »

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Nisan 20, 2010, 20:18:42 »
Arkadaşlar bakın çalışıyorum,bu gün kendime internetten 3 tıklamayla 10 resmi küçülten program indirdim ( Harun’un bana öğretmeye çalıştığı programda bu iş için tam 144 komut vermek gerekiyordu , tabi ki öğrenememiştim.Adı “ high quality photo resizer “ )

Loxx Bostancı mobilyaramasının tüm masaları yerleşti.Gördüğünüz ilk iki resim F şeklinin I kısmı diğer resimlerde ise – ve – kısımlarını görüyorsunuz.Biraz daha sabrederseniz Ufukta şekil var koyarım ve bilmece çözmekten kurtulursunuz.

Diğer resimlerde hazırlanmış ray vs malzemeler var, son iki resimde “ neden vitrinleri çekmiyorsun" diyen dostlarım için vitrinler var ama nedense karanlık çıkmış. ;D ;D Dediğim gibi bu Cuma kalan lokoları almasını umduğum 2 vitrin daha geliyor ve cumartesi sanırım elektrik işleri ile ilgilenicez.
Bundan sonra benimle dalga geçenler bir daha düşünsün bence , çünkü dalgacılar artık 12 yerine 18 euro verip gezicek, neden derseniz, baktım da dünyanın ilk mobilyaraması ile, Atlantis’i görecekler,  o yüzden fiyat arttı tabiiiiii.

Selamlar sevgiler herkese.

« Son Düzenleme: Temmuz 02, 2010, 00:27:09 Gönderen: kemalomay »

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Nisan 20, 2010, 21:41:18 »
Arkadaşlar , yapılacak kurgunun planı aşağıda.

Lokoların resmini daha sonra tek tek yayınlayacağım , bu yüzden karanlık çıkmış herhalde  ??? ???

Selamlar sevgiler.......

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #18 : Nisan 20, 2010, 22:16:21 »
kemalciğim.
yazın bayağı uzundu.. sonuna kadar okudum.
guzel bir satırının altını çizmeye çalışıyorum.
 ben bunların çalıştığı  kısıtlı sitemdir.aralarına  diğer kimseleri almayan ve paylaşmayan , masonik bir yapıya sahiptir dedim diye nelere maruz kaldım biliyorsun.
yeni arkadaşlar bunları farkedemez.
en iyisi artık gene senin soylediğin gibi susalım...
zaten yeni arkadaşlar o tür sistemlere girseler ne ithalatçıları ne üreticileri var.
üreticileri bile kapandı biliniyor.
ben sadece bina değil dağ ve kaya konusunda da sna yardımcı olurum.( ama ferda yanımda olunca :) )
ellerinize sağlık devamını bekliyoruz.
sana asagıdaki gibi bir bina ,bir de gökdelen yapacagım. sözüm söz
... öpüyorum....

Çevrimdışı Kerem Türker

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #19 : Nisan 20, 2010, 22:51:26 »

Kemal Bey,

Kurgunuzu ve çalışmalarınızı ilgi ile takip ediyorum. Ancak sizden bir isteğim olacak. Eğer lokomotif raflarınızı aydınlık ve değişik açılardan fotoraflarsanız çok sevineceğim. Merakla bekliyorum.    Saygılar Kerem Türker...