Gönderen Konu: Hobi sektörü üzerine şahsi fikirlerim...  (Okunma sayısı 35279 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Ynt: Hobi sektörü üzerine şahsi fikirlerim...
« Yanıtla #20 : Ağustos 24, 2007, 00:37:38 »
Cem merhaba,

"düzgün distribütörleri destekleyeceğiz" diyorsun. Güzel buna katılmamak mümkün değil.

Tabii ben de bir distribütör olduğuma göre bu konuda tarafsız olup olmadığım tartışılır.

Onun için benim bu konuya müdahil olmam bazılarına ters gelebilir.

Ama öncelikle bilmeniz gereken bir şey var.

Türkiye'de hobby shop olayı yok. Hele model tren shop hiç yok. Buna en yakın belki biz olabiliriz çünkü model tren dışında çeşidimiz çok az. Haa bir de Yücel beyin yeri var galiba sadece Marklin satıyor başka birşey yok galiba değil mi?

Bir diğer problem, hobi dükkanları birbirlerinden alışveriş yapmak istemezler Türkiye'de. Sebep şudur.

Kendisi bir marka getiriyordur. Gerçek distribütör olmadığı için fiyatları da yüksektir. Başka bir distribütörden mal alsa onunla aynı fiyata satmak durumu ortaya çıkacağı için kar marjı düşük olacaktır.

Dolayısı ile 3-5 marka satıp daha yaygın bit kitleye ulaşacağına diğer markaları kötüleyip kendi markasını satmak yoluna gider.

Türkiye'deki GERÇEK satıcı profili budur.

Avrupa'da bir dükkana gittiğinizde aşağı yukarı her markayı her dükkanda hem de aşağı yukarı aynı fiyata bulursunuz.

Ben bunu yapmak istedim ama yeterli ilgiyi görmedim. Artık bunun ticariden de öte psikolojik bir problem olduğunu düşünüyorum.

Şimdi 2 sorum var.

1. "düzgün distribütörleri destekleyeceğiz" lafına herkes katılır. Ama bunlar kimlerdir? Önce onları söyleyin.

Alıcılar olarak onları benden daha iyi tanıyorsunuz. Benim dükkanlarına gidip alışveriş yapmışlığım yok.

Ama lütfen Proses'den bahsetmeyin. Çünkü bazılarınızın çeşitli yerlerde bahsettiği gibi "burası Proses'in kurduğu bir forum ve dolayısı ile insanlar Proses'in getirdiği ürünler hakkında rahatça açıkça konuşamıyorlar, onlara baskı yapılıyor". Hele firma olarak Proses hakkında hiç rahat konuşamazlar. Bu sebeple Proses'i bu sorunun dışında tutun.

2. Peki onları nasıl destekleyeceksiniz?

Selamlar,

Harun
« Son Düzenleme: Ağustos 24, 2007, 02:28:34 Gönderen: Harun Yamanlar »

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #21 : Ağustos 24, 2007, 02:41:28 »

Türkiye'de hobby shop olayı yok. Hele model tren shop hiç yok. Buna en yakın belki biz olabiliriz çünkü model tren dışında çeşidimiz çok az. Haa bir de Yücel beyin yeri var galiba sadece Marklin satıyor başka birşey yok galiba değil mi?

Ben bunu yapmak istedim ama yeterli ilgiyi görmedim. Artık bunun ticariden de öte psikolojik bir problem olduğunu düşünüyorum.

Şimdi 2 sorum var.

1. "düzgün distribütörleri destekleyeceğiz" lafına herkes katılır. Ama bunlar kimlerdir? Önce onları söyleyin.

Alıcılar olarak onları benden daha iyi tanıyorsunuz. Benim dükkanlarına gidip alışveriş yapmışlığım yok.

Ama lütfen Proses'den bahsetmeyin. Çünkü bazılarınızın çeşitli yerlerde bahsettiği gibi "burası Proses'in kurduğu bir forum ve dolayısı ile insanlar Proses'in getirdiği ürünler hakkında rahatça açıkça konuşamıyorlar, onlara baskı yapılıyor". Hele firma olarak Proses hakkında hiç rahat konuşamazlar.

2. Peki onları nasıl destekleyeceksiniz?

Selamlar,

Harun

Merhaba...

Harun abi aslında söylediklerinin hepsine katılıyorum diyebilirim.Sadece en can alıcı gördüğüm noktaları kestim.Senin ne kadar iyi niyetli,batılı kafa yapısı ile iş yaptığını hepimiz biliyoruz.Ama bahsettiğin gibi birde mevcut TR gerçekleri var bunlarla da karşı karşıyayız.Bunları inkar etmenin anlamı yok.Ben distribütör olduğuma göre tarafsız olup olmadığım tartışılır demişsin.Bende müşteri,alıcı olarak gördüklerimi söyleyeyim.Yeterli ilgiyi göremedim diyorsun.Haklısın.Bunu aylardır söylüyorum.TR ye özgü bir çok konudaki çarpıklığın bir benzerini burada da görüyoruz.TR de Tren modeli = Marklin şeklinde oturmuş bir kalıp var (Herhalde bunu bir çıngar konusu çıkartmak için değil samimice bir gerçeği masaya yatırmak için söylediğimi önceki mesajlarımda da belirttiğimden altını çizmeme gerek yok sanırım)..Yani kalite standardını bu belirliyor.En basit Mehano dan tut orta halli diyeceğin Pikoya veya Hornby e yada daha da üstleri Fleischmann ına,Rocosuna,Liliputuna ve hatta Brass modeline kadar herşey onunla kıyas ediliyor.Yani ölçü o.Dolayısıyla bu işi zorlaştırıyor.Benim görüşüm Prosesin (dolayısıyla senin) en büyük dezavantajı Marklin muadili sınıfı kabul edilecek ürünlerin yok denecek kadar az olması.Elinde sadece Liliput var.Bununla ne nereye kadar ne götürebilirsin gayet tartışmaya açık bir konu.Prosesin getirdiği ürünler hakkında rahat konuşamıyorlar demişsin ben samimice rahatlıkla konuşuyorum.Bazı arkadaşlar yerden yere vurmuş olabilir.Bence hiçte öyle yerden yere vurulacak bir mal değil.Ancak bazı kusurları olduğu kesin (özellikle mekaniğinde).Aslında Liliput un detayını bugün Roco veya Brass modeller dışında başka yerde bulurmuyuz bilemiyorum.Ama gördüğüm kadarıyla pek öyle bir ihtimal yok.Tabii bu kusurunu örtmüyor.İşin ilginç tarafı Liliput tan başka Marklin ayarında kabul edebileceğimiz ürün Proses te göremiyorum.İşin daha da ilginç yanı ne?Diyorsunki TR de hobby shop yok model tren olayı hiç yok.Evet doğru katılıyorum.Ancak birde şöyle bir gerçek var.TR de model tren bakımından en zengin yer kim?Bana kalırsa Hobby time derim.En azından orta sınıfa yönelik Piko kalite beklentisi daha yüksek olanlara Fleischmann seçeneği sunuyor.Bunun dışında özel müşterilerimiz diye nitelendirdiği (kriteri neyse!!!!) kesim için Trix ve Roco başta olmak üzere getirdiği diğer markalar var.Ve model tren işi bu işletmenin faaliyetlerinin %20 si ediyormu?Hiç sanmıyorum açıkçası.%10 varsa ne ala.Sen model tren işine eğildiğini yöneldiğini söylüyorsun oysa bu işe hemen hemen hiç önem vermeyen bir işletme daha fazla seçenek sunuyor.Bu da işte mesajın başında bahsettiğim klasik TR çarpıklıklarına güzel bir örnek.Diğer işletmelerin tutumu konusunda sana tamamen katılıyorum.Karşındaki adam iyi niyetli değilse sen ne yapacaksın?Bugüne kadar çünkü senden başka kenara ayırabileceğim bir tek Yücel bey var.Onu da ayırırım dememin sebebi diğerleri gibi dükkanından boş çıkacak adama tavır-tafra surat yapmayan son derece nezih kibar bir yaklaşımı olmasıdır.Yoksa bu sektöre genel bakış açısı v.s. bakımından pek irdeleme şansına sahip olamadım.Ama ümitli göründüğünüde söyleyemem.En basidi geçenlerde 2-3 kez tlf ettim (Hatta cumartesi günü sana gelmeden evvel uğramayı düşünüyordum denk getiremedim).Trix ve HAMO için konuştum.Tık yok.Sonuçta biraz senin gibi idelasit adamlara ihtiyaç var.Piyasaya oturmuş isim yapmış bir markanın kaymağını yiyelim işi bir bütün olarak sektörel baz da ele alıp gereksiz yere kafa patlatmanın alemi yok mantığınki insanlarla sanırım birşey yürütmek olanaksız.Ancak bana kalırsa yine de mevcut şartları düşünecek olursak Yücel bey ile işbirliğine gitmende fayda olabilir.Düşün senin şu 1 yılda yaptığın atılımlara rağmen Hobby time halen Liliput Br52 getirip 430 euro ya satmaya kalkıyorsa ben buradan senin ciddiye alınmadığın sonucuna varıyorum.Yani birşeyler normal ceryan etmiyor.Bugüne kadar dediğin gibi TR de doğru dürüst hobby shop görmedim.İzmir de 1 tane var halini anlattım.Ankarada ki desen farklı değil.İst dakileri siz benden daha iyi bilirsiniz.Diğer kentlerde zaten bu iş ile ilgilenebilecek çapta dükkan çıkacağını hiç sanmıyorum.Bu işin bir diğer dezavantajı da ne?Benim görüşüm model trenin eğer bir ülkede hobby anlamında ileri bir boyutta olmasını istiyorsanız o ülkede demiryolu ulaşımının popülerliğininde olması gerekir.Ancak ne yazık ki burası öyle bir hale geldi ki özellikle 1980 doğumlular ve sonrası nesilde Tren mi? O da ne? der duruma geldi.Üstelik ekonomik çarpıklıklar gelir dağılımındaki dengesizlikleri orta sınıf diye nitelebilecek kesimin bile fakirlik sınırlarında gezdiğini unutmamak gerek.Dolayısıyla daha önceleride belirttiğim gibi gelecekten pek ümitli değilim.Hedeflerin,ideallerin olmasına olur.Ama nasıl olur?Ancak senin gibi düşünen bir takım şeyleri sil baştan yeniden yaratma cesaretine sahip adamlarla olur.

Umarım anlatabilmişimdir.....

Saygılar

Jimmy Cem

Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Ağustos 24, 2007, 06:18:48 »
Selamlar,

Şu an saat 6:20. Bursa'ya gitmek üzere yola çıkıyorum. Mesajları okudum ama cevap yazmaya vaktim yok. Umursamadığımı düşünmeyin. Döndüğümde yazacağım.

Cem.

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Ağustos 25, 2007, 11:07:55 »
Metin bey,

Gerçekten tablo dediğiniz gibi. Bilgisayar çocukların kanına fena girmiş vaziyette. Ama benim gördüğüm çocukları bu yöne anne-babaların ittiği. Bilgisayar, fast-food, alışveriş merkezleri, bunların tamamı çocuklar için uyuşturucu gibi. Huysuzluk eden çocuğu alıp alışveriş merkezine giden anne, "aman kafamı şişirmesin de oturup bilgisayar oynasın" diyen baba gibi. Tabi her anne-baba bu şekil davranmıyor çocuğa ama çoğunluk böyle olunca diğer çocuklara da "bulaşıyor" müsibet.

Neyse, konumuza dönersek; Harun'un iki sorusu vardı:

1) düzgün distribütör nedir? öncelikle düzgün distribütör/satıcı mağazasında mal bulundurandır. ikincisi sattığı malın fiyatını açıklamak için olmadık yalanlar söylemeyendir. üçüncüsü nasıl avrupa'da parti malı veya özel kampanyalar oluyorsa bunları bizim için takip edip üç-beş kuruş bile olsa oradan kazandığı avantajı bize yansıtandır (örneğin Harun'un "ön ödemeli" kampanyası gibi)

Bildiğim şu ki şirketlerin kampanya veya parti mallarından "yüklü" (Türkiye için yüklü) miktarda alıp burada katalog fiyatından satış yapan bir sürü dükkan/bayi/distribütör var.

2) onları şöyle destekleyeceğiz: distribütör için her işin başı para ama herkesin bütçesi her malı sıfır ve dükkandan almaya yetmeyebilir. buna rağmen düzgün çalışan distribütörlerin yarattığı sosyal faydayı da akıldan çıkartmamak lazım (malların bulunabilir olması, hobinin yayılması vs.). bu yüzden bütçemizin belli bir kısmını (ne kadar küçük de olsa) bunlardan alışveriş için kullanacağız (biraz ilkokul tarzı oldu ama kusura bakmayın). Ama bundan daha önemlisi distribütörü doğru yönlendireceğiz.

Harun yakından yaşadığı için bilir: "abi Roco getir, Liliput getir acaip satar, vs" diyenlerin kaçı gerçekten bu malları satın aldı. Bu forum kapsamında bir açık arttırma bölümü kurma teklifini yaptığında bir tane olumsuz görüş belirten olmadı. Peki şimdi durum ne? kaç mal satıldı? kaç kişi teklif verdi listelenen mallara?

Yani biraz gerçekçi olmak lazım. burada eBay ile ilgili bir sürü şey yazıp çizdik. zannetmeyin ki bu yazılanlardan sonra herkes ebay'den gg'den mal alacak. bazı adam vardır risk alır, gelen malın köşesi kırık diye üzülmez; adam vardır ki "arkadaş ben görmeden, dokunmadan mal almam" der. bu işin kullanıcı kısmı. bir de ebay'den alıp gg'de satan adam var; işin riskini üstlenip malı getiriyor. doğal olarak mal satıldığında risk, kara dönüşüyor.

Peki ebay'den yeni veya ikinci el mal alıp burada satan bir dükkan/bayi/distribütör neden olmasın? geçende ebay'de italyan bir dükkan (gerçek dükkan) sahibinden katalog fiyatı €329 olan sıfır kutusunda bir rivarossi'yi €99'ya aldım. şimdi bu malı Harun alıp burada €200'ya satsa kim neye itiraz edecek, veya edebilir?

Yani diyeceğim, her ne kadar formatı ve tarzı değişse de ticaret eski ticaret: riski alıyorsun, bu risk kara dönüşüyor. Risk almadan "kardeşim ben gidip üreticisinden aldım, kampanya-parti malı bilmem. ön ödemeydi, uzun vadeydi kafamı da yoramam. fiyat bu beğenirsen al" dediğinde yaptığın ticaret değil komisyonculuk (veya rantiyecilik) oluyor.

Biraz dağınık oldu ama benim görüşlerim bu yönde.

Cem.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #24 : Ağustos 26, 2007, 04:22:58 »
Cem selam,

Bırak allah aşkına gene politik konuşmayı. Söylediklerine katılıyorum ama soruma net cevap istiyorum.

Sorularım gayet açık ve net ve özellikle belirttiğim gibi lütfen Proses'i bu konunun tamamen dışında bırakarak.

Beni tanıyan tanıyor, bilen biliyor artık. Benim istediğim düzgün distribütör/satıcılar kimler. Bu firmaları burada bu forumda destekleyeceğim.

Bana biliyorsan sadece isim ver. Düzgün distribütörü tarif etme lütfen.

1. Düzgün distibütörler/satıcılar hangileri?

Arkadaşlar yukarıdaki soruya herkes cevap verebilir. Ama sadece isim olarak, lütfen. İsimlere itirazı olan varsa onu ayrıca söylersiniz.

2. Nasıl destekleyeceğiz?

Buna cevap vermişsin sağol. Ama şuna iyi niyetli de olsan katılmıyorum. "bu yüzden bütçemizin belli bir kısmını (ne kadar küçük de olsa) bunlardan alışveriş için kullanacağız". Buna hiç gerek yok. Düzgün distribütör/satıcı zaten size almak isteyeceğiniz fiyata veya ona yakın bir fiyata mal satandır. Ya da o malın tek satıcısı kendisi bile olsa fahiş fiyatla satmayandır. Yani sizden lütuf beklemesine gerek yoktur. Ayrıca yan dükkanda aynı mal daha ucuza varsa insanlar gider ondan mal alır.

Düzgün bir satıcının istediği en önemli şey KÖSTEK olunmamasıdır. İsteyerek ve istemeyerek köstek olmanın bin türlü yolu vardır. Bunu bu forumda bulunan herkes bilir. Bundan dolayı da bu konuyu uzatıp konuşmanın anlamı yoktur. Konu bana ait olduğu için de ilgisiz/politik cevapları da silme hakkı bende saklıdır.

Araya laf girdiği için tekrarlıyorum. Sadece 1. soruma ve sadece "firma ismi" olarak cevap vermenizi bekliyorum. Bu firmaları forumda kesinlikle destekleyeceğimden, tanıtacağımdan emin olabilirsiniz. (Aksi fikirler daha çok olmadığı sürece)

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #25 : Ağustos 28, 2007, 01:53:21 »
Bende açıkçası Okan ın dediği gibi senden başka bir distribütör göremiyorum.Cem in Hobi2001 ve Hobby time için söyledikleri (iyi karşılandım v.b.) çok şaşırtıcı.Herkese nasip olmaz şansı varmış  ;) .Kesin olmayıp kafamda soru işaretleri olmakla beraber Yücel bey belki diyebilirim destek verebileceğin distribütör profiline.En azından tekrar masaya oturup konuşmanda fayda olabilir diye düşünüyorum.Önce mesajlarımda zaten detaylı belirtmiştim dikkat edersen.Diğerlerini kaale almana (mevcut bilinenleri kast ediyorum zaten sayıca fazla değiller) gerek olduğunu sanmıyorum....
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : Ağustos 28, 2007, 06:19:05 »
Cem,

Yazdığımı bir daha oku. Hobbytime'a hiç gitmedim. Hobby2001'de ise iyi karşılandım, gayet ciddi ve işini bilen insanlar.

Cem.

Çevrimdışı Naci

• Naci Gürbüz
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?STANBUL
« Yanıtla #27 : Eylül 10, 2007, 23:59:56 »
Sevgili hobidaş kardeşlerim.Bu saatte siteyi, dolaşırken daha evvel okuduğum ancak yazamadığım bu konu hakkında şahşi fikirlerimi yazmak istiyorum.Bu arada benden evvel bu konuda fikir beyan eden kardeşleriminde olumlu düşünce ve fikirlerine iştirak ediyorum.
Kardeşlerim.Ben bu tren hobisi işine 1962 senelerinde başladım.Sitede yazan kardeşlerimin yaşlarına baktığımda henüz çoğunun o senelerde doğmadığını görüyorun.O seneler ve daha sonraki senelerde iletişim araçları son derece kısıtlıydı.Türk Parasını Koruma Kanunu uyarınca yanında 20 DM (Deutsch Mark) bile taşıyamıyordun.Katı gümrük kuralları vardı.Euro diye birşey yoktu.O tarihlerde rahmetli annemin Almanyada abimin yanına gitmesi dolayısıyla resimlerde gördüğümüz ve kendisine ısmarladığımız şimdiki adıyla HO Scala küçük bir set ısmarladık.Zaman içerisinde (tahminen 5 sene)gelen gidenlere rica ve minnet ederek bir vagon,bir makas V.S.ısmarlıyarak belli bir oranda materyal elde ettik.120 adet ray,8 adet elektrikli makas 4 adet lokomatif 20 ye yakın vagon V.S.Bütün bunlar o zamanki şartlarda hep yurt dışından korkarak getirilmiş eşyalardı.Halı üzerine kurup oynuyorduk.Çoçuk ve delikanlı olduğumuzdan görenler gülüp geçiyordu.26 yaşında görevim nedeniyle Anadolu'ya gittim.Yanımda 1 sandık kadar tutan trenlerimide götürdüm.15 sene Anadolunun çeşitli yerlerinde görev yaptım.Bu arada imkanlar ölçüsünde diaromalar yaptım.Ancak kimseyle bu hobimi paylaşamıyordum.Hayatında gerçek treni görmemiş Anadolu insanına oyuncağı izah etmenin zorluğunu siz düşünün.1989 senesinde İstanbul'a tayin oldum.İşlerimin yoğunluğu nedeniyle bu hobimle meşgul olamadım.Ben hala eskisi gibi düşünüyordum.Birgün bilgisayarda dolaşırken hobby siteleriyle karşılaştım.Bu arada sitemizle tanıştım.HO Scala yanında var olan N Scala çalışmalara başladım.Emekli memurum.İstanbul şartlalarına göre bütçe imkanım, belli sınırda bu hobiyle uğraşmama imkan veriyor.Ancak herşeyi bir şekilde Türkiye'de veya Paypal'da bütçeme göre kimseye yalvarmadan bulabiliyorum.Bu nasıl oluyor.İşte Harun Bey gibi kişilerin bu sektöre el atması nedeniyle oluyor.Ben hobby ihtiyaçlarımı bu tip işlerle uğraşan mağazalardan bütçeme göre karşılıyorum.Para varsa alıyorum yoksa bir ay sonraya erteliyorum ama hobby ihtiyaçlarımı kimseye muhtaç olmadan karşılıyabiliyorum.Bizim hooby merakımız pahalı bir hobby.Daha benim başladığım tarihlerde de pahalıydı,şimdide pahalı sayılır.Ama aradığımı bir şekilde bulabiliyorum.Üstelik bu hobbiye meraklı olanların sayısını 70 milyonluk bir Türkiye'de ne kadar olabileceğini düşünürsek ne kadar az olduğumuz ortaya çıkar.Bu kadar az bir topluluğa cesaret edipde Türkiye şartlarına göre ticarete soyunmak tamamen yatırımın riskinden başka birşey değil.Ben Harun beyden N Scala ile uğraşmam nedeniyle Scenic ürünlerinden başka bir şey almadım.Çok daha pahalı bir şekilde bu işlerle uğraşan diğer mağaza sahiplerinden aldım.Hiçte şikayetçi değilim.Ne istersem yurdumda keseme göre birşeyleri Harun Bey gibi bu sektörde uğraşanlar sayesinde buluyorum.İnsanın parasıyla rezil olması kadar kötü birşey olamaz.Ben bunu yukarıda anlattığım gibi gençliğimde yaşadım.Bizim tek kusurunuz pahalı bir hobbinin hastalığına yakalanmış olmamızdır.İnanın bu sektör çoğunuzun bildiği gibi yurt dışında da pahalı.Enayi yerine aptalca konulmak dışında hobbimize yardımcı olan bu sektör sahiplerininin hepsine ben teşekkür ediyorum.Çoğunuz bu yazdıklarımı anlayamayacak.Geçmişini unutan veya bilemeyen geleceğini hiç bilemez.Ben size gerçekleri ve milattan önce yaşadıklarımı anlattım.İster kabul edersiniz ister etmezsiniz.Ancak gerçekler bu.Onun için bazen pahalıda olsa bu hobby için aradıklarımı yurdumda da bulduğum için kendimi bu yaşta şanslı hissediyorum.Onu için Harun beyin ve bu konuda olumlu şeyler yazan kardeşlerimin ne demek istediklerini çok iyi anlıyorum.Bu yazıyımı okuduysanız sabrınızdan dolayı sizi kutluyorum.Af ola.İyi geceler.Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
NACİ GÜRBÜZ

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdo?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdo?an
« Yanıtla #28 : Nisan 29, 2008, 15:25:37 »
harun bey meraba gerçekten iyi bir konuya deyindiniz.hobi sektörü türkiyede çok degişik şekiller almış durumda özellikle modellerle ilgili fazla bir hobi sahibi olan yok.insanlar hobi derken sadece kitap okumak seyehay VS.insanlar biraz daha araştırıcı olsa çok güzel hobiler olduğunun farkına varacaklar ben özellikle modelcilikle alakalı fazla bilgim yoktu.yabancı sitelerde görmüştüm.model trenleri.sizin sitenizide dekala adında model arabalar ve helikopterler satan bir fima sayesinde öğrendim.bu firmadanda erzurumda alış veriş yapan samimi bir dostum var.bir nevi bir zincirleme sayesinde model trenlerle prosesle tanıştım.artık türkiyede bile böyle köklü bir sektörün olduğundan haberi olmayan insanlar mevcut.özellik doğu kesminde hobinin ne olduğunu bilmeyenler mevcut.model diyince modelin sadece bir oyuncaktan ibaret olduğunu söyleye biliyorlar.bu hobileri siz türkiyeye daha iyi tanıttız ve insanlara degişik hobilerinde olduğunu gösterdiniz. şunuda söyliyim.erzurumdada trenlerle uğraşan ve kendine gerçekten bir hobi seçmiş kayda deger.üç kşi var inanıyorum bu hobi doğuda dahada yaygınlaşacak.böyle bir konuya degindiginiz için teşekkür ediyorum.iyiki varsın proses.mehmet erdoğan