Gönderen Konu: Merhaba !  (Okunma sayısı 4152 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Naci

• Naci Gürbüz
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?STANBUL
Merhaba !
« : Nisan 22, 2007, 22:23:03 »
Kulübe tahminen 2 ay kadar önce üye oldum.Yaşım 58.Ancak model trencilikle 45 yıl kadar önce tanıştım.1960 lı yıllarda ülkemizde böyle bir hobinin varlığı bile bilinmiyordu.Ancak o tarihlerde Almanya'dan küçük bir set gelmesi nedeniyle bu işe başladım.Gelen set HO scalaTrix Expresse ait bir setti.Bu marka ile devam etmek durumunda kaldım.Abimin Almanya'da olması dolayısıyla yurda her gelişinde çeşitli ısmarlamalar sonucunda belli bir seviye malzemesine ulaştım.Gençlik yıllarımda halı üstüne kurmak suretiyle uğraşılara başladım.Ancak memuriyetim nedeniyle Anadolu'ya gittiğimde bu hobime ara vermek durumunda kaldım.Bütün malzemelerimi bir sandık içersinde hep yanımda taşıdım.Görev yaptığım bir ilçeden tren geçiyordu ve istasyon vardı..Tatil zamanlarında tren geçiş saatlerinde yola çıkıp trenlerin geçişlerini seyrederdim.Hatta istasyona gidip makinisten rica ederek kumanda yerinde seyahat eder,karşı trene aktarma yaparak ilçeme geri dönerdim.Daha sonra tayin olduğum ilçede tuttuğum evin konumunda bir odası müsait olunca,elimdeki imkanlarla bir sunta üzerinde bir set yaptım.Aşağı yukarı 2X2 metre karelik bir set oldu.4 treni hareket ettiriyordum.Tüm malzemeleri mahalli imkanlarla kendim yaptım.Sıkıştığım konularda ilçede bulunan marangoz ve elektrikçilerden yardım aldım.Yine tayin dolayısıyla bu setimide kaldırmak mecburiyetinde kaldım.Bu 1982-1984 dönemidir.Ancak yeni gittiğim yerde de hobimi tatmin etmek için küçük bir set kurabildim.Bu yıllarda 1986-1988 yıllarıydı.En son İstanbul'a tayin oldum.Ancak işimin önemi gereği bu hobimden uzak kaldım.Fakat gemi maketçiliği ile kendimi avuttum.İstanbul'da yer sorunu olduğundan HO skala ile uğraşmam bir türlü mümkün olmadı.Sonunda kurtulması mümkün olmayan bu hobime N Scala ile bir çare buldum.Çok yoğun işim arasında İstanbulda bulduğum bir magazadan basit bir Arnold Set aldım ve küçük bir set yaptım.Daha önce deneyimim olduğundan bence başarılı oldum.İstanbul'da emekli olmam dolayısıyla kurduğum düzen tekrar bozuldu.Aradan 5 sene geçti.Bu arada eskiden olmayan imkanlar gelişti.Yeniden çalışmaya başladım.İlk önce malzemelerimi gerek yurt dışından gerekse yurt içinde  peyder pey temin ettim.Şimdi diamorama başlıyacağım.Güzel birşey yapmak istiyorum.Şayet başarılı olursam bu başarımı sizlerle paylaşmak istiyorum.Bu arada bilgilerinizden istifade etmek istiyorum.Çok eski bir tutkun olmama rağmen çok eksiğim olduğunu hissediyor ve biliyorum.Bu yaşlarda bu hobiyle meşgul olmamı bazı kişiler anlıyamıyor.Ancak sizler beni anlarsınız.Bu önüne geçilemeyen ancak ölümle son bulabilecek bu tutkuyu yaşayanlar bildiği için sizlere yazmak istedim.Ben modeline düşkün olduğum trenciliğin aslınada düşkünüm.Kısa bir örnek vererek sizlerle tanışmalığıma son vereceğim.BEN  BiR TREN YOLU GÜZERGAHINDA HİÇ SIKILMADAN SAATLERCE OTURABİLİRİM. Hepinize sonsuz Sevgi ve saygılar.