Gönderen Konu: GÜMRÜKTE TAKILAN LOKO  (Okunma sayısı 5611 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TRAINMAN

• Forum Üyesi
GÜMRÜKTE TAKILAN LOKO
« : Kasım 24, 2022, 13:32:30 »
Arkadaşlar son olarak ,üretim olmadığı için 2020 de rezervasyonunu yaptığım, BRAWA V60 model lokoyu ,Almanya dan aldım, Fakat 361,26 EURO ödediğim ürün İstanbul havalimanı gümrüğün de takılmış. FEDEX ilgilenmedi ve konşimentonu gelip alabilirsin dedi. Gümrük telefonlarına ulaşamayınca mail olarak, fatura, konşimento ve banka ekstresini gönderdim, vergisi neyse ödeyip almak istediğimi bildirdim. Bu konuda uzman arkadaşlar bilgi verirse sevinirim, ne yapmalıyım. Şimdiden teşekkürler, selamlar.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: GÜMRÜKTE TAKILAN LOKO
« Yanıtla #1 : Kasım 24, 2022, 21:35:37 »
Dostum oraya gitmeden bu işi çözemezsin , adamlar tembihli , bu tip lüzumsuz görünen ürünlerin yurt dışından gelmesi istenmiyor ve alanlara eziyet edilmesi emredilmiş. Oraya gidip " vallahi bi daha getirmicem " filan dersen belki sadece vergi ile kurtulabilirsin. Yoksa gümrükçü tutman istenecek ve masrafın lokodan daha fazla olacak.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #2 : Kasım 24, 2022, 21:40:00 »
Hatta biraz yalan söyle , " kanser hastası emekli öğretmen trenci bir abimiz sevinsin diye  getirttik , bilemedik affedin beni filan " de. :D
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı TRAINMAN

• Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Kasım 25, 2022, 19:19:46 »
Uzun zamandır bir şey almadığım için ,150 EURO sınırının varlığını bilemedim. Bunu da Teoman bey eskitirken görünce hoşuma gitti iki yıl önce rezervasyon yapmıştım. gümrük müşaviri bir arkadaş inceledi bu iş sana pahalıya gelir çok prosedürü var ,sen hiç yapamazsın. Geri gönder gitsin dedi. Geri göndereyim dedim ,FEDEX 25 EURO ya gelen  ürünün geri gönderilmesi için 145 USD istedi. Bende göndericiye sorun deyince Almanya FEDEX e sordular. Bilmiyorum ne olacak ,vereceklerini bilsem gideceğim, ama umudum kırıldı.

Çevrimdışı msu

• M. Serdar Uslu
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Istanbul
« Yanıtla #4 : Ocak 05, 2023, 16:27:04 »
Şu anda ben de aynı durumdayım. Benim loko €160, 10 euro aşımdan dolayı tareks başvurusu yapılması gerekiyormuş, 8 bin tl masraf. Denetim istenirse 5 bin daha. Gerçeğini getirtmek daha kolay olurdu herhalde.
Serdar

Çevrimdışı TRAINMAN

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ocak 15, 2023, 18:18:07 »
Ben ödediğim paraya yakın bir kargo ödemesi yaparak geri gönderdim. Çok dikkat etmek gerekli. Gümrük işi tam tuzak!

Çevrimdışı msu

• M. Serdar Uslu
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Istanbul
« Yanıtla #6 : Ocak 26, 2023, 12:06:43 »
2 gün gittim havaalanına, sonunda vergilerini ödeyerek gumrukten çekmeyi başardım. İlginç bir şekilde gümrük vergisine tabi değilmiş ama ek gumruk vergisine tabiymiş, kdv, kkdf, damga pulu derken lokoya odediğim kadar da vergi ödedim. 2 gün iş yerinden izin almak, sinir bozukluğu, yorgunluk da cabası.
Bu sefer surpriz oldu ama bile bile hayatta girilmez bu surece.
Serdar

Çevrimdışı Özcan

• Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Ocak 30, 2023, 21:51:17 »
Geçmiş olsun. Yine de aynı masrafa geri göndermek yerine lokoya kavuşmak iyi olmuş.

Çevrimdışı TRAINMAN

• Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Şubat 06, 2023, 13:28:11 »
Geri gönderim ücretinin  yarısı depoda bekleme içindi, herkes (Kargocu+Depocu+Gümrük müş.) sürü halinde saldırıyorlar, bende dersimi aldım cezamı ödedim. Uzun süre pandemi de rezervasyonu beklediğim için loko gelince heyecanla sazan gibi atladığım için, ama şimdi 150 EURO altında bir fiyata PİKO 52835 V60 Dizeli aldım şimdi sound decoderi bekliyorum. Aman dikkat.