Gönderen Konu: Balya- Palamutluk- Ilıca Demiryolu ve Edremit İstasyonu  (Okunma sayısı 28935 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sururkip

• Surur Kip
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Model tren işiyle yeni ilgilenmeye başladım. En fazla 2 ay oldu ve bir cahil cesaretiyle Türk usulü işe daldım . Masamı hazırladım. Bir çok malzeme aldım. Temelde Balya Edremit demiryolunu konu aldım ve unutulmuş Edremit tren istasyonunu da dahil etmeyi kafama koydum.
380x 290 ebadında L şeklinde masamı yaptım( 2 parça olarak) , malzemelerimi topladım. İnternetten web siteleri, kaynak, eğitici videolar ve yazıları gözden geçirdim. Planlama yapmak için anyrail diye bir yazılım indirdim.  Basit ve hoş bir program gibi duruyor; örnekleri arasında Prosesten de parçalar var :)
Ben bu işe deli Dumrul başlıyorum hadi hayırlısı.
Bu arada Balya-Ilıca hattı 1923 yılında Fransız sermayeli Balya Kara Aydın Şirketi tarafından kurulmuş. Balyadan çıkan simli kurşun madenini Ilıca iskelesindeki gemilere taşımak amaçlanmış. Palamutluk- Havran- Edremit-Zeytinli- Akçay- Ilıca istasyonları olan ve yolcu taşıyan 7 tonluk lokomotifli treni varmış. 1940 yılında millileştirilmiş; çok miktarda çalışan ,şe alınarak sonrasında zarar ettiği gerekçesiyle 1950 yılında çalışması durdurulmuş. 1959 yılında da demir yolları sökülüp hurda olarak satılmış:( Tam Türk işi yani.
Edremit istasyonunun şimdiki hali. Biraz deneyim kazandıktan sonra onu da modelime ekleyeceğim. Saygılar

Ad Astra Per Aspera

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: Balya- Palamutluk- Ilıca Demiryolu ve Edremit İstasyonu
« Yanıtla #1 : Ocak 23, 2013, 00:08:35 »
Sürur kardeşim kolay gelsin , ileri aşamalarını da görürsek memnun oluruz.

Böyle bir hat olduğunu bile bilmiyordum ben.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #2 : Ocak 23, 2013, 00:37:45 »
surur bey kolaylar gelsin...
eger 2 yan resim de koyarsanız bu istasyonu buradaki orjinal rengi veya sizin istediğiniz
renklerle yapıp size hediye etmek isterim...

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ocak 23, 2013, 01:52:52 »
Sürur bey merhaba,

Öncelikle kolay gelsin. Hiçde fena başlamamışsınız bu işe. Planlamanız çok mantıklı görünüyor. Hepimiz aynı yollardan geçtik. Forum aracılığı ile herkes size yardımcı olur, merak etmeyin. Anyrail kullanılması kolay bir program. Bende onu kullanıyorum. Size çok yardımcı olacaktır.

Koyduğunuz resimler için teşekkürler. Böyle bir hat olduğunu bilmiyordum bile, demekki öğrenecek daha çok şey var Anadolu Demiryolları hakkında. Daha fazla bilgi edinirseniz lütfen paylaşın.

Selamlar, sevgiler,

Can

Çevrimdışı Mertcan Doğan

• Mertcan Do?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Trenlerin Dünyası
« Yanıtla #4 : Ocak 23, 2013, 09:59:28 »
Bu taraflarda bor madeni çıkıyor. Buradan çıkan bor kamyonlarla Nusrat'a gidiyor. Nusrat'tan tren vagonlarına yüklenen bor madenleri Bandırma'ya geliyor. Burada demiryolu hattı olsaydı bor madeni direk trenlerle gidip gelecekti. Tabii dönemin yöneticileri kamyoncuları(karayollarını) kazandırma derdinde olmasalardı...:-\
TCDD 3.Bölge Müdürlüğü Balıkesir

Çevrimdışı lokoman

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ocak 23, 2013, 12:19:13 »
zaten farklı bir şey yapılsaydı şaşardım. Eminimki onca güzel istasyon yok yere heba edildi durdu. bir çalışma yapsakda bu yok olmaya mahkum istasyonları bulup ortaya çıkarsak ama sanırım oldukça büyük emek ve maliyetli olur diye düşünüyorum ama keşke yapabilsek.
Bir hayalin birden çok yorumu olabilir.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #6 : Ocak 23, 2013, 13:11:13 »
Sürur bey kolay gelsin. Keyifli bir çalışma olacak.

Sevgiler

Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı Ali Nedim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Üye No: 172
« Yanıtla #7 : Ocak 23, 2013, 16:00:49 »
Merhaba;

Surur Bey çalışmanızda kolay gelsin dileklerimi iletiyim. Konu ile ilgili internette çeşitli bilgiler bulunmaktadır.Hattın adı Havran hattı diye geçiyor.

Maalesef ki sizinde belirttiğiniz gibi zarar ediyor diye kapatılmış. Dar hat ( 75 cm) olarak faaliyet göstermiş ama keşke sökülmeyip Balıkesir e birleştirilseydi. Bölgenin ekonomisi ve turizmi için çok faydalı olurdu bence. Neyse inşallah birileri bu hattı tekrar faaliyete geçirir ve bölge insanımız yararlanır.

Sevgi ve saygılarımla.

Ali Nedim ULUS
« Son Düzenleme: Ocak 23, 2013, 16:32:51 Gönderen: Ali Nedim »
Üye No: 172 - TCDD olan ne varsa...

Çevrimdışı sururkip

• Surur Kip
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Ocak 23, 2013, 22:29:59 »
Tren istasyonunun iki yan duvarı. Bu binanın kapı ve pencereleri( hem ön- arka  hem de yanda ) kapatılarak sıvanmış ama sıva yerleri belli.
Yanıt veren ve mesajı izleyen herkese teşekkür ederim. Haldun abi öneriniz için çok teşekkür ederim. Ben kendim de yapmaya çalışacağım ama tabii ki sizin yaptığınız model çok daha profesyonel olacaktır.

Bir de o eski günlerden bulabildiğim bir hatıra resmi
Ad Astra Per Aspera

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Ocak 23, 2013, 23:58:57 »
Sürur bey kolay gelsin.

Çevrimdışı sururkip

• Surur Kip
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Ocak 30, 2013, 21:37:06 »
Ben her bir kolu 3 m uzunluğunda ve biri 120cm biri de 150 cm genişliğinde iki parçalı L şeklinde masamı yaptım. Demiryolu planlarımı çizdim (kendimce :/ ) Biraz da seyrettiğim eğitimlerin etkisiyle yüzeyini strafor ile kapladım ( hala doğru mu yaptım emin değilim ama :/) ilk demiryolu hattımı yapmaya başladım. Her ne kadar orijinal hattan farklı olsa da istasyon vb binalardan örnekler koyacağım. Ne de olsa ilk çalışmam hata hakkım vardır değil mi :)
Ad Astra Per Aspera

Çevrimdışı sururkip

• Surur Kip
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Şubat 02, 2013, 19:16:06 »
Masamın ilk hali
Ad Astra Per Aspera

Çevrimdışı sururkip

• Surur Kip
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Şubat 02, 2013, 19:19:25 »
Bir de fotografını çektiğim istasyon binasının arkasında oldukça eskimiş demir yapılar vardı. Eski yakıt tankerinin arkasındaydılar. Kömür yükleme vb olabilir mi bilmiyorum çünkü bu konuda hiçbir bilgim yok. Bu konuda tahminde bulunabilecek olan var mı?
Ad Astra Per Aspera

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Şubat 02, 2013, 19:20:53 »
yuvarlak depo ayaklarına benziyor

Çevrimdışı sedat nişancı

• Forum Üyesi
  • Yer: İZMİR
« Yanıtla #14 : Şubat 03, 2013, 16:48:26 »
  Muhtemelen su deposu ayakları

Çevrimdışı sururkip

• Surur Kip
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Şubat 09, 2013, 23:19:25 »
Bugün demiryolumun Bachmann kısmı bitti. Tabii ki sadece ray yerleşiminin. Ayrıca ilk defa oğlum Berk tren odama giriş hakkı kazandı. Strafor altına zamk sürmeme yardım etti

Ayrıca bugün Edremit demiryollarında ilk kaza meydana geldi ve Makinist Berk komutasındaki emektar F7 "Madra"  hız limiti aşımı yani makinist hatası sonucunda  Balya maden tepesinden uçuruma yuvarlandı

Neyse zaten dekoder takmak için nasıl açabileceğimi düşünüyordum; oğlum onu benim yerine halletti.

Ad Astra Per Aspera

Çevrimdışı sururkip

• Surur Kip
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Şubat 09, 2013, 23:22:41 »
Bu arada demiryolu planımı tamaladım gibi. İki ana hattın ve hepsinin toplamının resimlerini gönderiyorum. Fikir, eleştiri ve katkılarınız minnettarlıkla kabul edilecektir efendim.
Saygılar

Ad Astra Per Aspera

Çevrimdışı trencinuh

• Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Şubat 09, 2013, 23:34:28 »
Gayet güzel ve uygun bir plan.
Saygılar Talha

Çevrimdışı sururkip

• Surur Kip
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Şubat 09, 2013, 23:34:49 »
Acaba sol üst yanda roundhouse olacak kuş kanadı şeklindeki bölümü turntable ile değiştirmemin bir anlamı var mıdır. Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim
Saygılar, Sürur
Ad Astra Per Aspera

Çevrimdışı trencinuh

• Forum Üyesi
« Yanıtla #19 : Şubat 10, 2013, 12:11:06 »
Siz bilirsiniz fakat bence böyle gayet uygun turntable sonuna loko garajı veya bakım yeri yaparsanız güzel olur bence.
Saygılar Talha