Markalar, üreticiler > Marklin

Bence Marklin

(1/5) > >>

copen:
Bence bir marklin. Niye mi? Raylarının AC kurulumu çok kolay her zaman aynı kalitede ve aynı şekilde kolayca kurabiliyorsunuz. Raylar her zaman gerek stabil durumları gerekse basit montelerinden dolayı bir konfor sağlıyor. Eskiden marklinin bir marka olarak tekelleşmek için bazı noktaları - AC raylar - gibi bir ekonomik plan çerçevesinde yaptığını sanıyordum, müşteri sadakati-sadece kendi yedek parça ve aksesuar seti kullanımı gibi ... Ama fikrim gün geçtikçe değişti... Çünkü diğer markalar bu işe gönül vermemişler hatta hala aynı basitlikte ( bir model rc otomobil mantığı gibi )  aynı şeyi yıllarca aynı şekilde yapmışlar, basit bir gövde basit bir motor ray ve elektirik gucu olarak görmüşer sanırım tren olayını. Ama marklin sanki takıntı halinde çalışmış bu konuya...Mesela bir dc set topluyorsunuz marka ne olursa olsun istediğiniz lokomatifle dc oldugu sürece çalışabilirsiniz. Bu da bu sistem toplayıcılarına inanılmaz bir esneklik ve fiyat avantajı sunuyor. Ancak Marklin model tren dünyasının efendisi, çünkü aslında hiç durmadan model tren olayını mükemmel bir yapıya ulaştırmak için çalışmış. Gerek analog gerek digital olarak gerek ray kurulumundaki basitlik ve kaliteli mühendislik gerek loko ve vagon model detayları, gerekse loko ve sistem uzerinde kullandığı elektronik kalitesi, diğer hepsinden farklı. Mesela ben bu işi yapacak bir firma kursam yapabileceğim tren dc tren gibi olacaktır, basit bir motor, tekerlek çark karışımı ve olabildiğince realistik bir kasa. Ancak marklin böyle değil, model detayları kadar modellerin standart bir kalitede çalışması çok önemli bence. Mesela bir marklin model setiniz var ilk aldığınız gün nasıl kuruyorsanız yıllar sonra da aynı sekilde kurabiliyor ve aynı şekilde çalıştırabiliyorsunuz. İlk günkü performansı neyse ( eğer bir deformasyon - kırılma vs  yok ise ) yıllar sonrada gerek rayları gerekse diğer mekanizma olarak ilk günkü performansında calışabiliyor. Dc sistemlerde ise gerek ray gerekse diğer malzemeye surekli bakım yapmak zorunda kalıyorsunuz, mesela rayların kurulumu bence berbat denecek kadar zahmetli, rayardaki kurulum deformanyonları trenlerinizin çalışması esnasında kopmalar meydana getirebiliyor. Yani demek istiyorum analog ya da digital  bir marklin ac sistemi kurun bir loko koyun uzerine - yanına ise aynı buyuklukte bir dc sistem kurum, iki sistemde de bir ray baglantısını gevsek yada uste atacak bir cıkıntı oluşturacak sekilde birakin. Sistemleri calistirin marklin siz dur diyene kadar aynı sekilde calisirken, dc sistemde lokomatifin carpmaları neticesinde dc sistemde rayda kopma meydana gelecektir. Ayrıca ac marklinin 3 yollu blastlı rayı her turlu zeminde kolayca kurulabileceği ve calisabileceği gibi dc sistem mutlaka bir ray tabanlığı ya da daha secici bir zemin tercih etmektedir. Gelelim lokomatif kalitesine, bence son zamanlarda digitalinde katılmaya başlaması ile dc lerde ilgi cekiyor ancak, marklini fiyat ve bu tekelleşme konusunda suçlayan dc sistem fiyatları marklinlerle yarışıyor, geçiyor.

Parça fiyatları bakım maliyetleri her zaman daha dusuk olmuştur derler dc sistem için. Mesela dc sistemin ray bağlantıları kuruşlarla ifade edilen rakamlarla satılıyor vs. Ancak aynı yaştaki bir ac marklinin rayına bakım yapmak zorunda kalmassınız, dolayısı ile yedek parça vs de aramak zorunda kalmassınız çünkü neredeyse çekiçle girişmediğiniz sürece ölümsüzdür. Kucuk deformasyonları ise evde kullandığınız basit alet edevat ile düzgünleştirebilirsiniz. Dc ise sadece bir kaç kez kurulum kaldırım esnasında ciddi deforme olacaktır, hele bir de sabırsız yoksa ve birazda dikkatsiz iseniz rayınız kadar yedek parçanızında olması gerekiyor.

Gelelim tren hobisine, diğer baska hic bir hobiye bezemez hobilerin en guzellerinden biridir. Kişisel gelişime katkısı en ust seviyededir. Baska hic bir hobinin kendi alt hobileri yoktur. Nasıl mı diyelim ki trenleriniz raylarınız var bir tık ilerisi diaromadır. Hop mimarlığın içindesiniz, ağaçtır köprüdür, realistik yuzeyler malzemeler, masası görünümü, elktiriği elektroniği derken tren hobisinin altında aslında kendi dallarında uzman bile sayılabilecek kadar baska bir çok seyle ilgilenmeye başlamışsınız sayılır. Bu sebeple baska hobileride takip eden birisi olarak soyluyorum ki model trencilik cocuklarıma ısrarla tavsiye ettiğim çok guzel faydalı ve inanılmaz zevkli bir hobidir. peşinde nasıl kosturursanız kosturun size hep karşılığını verir.

haldunabi:
Chopen(marklin)   mahlaslı kardeşim….
Model tren fuarında,marklin standındaki mini etekli tanıtım hostesi bilgisi ve duyarlılığında,
kaleme almış olduğun  satırlarını keyifle okudum…
Bu işe yeni başlamış ve marka tercihi yapma,arefesinde olduğum bir sıraya denk gelmesi de benim şansımdır sanırım…
Verdiğin  derin bilgiler için teşekkürler ederim…
cümlemi ,EN BÜYÜK MARKLİN BAŞKA BÜYÜK YOK…diye de tamamlamak isterim….
Sevgi ve saygımla

kemalomay:
Ben de her gece yatağımda neden Marklinci olmadım diye saatlerce ağlıyorum , ama artık çok geç. ;D

Şaka yapıyorum dostum , her iki sistemin de , diğerine karşı üstünlükleri ve zayıflıkları var ne yazık ki , yani , " şu iyi , diğerleri kötü " deme şansımız kesinlikle yok.

Olaya dünya çapında bakınca genel kullanım DC üzerine ağırlıklı ama herkes kendisine daha güzel , daha estetik veya daha sağlam gelen markayı kullanıyor.

Bunları yazmak yerine siteye  yaptığımız işleri koyalım ve keyfimize bakalım , marka tartışması çok gereksiz , biz hepsine " model tren " olarak bakıyoruz taaaaa en başından beri..

copen:
dediğim gibi bunları marka tartışması diye yazmadım belki yeni başlayanlara fikir verir diye yazdım. DC sistemleri kötülemedim sadece basit ve zahmetli bulduğumu belirtmek istedim. Avantajları var ve cok kullanılmasının sebebine gelince bence sadece fiyat ve ceşitlilik ama ilklerden, kaliteden ve mühendislikten bahsediyorsak marklin açık ara farkedilebilir derecede öndedir. Belki dc sistemler kadar cok kullanılmıyor ama bütçe olayını ortadan kaldırdığımızı farzedelim marklinden sonra kimsenin dc kullanacağınıda sanmıyorum. Bölüm olarakta "marklin"e yazmamın sebebi bu:)) Ben iki sistemden tren setlerine sahibim zaman icinde baska LGB gibi buyuk setlerimde oldu hepsine baktığımda kişisel fikrim tabi vazgecemedigim marklindir ...

haldunabi:
tavsiyelerine teşekkürler iyiniyetli kardeşim ama ....
LÜTFEN MÜSLÜMAN MAHALLESİNDE SALYANGOZ SSATMAYA ÇALIŞMA....

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git