Gönderen Konu: YAPISTIRICILAR  (Okunma sayısı 7625 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

NEDİM

• Ziyaretçi
YAPISTIRICILAR
« : Aralık 21, 2006, 19:33:30 »
sevgılı dostlar,
hepımız degısık markalarda degısık olgular ıcın kullanabılecegımız yapıstırıcılar kullanmaktayız. ama bılgı daarcıgının genıslemesı acısından ve bırcok yapıstırıcıyı tecrube etmeye calıstıgımdan. tum dostlardan ne tur yapıkan nerede kullanmaktalar..? ın yanıtlarını alabılır ısem cok memnun olurum belkı bılmedıgımız bır yon vardır. ornegın plastık parcalar yapıstırmada kullandıklarımız neler..?
sevgı ve saygılarımla.
nedım kus..

ctekin

• Ziyaretçi
Ynt: YAPISTIRICILAR
« Yanıtla #1 : Aralık 21, 2006, 21:09:48 »
Selamlar,

Erkut bey'in dediği gibi plastikler için Faller mükemmeldir. Bu tür yapıştırıcılar "plastik çimentosu" olarak bilinirler ve başka markalarda da var (Italeri gibi) ama hiçbirinin uygulama ucu Faller kadar kaliteli değil.

Bir bilgi notu vereyim: bunlar yapıştırılacak plastik parçaları eriterek birbirine kaynaştırır. bu yüzden her ne kadar çabuk kurur gibi gözükseler de benim önerim en az 2-3 saat tam olarak kurumasını beklemektir.

cem.

Çevrimdışı kamyoncu-itulu1

• okan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul - bahçeşehir
    • rc kamyon t?r ve iş makineleri
« Yanıtla #2 : Aralık 21, 2006, 21:10:27 »
Ben pattex japon yapıştırıcıyısını tek geçerim özelikle vurguluyorum pattex diye çünkü diger adi japonlar yaptırdıgınız yüzeyde beyaz bir iz bırakyorlar

ve japon yapıstırıcı kullanırkende yapıstırıcıyı lapbadanak yapısacak parcaya surmeyın ((saga sola tasıp tamırı mumkun olmayan sorunlara yol acıyor)) once japonu bır damla kagıta(yaglı yada kalıtelı hamurlu kagıtlar tercıh edın saman kagıttan uzak durun) damlatın sonra damlaya yapıstıracagınız parcayı hafıfce degdırın parca gereken mıktarda japonu alacaktır sonrada parcayı yerıne oturtun hıc bır sekılde tasma olmayacak ve kotu bır goruntu olusturmayacaktır.

bence kibri ve revell yapıstırıcılardan uzak durun. cunku kıbrı yapıstırıcı plastıgı yakıyor plastık yuzeyın cılasını mahvedıyor . Revelle gelınce nedense herkes cok tavsıye edıyor bende bunun ustune aldım ama uhu gıbı bırsey sıvı degıl jel bu yuzden de kucuk parcalarda hep taşma yapıyor eee 1/87 de devasal olmadıgına gore bıze yaramaz dıye dusunuyorum
« Son Düzenleme: Aralık 21, 2006, 21:14:54 Gönderen: kamyoncu-itulu1 »
BOSTANCI INSAAT RC Construction Channel

CAT: 345D LME Wedico  Liebherr: LR 634 Carson-Leimbach  Mercedes Benz: Arocs3342AK 6x6 Premacon//SK3544AK 8x8 Premacon//NG2638AS 6x6 Wedico//2624LAK6x6 MAN: F90 35.422VFAK 8x8 Wedico-Prem

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Aralık 21, 2006, 21:15:37 »
Okan'a minik bir ek;

1/87'de çalışılacak yüzeyler bazen çok saçma sapan olabiliyor: Okan'ın kağıt yöntemini kullanamadığınız yerlerde yapıştırıcıyı bir toplu iğne üstüne alıp ordan uygulama yüzeyine istediğiniz miktar aktarabilirsiniz.

cem.

Çevrimdışı kamyoncu-itulu1

• okan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul - bahçeşehir
    • rc kamyon t?r ve iş makineleri
« Yanıtla #4 : Aralık 21, 2006, 21:24:27 »
igneyle hiç denemedim ama gayet mantıklı

cok tesekkurler

ıgne dıyınce aklıma geldı bırde bızde yapıstırıken bol surme adetı vardır bol surerız bır daha kırılmasın dıye bu yuzen aklınızda olsun 1/87 malzemelerınızle savasa katılmayacaksınız bu yuzden bol surup saglam olsun dıye dusunmeyın bır sekılde sabıt tutması bızım ıcın yeterlı
BOSTANCI INSAAT RC Construction Channel

CAT: 345D LME Wedico  Liebherr: LR 634 Carson-Leimbach  Mercedes Benz: Arocs3342AK 6x6 Premacon//SK3544AK 8x8 Premacon//NG2638AS 6x6 Wedico//2624LAK6x6 MAN: F90 35.422VFAK 8x8 Wedico-Prem

Çevrimdışı ksk156

• Onur Arslan
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?zmir
    • ksk 156 model evi
« Yanıtla #5 : Aralık 21, 2006, 21:31:54 »
ben pattex in ucuna eczaneden aldıgım şırınga ucunu yerleştirdim ve çok başralı bir sonuç aldım, dar alanlar ve az miktar akıtabilmek için. ama tek dezavatajı dikkatsiz davranırsanız iğne biryere saplanabilir..

NEDİM

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Aralık 21, 2006, 22:49:54 »
sevgılı dostlar,
plastık hammaddesi satan ve plastik detayları ile ugrasan bır musterım ıle konustum. kendısı ozellik ile plastiklerde cesıtlerın cok oldugunu eger plastik yapıstırıcı ve pattex turu japon yapıstırıcılardan sonuc alınmıyor ise epoksı karısımlı yapıskan kullanmamı yada bıldıgımız asetonu kucuk bır kıl fırca yardımı ıle uygulamamı onerdı.. hıc tecrube edenınız oldumu.. ornegın ben harun beyden aldıgım pvc plakaların montajında tımaya sıvı (fırca ıle surulen) kullandım basarı elde ettım..Bırde aseton deneyecegım..
sevgı ve saygılar
nedım

mali87

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Aralık 22, 2006, 00:01:33 »
   Nedim bey aseton plastikte bildiğim kadarıyla zararı var diye biliyorum,yanlış hatırlamıyorsam.

mali....

NEDİM

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Aralık 22, 2006, 00:19:51 »
sevgılı hobıdas dostum m.ali,
vallahi deneyecegim kırık dokuk parcalar uzerınde .denemez ısem ıcım rahat etmez. vallahı plastıkler bırcok cesıt ımıs o nedenıle her yapıstırıcı her plastık tutmaz ımıs.
bakalım " dene gör demısler buyuklerımız " bır deneyelım sonuc ne cıkacak gorecegız.
sevgı ve saygılar.
nedım kus.

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Aralık 22, 2006, 01:50:24 »
Selamlar,

Aseton plastik üzerinde çözücüdür. Yapıştırma özelliği de ondan kaynaklanır. Yapışacak yüzeyleri önce eritir sonra eriyenler kaynayıp yapışır.

Önemli nokta uygulama yüzeyi dışına kaçırmamaktır. Aksi halde yüzeyi bozar. Çok az ve çok dikkatli kullanılmalı.

Cem.

mali87

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Aralık 22, 2006, 21:47:01 »
   Aseton kullanmak bence riskli patex veya fallerin yapıştırıcısını kullanmak daha mantıklı,aseton fazla kaçarsa plastıklaerin rengini bozuyor dikkat.

mali...

Çevrimdışı burakb

• burakb
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #11 : Aralık 26, 2006, 11:15:57 »
Merhaba arkadaşlar

Yazılarınızı uzun zamandır hayranlıkla takip ediyorum. Hepinizi ayrı ayrı kutlarım.

Sizlere önerim plastik ve meteryal ne olursa olsun boyalı yüzeylerde aseton kesinlikle kullanmayın müthiş zarar verir. Aseton yalnızca cam (mikalı cam değil) ve boyasız metallerin üzerine bulaşmış istenmeyen boyaları çıkartmak için kullanılabilir. Mesela raylarınızı boyarken eğer elektriği kesecek biryere bulaşmışsa zımpara yapmak yerine bir kulak çubuğu yardımıyla asetonla silebilirsiniz.

Sevgiler, Saygılar..

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Ocak 05, 2007, 19:49:58 »
Revell bu taşma sorununu ortadan kaldırabilmek için iğne uçlu yeni bir yapıştırıcı çıkarmış. Ben kullandım ve memnun kaldım. Çok ince kesitlere dahi taşırmadan yapıştırma yapabiliyorsunuz. Eski tüp şeklinde olanlar ise adeta taşma cehennemi yaşatıyorlardı.

Revell'in iğne uçlu "Contacta Pro" modellerini tercih edin:

http://www.abcmodelsport.net/c38447/Revell-Adhesives-and-Accessories.html
« Son Düzenleme: Ocak 05, 2007, 20:06:26 Gönderen: ktuzunalp »

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Ocak 06, 2007, 19:36:08 »
Kamil selam,

Revell yapıştırıcıyı ben de kullanıyorum ve çok memnunum.

Ancak dikkat: bu yapıştırıcı "plastik çimentosu" sınıfındandır; eriterek yapıştırır. Hassas modellerinizde denemeden kullanmayın. Örneğin Marklin'in ürettiği plastiklerde sonuç vermez (plastiğin türü farklı sanırım) ... Lima'larda mükemmelen çalışıyor!

Ancak en iyi öğretmen deneydir: gözden çıkarttığınız modeller üzerinde deneme yapabilirsiniz.

Cem.

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Ocak 08, 2007, 10:07:13 »
Haklısınız, bu yapıştırıcıyı istasyon binası için almıştım (7 lira fiyatla). Lokomotifler için düşünmemişim, onlara gerekirse daha radikal ve yüksek dayanım veren yapıştırıcılar kullanıyorum.

NEDİM

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Ocak 08, 2007, 13:47:52 »
sevgili hobidaşlar c.tekin bey ve kamil bey,
benim de yaptıgım arastırmalarda dediginiz gibi birçok plastik cesidi olduğundan her yapıstırıcı her plastik uzerinde aynı sonuc vermiyor. bu neden ile elimde nerede ise tüm yapıştırıcılar bulunmaya basladı. bu neden ile bu konuyu baslattım ki siz dostlarımdan daha da detaylı bilgiler elde edebileyim. örnegin tımaya nın bende iki çesit yapıskanı var bir tanesi bir hayli sulu ve diyebılırımki aseton icerikli ve bir hayli akıcı nerede ise bircok plastik üzerinde etkili .. yine timaya nın biraz daha koyu kıvamlı baska bir plastik yapıştırıcısı var buda bir hayli etkili.. simdi faller Revell aldım son seyahatimde.. bakalım sonuclar ne olacak.. 
sevgi ve saygılarımla.
nedim kus