Gönderen Konu: Kahraman'in hayal Dunyasi  (Okunma sayısı 52131 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: Kahraman'in hayal Dunyasi
« Yanıtla #20 : Haziran 16, 2009, 12:27:46 »
Bir başka öneri daha size yapıyı duvara kapı menteşesi ile sabitleyin. Ayrıca altına açılır kapanır masalardaki gibi T dirsek koyun kullanım esnasında tren v.s hareketlerinde yapı sabit hale gelir hemde iplerin üzerindeki yükü almış olursunuz. 2 adet menteşe  ve 2 adette dirsekle hem esneme sorunu hemde çok daha sağlam bir sisteminiz olur.
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı Kahraman

• Kahraman
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Tekno Kurgu Mimarl?k
« Yanıtla #21 : Haziran 16, 2009, 13:30:06 »
Ihsan Bey'in düşüncesi doğru bu sebepden bunu daha önce de yazmıştım biryerde sanırım..
Ben onun yerine şu an uygulanmamış bir öneri düşünüyorum..
Bir tanesi duvarda ray sistemi. Duvardaki rayları fotoğraflarda görebilirsiniz. Raylar üzerinde kayan 2 adet kanallı tekerlek var. Tekerlekleri henüz monte etmedim. Bu raylar sistemin kendi içersindeki hareketini ortadan kaldırack ümidindeyim.
2. ise masayı uygun bir seviyeye geldiğinde. Bahsettiğiniz açılır kapanır sistemle monte edilmiş ayakları açacağım ve sistemi yere indireceğim. İpleri de bu esnada sökeceğim. Obur turlu çalışma, görsellik açısında ipler hoş durmuyor.
Ayrıca başka düşünmediğim bir konudada MTK ankara toplantısında aklıma geldi.. Trenin giderken çıkaracağı ses gerçekçi olmama ihtimali var havada askıda iken..
Ayrıca şunu da ilave edeyim.. Kullandığım malzemeleri görseniz "hadi canım" dersiniz. En son yerinden çıkan dübeller 12cm uzunluğunda aleminyum çakma dübellerdi. Uç kısmında somunu olan civata ile sabitlenen dübeller.
Onları bugün kimyasal epoxy ile sabitleyeceğim.. Riske atamam. O aslı sistemleri 1m konsol çalışacacak bir sistem için oldukça uzun kollarla taşınmalı ve çok sağlam bir şekilde monte edilmeli.. BU işlem de inanın çok zor.

.---- -  -
   (   ,----- - -     \_/        ___  c--U---^--'o  [_  |--------------'_| /_(o)(o)--(o)(o)
 ====================================================================================================================================================================

Çevrimdışı Kahraman

• Kahraman
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Tekno Kurgu Mimarl?k
« Yanıtla #22 : Haziran 16, 2009, 14:26:47 »
Çakma dübel dedikleri dübel bunlar. Site tabiri. İçerdeki pim civatanın ileri itmesiyle uç kısımları açıyor ve dübeli devreye sokuyor..
Ancak.. Durum şu civata boyunu iyi ayarlayamazsanız.. Ki benim başıma geldi biçok kez.. İçerdeki dişler biryere kadar açılmış. Civata tam sıkışmayabiliyor...Sonuş mu? Fotoğraflarsam gönderirim.. metrik 8 lik civatayı başından kırdım... Sıkıştırırken.. Meğer civata aynı zamanda diş açmaya çalışıyormuş..
Ama tavan dübellerinde bunlardan kullandım.. Çelik olanlarını kısa civata kullandım.. Şu an bir sorun yok..
Akla başka bir çözüm daha geliyor ki winchi bu şekilde sabitledim.
1m boyunda tijler var. 25 cm boyunda bunları kesip kimyasalla duvara sabitledim ve fiberli (kontralı) somunlarla bunları sıktım..
Ancak bu sistemde civata dışarıya doğru uzuyor... Her nekadar dramel ile bunları kestiysemde bu sistemi sevedim.. Makaralarda ipe değiyor yada ipi sıkıştırıyorlar. Bu sebepden bilinen klasik çelik dübelleri de makaralarda kullanmaktan kaçındım.. İlk kullandıklarımı da çok uğraş sonunda.. Dramelin 10 15 tane spiral taşını kurmak pahasına kerttim..
Görünürde basit ve kolay gibi gözüken aslında dağlar kadar büyüyen okadar ufak detay var ki anlatamadığım.. bunlarda onlardan birkaçı...
AMa Koray beyin 80 kg yük taşıyan sistemini görmek issityorum.. Buarada koray bey...
Açıyı kaybetmemek için tek bir winch kullanmaktan başka çarem yok.. Herzaman yanımda 2. bir kişi olmayabilir.. Bir de o şekilde olunca halatlara bienen yük kesinlikle birbirinden farklı olur.. bu sistemde bile oluyor...
Selamlar
Selamlar

.---- -  -
   (   ,----- - -     \_/        ___  c--U---^--'o  [_  |--------------'_| /_(o)(o)--(o)(o)
 ====================================================================================================================================================================

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #23 : Haziran 16, 2009, 23:18:26 »
Evet İhsan bey Çelik dübellisi benimkiler aynı mantık.  Benim sistemde de bu var bu gördğünüz parça çelik destekli mdf kaplama içinde 6 tane reflektörlü 130cm floresan ve 2 adet metal halide var 2 kişi çok zor yerden kaldırıp asabiliyoruz. Senelerdir kullanıyorum. yukarı aşağı oynatmları tek başıma yapabiliyorum. 130 cm *50 de genişlik.görsel açıdan  şu an pek iyi gözükmüyor 7 sene önce yapmıştım şimdi yenisini yapıyorum . Komple alüminyumdan.

benim bahsettiğim  kancalı dar ağızlı vidalar bunlar bunlara klipsli parça kullanırsanız (dağcıların kullandıkları gibi)  tek başınıza kaldırma işlemlerini yaparsınız yoksa evedekilerden son dakikka yardım istemek zor olur :)

bunlarda çelik teli sıkıştırma aparatları.

Makara sistemi 2 li

buda kasanın  duvar tarafında kalan yuvarlak vida kısmı üst taraftaki kancayı alıp buraya geçirerek ışıklandırma sistemini yukarı aşağı oynatıyorum.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #24 : Haziran 16, 2009, 23:22:14 »
Son bir şey daha bu duvardaki kancalara ip asarak 120 ve 80 kg ben asıldık ayakları yerden kestik banamısın demediler :)

Çevrimdışı Kahraman

• Kahraman
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Tekno Kurgu Mimarl?k
« Yanıtla #25 : Haziran 17, 2009, 00:55:42 »
Koray bey.. Yenisinde bircok yenilik olacak eminim.. O celik dubeller bence tamamiyle turk icadi ise yaramayacak urunler.. bence guvenmeyin... Yayili yuku kaldirmakla noktasal yuku kaldirmak acisindan fark var. Ben o dubelleri tavandaki baglantida kullandim.. Ancak duvarda yere dik duran bir makarada, doktasal olarak yuk cekerken ayni zamanda da makara duvardan kendi ucundan moment alacak sekilde uzaklasmaya calisiyor, bu 6 4mm orgu ip ile dagittigim yuku bir noktada topluyor ve moment etkisiyle 2 katina cikartiyor.
bahsettiginiz 120 kg yuk sure acisindan dusunulurse problem cikarmaz.. Ancak bu sekilde calisan sistemlerde test sureleri 7x24 saat ile en az 1 hafta sabit yuk ile test edilmesi gerekir. anlik agirliklar problem yaratmaz kolay kolay..
En son boyle bir testi 300kg civarinda, Genel Kurmay Baskanlik karargahinin vitray cam tasiyici sisteminde uygulamistik.. Onun icin tecrube konusunda problem yok.. Sadece uygulamada biraz rahat davrandigimi farkettim.. Sonucta kendini gosterdi zaten.. Bitmis halini yeniden fotograflarim..
Buarada mumkunse cekme kolunun ve duzeneginin fotograflarini da koyabilir misiniz acaba?
Ilginize cok tesekkurler..

.---- -  -

Çevrimdışı Kahraman

• Kahraman
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Tekno Kurgu Mimarl?k
« Yanıtla #26 : Haziran 18, 2009, 01:38:32 »
Tazeler.
Kimyasal dubelle uygulanmis olan toplan 4 adet makara oldu 4/9 makara yani
3 ana tasiyici makarayi mecburen kimyasal dubelle yaptim.. Sokmem gerektiginde duvari komple kirmak gerekecek :)
Son yaptigim sistemde iceriye 3cm uzunlugunda somun gomdum ve kimyasalla sabitledim.. civatalarida sikarak sabitleme ve denge yapabildim dolayisiyla..
Fotografta tablanin altinin 230cm ye geldigini goreceksiniz. :) elimi kaldirdigimda zor deyiyorum..
Tasiyici halati 5mm ile degistirdim 6 tane 4mm gelip birlesiyor ve 5 mm ile de makaraya gidiyorlar. 2 halat makaraya gittiginde toplanma yapiyor ve birbirinden farkli yol katediyorlardi bu da tablanin egim yapmasina neden oluyordu.. Sanirim bu sorunu da cozdum. Bir sonraki asamada bu baglantilarin gorselligini degistirmeyi hedefliyorum... 1 hafta sureyle cesitli testlere tabi tutup tblami yerlestirecegim.. ve becerebilirsem diaroma planlarini da yapmaya baslayacagim.. Ihsan beyin degigi gibi YAZ GELDI....
FOtograflar cep telefonuyla cekildigi icin biraz basarisiz... Iyi seyirler

.---- -  -

Çevrimdışı Kahraman

• Kahraman
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Tekno Kurgu Mimarl?k
« Yanıtla #27 : Haziran 20, 2009, 00:46:08 »
Bugun ilk yukleme testini gerceklestiriyorum.. Elimdeki alet edevatlari cesitli bolgelere koyarak yaklasik 25~30 kg civarinda yayili yuk yarattim..
Bir tikirti geliyor yerden yukseltmeye basladigimda sistemi.. Garip.. Yere egiliyorum ufalanmis alci var yerde.. Yeni temizlemistim  ??? ??? ???
Dikkatlice bakiyorum..
Kimyasal dubelle 10 cm uzunlugunda 8lik civata duvar icersine 3cm boyunda somun ile sabitlenmis ana tasiyici makara...  ??? ??? ???
O da ne duvarla birlikte "beni burada baglasan durmam" dercesine disariya dogru hareket ediyor..
gunlerdir bu makarayla ugrasiyorum.. SOrun nerde acaba? ??? ??? ???
Bunu da winch i tutturdugum gibi takozla tutturacagim sanirim duvara. Bir de 25cm tij atacagim ki bidaha ugrastirmasin beni...
Iste biraz fotolar

.---- -  -

Çevrimdışı medeni

• Forum Üyesi
« Yanıtla #28 : Haziran 20, 2009, 20:33:57 »
S.A Kahraman bey

ALLAH korusun yaptıgınız asma kurgu çok tehlikeli degilmi?
İstanbul veya civarında oturuyorsunuz Temmuz-Ağustos ayları Deprem aylarıdır
yapılacak onca emek ve malzeme heba olup gidecektir,hayati tehlikeside var.
Gelin vazgeçin asma kurgudan,ayaklı yapın

Medeni

Çevrimdışı Kahraman

• Kahraman
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Tekno Kurgu Mimarl?k
« Yanıtla #29 : Haziran 21, 2009, 01:53:15 »
Tedbiri aldikdan sonra takdir Allah'in dir Medeni Bey..
Ankaradayim ve 13 katli bir apartmanin en alt katinda oturuyorum.. Deprem gibi bir tehlikede zaten bunlarin hangisini umursayayim?
Bir baskasi yaptigi zaman korkabilirim belki ama.. Her adimini kendim yaptim. Problemlerini, dogrularini iyi biliyorum..
2 tane makara var sorun yaratabilecek.. Ikisi de su anda 200 300kg yuku rahatlikla tasiyabilecek sekilde monte edildi.. Gordugunuz makara tek basina varolan yukun iki katini dusey dogrultuda calistigi icin civatalar burkulma kuvvetine karsi koyamamis vaziyette.. Yeni fotograflari biraz sonra yukleyecegim.. bir asama daha kaldi.. Bu da sorun yaratirsa.. Duvardaki deligi disariya kadar acacagim karsilikli tij atacagim.. O da olmazsa pes edebilirim.. Ama su an saniyorum sorunu cozdum..
Ilginize tesekkurler.

.---- -  -

Çevrimdışı Kahraman

• Kahraman
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Tekno Kurgu Mimarl?k
« Yanıtla #30 : Haziran 21, 2009, 02:08:34 »
Sayiyorum Oldu...
Uzun ugraslarin, beyin firtinalarinin ardindan.. Siz degerli uyelerin de onerileri dogrultusunda.. Bugun asma sistemi birkac eksigiyle birlikte tamamladim..
Su an gene test asamasinda. Ama icin bu sefer rahat. Bir onceki asamada duvari sokup gelen ilaveten 2. 10cm boyundaki civatasini da 4. cm den kiran makaranin sistemi tamamen degisti.. O konumda 2 kati yuku dusey dogrultuda cekmeye calisiyor ve moment kuvvetiyle duvara ayrica baski uyguluyordu.. Su an gene 2 kati yuku sadece dusey dogrultuda 2 adet metrik 8 10cm boyundaki civatalara iletiyor. Dusey dogrultuda da bu yaklasik 200 300kg yuk demek.. Spesifik civatalarla bu agirlik 2ton a kadar cikabiliyor.
4 tane 25cm boyundaki tij duvara 2 komponentli kimyasal dubel (rox) marka ile sabitlendi.. CIvatalari oyle bir slkmlslm ki alcipani ezmis durumda sistem.. Uzerimden buyuk bir yuk kalktigini hissediyorum..
SImdi sira agirlik testlerinde. bu surede orgu ipin davranisi da inceleyecegim.. esnemesinden dolayi tablada egimler her indiris kaldirisda degisebiliyor. Busebepden celik halata gecebilirim.. 1 hafta falan sureye ihtiyacim var.
Iste fotograflar.

.---- -  -

Çevrimdışı Kahraman

• Kahraman
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Tekno Kurgu Mimarl?k
« Yanıtla #31 : Haziran 21, 2009, 21:22:29 »
Baby steps (ilk adimlar)
Eger bebekler emeklemeye baslamadan once 5-10 yil sonrasinda kosup top oynayacaklarini, saklanbac oynacaklarini bilselerdi.. Bu sureyi kisaltmak icin biran once emeklemeyi ogrenir ardindan da yurumeye baslarlardi..
Ben de ileride ne olacagini gormeden basladim aslinda. Hedef ve dusunceler belli ama.. Gene de NASIL? sorusunu soruyor insan kendine..
Envanterin fotolari.. Yani topu topu bukadar. 3-5 yil sonrasinda kiyaslayayim diye cektim durumu... Bakalim neler degisecek..
Islerden firsat ray kurgusunu cizecegim.. Ilk firsatta da raylari almaya baslayacagim.. Saniyorum PIKO ray ile devem edecegim... 83 ray bulmak zor.. atlas in 83 unu de denedim nedense yukseklikleri uymuyor.. Piko bu raylarla ilgili ne yapmis anlayamadim...
Iste birkac foto..

.---- -  -

Çevrimdışı ibrahim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #32 : Haziran 22, 2009, 08:34:17 »
Merhaba Kahraman bey,

Emeğinizin karşılığını almış görünüyorsunuz. Umarım hayalinizdeki kurguyu da tamamlarsınız.

İbrahim Kaygın
« Son Düzenleme: Haziran 22, 2009, 16:45:44 Gönderen: ibrahim »

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #33 : Haziran 22, 2009, 11:30:37 »

Kahraman Bey, tebrikler.

Hayal ettiğiniz kurgu çalışmanızda ilk hedefinizi başarı ile sonuçlandırmanız son derece sevindirci.

Yer sorunu olan alanlara yönelik olarak, yapmış olduğunuz çalışma ile güzel bir örnek oluşturdunuz.

Bundan sonraki çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Saygılar
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı Kahraman

• Kahraman
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Tekno Kurgu Mimarl?k
« Yanıtla #34 : Haziran 22, 2009, 11:44:57 »
Teşekkürler..
Yapmış olduğunuz yapıcı yorumlar beni daha da heveslendiriyor..
Zaman geçtikçe bu işin sadece lokoları, vagonları raya koymak olmadığını anlıyor insan..
Sağlam bilgi temellerinin üzerine, zaman içersinde uygulamaları yaparak, inşa ediyorsunuz diyoramaları gördüğüm kadarıyla..
Çalışmalar da bu yönde olmalı.. dipsiz kuyu bu uğraş.
Bilgi paylaşımlarla artıyor ve bizlere faydası oluyor..
Sizler gibi ustaları takip ettikçe umarım bende daha da faydalı olacak çalışmalara imza atarım..
Saygılar.

.---- -  -

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #35 : Haziran 22, 2009, 14:57:18 »
Kahraman ,sabırla ve dikkatli çalışıyorsun,sonucun kötü olma ihtimali yok.
Tren vs için acele etme ,yavaş yavaş bir sürü malzemen olacaktır.
Piko ray bulmakta zorlanacaksın ve inan iyi bir ray değil.Hornbyleri çok kolay buluyoruz.
İyi çalışmalar............
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Kahraman

• Kahraman
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Tekno Kurgu Mimarl?k
« Yanıtla #36 : Haziran 23, 2009, 01:09:24 »
Arz-Talep...
Herzaman zorlar insani..
Nekadar Cok arz okadar ckok talep.. yada tam tersi..
aslinda yumurtami tavuktan- tavuk mu yumurtadan cikar hesabidir bu ayni zamanda
iste linki
http://www.modeltrenciler.com/videopaylas/video/144/Vinc-winch-ile-askili-sistem-diaroma-calismasi.

Tesekkurler onerilerinize. Ayrica Piko konusu da birdaha dusunecegim....
« Son Düzenleme: Ağustos 18, 2009, 12:02:35 Gönderen: Okan »

.---- -  -

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #37 : Haziran 23, 2009, 14:22:54 »
sevgili kahraman
super bir iş becerdin,ellerine emeğine sağlık.
artık yukardaki başlığı da değiştir bence.
kahramanın gerçek dünyası oldu çünkü.
tebrikler....

Çevrimdışı Kahraman

• Kahraman
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Tekno Kurgu Mimarl?k
« Yanıtla #38 : Ağustos 18, 2009, 10:37:44 »
Eh herkes gibi ben de kendi çapımda tatil yapıp yuvaya döndüm.. Doğa meraklısı olan ben güneşden uzak durmayı tercih ederim.. Onun için yaz sıcaklarında sıkılmayayım diye bikaç tane PM yanımda götürmüştüm Bodruma.. Bodrumun sıcak gecelerinde pervane altında püfür püfür boyalarımı kurutan esintiye rağmen keyifli zaman geçirdim..
Eşimle birlikde hem yapıştırdık hem boyadık. 1/3 dolu Turuncu iğne uçlu faller yapıştırıcı bitti.. Koca şişe nerdeyse tam dolu Tamiya yıda yarıya indirdik.. Sakarlık ettim bi akşam koca enamel boya yere düştü.. Seramik ve derzler boya... Son gün biraz çamaşır suyuyla eski haline yaklaştı ama ne çare...
Kullanılan boyalar genelde humbrol ve bikaç tane de ravell.. Kimi boyalarım yaklaşık 23 yıllık.. Ama hala iş görüyorlar.
Eskitme tekniklerini bilmediğim için burada yaptıklarım hisslerim doğrultusunda oluştu... Ayrıca eskitme malzemem henüz yok.. Ama biraz aleminyum boya biraz siyah biraz sentetik biraz da sellozik tiner beni şu an için tatmin etti.. Henüz ellerimi ısıtıyorum. Maketlerin fotoğraflarından önce birkaç enstantane..
1.si radyatörleri boyamak ve kurutmak için önce cımbız denedim.. Olmadı daldırma tekniğini yarattım kendi çabamla tatmin etmedi. Fırçayla boyamak lazım herşeyi en kötü ihtimalle. Boyadım, radyatörleri kurutmak lazımdı.. Çamaşır ipi yaptım.. Balıkçılık malzemelerim de (5 numara çarpraz iğne) mandal görevini gördü.
2.Işık yetersizliğinden dem vurup bi maza lambası yapayım dedim.. Malzemeler.. Eski elektrik süpürgesi hortumu, 1 adet elbise askısı, Biraz kablo ve fiş. Porselen duy, Eski bir sepet. (Evde bunlar vardı). Ha bir de azı yeniden mantarlanmış içi su dolu şarap şişesi..
Anılarla karışık sohbet babından benden şimdilik bukadar.. Umarım izlemekden keyif alırsınız ben yaparken çok keyif aldım..
« Son Düzenleme: Ağustos 18, 2009, 11:29:26 Gönderen: Kahraman »

.---- -  -

Çevrimdışı Kahraman

• Kahraman
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Tekno Kurgu Mimarl?k
« Yanıtla #39 : Ağustos 18, 2009, 10:41:59 »
Bakımhane.. Tekhat için.
Maket Markası: Plastoy
Maket Fiyatı:20TL
Ölçek: 1/87
Tahmini Parça miktarı: 80~100 adet
Boyutlar:30x15cm

.---- -  -