Markalar, üreticiler > Liliput

İzmir Trenleri'inde Liliput BR 52

(1/16) > >>

Teoman Kardaşlar:
Saygıdeğer trenmodelci arkadaşlar,
Bu gün itibariyle, Liliput'un bir BR 52'si de bana ulaştı. Harun Bey tarafından, biz trenmodelcilerine kazandırılan Liliput marka buharlı lokolmotiflerine kavuşmanın heyacanı ve sevinci içindeyim.
Huzurlarınızda Harun Bey'e  teşekkürlerimi iletmeyi bir borç bilir, sonsuz şükranlarımı sunarım.
İzmir ve bölgesinde bir dönem çalışan trenlerde, Br 52 lokomotifler uzun yıllar hizmet etmişlerdir. Ben de  İzmir'de yaşamını sürdüren biri olarak bu lokomotiflere ayrı bir sempati duymuşumdur.
Sevgili Jimmy Cem'inde buharlı lokolar uzmanlığı, bizleri bu lokomotife karşı daha da duyarlı kılmıştır. Jimmy'ede bizleri bilgilendirmeleri ve motivasyonumuzu arttırıcı çabalarından dolayı sonsuz şükranlarımı sunarım.
www.trainsofturkey.com sitesinden TCDD Steam engines
preserved engines; articulated engines,
Skyliners, TCDD 8F, TCDD G8, more...seçtikten sonra
http://www.1974.trainsofturkey.com/robinlush_steam_pix5.htm konu başlığında BR 52'nin 56507 gövde numaralı olarak 6 Mart,1977' de İzmir ve Selçuk'ta çekilmiş fotoları bulunmaktadır.
Buradaki fotolarda beni çok etkilediğinden bu lokoya sahip olmak benim için kaçınılmaz oldu.
Şu anda bu lokonun modeli olan Liliput marka Br 52' yi inceliyorum.
İncelemelerimi fotolarda sizlerle paylaşacağım.
Sevgilerimle
teoman

avsalı:
Teoman Bey Liliput BR 52 niz hayırlı olsun koleksiyonunuzda özel bir yerde özel bir model olarak duracağını tahmin ediyorum. güle güle kullanın.

cafer:
 İYİ GÜNLERDE KULLANIN TEOMAN BEY
                               cafer

Teoman Kardaşlar:
Ömer bey ve Cafer bey, güzel düşünceleriniz için çok teşekkürler.
Sizlerin de, daha iyi modellere sahip olmanızı en içten duygularımla dilerim.

Liliput BR 52 model inceleme:

Modelimizin kutusu çok şık. Eldivenlerimizi giyerek
modelin üzerinde herhangi bir zedelenmeye fırsat vermemeye
çalışıyoruz. Eldivenler, yalnız boya çalışmalarında değil bu
tür model incelemelerinde de kullanılmalıdır. Çünkü elimiz
ve özellikle parmak uçlarımızda vücudumuzun salgıladığı yağ
model üzerinde iz bırakabilir aynı zamanda baskısı çok ince
uygulanmış yazıların aşınmasına yol açabilir.
Bu açıklamalardan sonra kutudan lokoyu dikkatlice çıkarıyoruz.

Taşıyıcı ve koruyucu kalın asetat kaıptan modeli alıyoruz.

Masa büyüteci ve el büyütecinde modelimizin heryanı
incelemeye alınıyor.

Br 52 aksesuarları ve tanıcı,bakım planları

Model hakkında bilgilendirici yazı

Modelin ayrıştırılmış parçaları

Yağlama işlemleri kılavuzu
Liliput BR52 modelinin buhar kazanı bölümü mika, tenderi ise metal dökümdür. Fleischmann Br 50 kayık tender modelinde de aynı durum vardır. İlginç, her iki firmanın kayık tenderli modellerinde tenderleri metal döküm yapılmış.
Planda da görüldüğü gibi motor tenderde bulunmaktadır.

Şimdi de modelimizi değişik açılardan gözlemleyelim.
Modelimizi show standına alıyoruz. Sağa, sola döndürmede ve değişik açılardan incelemede daha güvenilirli olması açısından, bu şekilde gösterimde bulunmak uygundur.

Sol ve sağ cepheden görüntüler. Detaylar harika yapılmış.

Modelimizin üstünden ve tenderinden görüntüler. İşçilik çok iyi ve kaliteli.
Ancak bu lokomotifin gövde yapısındaki sadelik gerçeğinde de aynı olduğundan bizleri görüntü olarak aldatmasın. Bu model TCDD' de kıullanılanın aynısı hiçbir eksiği ve fazlası olmadan görüldüğü gibi yapılmış.

İşte en can alıcı bölüm biyellerden ayrıntı. Muhteşem detay buharlı lokoları bizde hayran bırakan en önemli yerleri. Çalıştıklarında, bakmaya doyulamayan hareketli parçalar.
Benim sizlere aktaracaklarım bunlar. Hepinize iyi çalışmalar dileklerimle selamlar,sevgiler, saygılar.
teoman

vefanuri:
Cok tesekkurler Teoman bey bilgiler ve fotograflar icin... "Kendinizi tanitin" bolumundeki ilk mesajimda belirttigim cocuklugumun buharli lokomotiflerini nihayet karsimda cok yakindan model olarak gormus oldum sayenizde. Sizin gibi bir ustadan da Liliput'un kalitesinin onaylanmasi cok isabet oldu, zira ben de Kuzey Amerika'daki reynaulds.com sirketinde bir adet Liliputu gozume kestirmistim...

Sizi ve calismalarinizi ilgiyle takip ediyorum...

Selam ve saygilarimla,

Vefa

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git