Gönderen Konu: Örnek Balastlama  (Okunma sayısı 15619 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
Örnek Balastlama
« : Ağustos 22, 2008, 01:39:12 »
Değerli Model Trenciler, geçen açtığım konuda fotograflarını verdiğim balastlama çalışmasından sonra aldığım mesajlarda bu konuda bazı arkadaşlarımızın sorular yönelttiğini gördüm ve bu konuda başlangıçtan itibaren balastlamayı nasıl yaptığımı gösteren bir topic açmaya karar verdim. Bu çalışmada uygulanan yöntemi daha önce bazı yabancı sitelerde görmüş idim. Tabiki çok daha güzele ulaşmak mümkün ancak en azından benim izlediğim yönteme ilişkin detayları aşağıda bulacaksınız. Saygılarımla... İlyas Şıklar

Önce Kullanılan malzemeleri sıralayalım

Woodland Coarse Gray (B89) Balast
Woodland Medium Gary Blend (B94) balast
Woodland Scenic Cement (S191)
Woodland Spreyer (S192)
Suluboya fırçası
Enjektör
Tatlı kaşığı
Bulaşık deterjanı (limonlu)
Su (fotoda görünmüyor)
Ağrı kesici

B89 ve B94 balastı 3/1 oranında karıştırarak (bu sizin tercihinize kalmış) balast malzemesini oluşturduktan sonra talı kaşığıile rayların ortasına azar azar döküyoruz

Daha sonra parmağımızın yardımı ile traverslerin arasını dolduracak şekilde bu balastı yayıyoruz ve daha sonra sulu boya fırçası ile üstte kalan balastı temizliyoruz.

Sonuç aşağıdaki gibi oldu...

Daha sonra rayların kenarına yine traverslerin aralarına gelecek şekilde balastı azar azar döküyoruz...

« Son Düzenleme: Ağustos 22, 2008, 02:14:25 Gönderen: İlyas Şıklar »

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
Örnek Balastlama-2
« Yanıtla #1 : Ağustos 22, 2008, 01:57:57 »
Aynı işlemi rayların diğer tarafı için de tekararlıyoruz...

Yineparmagımızın yardımı ile balastı traverslerin arasına girecek şekilde yayıyoruz ve traveslerin ortaya çıkmasını sağlıyoruz....

Bu noktadan sonra mantar trackbed'i örtecek şekilde, balastı daha bol miktarda dökmeye başlıyoruz

Döktüğümüz bu balastı kaşığın alt tarafı ile yardımı ile düzlüyoruz

Aynı işlemleri rayların rayların diğer tarafı için de uyguluyoruz...

Ufak rötüşlere gerek duyarsak bunları da tamamladıktan sonra ulaştığımız sonuç aşağıda

Artık sabitleme işlemine geçebiliriz. Sprayer'in içine su doldurduktan sonra iki damla bulaşık deterjanı katıp çalkalıyoruz (bulaşık deterjanının limonlu olmasının balastlama ile ilgisi yok ama güzel kokuyor  ;D).

« Son Düzenleme: Ağustos 22, 2008, 02:40:29 Gönderen: İlyas Şıklar »

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
Örnek Balastlama-3
« Yanıtla #2 : Ağustos 22, 2008, 02:10:02 »
Daha sonra Scenic Cement'i iyice çalkalayıp enjektöre yavaş yavaş çekiyoruz (hava kalmaması gerekiyor) ve damla damla önce rayların orta kısmına daha sonra da yan taraflara döktüğümüz balastların üzerinedamlatıyoruz. Önce beyaz tutkal kalacak gibi görünüyor ancak kurudukça şeffaflaşıyor...

Ulaştığımız sonuç aşağıda...

Bunlar da daha önce aynı yöntemle balastlanan diğer alanlardan birkaç görüntü...

Unutmadan bu şekilde bir-iki metre ray balastladıktan sonra eğilerek bu işi yaptığınız için bel ağrısına ve tutulmasına karşı bir adet ağrı kesici içmeyi de ihmal etmiyorsunuz  ;D  ;D
« Son Düzenleme: Ağustos 22, 2008, 02:53:08 Gönderen: İlyas Şıklar »

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ynt: Örnek Balastlama
« Yanıtla #3 : Ağustos 22, 2008, 07:50:43 »

İlyas Bey, balastlama çalışmalarınız ile igili açıklamalarınız oldukça aydınlatıcı.
Aktarımınız için teşekkürler. Elinize sağlık.

Balastlama çalışmalarında kullandığınız track-bed, balastlamada alt zemin olarak
çok iyi olmuş.

Çalışmalarınızda başarılar diler, saygılar, sevgiler sunarım.

Teoman Kardaşlar
« Son Düzenleme: Ağustos 22, 2008, 07:54:55 Gönderen: teoman »

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #4 : Ağustos 22, 2008, 09:42:18 »
İlyas bey paylaşımınız için teşekkürler.

Bir sorum olacak bendeki scenic sement, su gibi şeffaf pek de yapıştırmadığını düşünüyorum, bozulmuş olabilir mi acaba ? Bir başka sorum malum kurgunun yer değişiminde balast taşlarının hepsinin birden yapıştığını dökülme olmadığını söyleyebilirmisiniz ?

Tekrar teşekkürler.

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdo?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdo?an
« Yanıtla #5 : Ağustos 22, 2008, 11:02:26 »
ilyas bey aydınlatıcı bilgiler için tşekkürler ayrıca bir sorum olacak modellere stant düşünüyorum balastlama yapmak için  kırık mozaik taşı olabilirmi.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Ağustos 22, 2008, 11:19:38 »
İlyas bey ellerinize sağlık.Kurgu yapmayı düşünen tüm arkadaşlara rehber olacak bir çalışma yaptınız ve paylaştınız, teşekkürler.
Saygılar
Ferda...
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Ağustos 22, 2008, 11:49:00 »
Sevgili Necati, Teoman, Okan, Mehmet ve Ferda Beyler, destekleriniz için çok çok teşekkürler ediyorum....

Necati Bey, 40 yaşından sonra ağrı kesici gerekli oluyor galiba, ayrıca verdiğiniz fotograf desteği için teşekkürler, bu işi de öğrenmemiz gerekiyor çünkü sunumun önemi ortada....

Teoman Hocam, mantar track-bed iki açıdan yararlı oldu: Öncelikle görüntü bana daha hoş geliyor, öte yandan ben strafor zemin üzerine çalıştığım için (kesinlikle önermem, ama geri dönüş için çok geç kaldım, en azından deneyim elde ettik diyelim) ses yalıtımı açısından da yararlı oldu.

Okan Bey, elinizdeki scenic cement'in bozulacağını sanmam. Solusyon olduğu için dibe çökme yapıyor iyice bir çalkalarsanız eski haline gelir. Kaldı ki bu çalkalama işlemini her kullanımdan önce yapmak gerekiyor. Sorunuzun diğer kısmında ise şöyle bir yanıt vereyim: Eğer deterjanlı su ile ıslatmadan cement dökerseniz, solusyon dağılmıyor ve damlattığınız yerde kalarak sadece orayı yapıştırıyor, ancak ıslatma işleminden sonra cement'in dağıldığını görüyorsunuz. Buna rağmen yapışmayan yer olursa (bunu anlamak kolay oluyor, çünkü cementin etkin olduğu yerlerde renk biraz daha koyulaşıyor) bir damlalıkla oralara da damlatıyorum ve taş gibi sağlam oluyor, hatta sökmeniz gerektiğinde maket bıçağı veya bir tornivida ile kazımak zorunda kalıyorsunuz. Ben makaslara da cement dökmüş ve iki makası telef etmiştim onları değiştirinceye kadar baya bir uğraştım, oradan biliyorum...

Mehmet Bey, mozaik oldukça iri gelecektir, kaldı ki tutkal bu taşa etki eder mi onu bilemiyorum. Bana akvaryumculardan alınacak kumun da kullanılabileceği söylenmişti. Ancak ben ilke olarak, bu amaçla üretilmiş diaroma malzemeleri kullanmaktan yanayım. Örneğin scenic cement yerine sulandırılmış ahşap tutkalının da aynı işi yapacağı söyleniyor. Benim görüşüm, bu amaçla üretilmiş malzemelerin kullanılmasının daha uygun olacağı (belki bunda beceriksizlik ve temebellik de etkilidir)...

Ferda Bey, teşekkürler ediyorum, şimdi sıra tramway yoluna geliyor, deneyimlerinizden yararlanacağım kesin...

Sevgi ve saygılar... İlyas Şıklar

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Ağustos 22, 2008, 11:54:32 »
İlyas bey strafor ile ilgili olumsuz bulduğunuz tecrübelerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.Strafor bana  işleme kolaylığı nedeni ile çok cazip geliyor.Ayrıca mesleği gereği strafor üzerinde adeta uzman olan üyemiz Cihan bey straforun ömrünün yüzyllar olduğunu söylemişti bana.
Saygılar
Ferda...
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı ksk156

• Onur Arslan
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?zmir
    • ksk 156 model evi
« Yanıtla #9 : Ağustos 22, 2008, 12:04:09 »
İlyas bey merhabalar
gerçekte oldukça dogal gerçekçi bir görüntü yakaladıgınızı görüyorum,
ancak tam göremediğim rayların altında kullandıgınız madde nedir onu çözemedim

saygılar
Onur

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Ağustos 22, 2008, 14:40:30 »
Ferda Bey, belki straforla çalışmak daha kolay ama benim zorluğum masa yapımından kaynaklanıyor. Ben bulabildiğim en kalın straforu (5 cm) 50x100 cm'lik bloklar halinde aldım ve bunları altlarına ek yerlerine destek yaparak yapıştrdım, daha sonra da alta metal ayaklar koyarak masa oluşturdum. Bu nedenle kurgu masası çok sağlam ve sağlıklı olmadı. Örneğin kenarlara uzanabilmek için üzerine yüklenemiyor çöker diye korkuyorum, sonuçta alçı ile yapıştırılmış bloklar var. Ancak dediğiniz gibi delmesi, oyuk açması, kesmesi kolay. Belki kontraplak üzerine straforla çalışmak daha uygun olabilir, tabi kontraplağı kullandıktan sonra strafora ne gerek kalır onu bilemiyorum. Bir de çok pislik oluyor (benim gibi tembel bir adam için belki de en önemli sakıncca bu  :D). Kolaylıklar diliyorum... İlyas Şıklar

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Ağustos 22, 2008, 14:43:03 »
Sevgili Onur, o gördüğün mantar hatlar Faller Track-bed diye satılıyor, ürün numarasını eve gidince paketlere bakıp akşama sana bildireyim. Hem kolay döşeniyor, hem görüntü daha hoş oluyor (tabi bence) bir de strafordan gelen sesi izole ediyor. Kısacası, ben memnunum mantar track-bed kullanmaktan. Bu tür track-bed'leri Koçtaş, Bauhosue gibi yerlerde satılan mantar tabakalardan kendin de yapabilirsin. Hatta keçeden yapanlara bile rastladım dışarıda. Bildiğim kadarı ile woodland'in de track-bed'leri var... Sevgiler...

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #12 : Ağustos 22, 2008, 15:17:26 »
Woodland'in Trac Bed'i bu.

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Ağustos 22, 2008, 15:29:17 »
Harun Bey bu daha iyi bence, mantar tabakaları 50cm'de bir ek yapmak gerekiyor, bunlar bütün daha kolay döşenir.... İlyas Şıklar

Çevrimdışı irfantprk

• ?RFAN TOPRAK
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Ağustos 22, 2008, 23:06:08 »
ilyas bey ellerinize sağlık.........

ilk diaromamı 220-170 cm su kuntraplağının üzerine yapmıştım.bir tarafına iki adet tekerlek takmıştım.evin salonuna tekerlekle sürüp,lokomotif ve vagonları toplayıp,diaromayı holün duvarına yaslıyordum.ilk taşlama yaptığımda sizin kullandığınız malzemeler Türkiye'de yoktu.Ağaç tutkalını sulandırıp,damlalıkla damlatarak yapıştırıyordum.Daha dijital çıkmamıştı,daha doğrusu dijital kullanan yok denecek kadar azdı.makasları bloklama yöntemilyle lokomotiflere hareket veriyordum.Tabiki bir mühlet sonra(yaklaşık iki yıl sonra)manuel makaslarda akım geçirmeme sorunu başladı.inanın balast taşları ile taşlanmış ve sulandırılmış tutkalla yapıştırılmış makasları sökmek imkansız öyle bir yapışıyorki.( makasları sökmek  için),bıçak ve çekiç ile vura vura sökmüştüm.Tabiki salonun her tarafına öbek öbek taşlar saçıldı.

ve tabiki o zamanlar böyle forumlarda yoktu ve internetten araştırdığımda   www.ferendeci.com/trenler   sitesine rastlamıştım.
Model trenciliğin üstadı Derya Ferendeci'nin çok yardımını gördüm.Tabiki türk tren maketleri isimli yahoo grubuna hemen üye olmuştum.

ve unutmadan ilk setimi malesef dekupajla kesip,(üzerindeki aksesuar,loko ve vagonları alıp)çöpe attım.

kurguda galiba ilk set acemi işi çöplük oluyor.

daha sonra ikinci sete başladım.İlyas bey şimdi forumdaki paylaşımları görünce bilgi ve paylaşımın ne kadar gerekli olduğunu bir kez daha anlıyorum.

Benim fikrim kurguda dijital sistemdir.

manuel makaslardaki akım geçirmeme sorunlarını yaşamıyorsunuz.(makaslar alttan veya orjinalden kaynaklı olduğundan) vede 10-15 makas kullnıp para harcadığınız seti çöpe atmıyorsunuz.

saygılar,selamlar........

irfan toprak.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #15 : Ağustos 22, 2008, 23:52:20 »
İyas bey,

2 video gönderiyorum. Birisi spreyle birisi ise sizin yönteme yakın (bizde öyle yapıyorduk) damlalıkla.

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #16 : Ağustos 23, 2008, 00:32:55 »
Harun bey selam
Bir çok yerde spreyleme metodu kullanılıyor
Yanlız anlamadığım bir durum var
Şöyleki: Woodlan dın cementi oldukça kuvvetli metal ray üzerinde  izolasyon tabakası oluşturuyor ve akım geçmiyor kuruyunca temizlemek büyük problem resmen kazımak gerek
Ya ben yanlış yapıyorum veya spreyleme öncesinde veya sonrasında bir şey daha yapıyorlar çözemedim
SYGLR

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #17 : Ağustos 23, 2008, 00:44:57 »
Bu da damlalık veya şırınga sistemi.

« Son Düzenleme: Ağustos 23, 2008, 00:50:12 Gönderen: Harun »

cenk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Ağustos 23, 2008, 14:25:35 »
Sevgili Ustalar;
Ben kontrplak üzerinde strafoalışma girişimlerindeyim bu konuda yorumlarınız ne olabilir acaba?