Gönderen Konu: Z ölçek diorama ön çalışma  (Okunma sayısı 151155 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kubilayelmas

• Forum Üyesi
    • https://www.facebook.com/fen.elektrik.elektronik
Ynt: Z ölçek diorama ön çalışma
« Yanıtla #80 : Şubat 08, 2014, 20:38:19 »
kolay geldın abısı sorma hanımlar herseyden daha cokbela parca buluyoruz ama evde yer bulmak varya sormaaaa ama hepımız senın yanındayız ınan ben merakla beklıyorum

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #81 : Şubat 11, 2014, 11:31:49 »
Evet trenci dostlar. Araştırmalar devam etmekte. Kataner sistemimide planladım. Digitraxın dijital decoderlerin bir özelliği sayesinde slow motion olarak tabir edilen makas motorlarını kullanarak led sinyalizasyon extra yapmak mümkün olarak gözükmekte. Bu özellik sayesinde 8 makas sinyalizasyonla 4 makasta dekoder ile sinyalizasyonlu olacak. Toplamda 36 adet sinyal lambası kurgu üzerinde yer alacak. Selenoid yapısı olanlarda malesef dekoder ledi desteklemiyor. Anlık olarak elektrik geldiğinden dolayı.Z ölçekteki en büyük zorluk bence model arabalar konusunda döküm arabalar var onlardan bulmaya çalışıyorum. Plastik olan arabalarda pek detay yok malesef. 
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #82 : Şubat 11, 2014, 12:31:58 »
www.micronart.com

http://www.micronart.com/ZSCALE_Vehicles.html

o motosikleti hayal bile edemiyorum ne kadar küçüktür
« Son Düzenleme: Şubat 11, 2014, 12:35:18 Gönderen: İhsan »

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #83 : Şubat 11, 2014, 13:13:19 »
İhsan abi cok sağol link için martta ikinci parti mallarım geliyor burdanda kamyonları alıyım. Kit olarak burda toplıyacağım :)

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #84 : Şubat 16, 2014, 10:26:38 »
Evet model trenci dostlar, son durumu özletliyim:

1- kurgunun yapılacağı yerdeki akvaryumu bozdum. Önümüzdeki hafta kalkacak ve bende masamı yerleştiricem.

2- alt yapıyla ilgili teorik çalışmayı tamamladım. Şimdi işin en zor kısmına geldik pratik kısmı. Önümüzdeki çarşamba 1. Parti elektronik aksam geliyor. İlk önce basitten başlayıp karmaşığa doğru denmeler yaparak gideceğim. Malum raylarda kesikler yaparak bölgeleri belirlemek gerekiyor kolay olması açısından ve elimde çokça olduğundan dolayı ho raylarla denemeler başlayacak. Daha sonra z raylara uygulama yapacağım. Böylece ray kaybımı en aza indirmek benim için çok önemli.

3- kurgu üstünde 16 bölge tanımlanacaktı ama bunu biraz daha geliştirerek 32 ye çıkartmaya karar verdim. Nedenine gelince 2 ana hat ve yan dalları olaraka ( makas kısımları) ayırmam sistemin sağlığı açısından önem kazanıyor. Birde transpording ( hangi loko nerde) için daha iyi olacak. Sistemde 12 adet slowmotoin makas motoru 8 adette selenoid tarzda makas motoru kullanılacak. 8 adet tranpording alıcısıylada kim nerde pc ye aktarılacak. Burdaki amaç hangi hattın dolu olup olmadığının yanında hangi tren o hatta bunu belirlemek için. Buda senaryo hazırlandığı zaman çok önemli. Blok ayırıcı sadece hangi blok dolu onu gösterip pc ye aktarıyor ama hangi blokta hangi decoder takılı lokomotifi aktaramıyor. İşte transpording denilen olay burda devreye giriyor bu sensörler hangi bloke hatta hangi tren var onu iletiyor. Buda pc destekli kurguda senaryo için büyük kolaylık.

4- sinyalizasyonda ise 16 adet 3 renkli ve blok kesiciyle beraber çalışan sinyal ışıkları ve digital makas decoderine bağlı 4 adet 2 renkli olmak üzere toplam 20 adet sinyal olacak. Sinyalizasyonların dış görünümünü kendim yapacağım. Ledler ise bir kısmını hazır getirtiyorum görmek ve nasıl yapıldığını anlamak için bir kısmınıda kendim yapacağım. Geriye kalan kısımların sinyalizasyonları için ise henüz bir planım yok. Digital makas decoderleri aslında bu işe izin veriyor ama slowmotoin makas motorları kullanılırsa.

5- manuel makas düğmelerini kullanabileceğim tüm makaslar için. Aynı zamanda bu gösterge panelinde doluluğuda gösteren 2.bir led tablo daha olacak. 32  bloğu gösteren. Kart üzerinde direk led çıkışları var buraya kolayça bağlıyarak tablo üstünde görmek mümkün. Aslında pc de de bu gözüküyor ama pc. Açmadan kullandığım zaman bana fikir vermesi açısından önemli olarak düşünüyorum.

6- pc programının 3 adet farklı versiyonu var başlangıç orta ve ileri gibi. Normalde başlangıçla başlıyacaktım ama orta seviyeden başlamam gerekiyor. Nedenine gelince orta seviye ekipmanlarımın özelliklede blok denetleyicilerimi otomatik olarak tanımaya izin vermesi. Bir diğer önemli husus ise transpordingi sadece orta ve ileri seviye destekliyor. Başalangıç seviyesi blok denetleyicileri ile tespit yapabiliyor.

7- z dekoderler elime ulaştı yakında ilk örneklerini ortaya çıkarıcağım. Malum manevra lokomotifleri en büyük sıkıntı ama 2 farklı çözüm yolu var. 1. Kaporta içinde çok hassas aşındırma ve kesme yöntemiyle yerleştirme büyüteç altında. 2. Enverin tavsiyesi arkasına kapalı bir yük vagon koyarak bu işi yapmak. 2. Yöntem daha kolay ama kablo sorunu var birde 4 adet elektrikli küplor ayırıcı aldım. Amacım kurgu üzerinde bu ayırıcılarıda kullanmak ama manevranın arkasında yük onun arkasında da yolcu vagonlarını taşımak gerçekçilik açısından beni pek memnun etmiyor. 1. Yöntemle deneme yapılacak ve durum değerlendirmesi ondan sonra.

8- En önemli konularda bir tanesi ise 3 kutuplu motorların 5 kutuplu olanlarla değiştirilmesi. Elimde 4 adet 5 kutuplu 7 adette 3 kutuplu loko var. İlk dijital cevirim denemelerimde 3 kutuplu olanlar ho larda çok düşük hızlarda kesik kesik gidiyorlardı. Ama yeni nesil kumandalarda digitraxttad ilk hareket voltakj akımını proglamak mümkün . Hornbyde kalkış için stepler vardı tüm modları defalarca denedim gerçi fena olmadı ama tam o yumuşak kalkışı yapamadılar bu yüzden bu konuyla ilglili çalışmalar yapılacak. Gerekiyorsa motorlar 5 kutuplu olarak değiştirilecek.

9- makas motorlarının modifikasyonları. Tüm selenoid kısımlar kesilecek yakında uygulamayı paylaşacağım. Malesef bu kısımlar gerçekçiliğ bozuyor o yüzden keilecek ve masa altına yerleştirilecek sadece 8 tanesi geri kalanlar slow motoin motorlarla çalışacak onlarda alt kısma yerleştiriliyor.

Tüm bu teknik kısım kurgu üzerine raylar ve helixlerle (Haldun abim yapacak) yerleştirip iyice testlerden geçtikten sonra zevkli olan 2 . Aşamaya dekorlar yüzeylerin ve eskiltme çalışmalarına başlanılacak. Şu anda elimde 5 istasyon 15 adette sanayi tarzı maketler var henüz köy çalışması için gerekli malzeme toplanmadı. Kataner sisteminin 1 kısmı toplandı insan figürleri toplanmakt tek sorunum arabalardı istediğim tarzda bunun için İhsan abinin gönderği linkler ayrıca benim bulduğum marklin metal araçlar kibrinin plastik olanlar ( bunlar ışıklı olacak) toplanmakta. Her türlü eleştirye açığım ve her zman dostları beklerim. Teşekkürler.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #85 : Şubat 16, 2014, 13:24:10 »
Koray şu ray çaplarını göndersene tekrar.

Bir de kalkışın yumuşak olması olayı sadece steplerle ilgili değil. Kalkış voltajının ayarlanması lazım. MRC kumandada o iş çok kolay hallediliyor. Bir tane loko ile biraz ray getirirsen burada ayarlamaya çalışırız.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #86 : Şubat 16, 2014, 20:43:23 »
Yarıcap 220 mm dış tarafiç taraf 195 mm yarıçaplı Harun abi 3 tam tur. Bu arada evet biliyorum Haun abi aynı kalkış oltajı digitraxxtada var. Merak ediyorum bakalım nasıl olacak.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #87 : Şubat 16, 2014, 22:42:16 »
Yarıcap 220 mm dış tarafiç taraf 195 mm yarıçaplı Harun abi 3 tam tur. Bu arada evet biliyorum Haun abi aynı kalkış oltajı digitraxxtada var. Merak ediyorum bakalım nasıl olacak.

Nasıl 3 tam tur? Girdiği taraftan çıkması için 3.5 tur olması lazım.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #88 : Şubat 17, 2014, 00:06:03 »
3.5 tur tabikide  ;D

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #89 : Şubat 17, 2014, 11:20:33 »

daha fazla bilgi istersen söyle abi bu arada abi 3 tur olacak 1. helix iniş için 3 turlu 2. ise çıkış için 3.5 turlu yani 2 ayrı helixe ihityacım var abi.
« Son Düzenleme: Şubat 17, 2014, 12:06:24 Gönderen: koraycenan »

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Z ölçek diorama ön çalışma(kataner)
« Yanıtla #90 : Şubat 20, 2014, 11:59:34 »
Evet birazda kataner sistemimden bahsedeyim. Malum kurguda bana göre gerçekçilik açısından vazgeçilmez olan unsurlardan bir tanesi kataner. Elimden geldiğinince gerçekçi bir sistem yapmaya çalışıyorum. Malum raylar döşendikten sonra bence sonrasında kataner eklenmeli. Sonradan yüzey şekilleri yapıldıktan sonra eklemek görüntüyü bozabilir diye düşünüyorum. Makas kısımları ve istasyon kısımları biraz karışık olan kısımlar. Ama Marklin bunada çok güzel bir çözüm üretmiş. Yiğidi öldürelim ama hakkını verelim herşeyi düşünmüşler. Sadece tren vagon değil tamamlayıcı tüm unsurlarıda üreten 1 kaç firmadan bir tanesi bence. İşte kataner sistemimim birinci kısmı.
Bu kataner kitini mantığını anlamak için aldım. Nasıl çözüm yolları var diye. Gerekirse kendimde yapabiliyim diye. Şimdilik 2. kısmında siparişini geçtim. Gelişmeleri anlatmaya devam edeceğim.İşçiliği yine oldukça yüksek. Ara teller 2 farklı yapıda geliyor. Uzatılıp kısaltılabilenler ve boyu sabit olanlar. Toplam uzunluk 165mm bir çok bağlantı parçasıyla farkli konfigürasyon yapmak mümkün. İşte resimler.   

Telin açık hali

kapalı hali bu bana büyük avantaj sağlıyacak. böylece gerekli kısımlarda ayarlama yapabileceğim.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Z ölçek diorama ön çalışma(alt yapım geldi :))
« Yanıtla #91 : Şubat 21, 2014, 00:23:49 »
Evet model trenci dostlar bu işi çok ciddiye aldım ve sistematik bir şekilde ilerlemekteyim. Alt yapımın 1. kısmı geldi sonunda. Mayısta 2.kısım gelecek. İşte malzemeler. Basitten başlıyıp zora doğru ilerleyeceğim. Böylece hem sistemi tanımış olucam hemde olası hataları kolayca elimine etmeyi düşünüyorum. İşte malzemeler :

sinyalizasyon

blok ayırıcısı

kolay sinyalizasyon bağlantısı

hazır 3 renk sinyalizasyon ışıkları sms ledli

anakumandam gerçekçi gibi hız ileri geri yavaşlama :)

dekoder ve kablo test edici

armut hat için kısa devre önleyici

dijital makas dekoderleri

z ölçek dekoderler transpording destekli

z voltaj düşürücü

bilgisayar ve ses dekoderleri için ses yükleyici

Ve hepsi sadece bunları birleştirmek kaldı geriye o kadar  ??? ;D ;D ;D neyseki hazırım.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #92 : Şubat 21, 2014, 14:37:56 »
Evet trenci dostlar son parti raylarımda geldi. Z ve fleksi daha ne diyim :)

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #93 : Şubat 21, 2014, 14:51:44 »
Sevgili Koray
Güle güle kullan
Katenerler ne marka? Direklerin yüksekliği nedir?

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #94 : Şubat 21, 2014, 15:09:39 »
Sağol İhsan Abicim, senden hertürlü Z figür bekliyorum :) Kataner Marklin Z tam ölçmedim abi. Ölçerim en kısa zamanda.

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #95 : Şubat 21, 2014, 15:42:15 »
Katenerler sanki biraz kaba gibi
Fotoğraftanda olabilir bilemiyorum
Bende almak niyetindeyim

Can abinin kullandığı sommerfeld daha zarif acaba onunun Z ölçeği varmı?
Stoğa  baktımda 8/10 tane Z figür var bir ara sana ulaştırırım
N istersen çook var ama boyasız.........

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #96 : Şubat 21, 2014, 15:58:23 »
Sevgili Koray,

O paketleri gelince açmak ne keyiftir ama. Hepsini iyi günlerde kullan. Son partidekilerin ray olduğuna eminsindeğil mi? bana H0 ölçek merdiven gibi geldiler :).

Sevgiler

Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #97 : Şubat 21, 2014, 17:30:43 »
İhsan abicim telefonla çektim çok zarifler tam tersine :) işçiliği çok iyi. Daha güzel resimler çekerim. Ferda abicim valla acayip birşey. Raylar aynı merdiven gibi valla :) teşekkür ederim yapıyıp beraber de yürütürüz. 

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #98 : Şubat 21, 2014, 22:46:06 »
İhsan Abicim katanerler 3.5 cm. Evet çalışmalar yemek masasında ufaktan başladı. Önce aletleri check ettim çalışıyorlarmı diye 2 kart  haric denemeleri tamamladım. Ama daha yapacak çok iş var. Kumanda genel olarak çok başarılı 30 fonksiyon destekliyor kullanımı çok rahat. Özellikle hız kumandası çok başarılı. Hem sesli hemde z ölçeklerle denemeler yaptım. Problemsiz. İşte resimler. Yorgunluktan çok inceleyemedim detaylı incelemem yakında. Z voltaj düşürücü ve dekoderleri taktım. Yarın loconet bağlantılarını yapıp dekoderlerle makas kontrolüne başlayacağım. İşte bir kaç kare.Bu arada basit ama güzel bir düşünce kumadanın ledli olması karanlıkta kullanım kolaylığı sağlıyor.

kataner denemesi

Abi kardeş bir arada :)

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Z ölçek diorama ön çalışma (biraz teknik bilgi)
« Yanıtla #99 : Şubat 22, 2014, 15:01:42 »
Tren dekoderlerinin konfigürasyonları

Kısaltmalar : CV =dekoderlerin konfigürasyon seçenekleri
             DCC= dijital DC akım için dekoderler.
Malum hepimiz dijital teknolojinin nimetlerinden yararlanmak istiyoruz. Ama pek çoğumuz çok kısıtlı olarak fabrika ayarlarıyla kullanıyoruz. İşte araştırmalarım sırasında bu konuya açıklık getirmeye ve bilmeyenleri bilgilendirmek için bu yazıyı hazırladım. Ben dijitraxın dekoderleriyle ilgili bilgi vereceğim. Ama burada yazdıklarım pek çok dekoder firması için geçerlidir.

Bir çok DCC dekoder çok farklı konfigürasyon seçenekleri sunar. Bu konfigürasyonlar firmadan firmaya farklılık gösterebiliyor. Bu Cv ler sayesinden trenlerimizin kalkış hızlarını, maximum minimum hızlarını, ışıklarını , seslerini programlayarak farklı ve isteğimize uygun biçimde programlamak mümkün. Tabi bunları yapabilmek için Cv read (konfigürasyonları okuyabilen) ve Cv Wr (yeni konfigürasyonları chipe yazabilen) kumanda sistemine ihtiyacımız var. Şu an için piyasadaki pek çok kumanda bu işi kolaylıkla yapabilmektedir.

Her CV özelliği dekoderin karakteristikliğini belirler. Başlamadan önce elinizdeki dekoderin üreticisinin CV özelliklerini kullanım kılavuzundan okumanız ve ona göre programlamanız gerekmekte. Bu şu anlama geliyor A firmasının dekoderinde ışıklar 3 numaralı fonksiyon tuşana atanmış olarak gelirken B firmasının dekoderinde 5 numaraya atanmış olabilir. Başlangıçta alışana kadar fabrika ayarlarıyla kullanmakta yarar var tecrübe arttıkça kendi istekleriniz doğrultusunda yeni programlamalar ve değişiklikler yapmanız mümkün.

Digitraxın dekoderleri fabrika ayarlı olarak 03 adresli olarak geliyor. Bu şu demek yeni bir dekoder aldınız taktınız ve çalıştıracaksınız. Kumandanızdan 03 numaralı lokomotifi seçmeniz gerekiyor. Aksi takdirde çalıştıramazsınız. Tabi elimizdeki lokomotif sayısı arttıkça bu numaraları değiştirmek gerekiyor. İşte bu numaraları değiştirmek demek aslında CV ayarlarını değiştirmek demek. En basit anlamda bu şekilde farkında olmadan CV write yaptırıyoruz.

Digitrax kontrol panelinde bunu yapmak için 2 farklı programlama bulunmakta.

1. Servis modunda programlamak.

Bu modda izole edilmiş ayrı bir ray parçası üzerinde servis programlaması yapılmakta. Bu sayede ana hatlarımızdaki diğer lokomotiflerin ciplerinde herhangi bir değişiklik olmamakta. Bu yöntem genellikle model trenciler tarafından sıklıkla kullanılan yöntem.

2. Operasyon modunda programlamak

Bu ise mevcut kurgumuz üzerindeki bir lokomotifi diğer lokomotifler varken değişiklik yapmak istediğimizde  lokomotifin adresini girerek sadece o lokomotif üzerinde Cv değişikliği yapmak. Burada şunu unutmayalım kurgumuz üzerinde farz edelim 5 lokomotif var ve bunların hepsinin baştan farklı adreslere atanmış olmaları gerekir. Yanlışlıkla 2 lokomotifin adresi aynıysa mesela 3 olduğunu farz edelim. Bu lokomotif üstünde değişiklik yaparsak her iki lokomotifte bu durumdan etkilenecektir.

Bu Cv ler sayesinde yapılabilecek ve yapılmış pek çok uygulama var. Can beyin ışıkları yanıp sönen manevra lokomotifinden tutunda farklı hızlara sahip lokomotiflerin hızarının sınırlandırılmasından, frenleme ve kalkış mesafesinden, başlangıç,orta ve maksimum voltaj ayarlarına kadar hepsini değiştirmek ve kendi isteğinize göre ayarlamak mümkün. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi isterseniz programlama örneklerini paylaşabilirim. Ama malum bende digitrax var ama çoğu firmanın kumandaları benzer yöntemle aynı işi yapıyorlar. Herkese kolay gelsin.