Gönderen Konu: Model Yapimi ve Tichy Train  (Okunma sayısı 3818 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sknturk

• SULEYMAN
  • Forum Üyesi
Model Yapimi ve Tichy Train
« : Şubat 17, 2015, 13:22:00 »
İyi günler, kendi çapımda model evi yapıyorum. Bu konuda yardıma ihtiyacım var. Model evi yaparken balsa 1.5 mm ile 1 mmli fotoblok kullanıyorum. Acaba bunların dışında başka materyal da kullanabilir miyim? Bu konuda bilgilendirebilir misiniz?
Bu binaların kapı ve pencerelerini kendim yapıyorum. Tichy Train'in kapı ve pencereleri varmış. inch ölçüleri konusunda yardımcı olabilir misiniz? örneğin; 40/27 inchli pencere kaç mm geliyor bunu bilemiyorum. İnternette online converter üzerinden hesapladım çok yüksek geldi. Bir de matematik konusunda kafam basmıyorum.

Desteklerinizden ötürü önceden teşekkür ederim. Süleyman.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: Model Yapimi ve Tichy Train
« Yanıtla #1 : Şubat 17, 2015, 13:30:12 »
Süleyman kardeşim ( adının Türkçesini yazdım kızma ) ev için kullandığın malzemeler doğru , sen İstanbuldasın , klüpte yani proses elektronikte kapı pencere var bildiğim kadarı ile , sitede telefon adres var onlara sor.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #2 : Şubat 17, 2015, 13:33:16 »
Bazen balsa kullanılsa bile yumuşak yapısından dolayı dönebilir
2mm veya 3mm dekota veya öbür adıyla forex daha  uygundur

www.tichhytraingroup.com adresinde ölçüler inç olarak mevcut

Çevrimdışı Tekin Aşkun

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Şubat 18, 2015, 16:39:31 »
         Süleyman kardeşim
         Maketlerini hangi ölçekte yaptığını belirtmemişsin. Biz tren maketlerini genelde HO ölçek yani 1/87 ölçeğinde yapıyoruz. Bu da esas binanın 87 de biri anlamına geliyor.Neden ölçümlerini inch üzerinden yaptığını bilmiyorum ama  uzunlukları mm ye çevirmek istediğine göre işlemi aşağıdaki gibi yapman gerekiyor.
         1 inch = 2.54 cm eder. Bu durumda elindeki inch ölçeğini önce metrik sisteme çevirmen gerekir. Verdiğin örnekteki 40 inches ' i ele alırsak;
         40 X  2.54 = 101.6 cm eder.Bizim ölçekte 1/87 olduğuna göre 101.6 / 87 = 1.16cm eder. Ölçeği mm olarak istersen de 1 cm = 10 mm olduğundan sonucu 10 ile çarparsın.
        1.16 X 10 = 11.6 mm eder.
       Yani elindeki inch ölçeğini 2.54 ile çarp cm cinsinden boyut çıksın. Çıkanı küçültme ölçeğine böl  cm cinsinden maket boyu çıksın. 10 ile çarp mm cinsinden netice çıksın.
        27 inches X 2.54 = 68.58 cm   / 87 (küçültme ölçeği) = 0.788 cm X 10 = 7.88 yaklaşık 7.9 mm.
       Netice olarak örnekteki pencere HO ölçeğe göre  11.6 mm X 7.9 mm ediyor. HO ölçeğe göre çok küçük. Belki senin ölçeğin farklıdır.