Gönderen Konu: MRC'den Gelen Dekoder, Sesli Dekoder ve Sadece Ses Dekoderleri  (Okunma sayısı 15510 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Merhaba,

MRC'den önümüzdeki hafta baklediğimiz dekoder grubu ile ilgili bilgiler aşağıda.

1639 HO MINI STEAM SOUND DECODER (19+1 Fonksiyon)

Kullanım Kılavuzu (İngilizce)

Amerika Fiyatı: 86 USD (KDV yok)
KDV Dahil Proses Liste Fiyatı: 109 USD
MTK Üye Fiyatı: 98 USD

------------------------------------------------------------------------------------------------

1656 SHEER BRILLIANCE HO STEAM DUAL MODE DECODER (28+1 Fonksiyon)

Amerika Fiyatı: 90 USD (KDV yok)
KDV Dahil Proses Liste Fiyatı: 117 USD
MTK Üye Fiyatı: 105 USD

------------------------------------------------------------------------------------------------

1657 SHEER BRILLIANCE HO DIESEL DUAL MODE DECODER (28+1 Fonksiyon)

Amerika Fiyatı: 90 USD (KDV yok)
KDV Dahil Proses Liste Fiyatı: 117 USD
MTK Üye Fiyatı: 105 USD

1651  HO DECODER WITH JST CONNECTOR/ADAPTER (4 Fonksiyon)

Amerika Fiyatı: 26 USD (KDV yok)
KDV Dahil Proses Liste Fiyatı: 35 USD
MTK Üye Fiyatı: 30 USD

1662 SOUNDER-SOUND ONLY DECODER FOR HO DIESEL (28 Fonksiyon)

Amerika Fiyatı: 38 USD (KDV yok)
KDV Dahil Proses Liste Fiyatı: 57 USD
MTK Üye Fiyatı: 51 USD

1665 SOUNDER-SOUND ONLY DECODER FOR HO STEAM (28 Fonksiyon)

Amerika Fiyatı: 38 USD (KDV yok)
Kullanım Kılavuzu 1662 ile çok benzer onun için koymadım.
KDV Dahil Proses Liste Fiyatı: 57 USD
MTK Üye Fiyatı: 51 USD

« Son Düzenleme: Mart 21, 2008, 16:28:44 Gönderen: Harun Yamanlar »

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
Merhaba

Dekoderler, özellikleri ve fiyatlarıyla oldukça uygun görünüyorlar. İlk parti gelsin, bir adet 1636 veya 1656 (boyutları biraz daha büyük) sipariş etmeyi düşünüyorum. Ses kalitesi, sağlamlık vs. konularında ESU'yla kıyaslanırsa, artıları/eksileri nelerdir? Bu konuda detaylı bilgi verebilen olursa çok sevinirim...

Saygılar
« Son Düzenleme: Mart 20, 2008, 22:18:43 Gönderen: Şafak Aktaş »
Şafak Aktaş

Anadolu Model Demiryolları

cenk

• Ziyaretçi
hornby elit yada select kumanda da performansı nasıl acaba

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
hornby elit yada select kumanda da performansı nasıl acaba

Cenk selam,

Problem olmaması lazım ama haftaya deneyip göreceğiz bakalım.

Bu arada şu profilindeki resmini değiştir yahu. Gördükçe "abi" diyeceğim geliyor çok yaşlı görünüyorsun, sana hiç benzemiyor :)

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Harun abi

Burada yakalamışken sana biraz sitem edeceğim! Tam bir haftadır sana ulaşmaya çalışıyorum. 2 kere özel mesaj gönderdim, bugün de tam 3 kere Proses'i aradım. Ya Başbakana bile ulaşmak, sana ulaşmak kadar zor değil! Açıkçası, bu kadar mesaj atmama ve aramama rağmen bana cevaben bir mesaj dahi göndermemiş olmana kırılmadım desem yalan olur. Konuyu dağıtmayı da istemiyorum ama buradan okuyup haberin olacağını düşündüm. :(
Bizim üyelik kartları, vagon ve DVD'lerden hala bir ses seda yok mu? ???
Şafak Aktaş

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Şafakcım selam,

Valla haklısın ama bu kadar çok parçaya bölününce arada atladığım çok oluyor. Bugün de hastaydım evden çıkamadım, zaten 2-3 gündür de hep dışarılardaydım.

Kartlarınız hazır, bu hafta başında geldi, yarın gönderiyoruz.

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Harun abi

Öncelikle geçmiş olsun, çabucak iyileşmeni diliyorum. Kartları gönderdiğinde bana haber verirsen, gidip kargo firmasının şubesinden teslim alabilirim.
Dekoderlerle ilgili ön bilgi olarak internette biraz bakındım. Genel olarak MRC dekoderlerinin kullanıcıları fazlasıyla tatmin ettiğini ve fiyat/kalite olarak çok başarılı bulunduğunu, DCC pazarındaki tüm kumanda ve cihazlarla sorunsuz kullanılabildiğini gördüm. Zaten 1 ESU LokSound = 2 MRC Sesli Dekoder olduğu için, bu dekoderlere talebin fazlaca olacağını tahmin ediyorum. Hele ki, Amerika fiyatı + KDV gibi bir rakam açıkçası beni oldukça memnun etti.
Dekoderler geldiğinde, 1 adet sessiz 1651 dekoder ve 1 adet 1636 sesli dekoder sipariş edeceğim.
Şafak Aktaş

cenk

• Ziyaretçi
Harun ağabey
denemenin sonucu bekliyorum sabırsızlıkla bu arada daha genç göründüğümü umduğum bir resim koydum bu sınıfı geçmezse arşivi karıştırıp okul yıllarından bir şey bulacağım artık  :D

Çevrimdışı msu

• M. Serdar Uslu
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Istanbul
Harun Bey:

Bu sadece ses dekoderlerinin kullanımı nasıl acaba? Sadece 2 kablo ile kolay montaj filan demiş ama bu kablolar nereye monte ediliyor acaba? Bir fikriniz var mı?

Serdar

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Harun Bey:

Bu sadece ses dekoderlerinin kullanımı nasıl acaba? Sadece 2 kablo ile kolay montaj filan demiş ama bu kablolar nereye monte ediliyor acaba? Bir fikriniz var mı?

Serdar selam,

Aslında dekoderin altına yanlış kullanım kılavuzunu koymuşum şimdi düzelttim. Tekrar bir bak istersen.

Evet sadece 2 kaboloyu raydan gelen elektriğe bağlaman ve hem lokodaki sessiz dekoderi hem de yeni takacağın bu dekoderi aynı loko adresine proglaman yeterli.

Bu dekoderlerde 28 fonsiyon var. Ayrıca bu dekoderi loko yerine bir vagona da koyabilirsin. Tabi vagonun tekerleklerini de raylardan elektrik alacak şekilde ayarlaman gerekiyor.

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Ynt: MRC'den Gelen Dekoder, Sesli Dekoder ve Sadece Ses Dekoderleri
« Yanıtla #10 : Mart 21, 2008, 16:55:12 »
Olmuyor ki böyle,

Şimdi de vagona ses docederi icat oldu, yahu bu kadar mı ticari olunur kardeşim, biraz daha ray kenarındaki binaya koy, açılış seramonisini decoderdan dinlet diyeceksin, insaf be kardeşim.

Bir de ne tarafa baksak 28 fonksiyona çarpıyoruz, ne olacak bizim 12 fonksiyonlular, nerede bunun upgradei ?

Ne zama gelmiş oluyorlar, geçen hafta triplex açtık, bu cuma yeni bir şey yok mu ?

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #11 : Mart 21, 2008, 20:48:05 »

Bir de ne tarafa baksak 28 fonksiyona çarpıyoruz, ne olacak bizim 12 fonksiyonlular, nerede bunun upgradei ?

Okan bey, (bugün çok sevgili bir arkadaşıma "bey" dedim çok bozuldu)

Cevabınız için bakınız: http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=2274.msg23593#msg23593

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı msu

• M. Serdar Uslu
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Nisan 02, 2008, 17:03:39 »
Harun Bey:

Ben burada dekodera nasıl ses yükleniyor anlamadım. ESU'da olduğu gibi loko'ya göre mi ses yükleniyor (mesela BR 64 sesi) ya da herhangi bir buharlı loko sesi mi geliyor üstünde?

Vagon'a decoder olayı iyiymiş. Büyük kolaylık sağlayabilir.
Serdar

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Nisan 02, 2008, 17:52:12 »
MRC sesli dekoderlere veya ses üreteçlerine, ESU daki gibi ses yükleme olanağı yok. Yani gelen çipte hangi sesler var ise onları kullanıyorsunuz.

Başlangıçta haklısınız bu bir kısıtlama gibi görünüyor. Ancak MRC'nin benim Proses'de gördüğüm 4 çeşit sesli ürünü var. Bunlardan 2si buharlı, 2si dizel lokomotifler için. Her birinin içinde yüksek sayıda çufçuf, düdük, çan sesi alternatifleri bulunuyor. Örneğin 1656da 8 değişik çufçuf, 14 değişik düdük ve 4 değişik çan sesi var. Sadece seslendiricilerde alternatif daha da fazla. Ayrıca çufçuf ve çan seslerinin zamanlamaları da CV ile ayarlanabiliyor.

Bu değişik sesleri MRC kumanda üzerinde F12den sonraki fonksiyonlarla kolayca değiştirebiliyorsunuz. ELITE kumanda da ise decoder'ın kullanım klavuzunda CVleri verilmiş durumda, Program Track üzerinde CV yazarak değişik sesleri, her bir sesin ses düzeyini belirleyebiliyorsunuz. Bu arada MRC dekoderları ELITE kumanda ile de sorunsuz uyumlu çalışıyor üstelik CVlerini okuyup yazabiliyor.

ESU'dan farkı dekoderı alırken, dizel veya buharlı ayrımınızı yapmanız gerekli. Diğer taraftan ESU'da aslında bu kolaylık programlama ünitesi ile sağlanabiliyor ki, hazır sesleri yüklemek dışında yeni ses yapmak için kullanmak biraz fantazi gibi duruyor. Eğer bir ses dekoderını önce bir lokomotife takıp sonra çıkartıp başka bir tip lokomotifte kullanmak isterim diyorsanız evet ESU avantajlı.

Bu noktada bir kaç konu daha karşılaştırma konusu.

Ses Kalitesi : Her iki ses üreteci de değişik çeşitleri veriyor. Karşılaştırma yapmak çok kolay değil bu biraz kişisel beklentilere bağlı bir konu. MRC'nin Avrupa lokolarına uygun sesleri bulunabiliyor ancak çoklukla Amerikan lokoları örneklenmiş. ESU ise şemalarıyla lokomotife özel gidiyor. MRC ile herhangi bir lokomotife seçeneklere göre ses uydurabilirsiniz, ESU ile bir lokomotife varsa özgün sesini yükleyebilir, yoksa benzeri ile idare edebilirsiniz. Birbirlerine göre üstün farklı görülebilecek yanları var evet ancak bu budur demek için daha erken diyorum.

Ses Aracı : ESU 100Ohmluk hoparlör kullanıyor ve bu genelde biraz sıkıntı oluşturmuş durumda. Farklı büyüklükte hoparlör koymak için alternatif bulmak oldukça zor, hele Türkiye'de ben 100ohmluk hoparlör bulamadım. Düşük omajlı hoparlör olursa decoderın yanma riski var. MRC ise 8 ve 4 ohm gibi neredeyse heryerde bulunabilecek cinsten hoparlörler kullanıyor.

Büyüklük : ESU decoderın bazı lokomotiflerin içine girmesi sorun oluşturabiliyor. Mevcut sessiz dekoderi olan lokomotiflerde de toptan replacement gerektiriyor. MRC'ninm ise sadece ses üreteçleri bir ara çözüm oluşturmuş, sesli dekoderlarda biraz daha küçük. Ancak bu da ihtiyaca göre değişen bir değerlendirme.

Sonuçta her ikisinin farklı avantaj noktaları var. İhtiyaca göre iyi değerlendirmek gerekli.

Çevrimdışı msu

• M. Serdar Uslu
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Nisan 02, 2008, 23:08:06 »
Okan Bey:

Verdiğiniz bilgiler teşekkürler. Kumanda ile değişik seslerin seçilebildiğine değinmişsiniz ve elite örneğini vermişsiniz. Bende ne yazık ki select var bununla da acaba aynı sekilde sesler seçilebilir mi?

Ses decoderini normal decoderdin ayrı bir yere monte edilebilme secenegi iyi bir avantaj gibi gozukuyor zira ESU'da yer epey sorun oluyor. Tendersız bir loko olan BR64 için almış olduğum bir tane ESU var ama hoporlorunu bir türlü sıgrdıramadım.
Serdar

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Nisan 02, 2008, 23:44:59 »
Bildiğim kadarı ile Select CV okuma yazma yapmıyor ama bildiğim kadarıyla diyeyim, Select kullanıcıları veya en iyisi Harun bey doğrulasın.

ESU Hoparlörde yeni bir model çıkardı 50339 iki adet küçük hoparlör(13mm) belki işinize yarayabilir. Kabloyu uzatarak arkasına sabit bir vagon da düşünebilirsiniz

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #16 : Nisan 03, 2008, 01:27:16 »
Merhaba,

Bazı özet bilgiler vereyim. Hem genel özellikler, hem fiyatlar hakkında.

Select Kumanda: CV okuma/yazma yapmıyor. Giriş seviyesinde bir kumanda. 9 fonksiyona kumanda edebiliyor. Fiyatı 285 YTL - %10 MTK indirimi var.

Elite Kumanda: CV okuma/yazma yapabiliyor. Bilgisayara bağlanabiliyor. 13 fonksiyona kumanda edebiliyor. Fiyatı 560 YTL - %10 MTK indirimi var.

Her 2 Hornby kumandaya da yıl sonuna doğru çıkacak IR (kızılötesi kablosuz kumanda) bağlanabiliyor. Fiyatı 282 YTL - %10 MTK indirimi olacak.

Esu Kumanda: CV okuma/yazma yapabiliyor. Bilgisayara bağlanabiliyor. 20 fonksiyona kumanda edebiliyor. Avrupa fiyatı 540 EU. Siparişle getiriyoruz. Ancak 650 EU ya satabiliyoruz.

Esu Kablosuz Kumanda ilavesi: Avrupa resmi fiyatı 200 EU. Siparişle getiriyoruz. Aynı fiyata satabiliyoruz.

MRC Prodigy: CV okuma/yazma yapabiliyor. Bilgisayara bağlanabiliyor (yakında kendi software programı çıkıyor). 29 fonksiyona kumanda edebiliyor. 100 fonksiyon için hazır. Fiyatı 550 YTL - %10 MTK indirimi var.

MRC Prodigy Wireless: Kablosuz, CV okuma/yazma yapabiliyor. Bilgisayara bağlanabiliyor (yakında kendi software programı çıkıyor). 29 fonksiyona kumanda edebiliyor. 100 fonsiyon için hazır. Fiyatı 950 YTL - %10 MTK indirimi var.

Decoderlere gelince;

Esu Sesli decoderler: 20 fonksiyon, istenilen ses programlayıcı ile yüklenebiliyor. Avrupa resmi fiyatı 120 EU. Aynı fiyata satabiliyoruz.

MRC Sesli decoderler: 28 fonksiyon, ses yüklenmiyor ama mesela bazı buharlılarda 8 articule, 8 non articule chuff sesi, 33 düdük, 6 çan sesi seçilebiliyor. Fiyatları 105 - 117 USD arası - %10 MTK indirimi yapıyoruz.

MRC ses modülleri: 28 fonsiyon çok çeşitli chuff sesi, düdük ve çan sesi arasından seçim yapılabiliyor. Fiyatı 57 USD - %10 MTK indirimi yapılıyor.

En ucuz ve denediğimiz gayet iyi çalışan diğer bir yöntem ise Hornby decoder 38 YTL (MTK 35 YTL) + MRC ses modülü 75 YTL (MTK 67 YTL) = MTK fiyatı 102 YTL

Ayrıca;

MRC de hoparlörün 8 ohm olması avantaj sayılabilir. Dün 2 adet 20 mm hoparlör aldım, tanesi 2 YTL.

Esu da bilgisayara bağlanan bir programlayıcı ile decoderlara farklı sesler yükleyebiliyorsunuz.

Bu programlayıcının Avrupa resmi fiyatı 135 EU. Ancak bizde 1 tane var. Loko veya decoderi gönderirseniz biz programlayıp istediğiniz sesleri yükleriz.

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı emrem191

• EMRE
  • Forum Üyesi
  • Yer: ANKARA
« Yanıtla #17 : Nisan 06, 2008, 15:54:15 »
Peki bu MRC ses dekoderleri markline de uyar değilmi?AC Dc ayrımı yoktur heralde değil mi? Bir de marklin mobil stationdan yönetilebilir mi?

Çevrimdışı ilker Kurtoğlu

• ?lker Kurto?lu
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Temmuz 31, 2008, 19:32:17 »
Harun Bey merhabalar,

Telefon ile sordum ancak arkadaşın ilettiği kadarı ile şuan decoder (sesli hariç) elilnizde hiç kalmamış.
Acaba MRC 1651  HO DECODER tekrar getirecekmisiniz yoksa başka bir markamı temin edebileceğiz?

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #19 : Temmuz 31, 2008, 20:03:02 »
Tabi gelecek...MRC standart olarak getirdiğimiz bir marka artık.

Selamlar,

Harun