Gönderen Konu: Z ölçek diorama ön çalışma  (Okunma sayısı 151360 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: Z ölçek diorama ön çalışma
« Yanıtla #60 : Ocak 28, 2014, 08:02:41 »
Mert Bey,

Merhabalar. Evet malesef bende baştan beri Ho toplayan biriydim taki Z ölçekle tanışana kadar. Evet çok küçükler malzeme sıkınıtısı çok fazla ama yeri olmayan bizler için bence birebir. İlerde gözler iyice bozulunca Ho ları devreye sokacağım. Ama şu an için Z alternatifsiz benim için. Sistemim ay sonu elimde olacak yapmaya başlayınca herzaman beklerim tüm modeltrenci dostları. Sinyalizasyon için sizi arayacağım. Yardım için teşekkür ederim.
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #61 : Ocak 29, 2014, 08:44:25 »
Evet çalışmalar bilgi toplama anlamında devam etmekte. Önemli bir konu olan masaya sıra geldi. Malum masa evdeki salonda duracak direk basit bir masa olması imkansız. O yüzden masanın cizimlerine başlıyorum. L şeklinde olacak masam. Kurgunun oturacağı kısımda kavak  kullanacağım acaba bu zemini komple mantarla kaplasam mı? 2 kat olması gerekiyor bu yüzden sahne arkası olan kat yerden kaç cm olmalı ? Birde kurgunun kontrol mekanizmlarıda çekmece gibi bir düzenek içinde olmalı? Yani kapatınca herşey ortadan kalkmalı malum salondan atılırsam kötü olur :) sahne arkasını kaidelerle takılıp çıkarılan kapatmayı düşünüyorum fikirlerinizi bekliyorum.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #62 : Ocak 30, 2014, 02:23:40 »
Koray bey merhaba,

Cevabınız için teşekkürler. Sinyalizasyon konusunda yapacaklarınızı aktarmaya devam ederseniz çok sevinirim.

Ben hem yer kazanmak açısından, hemde derli toplu bir sistem kurma amacıyla kumandalarımı çekmeceli yaptım. Size bir fikir verir sanırım.

Görüşmek üzere,

Selamlar

Can

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #63 : Ocak 30, 2014, 19:02:03 »
Can Bey, çok teşekkür ederim. Tek sıkıntım kurgu 2 katlı olacağı için çekmecenin aşağıda kalması. İşte resimler çizimini yaptım.
2 kat arası 25 cm helix için azmı bilemedim. Deneme yapmam gerekiyor en kısa zamanda helix için. Toplam yükseklik 90 cm de.
Renkler aldatmasın  üst kısımdaki mavi alanlar cıkabilir şekilde planladım olurda kurgu altına müdehale gerekirse. Aynı şekilde dolabın tüm yan kapakları tamamen çıkabilir şekilde yapılacak. Belki kendim bile yapabilrim. Kestirip parçaları alabilirim. Çizimi tam ölçekli olarak yaptım.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #64 : Ocak 31, 2014, 12:15:16 »
Sonunda masanın cizimleri bitti sıra yaptırılmaya geldi. En son teknikk çizim. Hatalı yada eksik varsa görüşlerinizi bekliyorum. Üst kısım kavak 5mm kesmesi kolay olsun diye.

« Son Düzenleme: Ocak 31, 2014, 12:27:08 Gönderen: koraycenan »

Çevrimdışı oruc

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #65 : Ocak 31, 2014, 18:41:02 »

5 mm kavak kontra ince ve bulması zor onun yerine 10 mm OSB kullanın bem 8 mm kullandım biraz ince oldu.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #66 : Ocak 31, 2014, 18:50:39 »
Sevgili Koray,

Bu kadar planlı, hesaplı, kitaplı ve acele etmeden çalıştığın için seni tebrik ederim. Kurgun rehber bir çalışma olacak. Tabi bütün bunlarıda A dan Z ye  bizler ile paylaştığın için teşekkürler.

Sevgiler

Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #67 : Ocak 31, 2014, 21:40:03 »
Oruc bey önerinizi dikkate alacağım osb oldukça güzel bir malzeme. Dayanıklıda kesmesi kolay mı acaba? Malum helix için yer açmam gerekecek. Ferda abicim sağolasın paylaştıkça öğreniyoruz :) tamamını paylaşacağım.

Çevrimdışı oruc

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #68 : Ocak 31, 2014, 21:43:23 »
  Elektrikli Dekapaj testere ile kesiyorum.

Çevrimdışı Aynur&Sermet

• Aynur&Sermet ERAY
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ANKARA
« Yanıtla #69 : Ocak 31, 2014, 22:59:25 »
Koray Bey  merhaba,

kurgunuz epey şekillenmiş görünüyor. Çizimlerde bir şey dikkatimi çekti. mavi alanlar kapak olup çıkacak diyorsunuz ama, alt ve üst katı bir birine bağlayan o kadar çok düşey bağlantı elemanı varki, alt kat kurgunuzu bence iyi göstermez, sayılarının daha az olması gerekir (dayanıklılık için bazı bağlantıları kurgunun ortasına koyarak ve kamufle ederek bu sağlanabilir) , böylece görüş alanı artar ve gerektiğinde daha kolay müdahale edilebilir.

selam ve sevgiler.

Sermet Eray

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #70 : Ocak 31, 2014, 23:56:19 »
Merhaba Sermet Bey,
Ön kısımlarda 6 adet düşey bağlantı var evet dediğiniz gibi biraz hareket alanım kısıtlanacak ancak alt kısımda hiç makas kullanmayı şu an için düşünmüyorum sadece zaman kazanmak amaçlı. Üst kısımda 10 mm lik osb kullanırsam zaten ağırlık oluşacak 6 adette extradan mobil düşey bağlantı kullanıcağım. Helixlerin kapladığı alana ve elektrik aksamların durumuna göre yerleşimi sağlamayı düşünüyorum. Ama bu söylediğinizi düşüneceğim nasıl uygulayabilirim diye olmadı üst ön bağlantı parçaları sabit yaptırmam ve helixlere göre sabitleyebilirim. Şu an en büyük sıkıntım 3 tam turla 25 cm yüksekliği çıkabilecekmiyim. İlk denememi köpükle yapmayı düşünüyorum. Eğer sıkıntı olmazsa kontradan  yapıp hazırlıklara devam edeceğim. Yorumunuz için teşekkür ederim.

Oruç Bey, elimde dekupaj var o zaman sıkınıtı olmayacak.

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #71 : Şubat 01, 2014, 09:46:44 »
Değerli meslektaşım

Niye 10mm osb?
6mm veya 8 mm kavak kontra daha hafif olur işlemesi daha kolay elde tornavida ile  delebilirsin
Sermet hocam haklı bukadar düşey bağlantı yerine tabla altına kayıt koymak esnemeyi rahatlıkla önler

Çevrimdışı oruc

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #72 : Şubat 01, 2014, 11:03:50 »

Burda satılan kavak kontralar kaliteli değil çok çabuk dönüyor, İhsan beyin dediği şekil makül ve 8 mm uygun.
   Benim masa yaklaşık 30 m2 gerektiğinde üstune çıkabiliyorum onun için 8 mm kullandım 10 mm olsaymış daha iyi
   olurmuş.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #73 : Şubat 01, 2014, 11:35:13 »
İhsan Abicim, kavak esnermi diye korktum 8mm kavak banada iyi bir çözümmüş geldi. Tabla altına kayıt koyamıyorum sadece 1 tane belki nedeni helix yerlerini görmem gerekiyor. Ön kapakların olmayan halinin resmini koyuyorum. Birde kesit resimleri. Dikmeleri helixlerin durumuna göre yerleştireceğim.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #74 : Şubat 04, 2014, 07:34:06 »
Evet model trenci dostlar çalışmalar ve denemeler sürmekte sürekli okumaktayım. Sinyalizasyon ve makaslarla ilgili 2 problemim kaldı. Fikri olan varsa süper olucak:
1. Bilgisayar destekli olarak yapılandırdığım kurgumda aynı zamanda swichlerlede makasları kontrol etmek istiyorum zaman zaman mevcut sistem buna izin veriyor gibi ama bunu deneme yapmadan tam olarak anlamak pek mümkün olmayacak galiba. Bu yüzden teknik detayları okumaya devam ediyorum. Se8c ile 8 adet slow motion olarak tabir edilen içinde servo motorlu makas motorlarını sinyalizasyonla beraber kullanmak mümkün böylece bir makasta 3 er adet ışıklı 4 sinyal bağlanacak bu sistem aynı zmanda blok ayırıcısınada  bağlanarak herhangibir değişiklik olduğu zaman direkt olarak hat acılacak yada kapanacak. Sorun elimdeki makas motorları selenoid yapısında bu yüzden extra slow motoin motora ihtiyacım var siparişini geçtim. Ama en erken martta elimde olacak. Geriye kalan 12 adet makas dekoderlere bağlanacak ve ışıklandırması olamayacak. Tüm bu kombinasyonları sırasıyla denemem gerekecek. Yani tamamen anahtarsız digital bir makas kontrolümü yoksa hem anahtarlı hemde digital bir makas kontrolümü.
2. Makaslarımda gerçekçiliği arttırmak adına selenoid kısımları keserek makaslarda ayırmaya ve masa altına yeni bir düzenekle saklamaya karar verdim. Bununla ilgili yapılmış çalışmalarda var aynı yöntemi uygulayarak bende makasaları daha gerçekçi hale getirmeyi düşünüyorum. Yakında ilk denememi yapacağım.
3. Helix için raylarımın bir kısmı geldi dün akşam kurdum deneme için . Harun abiyi bekliyeceğim kolaylık adına onun ürettiği helixlerden alacağım. Yaptığım denemelerde 5 cm yükseklikteki raya cok rahatlıkla trenlerin vagonlarla cıkabildiğini gördüm. Ama asıl deneme tam 3 katlı helix ile yapılacak böylece sahne arkasının yüksekliği tam netleşecek.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #75 : Şubat 04, 2014, 14:04:21 »
Kabaca sistem söyle olacak.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #76 : Şubat 05, 2014, 09:33:12 »
Evet model trenci dostlar sonunda tam istediğimi buldum nasıl yapacağımı. Hem manuel hemde digital olarak aynı anda tüm sistemi yönetebileceğim. Se8c sinyal devreme 8 adet digital dekoderlere 20 adet toplamda 28 adet açma kapama düğmesi ekleyerek makasları istediğim zaman manuel istediğim zamanda pc den yada kontrol ünitesinden yada aynı anda hepsinden birden kontrol edebileceğim. Tüm dizaynı buna göre yapacağım. Şimdi madem manuel makas kontrolude ekliyorum birde ledli tablo yapmak gerekiyor açık kapalı durumunu gösteren bu konu üzerine çalışmaya başlıyorum.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #77 : Şubat 08, 2014, 08:00:37 »
Trenci dostlar çalışmalar okuma ve hazırlık bazında devam etmekte. Kurgumun alt yapısıyla halen çalışmalarım devam etmekte ay sonu masayı yaptırıyorum. Normalde kurgu bloklayıcım 1 adetten 2 adette çıktı malum makas sayısının fazlalığından dolayı. Bilgisayar işin içinde olacağından dolayı transpordingde ( hangi blokta hangi tren var) eklemeye karar verdim. Böylece ses hariç herşey tamamlandı. Ses içinde değişik bir çözüm buldum. Soundtraxx dsp60 diye bir alet var. Bu bir ses dekoderi ama kurgunun altına yerleştiriliyor. Transpording sayesinde aynı anda 9 lokomotifi eş zamanlı olarak sesli hale getirebiliyor. Değişik bir çözüm yolu ama şimdilik inceleme aşamasındayım.

Çevrimdışı kubilayelmas

• Forum Üyesi
    • https://www.facebook.com/fen.elektrik.elektronik
« Yanıtla #78 : Şubat 08, 2014, 08:55:05 »
calısmalarını ınsallah bır vıdeo olarak bızlerede gosterırsın abısı bırde bılgısayar sınyalızyon kullancagım dıyorsun trenler ıstasyona geldıgı zaman otomatık durup yenıden hareket etmesı karsı yonden gelen trenı beklemesı v.b olacak tahmın ettıgım kadarıyla oyle bır vıdeo ızlemısdım cunku dedıgım gıbı merakla beklıyoruz abısı kolay gelsın

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #79 : Şubat 08, 2014, 09:43:25 »
Evet çalışmalar sabahın erken saatlerinde başlıyor hanım uyurken. Oldukça karmaşık bir sistem olacak video çekeceğim. Aynen söylediğiniz gibi sinyallere ve hatlardaki doluluklara göre trenler kurguda hareket edecek. En az 10 lokomotif aynı anda çalışacak tüm sistemi buna göre planladım. İnsan yaparken sürekli şuda olsun buda olsun derken iş gittikçe karışıklaştı. Çok fazla teknik kısım ve parça bir araya gelecek. Hepsini paylaşacağım malum böyle sistemi olanlar ya yer altında yada hiç yok. :) Yapılmış üsütünden gitmek çok daha kolay. Soracak kimse olmaması çok kötü inşallah çıkacağım işin içinden. Sürekli klavuzlara ve şemalara bakmaktan szölerim şaşı oldu. Ne kadar tak ve çalıştır densede tamamen yalan  ;D Aynen tak ve dua et gibi .  8) yakında herşeyi hep beraber göreceğiz.