Gönderen Konu: Kurgu Hazırlıkları  (Okunma sayısı 80356 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Kurgu Hazırlıkları
« : Kasım 06, 2010, 16:39:33 »
Değerli dostlar,                                                                                                                                                                     

Bu sene başında nihayet kurgumda kullanacağım binaların yapımına başlayabildim.  Bir kurgu planım olmamasına rağmen  binaların yapımının uzun süre alacağını bildiğimden çalışmaya bu şekilde başlamaya karar verdim. Kurgumu da tren planını öncelik alarak değil elimdeki binalara göre planlamayı düşünüyorum. Yakın dostlarımın bildiği gibi  kurgumda  trenlerin önemi benim için binalar, çevre düzenlemeleri, taşıtlar, figürler vs gibi elemanlarla eşdeğerler. Kısaca kurguma ilk bakıldığında büyük çoğunlukla ray ve trenler görünmeyecek, ana tema trenler olmayacaktır. Aksine trenlere olduğunca az yer ayırmaya çalışacağım.  Bu açıdan yapmayı planladığım  kurgum forumumuzdaki bir çok tren sever dostumuza sıkıcı ve yavan gelebilir. Yirmi sene önce böyle bir kurgu yapmayı planladığımda bu forum olmasa ve sizlerin güzel çalışmalarınız, paylaşımlarınız ve bilgi yüklemeleriniz olmasa idi trenlere belki şu anda düşündüğümden daha az yer ayırırdım. Neyse yazdığım gibi sene başı itibariyle bina kitlerinin montajına başladım. Kitlerden çıkan parçalar her ne kadar renklide olsalar plastiğin görünümü hoşuma gitmediği için tüm binaların boyama işlemini yeniden yapmaya çalışıyorum . Bitirdiğim binaların parçalarının hemen hemen %90 nını boyamak ve veya eskitmek zorunda kaldığımdan ve henüz airbrush kullanma becerisi ve cesaretine sahip olmadığımdan bu işlemleri maalesef fırça ile yapmak zorunda kalıyorum. Her ne kadar parçaların tamamını boyamıyorsam da bu güne kadar bitirebildiğim 20 binanın parça sayısı 4726.  Bu vakit alan ve sıkıcı boyama işinin airbrush ile  çok daha güzel bir sonuçla ve çok daha kısa bir zamanda yapılabileceğini farkında olmama rağmen daha o adımı atamadım.
Tabi bu arada resimleme işini de pek beceremediğimden fırsat buldukça ve çekebildikçe binaları sizlerle paylaşacağım.
Resimlediğim ilk bina Kibri Rathaus Leer 8380. Kit 474 parça.

Merak etmeyin diğer binaların paylaşımında bu kadar gereksiz yazı yazıp vaktinizi almayacağım. :)
Sevgiler, selamlar

Ferda

« Son Düzenleme: Temmuz 22, 2021, 11:42:19 Gönderen: Ferda »
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Kurgu Hazırlıkları
« Yanıtla #1 : Kasım 06, 2010, 16:54:00 »
Bu kitte orjinalinde kağıttan yapıştırma olarak verilmiş kule saatlerini değiştirdim ve giriş merdivenlerindeki lambaları fonksiyonel yaptım. Kuleye Brawa’nın  pirinç den yapıma aksesuar setindendeki (Brawa 3604 (artık üretilmiyor)) saatleri ışıklandırma yaparak uyguladım
Kitlerin yapımı sırasında aydınlatmada oldukça vaktimi alıyor. Aydınlatmada ışık verilecek her pencerenin arkasına odacık yapıyorum ve her odaya ayrı bir led koyuyorum. Bunun sebebi tüm kitin içine birkaç led koyup karanlık olmasını istediğiniz pencereleri perdelesenizde kitin bir yerlerinden mutlaka ışık dışarı sızıyor ve bence çirkin bir görüntü veriyor. Ayrıca farklı pencerelerden farklı tonlarda ve renklerde ışık vermeye çalıştığımdan bu yol şart oluyor. Bu kit belediye binası olduğu için tüm ışıklar aynı renkteler. Giriş merdivenlerine kitten çıkan fonksiyonel olmayan plastik ışık direkleri yerine Brawa 4628 lambalarını direklerinden ayırarak kullandım. Lambalar kaba durmasın diye N ölçek tercih etmeme rağmen bence yinede büyük oldular. Toplam 19 adet led kullandım.

Sevgiler, selamlar

Ferda

« Son Düzenleme: Temmuz 16, 2021, 14:33:04 Gönderen: Ferda »

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #2 : Kasım 06, 2010, 17:22:28 »
İşte benim yıllar önce boyamadan yaptığım bütün evlerime gıcık olmamı sağlayan hain adam bu.
Bütün parçaları tek tek boyadı , eskitti , ışıklandırdı.( ben aslen trenciyim , Ferdanın evlerine çok imrenmekle birlikte kendi evlerimin idare edeceğini düşünüyorum )
İleride gördüklerinize daha çok şaşıracaksınız , her birinde inanılmaz emek ve yıllarca toplanmış mükemmel malzemeler var.
Türkiye deki tüm model dükkanlarındaki mallar  kadar,  ev , fabrika , vs vs vs yapılmak üzere bekliyor.
Bakalım ne kadar zamanda bitirecek,yalnız resim konusunda hepimiz dertliyiz , sanırım foto programlarını kullanmayı öğrenmek zorundayız.
Kolay gelsin arkadaşım..........
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı HAKAN ERDAL

• ESES 2626
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • hakanerdal26@hotmail.com
« Yanıtla #3 : Kasım 06, 2010, 17:35:29 »
ÇOK GÜZEL ELLERİNE SAÐLIK

Çevrimdışı oruc

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Kasım 06, 2010, 21:34:00 »
 Işıklandırma mükemel.
 Airbrush ile boyamak kesinlikle çok farklı, çok düzgün yüzeyler çıkıyor El alıştırmasını kağıt  boyayarak yapabilirsiniz ve boyamaya basit kitlerden  başlayın.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #5 : Kasım 06, 2010, 22:47:05 »

Sevgili Ferda merhaba.

Yapmış olduğun bina maketleri çalışmalarında ne kadar emek harcadığın belli oluyor.
Ellerine sağlık. 20 maket binada 4726 parçanın birleşip boyanması kolay değil.
Sabrına ve emeğine tebrikler.

İyi çalışmalar dileklerimle saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı irfantprk

• ?RFAN TOPRAK
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Kasım 06, 2010, 23:10:33 »
Ferda Abi,

Her zaman yaptığın diaromaları büyük bir hayranlıkla izledim,

Bu yapımınıda keyifle izliyorum,

Selamlar,sevgiler,

İrfan.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Kasım 07, 2010, 00:32:36 »
Sevgili Ferda,

Ellerine, emeklerine sağlık.

İlk çalışmalarını TCDD kugusunda gördüğümden beri yaptıklarını hayranlıkla izliyor ve seni örnek almaya çalışıyorum. Paylaşımın için çok teşekkürler. Devamını sabırsızlıkla bekliyorum.

Sevgiler, selamlar.

Can

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Kasım 07, 2010, 11:52:03 »
çok güzel olmuş ellerinize sağlık. ışıklandırma süper....

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Kasım 08, 2010, 00:52:03 »
Sevgili dostlar hepinize değerli yorumlarınız için tek tek teşekkür ederim.

Bugün çektiğim (çekemediğim demek daha doğru olacak herhalde) bina resimlerinden önce kit parçalarının plastik görünümlerini yok etmek için yapılacak boyamaların veya eskitmelerin (bence) nasıl fark yaratabildiğini  iki örnek ile paylaşmak istiyorum.

« Son Düzenleme: Temmuz 13, 2021, 14:44:57 Gönderen: Ferda »

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Kasım 08, 2010, 01:06:27 »
Bina resimleri devamı

2 adet Vollmer 3783

Vollmer 3775

Vollmer 3781-3782

« Son Düzenleme: Temmuz 22, 2021, 11:50:56 Gönderen: Ferda »

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Kasım 08, 2010, 01:15:00 »
Bina resimleri devamı

Pola 177 - 190

Pola 177

Pola 190

« Son Düzenleme: Temmuz 22, 2021, 11:54:23 Gönderen: Ferda »

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #12 : Kasım 08, 2010, 01:15:19 »
Selamlar,

Ferda hazır kitleri kendi eklentileri ve detaylandırmaları ile bence en az 2-3 misli daha detaylı, değerli hale getiriyor. Bazen benden birşeyler istiyor şaşırıyorum. Mesela binalar koymak için yapıp sattığımız oda ve televizyonlu oda kitleri onun fikrinden yola çıkılarak oluştu.

Ferdacım biliyorsun ben aldığım air brushı seri üretime uymadığı için kullanamıyorum. Uğradığında alablirsin, Gürkan kaldırmış gerçekten kullanmıyoruz, lazım olursa da isterim merak etme.

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Kasım 08, 2010, 01:23:33 »
Bina resimleri devamı

Faller 130449 - 130450

Faller 130449

Faller 130450

« Son Düzenleme: Temmuz 22, 2021, 11:56:49 Gönderen: Ferda »

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #14 : Kasım 08, 2010, 01:41:54 »
Ferdacım bir de fotoğraflarla ilgili birşey söyleyeyim.

Binaları yakından çektiğinde yukarı doğru konikleşiyor ya, ona fotoğrafta parallax hatası deniyor.

Photoshopla falan düzeltilir ama olmasını istemiyorsan mümkün olduğunca uzaktan ve zoom la yakınlaştırarak çekersen bu konikleşme azalır.

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı ibrahim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Kasım 08, 2010, 11:00:28 »
Ferda bey elinize emeğinize sağlık. Çok uzun zamandır sessizliğinizi bu kadar güzel çalışmalarla bozduğunuza çok memnun oldum. Ana tema tren olsun veya olmasın modelciliği sevdirecek ve örnek olacak çalışmalarınız için teşekkürler.

Saygılarımla
İbrahim Kaygın

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Kasım 08, 2010, 11:17:19 »
Ferda selam.Tek kelime ile MÜTHİŞLER.Air brush kullanımı konusundada yardıma hazırım.Yola devam dostum.Harika gidiyor

Doğan

Çevrimdışı halil

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Kasım 08, 2010, 20:14:28 »
Ferda selam,

evler senden beklediğim titizlikle yapıldığı için ne kadar güzel olduklarını söylemem gerek kalmadı. Daha doğrusu daha otantik olmaları için ne yapılabilir onu düşündüm.

Belki balkonları pimapen ile kapatabilirsin ;D

şaka bir tarafa senin de bildiğini düşündüğüm BLMA adında amerikalı bir aksesuar sitesi var. orda apartmanlarda kullanabibeleceğin 2 ürün dikkatimi çekti :

1- kaset tipi klima

http://www.blmamodels.com/cgi-bin/webstore/shop.cgi?ud=AgQADQoLDwwDBxQUEBEcHAIEBQYICAQECQkTEQAA&t=main.blue.htm&storeid=1&cols=1&categories=01001-00011&&c=detail.blue.htm&t=main.blue.htm&itemid=4109

2- cep telefon şebeke anteni
http://www.blmamodels.com/cgi-bin/webstore/shop.cgi?ud=AgQADQoLDwwDBxQUEBEcHAIEBQYICAQECQkTEQAA&t=main.blue.htm&storeid=1&cols=1&categories=01001-00011&&c=detail.blue.htm&t=main.blue.htm&itemid=4100

3- grafiti

çıkartma olarak grafitiler var, görmüştüm ama kim yapıyor bilmiyorum. Girş katlarına bir kaç grafiti yapıştırırsan daha otantik olur.

selamlar

PS : arabaları ne zaman çıkaracaksın onu merak eiyorum ???

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Kasım 08, 2010, 22:02:09 »
Halil selam , Ferda dan önce ben cevap yazayım , bu adamın evi varya dükkan gibi , hem Avrupadan hem Amerikadan alınmış malzemenin haddi hesabı yok , bu dediklerin de var daha fazlası da var , sanırım hepsi bitince evlere diğer aksesuarları ekleyecek.
Bissürü arabası da var , onları ne zaman resimler bilmiyorum.

Aslında bu evleri ben daha iyi yaparım da kimse üzülmesin diye yapmıyorum , benim evler o yüzden uyduruk yani.  ::)
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Necati

• Necati
  • Forum Üyesi
  • Forum Üyesi
  • *
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #19 : Kasım 08, 2010, 22:13:06 »
Aslında bu evleri ben daha iyi yaparım da kimse üzülmesin diye yapmıyorum , benim evler o yüzden uyduruk yani.  ::)

:D :D :D