Gönderen Konu: İki film  (Okunma sayısı 10447 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
İki film
« : Ekim 27, 2012, 18:53:31 »
Alttaki ilk filmdeki Trix tren seti 1. Dönem(Epoche I) bir buharlı ve vagonlardan oluşuyor. Vagonların yakın çekimde görebileceğiniz detayları çok güzel, tabii aydınlatma ve içine yerleştirilmiş yolcu figürleri oldukça ilgi çekici. Bu filmde göreceğiniz vagonlar arasındaki birleşim yerleri de kapatılmış.

Şimdi model trencilere bir soru, vagonlar arasında yolcuların yürümesini sağlayan, hızlı trenlerde bu kadar açık olmayan ancak eski model vagonlarda rayların görülebildiği körük mekanizması, model olarak nasıl yapılabilir ?

Ben bu vagonların körüklü olmayanlarından İstanbul ili Bostancı sınırları içinde görmüştüm galiba ama emin olamadım ?  ;D ;D ;D

Bu da ikinci film, youtube da brunellorosso ya abone olursanız farklı modelleri çok güzel video inceleme yayınlıyor. Yine 1.dönem K.Bay.St.B demiryolu vagonları. Her iki filmdeki vagonlar Trix marka.

Yoksa benim Bostancı'da gördüğüm bu vagonlar mıydı ? yoksa her iki set de var mıydı orada ? off orada o kadar çok vardı ki  hatırlayamıyorum, yoksa bunlar aynı mıydı ? yoksa aynı olanlardan ikincisi verilir miydi ? neydi yahu ?

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: İki film
« Yanıtla #1 : Ekim 28, 2012, 00:39:47 »
Okancım haklısın bu iki vagon takımını ben de gördüm Bostancıda biyerde , ama orayı bilen  herkes   " aman  , oradan ceset çıkar , loko vagon çıkmaz "     diyor , yani tehlikeli bi yermiş valla. 8)    8)      :D

Körüklere gelince , ben de yıllardır bu işe kafayı takmış vaziyetteyim , yurt dışından aldığım bir tramvayda çok güzel bir körük var ama sanırım ancak bir makine yardımı ile yapılabilir.

Walthers ın hazır körükleri var , ürünün sayfasının linkini kaydetmiştim ama sayfa yok olmuş , sen daha araştırmacı trencisin Walthers ürününü arasana , bulursan hepimiz alalım.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Ekim 28, 2012, 01:30:22 »
Okan ilk filmdeki detaylar gerçekten harika. Körük ile ilgili tam senin istediğin gibi olmasada benim tramvaylar için lazım olabilir diye arşivlediğim iki linki paylaşıyorum.

http://www.modelltram.de/phpbb3/viewtopic.php?f=1&t=1412
http://www.buntbahn.de/modellbau/printview.php?t=5795&start=0

Sevgiler
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ekim 28, 2012, 18:03:31 »
Bu linkler çok işe yarar, bunlarla yapılabilir, çok iyi oldu paylaştığın Ferda, teşekkürler. Ben de bir Fransız sitesinde gördüğümü hatırlıyorum ancak uzun zamandır bulamıyorum, seninkiler daha pratik duruyor.

Acaba, tasarımcı ve de imalatçı arkadaşımız, dostumuz böyle bir ürün yapabilir mi diye de aklımdan geçti. Malum Tazmanyada bu tip ürünlere talep çok yüksek.

Hazır Bostancı'dan vagonları almışken hemen körükleyeyim ateşi, yani yapayım körükleri demek istedim.

Kemal abi, ne biçim sözler onlar öyle ceset meset, bayramın son günü hiç yakışmadı vallahi, iki vagon için cık cık cık ama neyse ben bilirim seni gönül rahatlığıyla verdin vagonları bana, sağol teşekkür ederim.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Ekim 28, 2012, 21:54:50 »
Okancım hakkaten yahu bu tam Harun'a göre bir ürün , yapar mı acep  ???

Bence iyide satılır ama , Prosesteki makinalarla yapılacak gibi değil.

İşte tasarımcı kafası tam da burada  gerekli......
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ekim 29, 2012, 22:55:18 »
Makina olmasa da o malzemeler ile olabilir mi bilemedim. Harun'dan yanıt lazım. Tabii bu körük bölümün eski vagonlardaki şekli ile daha yeni dönemlerdeki hali birbirinden oldukça farklı.

Bu arada Ferda'nın verdiği linklere göre Almanca'da da bizdeki gibi körük deniyor diye anlıyorum Faltenbälge , Fransızcası soufflet olarak görünüyor.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Kasım 03, 2012, 11:41:17 »
Okan, geçen gün Kemal ile bu konuyu konuşurken aklıma geldi Rietze'nin (70242-70243) otobüsler için yedek parça olarak ürettiği  körükler ölçüyü tutturabilmek için kesilip biçilirse belki bir işe yarayabilir.

Çevrimdışı Nedim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Kasım 12, 2012, 02:54:54 »
ben vakti zamanında demiş idim.
körükleri yapan var yeri pangaltıda bir yerlede diye..
ama galiba rahmetli olmuş..
Bostancıdan 2 vagon arakladı diye..
sevgi ve saglık içinde kalın..

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Kasım 12, 2012, 18:06:25 »
Sevgili Nedim Bostancının güvenlik kurallarını bile bile 2 vagon almak cesaret ve cezasını göze almak gerektirir. Sen o vagonları parça parça halledicektin. Neyse olan olmuş. Senden ses almak sevindirici. Arayı açma.

Sevgiler selamlar

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Kasım 12, 2012, 18:35:07 »
Vay canına PT trenci arkadaşımız ortaya çıkmış .

Demek ki güvenlik önlemlerini gözden geçirmek lazım , neyse 2 vagonun kanı yerde kalmaz , töreye göre karşılık olarak bir adet  sesli shay lokomotif yürütülür . ( rayda yani  :) )

PT trenci: part time  ,yani  1 yıl trenci , 1 yıl kayıp olanlara verilen isim.