Gönderen Konu: Karsa demir ipek yolu  (Okunma sayısı 2796 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdoğan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdoğan
Karsa demir ipek yolu
« : Ağustos 03, 2008, 11:20:51 »
arkadaşlar uzun zamandır basını takip edemedigim için bende yeni öğrendim.sizlerin haberi belki vardır ama ben yinede doğulu olarak bu güzel ve sevindirici haberi paylaşmak istedim.biliyorsunuz bakü tiflis kars demir yolu önemli bir proje bu konuda uzun zamandır tartışma konusu idi ama nihayet sonuclandı ve üç cumhur başkanının katılımı devletlerin onayı ile karsa ipek demiryolu projesi nin temeli atılmış oldu.bu özellikle doğu halkı olmak üzere türkiyeyide sevindirdi.baküyü istanbula bağlayacak olan bu proje 2011 de tamamlanması pilanlanıyor buda erzurum 2011 kış olimpiyatlarına denk geliyorki çifte bayram olacak.demiryolu üzerinde ilk etapta 6.5milyon ton yük 1 milyin insan taşınacakmış.özellikle doğu bölgeleri biraz daha yatırımlara açılacak gibi gözüküyo.bütün milletimize hayırlı olsun.

Çevrimdışı irfantprk

• ?RFAN TOPRAK
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Karsa demir ipek yolu
« Yanıtla #1 : Ağustos 03, 2008, 12:54:45 »
Mehmet bey geçen hafta temeli atıldı.Haber kanalları canlı olarak Kars tren garındaki açılışı ekranlarda verdi.24 000 lik diesel kırmızı TCDD lokomotifi de hattın kars'tan başlayan kısmındaki tören yerine getirtilmişti.Büyük ihtimalle Digor ilçesi ile Çıldır gölü arasından Gürcistana çıkış yapılacak.tani aras nehrine bir demiryolu köprüsü gerekiyor herhalde.Bakü den Çin'e nasıl geçiş yapılacak bilmiyorum.(arada hazar gölü var).Ama Bakü'den kuzey İngiltere'ye kadar yaklaşık 12000 kilometre mesafe ileRusların  Trans sbirya demiryolundan daha uzun mesafe olacak.Kesintisiz gidiş mesafesi olarak bir dünya rekoru olduğu söylendi.(marmaray ve manş tüneli dahil edilmekte.)tÜM İNSANLIÐA HAYIRLI OLMASINI DİLERİM.