Gönderen Konu: G Ölçekle yeni bir başlangıç  (Okunma sayısı 22828 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kamyoncu-itulu1

• okan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul - bahçeşehir
    • rc kamyon t?r ve iş makineleri
G Ölçekle yeni bir başlangıç
« : Aralık 26, 2014, 01:20:39 »
Beni tanımayan arkadaşlar için özetle eskiden ( 8 sene önce) HO yu bıraktım ve 1:16-1:14.5 RC kamyon ve iş makineleri hobisine başladım hala da bu hobimi sürdürüyorum.

Bahsettigim hobim de de diaroma (bizde nedense parkur deniyor) olayı var Uzun süredir aklımda olan, fakat bugune kısmet olan G 1/22.5 ölçekli trenlere sıra geldi. Bunlar malumunuz 1:16 lardan biraz daha küçükler ama amerikan olmanın verdigi avantajla yanyana durabiliyorlar. Yoksa kısa avrupa vagonlar düdük gibi kalıyor benimkilerin yanında. Bende uzun süreden beri yazlıktaki bahçe kurgusuna tren ayagınıda eklemek istiyordum. Hayırlısıyla bunun için ilk adımı atmış oldum. Şimdilik 1 vagon 2 de makasım var :D

Amaaa Harun abi Nürnberg de ticari satışı olan daha büyük ölçekli birşeyler denk gelirse ona geçerim kamyonların yanında daha da güzel dursunlar diye. Ama denk gelmezse artık Lokomotif ve vagonlar için yeni alternatifler bekliyorum :D özellikle USA trains çok güzel olur  ::) ::) ::)

Vagona su dolabiliyor, alttada deligi var ordanda boşalabiliyor :D bunu degerlendirecegim kullanırken :D

Konu açılmışken bir kaç detaya daha degineyim, Alacagım vagonlarla taş mıcır taşımaya niyetim var (gerçek taş kırıcı mıcır kırıcımda yakında alacagım 1 mm çapa kadar kırabiliyor) bu yuzden alt kapagı acılabilen modelleri tercih edecegim ki onlarda hafriyata nakliyata dahil olacaklar. Ayrıca resimde görülen henzemin geçit bariyeri ışıklı sesli daha bunun gibi pek çok ışıklı yada sesli gerçekci ekipmanı diaromama eklemeye niyetim var. Onumuzde ki günler ne getirir bilmem ama inşallah güzel işler çıkartmaya niyetim var.

Ayrıca daha önce trafik işaretleri, kuka ve bazı aksesuarlarını kullandıgım playmobilde G ölçege göre dizayn edilmiştir ama gayet güzel bizim ölçeklede kullanılabiliyor bunuda ek bilgi olarak vermiş olayım.

Ve son not Serkan Kaçan a bu güzel vagon raylar ve hediye için çok teşekkür ederim.

BOSTANCI INSAAT RC Construction Channel

CAT: 345D LME Wedico  Liebherr: LR 634 Carson-Leimbach  Mercedes Benz: Arocs3342AK 6x6 Premacon//SK3544AK 8x8 Premacon//NG2638AS 6x6 Wedico//2624LAK6x6 MAN: F90 35.422VFAK 8x8 Wedico-Prem

Çevrimdışı GOKHAN OZKAN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: G Ölçekle yeni bir başlangıç
« Yanıtla #1 : Aralık 26, 2014, 10:10:20 »
Güzel bir çalışma olucağı anlaşılıyor.
Hayırlı olsun.
G. ÖZKAN

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #2 : Aralık 26, 2014, 13:33:09 »
Okan , geri gelmene sevindim , işin bittiğinde bir video koy lütfen bahçeden.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

• okan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Aralık 26, 2014, 13:41:39 »
Teşekkür ederim Gökhan bey,

Kemal abi önce inşaat olucak malum inşaatıda kendi model araçlarımla yapacagım ondan tam tren tadında videoların gelmesi biraz zaman alır ama yaza inşallah diaroma kurulumuna başlayacagım, hava sogukken avcı toplayıcı takılmaya devam :D

CAT: 345D LME Wedico  Liebherr: LR 634 Carson-Leimbach  Mercedes Benz: Arocs3342AK 6x6 Premacon//SK3544AK 8x8 Premacon//NG2638AS 6x6 Wedico//2624LAK6x6 MAN: F90 35.422VFAK 8x8 Wedico-Prem

Çevrimdışı Ugur

• Uğur Kadıköylü
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Türkiye / Manisa
  • Manisaspor
    • Siber Savaş
« Yanıtla #4 : Aralık 26, 2014, 14:55:06 »
Keşke o kadar çok alanım olsada bende G ölçek yapsam :) Harika olucak gibi duruyor merakla bekliyoruz çalışmaları.

Selametle.
Millî olmayan bir hükûmet milleti her vasıta ile felâkete götürdüğü zaman, bu milletin her ferdinin millî duygulara kapılarak isyan etmesi hak değil, millî bir görev olur.

• okan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ocak 14, 2015, 23:25:15 »
Bugun amerikadan ilk lotum geldi.

10 adet Santa Fe flat vagon, 2 adet Sinyal ışıklar aktif olarak çalışıyor. 4 adet trafik ışıgı oda öyle aktif olarak çalışıyor 4 adet sokak lambası onlarda aynen 2 adette gulf benzin istasyonu levhası geldi. Vagonlarda knuckle küplör dedikleri vagonları bırbırıne kolayca baglayan ve ayıran bi koplor tarzı son vagonlarımda bu yok o yuzden bunlara o küplördende önümüzdeki dönemde alacagım. Böylece uzaktan bu işlemi mekanik olarak yapabilecegim ve baglantılarının görselide çok daha güzel olucak. Ayrıca lokomotifler Amerikan olucaklar  firma olarak da CSX yada CN olacaklar flatlarla aynı şirket degil ama amerikada gördügüm aynı katarda farklı firmaların vagonları oluyor. Daha aklımda tasarladıgım cok detay varda zamanla yavaş yavaş hepsini hayata geçirecegim hayırlısıyla. Elimde sadece iki makas oldugu için resimleri raylar üzerinde çekemedim idare edin.

• okan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Ocak 19, 2015, 21:31:32 »
yeni vagonlara ilave elimdeki trafik levha ve diger aksesuarlarında fotogralarını ekleyim, Şehirleşme yolunda emin adımlarla ilerliyorum :)

Levhaların bir kısmı dickie için üretilmiş fakat ben ebaydan toptan almıştım, diger kısmı Playmobil. Malum playmobil 1:22.5 ölçek LGB ile birlikte kullanılabiliyor. Levhalarda çeşitlilik olsun ve eskileri yenileyim türkçeleştireyim diye zaman içinde Folyo baskı baskes yardımı ile kendımde levha bastırdım. İşte 1:14.5 ile 1:22.5 arasında degişiyorlar beraber idare ediyorum :)

• okan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Ocak 27, 2015, 00:04:47 »
Bunlarda bruderler,

Normalde bunlar baya teferruatlı set olarak satılıyor fakat ebay.de de bır eleman bunları tek tek ve makul fıyata satıyor. Bana santıyenın etrafını cevırmek ıcın bu cıtlerden lazımdı. Genelde atlanan ama guzel bır detay herneyse Bende bu sanzıyenın etrafını cevıren cıtlerden aldıp elımdelıklerle bırlıkte 40 adete tamamladım. Flasorlerıde 20 ye tamamladım birde el arabası aldım. el arabası cok guzel detaylı bruder onuda tavsıye edebılırım. Sagolsun bır kac tane ayak ve bır tanede flasor hedıye gondermıs. Ben flasorlerın stıckerlerındne bır tane fazla ıstemıstım sagolsun 10 tane fazla gondermıs baya memnun kaldım valla aldıgım hızmetten tavsıyede ederım. Elemanın linkini de eklim. Bu arada bellı bır adedın ustune free ınternational shipping yapıor ben free shipping aldım o acıdanda çok makul bence.

http://www.ebay.de/sch/kleine-welten_kleine-laster/m.html?item=261699942457&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&rt=nc&_trksid=p2047675.l2562

• okan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Şubat 04, 2015, 23:45:09 »
Yeni makaslarım ve raylarım geldi tabi onlarla birlikte yeni bilgilerde edindim sizlerle de paylaşayım dedim.

Yeni gelen rayların markası LGB Lehmann Gros Bahn yani, Almanya ve avrupada kullanılan en yaygın firma. Bende daha önceden Aristo raylar vardı. Aristo da amerikada kullanılan en yaygın (şu anda iflas edip kapanmış olan bir firma). Fakat işin güzel yanı normalde her üretici ayrı boyda ve çapta ray üretiyor. Genişlik aynı ama boy ve dönüş çapları farklı oluyor başka ölçeklerde. G ölçekte ise LGB ile Aristo birebir aynı ölçülerde aynı kalıplarla üretim yapmışlar bunu daha detaylı görün diye de LGB makasla Aristo makası yanyana koyup fotografladım. gönül rahatlıgıyla iki firmadanda gelen rayları kombine edebilirsiniz.

Ayrıca 4 makas ve 4 viraj rayı toplam 2 kg geldi raylar tahmin ettgimden çok daha agırlar bunuda dip not olarak düşeyim.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #9 : Mart 20, 2015, 11:07:29 »
Okancım, baya malzeme toparlamışsın, haydi hayırlısı. Trafik levhaları çok hoşuma gitti. Folyo baskı baskesi H0 ölçektede uygulayabilirmiyiz ? İleride bu konu ile ilgili sana danışmak isterim.Kolay gelsin, aşamaları bekliyoruz.

Sevgiler

Ferda
« Son Düzenleme: Mart 20, 2015, 11:24:47 Gönderen: Ferda »
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

• okan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Mart 21, 2015, 00:32:49 »
Sagolasın Ferda abi, Yeni bir ray lotu daha aldım daha oda gümrükte hafta için oda elime geçince onuda paylaşacagım, özellikle makaslar 0 ile ikinci el fiyatı arasında büyük fark var ve kargosu basit o yuzden aldıgım lotlarda makas agırlıklı alım yapıyorum. Uzun 120 cmlık yada 240 cmlık fleksı rayları harun abı kanalı ıle alacagım. Yavaş yavaş birikim yapıyorum :D

Folyo baskı HO ölçekte olur. Ama kesme olmayabilir kesme manuel elde yapılabilir. Trafik işaretlerinin baskıya uygun resimleri, ayrıca yine bas-kes e uygun formattakı hallerıde elımde mevcut. Dosya cok hacımlı oldugu ıcın upload etme şansım yok. Ama bir buluşmada bı yerde denk getırıp sıze aktarırım. Folyo baskının en güzel yanı kendınden yapışkanlı ve dış ortama uygun ayrıca kesılmıs oldugu ıcınde hıc ugrastırmıyor. mesela HO da kaldırım görünümü yada yol serıtlerı yol gorunumu kavşak cizgileri gibi pekçok şey bu teknikle yapılabilir.

• okan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Nisan 01, 2015, 00:41:27 »
Son gelen raylar

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
Ynt: G Ölçekle Yeni Bir Başlangıç
« Yanıtla #12 : Nisan 01, 2015, 10:37:53 »
Herşey güzelde bu kadar rayı nereye döşicen sonu nasıl olcak merak içindeyim :)
Gerçi ho yaparkende durmamıyodun :)

• okan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Nisan 01, 2015, 11:27:05 »
Daha pek bişi yok ya :) raylar malzemeler hepsı bahçe için dışarı kuracagım. Yazlıgın bahçesine kurmaya niyetim var. Ev içine olmaz zaten :)

Çevrimdışı Naci

• Naci Gürbüz
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?STANBUL
« Yanıtla #14 : Nisan 01, 2015, 13:45:02 »
Kurulacak bahçeyi de görmek isteriz.G kurgu pek yapılamıyor. Bu bakımdan merak ediyorum. Kolaylıklar dilerim.

• okan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Nisan 02, 2015, 00:45:25 »
bahçenin eski birkaç fotosunu ekleyim, resimlerde gözükmeyen bölümlerde var fakat henüz planlar netleşmedi. Benim aklımda bazı tadilatlar var ama onlar için henüz erken :) bu yaz tadımlık birşeyler belki ortaya çıkar. Fakat birkaç yaz sonra ciddi canlı çalışan bir kurgu ortaya çıkar inşallah.

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
Ynt: G Ölçekle Yeni Bir Başlangıç
« Yanıtla #16 : Nisan 02, 2015, 15:24:04 »
Bi ara bizim bahçeyede gel :) maşallah