Gönderen Konu: PIKO Uhlenbrock Decoder Specifications  (Okunma sayısı 9133 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
PIKO Uhlenbrock Decoder Specifications
« : Ocak 05, 2007, 10:31:12 »
PIKO dijital setlerde kullanılan Uhlenbrock Decoder spesifikasyonları, NMRA standart

Aynı hatta Uhlenbrock ve Hornby decoderlı iki lokonun uyumlu çalıştığı test edildi.

Çevrimdışı ksk156

• Onur Arslan
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?zmir
    • ksk 156 model evi
Ynt: PIKO Uhlenbrock Decoder Specifications
« Yanıtla #1 : Ocak 05, 2007, 23:44:12 »
iyi haber 1 pikom var :) ozaman rocoylada kullanabiliriz 3 rocom var :)

ama ben bu ac dc olayını kesinlikle anlamıyorum korkumdan yazamadım, uyumluysa sorun yok:D

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Ocak 06, 2007, 18:53:04 »
Önceki akşam PIKO DCC kumanda ile Uhlenbrcok decoderlı PIKO lokomotif ile Hornby Decoderlı Hornby lokomotifin aynı hatta çalıştığını görmüştük.

Bugün Proses'te yaptığımız testte Hornby Select DCC kumanda ile Uhlenbrock Decoderlı PIKO lokomotif(Metronom BR146) ile bir başka PIKO lokomotife(Uğur'un loko) de Hornby Decoder takarak sorunsuz çalıştığını gördük.

Bu iki testin sonucunda PIKO Digi1 ve Hornby Select DCC kumandaların ve Honby Decoder ile Uhlenbrcok decoderların birbirleriyle mix-match kullanılabileceğini, sorunsuz bir işletim sağlanabileceğini görmüş olduk.

Çevrimdışı Haksan

• Bülent Uzunkaya
  • Forum Üyesi
  • Yer: ANTALYA
« Yanıtla #3 : Ocak 09, 2007, 17:20:47 »
Okan bey merhabalar.Benim elimde Fleischmann ın 4 adet lokosu var.Bunların ikisinde dekoder takılmış ikisinde ise yok.Modellerini ve resimlerini ekte sunuyorum.Bu lokolara Hornby nin veya Roco nun dijital dekoderlerini takabilirmiyiz.Dekoderi olmayan lokolarada dijital dekoder takılabilirmi?Birde dijital dekoder ile kontrol paneli ayrı ayrı markalar olabilirmi.Fleischmann ın dekoderleri ile kontrol central ları  dudak uçurtacak cinsten pahalı.Biraz fazla oldu ama son bir soru daha: diyelimki 5 hatlı bir diaromanız var,analog sistemde bu 5 hattada ayrı trafo koymak gerektiğini biliyorum.Ama dijital trafolar sanırım analog  trafoların  3 katı büyüklüğünde.Bu 5 hatta diyelimki 2 şer loko dan 10 adet loko çalışıyor.Tek trafo bunlara yetermi?Sorularım şimdilik bu kadar.

selamlar
Bülent

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Ocak 09, 2007, 17:39:20 »
Merhaba Bülent bey, sırayla yanıtlamaya çalışayım, diğer sorularınızı da zevkle bekleriz diyorum zira bildiğim en az 5 kişi bu konuda ilgiliyiz...

1. NEM652 standardında soketi(8-bacaklı) olan tüm marka DC lokomotiflere Hornby R8215 decoder takılabilir. Ben Hornby ve Atlas ile denedim sorun yok.

2. Eğer soket uygun ise lokomotive Hornby veya Roco decoder takmakta bir sorun olmayacağını düşünüyorum. Çünkü burada önemli olan NEM652 standardı, eğer lokomotif bunu sağlıyorsa her marka decoder takılabilir.

3. Decoder soketi olmayan lokomotiflere de decoder takılabilir. Ancak yapılması gereken işlemler sözkonusu. Soketi olmayan lokomotifin motora ve ışıklara elektrik aktaran kablolarında/şaside(lokomotifin tipine iç yerleşimine göre) düzenleme yapmak gerekebilir. Yapmanız gereken raylardan alınan elektiriğin doğrudan motora ulaşmasını engellemek, decodera göndermek, decoderında kablolarından motora gitmesi gerekenleri motora ulaştırmak. Harun bey Hornby konusunda şematik gösterimi de verdi. Hornby NEM652 uygun olduğu için rahatlıkla söyleyebilirim ki şemada göreceğiniz kablolama ve renk kullanımı NEM652 uyumlu tüm decoderlar için geçerli. Yapmanız gereken, doğru renkte kablolara akımı aktarmak, doğru renkte kablolardan da motora akımın gitmesini sağlamak.

http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=96.msg2308#msg2308 bu mesajdaki şekli gerçekleştirmeniz yeterli. Bunu sağladığınız her loko decoderlı dijital kontrollü olabilir.

4. Dijital decoder ile kontrol paneli ayrı ayrı markalar olabiliyor ancak uyum her zaman olmayabilir. Bu genelde decoder spesifikasyonlarının bulunduğu küçük kağıtlarda da yazıyor. Benim pratikte deneyerek gördüğüm. PIKO Digi1 ve Uzaktan Kumandası hem Uhlenbrock hem de Hornby Decoder'ı kumanda etti. Yine klupte Hornby Select kumanda ile hem Hornby hem Uhlenbrock decoderlı PIKO lokomotifi kumanda ettiğini gördük. Ancak elimde 1998de aldığım  MRCAD310 kodlu bir decoder var ne Hornby ne de PIKO kumanda ile çalışmadı.

5. Fleischman'ın decoder ve kontrol ünitesi fiyatları haklısınız anlamsız yüksek, TWIN diyerek FMZ ve NEM/NMRA destekleriz diyorlar ama ben henüz çözemedim. Ayrıca Fleischmann'ın kendi decoderları hakkında internette gördüklerim biraz umut kırıcı, zaten rakamlar da denemeye bile heves ettirmiyor. Ancak Fleischman'da bir sıkıntı da var, anladığım kadarı ile çoğu HO lokomotiflerinde aslında N için tasarlanmış 6-bacak NEM651 soket konmuş. Bunlara doğrudan Hornby decoderı takılamıyor. Bu konuda İstanbulda Erkut ve Harun beylerin çalışmaları, Ankara'da Özgür beyin çalışmaları var, henüz haber bekliyoruz...

6. Hatların birbiriyle bağlı olduğunu varsayıyorum, tüm hatlardaki lokomotifleri tek dijital kumandadan kumanda etmek amaç ise, tek dijital kumanda ve onu besleyen uygun tek bir trafo olması gerekiyor. Bildiklerimle yanıtlayayım, PIKO Digi-1 ile gelen trafo iki lokomotifi aynı anda hareket ettirmek için uygun. Hornby kumanda ile kullanılan trafonun ise üç lokomotifi hareket ettirdiğini gördük. Bu konuda kumandaların spesifikasyonlarını dikkatli incelemek gerekli.

Ancak bir konuyu vurgulamak istiyorum, dijital kumanda ile hat üzerinde, 128(veya modeline göre 256-512) adet lokomotif veya aksesuarı adreslemek mümkün. Kısıtlama sadece aynı anda hareket anında olmaları kaynaklı güç gereksiniminden kaynaklanıyor. Yani hat üzerinde 10 lokonuz olabilir ancak Hornby dijital kumandanın giriş düzeyi modeli ve trafosuyla sadece 3 adedini aynı anda hareket ettiriyor olabilirsiniz, 4.yü ilerletmek için 3ten birini durdurmanız yeterli.  10lokoyu da aynı anda bir yöne hareket ettirmek için trafoyu büyütmek gerekli.

** Notunuzu eksik görmüşüm, bildiğim kadarı ile ne Hornby'de ne de elimdeki PIKO'da dijital trafo diye özel bir trafo yok. Her ikisinde de DC trafo kumandaya giriyor. PIKO'daki rutin bir adaptör boyutunda

Hornby için http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=96.msg461#msg461

http://www.hornby.com/power-and-accessories-90/dcc-select-R8213/product.html

Piko için http://www.piko.de/produkt_db/check.php?page=digi1&grand_id=10

http://www.piko.de/produkt_db/check.php?page=digi2&grand_id=10

Umarım yardımcı olabilmişimdir...

Okan
« Son Düzenleme: Ocak 09, 2007, 17:52:15 Gönderen: Obiwan »

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ocak 12, 2007, 14:37:18 »
PIKO 56120 Decoderda böyle bir şey-Nem652-8bacak

Çevrimdışı ksk156

• Onur Arslan
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?zmir
    • ksk 156 model evi
« Yanıtla #6 : Ocak 13, 2007, 16:39:28 »
Piko digi 1 aynı anda 3 lokoyu ve bir kaç aydınlatma direğini aynı anda çalıştırabiliecek güçte.( aydınlatmalar olmadan kısa süreli 4 tane denedim oda çalıştı)

bunun dışında roconun dijital giriş seviyesi olan mouse 1 (fiyatı 110 euro civarı) aynı anda 4-6 loko kaldırabiliyor.