Gönderen Konu: Ergin Tönük bey'e kulübümüze hoşgeldiniz diyoruz.  (Okunma sayısı 14897 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Merhaba,

Dün akşam saat 20:00 civarında ofiste tek başıma otururken sessiz sakin bir şekilde odama birisi girdi.

"Merhaba, ben Ergin Tönük" deyince tahmin edersiniz ki çok sevindim.

2 saat kadar muhabbet ettik, trenlerle oynadık ve beraber yediğimiz yemeğin ardından kendisini 22:30 trenine binmek üzere Haydarpaşa'ya bıraktım.

Bu arada kendisini 92 numaralı üyemiz olarak da aramıza katıldı.

Kendisine aramıza hoşgeldiniz diyor, forumda da görmeyi umuyorum.

Selamlar,

Harun

Not: Derya bey bu saatlerde sizin de kulağınız bolca çınlamış olmalı.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ynt: Ergin Tönük bey'e kulübümüze hoşgeldiniz diyoruz.
« Yanıtla #1 : Eylül 29, 2007, 19:07:18 »
Ergin Tönük bey, aramıza hoşgeldiniz.

Demiryolu modelciliğinde, sizin oluşturduğunuz sitenizden çok faydalanmış biri  olarak, bu ortamda bulunmanıza çok sevindim.

Özellikle TCDD ile ilgili değerli katkılarınız için çok teşekkürler.

Sizin sitenizdeki E40003 elektrikli lokonun yapımında, fotoğraflarınızın büyük etkisi olmuştu.

Saygılar
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı Barbaros

• barbaros a??rbaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #2 : Eylül 29, 2007, 20:37:42 »
Merhaba.üstad Ergin bey aramıza hoş geldiniz. sevgili büyüğümüz Haldun abimiz sizin yaptıklarınızı hangimiz becerebiliyoruz nasıl evham yapıyorsunuz aşkolsun sizr siz böyle yaparsanız biz çaylaklar (özür)ne yaplım saygılar

Çevrimdışı E 40 003

• Ergin Tönük
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
    • Ergin Tönük TCDD Foto?raflar?
« Yanıtla #3 : Ekim 01, 2007, 09:48:51 »
Herkese Selamlar!

Arada bir olduğu üzere 28. Eylül günü de günübirlik İstanbul'da görevliydim. Görevimi bitirdikten sonra Sirkeci ve Haydarpaşa'daki demiryolcu dostlarımla görüştüm. Akşam olunca adetim olduğu üzere Kadıköy'deki Yanyalı Fehmi Lokantasında akşam yemeğimi yiyecektim. Ancak lokanta çok dolu olunca Kadıköy'deki pasajlarda biraz zaman geçirmeye karar verdim. Girdiğim ilk pasajda niyetim sahaflara bakmak, ve belki de kimbilir, elimdeki TCDD Yayınları koleksiyonuna bir kitap daha katabilme umuduydu. Ama "Model Trenciler Klubü" yazısını görünce kendimi alamayıp Harun Beyin yanına çıktım. Böylelikle, çok amatörce de olsa, 35 yıldır sürdürdüğüm tren modelciliği konusunda bir hazineye ve bir kısmını e-postalar yoluyla tanımış olduğum bir sürü dosta rastlamış oldum. Zaten devamını Harun Bey çok güzel anlatmış.

Selamlarımla,
Ergin

Çevrimdışı E 40 003

• Ergin Tönük
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Ekim 01, 2007, 10:24:28 »
Ergin bey,

Sizi aramızda gördüğümüze çok mutlu olduk. Uzun yıllardır, kaynaksız ortamda sizin internet siteniz bir referans abidesi olarak hepimizin kullanımındaydı, rica etsem adresinizi bir kez daha siz duyururmusunuz. Yanlış hatırlamıyorsam bir üniversitemizde görev yürütüyorsunuz, bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Tekrar hoşgeldiniz,

Sevgi ve saygılarımla,

Okan Bey,

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü 06531 Ankara
Tel: (312) 210 52 93
Faks: (312) 210 25 36
E-posta: tonuk@metu.edu.tr
Akademik sayfam: http://www.me.metu.edu.tr/tonuk

Nazik iltifatlarınız için çok teşekkür ederim. O sayfalar önce elimdeki fotoğrafları paylaşma isteğinden doğdu, sonra da konuya ilgi duyan dostlarımın desteği ve çok değerli katkılarıyla (zaman zaman işlerimin yoğunluğu yüzünden ihmal etsem de) bugünkü haline ulaştı: http://E40003.me.metu.edu.tr/Hakkinda.html

Selamlarımla,
Ergin

Çevrimdışı E 40 003

• Ergin Tönük
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ekim 03, 2007, 09:32:19 »
Sevgili Dostlar,

Bu kadar sıcak karşılanmak beni çok mutlu etti.

Modelcilik konusunda henüz yola çıkmadım desem yeridir (her ne kadar 35 senedir model trenlerle oynuyorsam da). Kısaca modelcilik geçmişimden söz etmek gerekirse, 4 yaşımda (yani Ankara banliyösünde buharlı işletmeciliğin bitip E 40 000'lerin başladığı yıla denk geliyor) sevgi ve rahmetla andığım bir akrabamızın Almanya'dan getirdiği sadece bir daire biçiminde hattı, iki yolcu vagonu ve iki dingilli buharlı bir lokomotifi olan Lima (H0) set ile modelciliğe gönül düşürdüm. Sonraki yıllarda babamın yurt dışına giden arkadaşları veya kendisi bu trene ek vagonlar (toplam sayı beşe ulaştı, üç yolcu, bir yük ve bir sarnıç) ve raylar geldi. Hep hayalim makaslarımın olmasıydı ama bir kruvazman dışında diğer raylar ya kurp (viraj) veya aliyman (düz) raylardı.

Misafir öğretim üyesi olarak Amerika'da bulunduğum zaman süresince bir mağazada gördüğüm Bachman setin lokomotifini DE 21 500'lere benzetip aldım. Böylelikle devamlı okside olan ve temizlik gerektiren Lima raylarıma ek olarak altı kendinden balastlı Bachman EZ-track raylardan da bol miktarda oldu. Değişik lokomotif, yük vagonları ve EZ-Track raylar satın aldım bu dönemde. Genellikle dinamik kurgu(!)lardan hoşlandığım için her seferinde yerde farklı bir kurguyla oynuyorum.

Şu anda benim için en değerli parçalar, sevgili Derya'nın benim için E 40 000'e çevirdiği (ve benim ince işlerini yapmamı bekleyen) SNCF BB 17 000, DH 6 500'e dönmeyi bekleyen DB manevra lokomotifi (http://E40003.me.metu.edu.tr/Model/) ve çocukluğumdaki ilk setimin ikinci kopyası. Ayrıca oğlum için "kızım doğarken beraberinde getirdiği(!)" set de güzel bir örnek (http://E40003.me.metu.edu.tr/Gulergin/ son fotoğraf).

En büyük şansım, oğlumun da bu işlere meraklı olması ve evimizde bu işe ayırdığımız küçük bir odamızın olması (Ankara(!) Demiryol Fabrikası). Sizlerden öğreneceklerimle, mütevazı bir model kurmayı umuyorum.

Elimde TCDD yayını kitap koleksiyonu ile az miktarda da fotoğraf var (ki fotoğrafların önemli bir bölümü zaten sayfalarımda). Ayrıca TCDD trenleri ile ilgili bir miktar teknik bilgiye sahibim. Gerek duyan dostlarla paylaşmaya hazırım.

Selamlarımla,
Ergin

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #6 : Ekim 03, 2007, 21:32:09 »

Elimde TCDD yayını kitap koleksiyonu ile az miktarda da fotoğraf var (ki fotoğrafların önemli bir bölümü zaten sayfalarımda). Ayrıca TCDD trenleri ile ilgili bir miktar teknik bilgiye sahibim. Gerek duyan dostlarla paylaşmaya hazırım.

Selamlarımla,
Ergin

Ergin bey merhaba, elimde Frateschi 1/87 U20C Dizel loko var. Bunu TCDD 21500 yapmak istiyorum.

Bu konuda yukarıdaki yazınızın son paragrafına göre, TCDD DE 21500 ile ilgili  sitenizin dışında elinizde bulunan fotoğraf ve teknik bilgi yardımı rica edebilirmiyim.

Saygılar
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı Derya Ferendeci

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Istanbul
  • Hayatta her zaman her şey kutudan çıkmaz
    • TCDD 1975
« Yanıtla #7 : Ekim 04, 2007, 05:58:21 »

Teoman Usta,

Sadece kabinin yerini geriye kaydirarak degistirmeniz yeterli olacak. Ekteki ipucuna bakminiz.

Kolay gelsin.

Derya

Çevrimdışı E 40 003

• Ergin Tönük
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Ekim 05, 2007, 08:28:18 »
Teoman Usta,

Elimde DE 21 500 ile ilgili olarak sadece orijinal (Türkçe) makinistin el kitabı var. Zaten sayfamdaki kesit çizimi de oradan alınmış. Kitapta lokomotifin dış görünüş veya ölçülerine ait hiçbir bilgi yok. Fotoğrafların tümü kabinden veya makine dairesinden ve değişik kumandaların yerlerini gösteriyor.

Benim de hayalimde daha gerçekçi bir DE 21 500 yapmak olduğu için Ankara Loko Bakım Atelyesine gittiğimde onlarda böyle birşey olup olmadığını soracağım. Bulabilirsem sizlerle de paylaşırım.

Selamlarımla,
Ergin