Gönderen Konu: Yeni üyeden merhaba ! ve hemen bir soru: hornby mi ? marklin mi ?  (Okunma sayısı 6394 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ahmet sönmez

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi

Öncelikle merhaba,

Aranıza yeni katıldım. İsmim Ahmet Sönmez. Üniversite öğretmeni, TV yapımcısı ve yönetmeniyim, 37 yaşındayım.

Üstadlara bir sorum var :)

Ben yıllardır bastırılmış duygularımı yenip, bir de kurguyu kuracak yer bulup (!) bu işe başlama noktasına geldim.
Ancak -sizin için sıkıcı bir soru olabilir belki ama kusura bakmayın- bir yol ayrımına geldim: Birbirleri ile uyumsuz sistemler olmasından dolayı hadiseye marklin ile mi hornby ile başlamak gerekir bilemedim. Birbirleri karşılarındaki avantaj ve dezavantajlarını da tam olarak ortaya çıkaramadım.
Bu konuda fikirlerini benle paylaşanlara şimdiden teşekkür ederim.

Ahmet.

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdo?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdo?an
Ynt: Yeni üyeden merhaba ! ve hemen bir soru: hornby mi ? marklin mi ?
« Yanıtla #1 : Temmuz 20, 2008, 18:20:01 »
ahmet bey aramıza hoş geldin.yanıtlarınıza ise çok degerli model ustaları var onlar sizi aydınlatacaktır.iyi paylaşımlar

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #2 : Temmuz 20, 2008, 18:20:32 »
sevgili ahmet
ailemize hosgeldin.tum arkadaslar sana yardımcı olacaklardır.
yanlız bir ikazım olacak. cok eski bir arkadaşımız melih- jedi nickini kullamkakltadır. daha baştan baska bir nick ile değiştririrsen karısıklıgı engelemiş oluruz. sevgiler

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: yak?nda maltepe
  • bende varım
Ynt: Yeni üyeden Merhaba ! Ve Hemen Bir Soru: Hornby Mi ? Marklin Mi ?
« Yanıtla #3 : Temmuz 20, 2008, 18:50:59 »
ahmet bey merhaba

aramıza hoş geldiniz

paşa
« Son Düzenleme: Temmuz 30, 2008, 22:11:38 Gönderen: paşa »
Serkan kacar yaşlanarak degil, yaşayarak tecrube kazanilir. Zaman insanlari degil,armutlari olgunlastirir.

Çevrimdışı irfantprk

• ?RFAN TOPRAK
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Temmuz 20, 2008, 19:06:41 »
ahmet bey..........
marklin lokomotif ve vagonlar ac sistemdir.benim fikrim dc sistem kullanmanız.çünkü dc sistemde sadece hornby değil,athearn,bachmann,fleischmann,model power,roco,lima,rivarossi,liliput,atlas,piko,arnould,(markinin dc ürettiği)trix ve daha markasını saymakla bitmeyecek yirmiden fazla marka ve yüzden fazla çeşit lokomotif ve bin adetten fazla çeşit olan geniş bir ürün seçeneğine sahip olursunuz.altı yıldır model trenlerle uğraşıyorum ve otuzdan fazla loko yüze yakın vagon alıp sattım. dört ay önce analogtan sesli dijitale geçtim.Tcdd buharlı ve diesel lokomotifler kurgusu yapıyorum.dc sistem bence sesli dijitalde mükemmel güzel ve zevkli.marklinin kendine bağımsız bir problemi var.mesela marklin dijital kumanda ile çok beğendiğiniz bir başka model veya marka lokomotifi çalıştıramıyorsunuz.(bakınız.dijital ile ilgili sorunlar.).ama mrc 27 fonksiyonlu dijital bir kumanda ile yüz adet lokomotifi aynı kurgunuz üzerinde sorunsuz kullanabiliyorsunuz.hemde marklin kumandadan daha ucuz.bana sorarsanız dc sistemden şaşmayın.eminim modelci arkadaşlarda benimle aynı fikirdedir.
selamlar.........

Çevrimdışı ahmet sönmez

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Temmuz 20, 2008, 21:21:22 »
Öncelikle 'jedi' nickini değiştiririm, zaten aslında kendi ismimi kullanmak istiyordum da 'nick' sorulunca öyle yazdım... Forum'a ulaşmak ve mesaj okumak konusunda çok sorun yaşıyorum (nedense) genelde sayfalar açılmıyor...
Neyse...
Yanıtlar için teşekkür ederim.
Marklin'de söylenen 'bağımlılık' sorunlarını ben de hissettim. Ancak sanki Marklin markasının işçiliği daha bir iyi geldi... Ve çok fazla sayıda modeli var...
Bir de 2 ray olunca makaslarda kısa devre yapıyor olmalı... Marklin bunu 3 rayla çözmüş, 2 ray da bu durum kolay ve efektif çözülebiliyor mu ?
Diğer usatalardan da görüş bekliyorum... Anladığım kadarıyla en temel ayrım bu. Bunu geçtikten sonra başka konularda başınızı ağrıtmaya devam ederim :)

Bu arada hoşbulduk :)

A.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #6 : Temmuz 20, 2008, 22:25:19 »
Ahmet bey aramıza hoş geldiniz.

Bu konu sadece ülkemizde değil pek çok ülkede sorulan, hararetli olarak tartışılan bir konu. Benim önerim her ikisini de alternatifleri ile görün yakından inceleyin ve kararınızı kendiniz verin. İnsanlar çoğunlukla kendi düşünce ve duygularına göre karar verdiği bu konuda size kendi deneyimleriyle örnek vereceklerdir, bunlardan yararlanın ve kararınızı oluşturun.

Ben usta değilim, bildiklerimle, size kendi deneyimimce önereceğim DC/2 Ray çözüm, diğer arkadaşların söylediği gibi farklı markalardan seçenekler mevcut, isterseniz beğendiğiniz Marklin vagonların da tekerleklerini de değiştirerek kullanabilirsiniz. Tabii ki bu durum diğer sistem için de aynı boyutlarla olmasa da geçerli, pek çok üreticinin AC sistem için lokoları var, tekerlek değiştşrerek AC/3ray da da kullanmanız mümkün vagonlarını.

Hornby-Lima-Jouef-Electrotren-Rivarossi-Heico hepsi bir grup Bachmann-Liliput-Woodland Scenics bir diğer grup, Marklin-Trix-Hamo bir başka grup, Roco-Fleischmann-Kleinbahn yeni bir grup, Piko, Athearn, Atlas, Kato, Mehano diğer markalar.  Bunlardan Marklin hariç diğerleri, ağırlıklı veya tamamen 2Ray DC çalışıyor, bunların bir kısmının AC/3Ray vagon/loko seçenekleri de var. Marklin ise kendi dünyasında oldukça geniş bir seçenek listesini de sunuyor, yani küçük ve kapalı denemez boyutta.

Her iki sistemin en önemli farkı olan elektrik kullanımı, kumandalarına da yansıyor. Ancak model işine başlayacaksanız, bastırılmış duygularınızı harekete geçirecekseniz, bu sistem/marka seçimi işini hızlıca karara bağlayıp, yerinizi bulup, seçtiğiniz sistemde yapacağınız kurguyu planlamaya çalışın. Daha doğrusu kurgu planınızı yerinize göre oluşturup rayları bulmaya başlayın. Hornby, Bachmann ve Roco grup ürünleini Proses'de ve Hobbyshop'da bulabilirsiniz, Marklin ürünlerini de satan dükkanlar var. Ankara'da Hobbytime'dan da yararlanabilirsiniz. Güvenilir satıcılara ulaştığınızı düşünüyorsanız, elinizle tutmadan fotografa bakarak riskini alarak gittigidiyor ve ebay de bir seçenek.  

Kurgunuzda rayları döşedikten, kablolamayı yaptıktan sonra ona can verecek, izlenmesi güzel görüntüleri sağlayacak binaları, ağaçları, çitleri, yolları, kırlıkları yapmak için çok zamanınız olacak.

Onun için bu yol ayrımında gideceğiniz yolu hemen seçin ve devam edin.

Tekrar hoş geldiniz.

Haldun ağabey, Melih(eski jedi nick) ayrıldı ve kaydı silinmişti, Ahmet bey Jedi ismini bu sayede kendine alabildi bir sorun yok.

Çevrimdışı irfantprk

• ?RFAN TOPRAK
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Temmuz 20, 2008, 22:26:39 »
ahmet bey raylarda kısa devre olmuyor.çünkü dc raylar kendi içinde izolelidir.ayrıca diğer markaların işçiliği marklin kadar güzeldir.çünkü diğer markalarda 50 hatta 100 yıllık,kimisi de 100 yıldan fazla model trenler üretiyor.bir çoğu dünya markası olmuştur.yinede tercih sizin.............

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #8 : Temmuz 21, 2008, 04:44:11 »
Merhabalar...

Okan ve İrfan bey güzel açıklamalar yapmış.Ancak şunu belirtmem lazım.Saptamalarınızdan (ki büyük ölçüde doğru) yıllardır söylediğim TR de 2 ray kullanıcıları cezalandırılıyor tezim doğrulanıyor.    Ancak Marklin markasının işçiliği daha bir iyi geldi...    demişsiniz.Evet.İşçilik/kalite konusunda Markline söz söylemek gerçekten mümkün değil.Ancak 2 ray sistemi public yani halka açık.3 ray sistemi gibi bir markanın tekelinde değil.Dolayısıyla çok çok marka olduğundan hepsininde fiyatları orantısında kaliteleride farklılık gösterebiliyor.TR de nedense genelde 2 ray alternatifi olarak Marklin e muadil kabul edilebeilecek markalar ya avrupa fiyatlarının 2-3 misli oranında fahiş fiyata satılıyor veya hiç bulunmuyor.Genelde ortada üretim kalitesi daha vasat/standart markalar bulunduğundan böyle bir izlenim ortaya çıkıyor.Oysa örneğin bir Roco yu incelediğinizde üretim/işçilik kalitesinin Marklin den hiçbir aşağı yanı olmadığını hatta detay kalitesinin daha da ileri boyutta olduğunu görebilirsiniz.Bu örnekleri marka bazında da çoğaltmak mümkün.3 ray sistemi analog döneminde baya üstündü 2 ray sistemine göre.En başta 3 ray sistemi (analog için konuşuyorum) lokomotifleri birbirine paralel yürütebildiği gibi birbirlerine zıt istikamette (ters veya kafa kafaya) de yürütebiliyordu.2 ray sistemi analog ta bunu gerçekleştiremiyordu hepsi birbirine paralel seyretmek zorunda kalıyordu.Ancak digital dünyaya geçiş ile 3 ray sistemi bu avantajını kaybetti.Çünkü digital 2 ray sisteminde de lokoları birbirinden bağımsız hareket ettirmek mümkün.3 ray sisteminin avantajı kalmadımı?Var tabii ki... Nasıl mı? 3 ray sisteminde raylar bakım gerektirmez.En paslı raya koysanız dahi gider.Oysa 2 ray sisteminde rayların temizliğine dikkat etmek gerekir.Aksi taktirde sık sık lokoların yolda kalması sorunu ile karşılaşılabilir.Teknik olarak bakıldığında 3 ray lokoların 2 ray lokolara nazaran çekiş gücünün biraz daha fazla olduğu hissedilebilir.Ancak 3 ray sistemi hiçbir zaman ortadaki çivilerin yarattığı görüntü kirliliğinden kurtulamadı ve kurtulamayacakta.Sonuç olarak 2 ray sistemi biraz daha uğraştırıcı görünebilir ancak her güzel şeyin bir bedeli olduğunu unutmamak gerek.Kaliteden ödün verilmediği taktirde 2 ray sistemi gerek performansı gerek görüntüsü ile gerçek dünyayı 87 kez küçültmek suretiyle aynen önünüze sunabilir.Umarım şimdilikte olsa yardımcı olabilmişimdir...

Selamlar

Jimmy Cem
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı Jazzista

• Forum Üyesi
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #9 : Temmuz 21, 2008, 11:12:59 »
Hiçbir açıklama yapmadan bilgi karmaşasına yol açmadan size direk DC sistem diyorum.Hornby ile başlayın işe gerisi gelir ama Marklin'i size asla tavsiye etmem bu işten başı yanan biri olarak ;)

Çevrimdışı ahmet sönmez

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Temmuz 23, 2008, 01:11:17 »
Hepinizin yanıtları için teşekkür ederim.

Okan'ın söylediği gibi biran önce karar verip yola çıkmak lazım...
Sanırım benim sorunum bir takım dehşetli Marklin modeller görüp 2 raylı yeterince etkileyici modeller görmemek. Ben bir Harun -yeniden- abiyi ziyaret edeyim en iyisi :)
Bir de beni etkileyen bir diğer faktör sanırım Marklin'in dijital kumandalı, makaslı vs.li hazır rayları ve çok şık lokolarla oluşturulmuş hazır setleri oldu. Hornby'nin -en azından prosesde gördüğüm- başlangıç setleri çok parlak değildi.
Her ne kadar hazır bir set ile başlamak çok cazip gelmese de herhalde Marklin'in derli toplu duruşu iyi geldi.
Neyse uzun lafın kısası 2 raya yaklaşıyorum ben de :)
Bu arada  'Jazzista' kardeşimin Marklin'den başının nasıl yandığını da merak ettim doğrusu :)

Görüşmek üzere.

A.

Çevrimdışı Jazzista

• Forum Üyesi
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #11 : Temmuz 23, 2008, 17:45:58 »
Bundan 8-9 sene önce babam Almanya'dan bana Marklin starter set getirmişti.Sonradan yurdışından bir lokomotif ve çeşit çeşit vagonlar almıştık.Bu işlerden o zamanlar hiç çakmadığım için bu işe maalesef AC ile başladık.Yıllar sonra bu forumu buldum ve DC sisteme geçmeye karar verdim.AC ile başladığım için pişmanım.Bir kere DC sistemde o kadar marka olmasına karşın AC'de bir tek Marklin var.Ha diğer markalar AC sistem için lokomotifler de üretiyorlar.AC sistem pahalıdır,görsellik açısından gerçekle alakası yoktur.Marklin'in üretmediği bir lokomotifi başka DC sistem üreten bir markada bulabilirsiniz.Bir lokomotif almak istediğiniz zaman yurtdışına bağımlı durumda olursunuz,ki ben bunun acısını çekiyorum.Marklin'in ürettiği bir model size pahalı gelebilir.Ama DC'de aynı modeli üreten pek çok marka olduğu için o modelin size uygun fiyatta olanını alabilirsiniz ama kalite konusunda kayıpları olacaktır pek tabii ki o modelin.Yanlış anlaşılmasın ben Marklin'i kötülemiyorum.Kalite olarak iyi bir markadır.Tam toparlayamıyorum kelimeleri.Başım yandı derken abartmışım biraz ama pişmanım diyelim.Sanırım siz DC sistemde bir tek Hornby'i gördünüz ve Marklin gibi kaliteli modeller üreten bir markanın ürünlerini gördüğünüz zaman AC sistemle başlamak istediniz.Ama diğer markaların ürünlerini gördüğünüz an kaliteye önem veriyorsanız Marklin'e bulaşmak istemeyeceksiniz(ya ben Marklin'i kötülemiyorum ama öyle yani  :)  ).Neyse iyi günler...

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #12 : Temmuz 23, 2008, 18:14:14 »
Merhaba Ahmet bey....

Anladığım kadarıyla Yarkın ın bir çok zaman yaptığı abartlı yorumları burada da tuhaf bir etki gösterdi.Başım yandı gibi ağır kaçabilecek yorumunu 2. mesajında düzeltmiş zaten (Hem bir kaç gündür baya da ses getirdi bu yorumu görüldüğü kadarıyla).Önceki mesajımda da TR piyasasında bu konudaki çarpıklığı dile getirmiştim kısaca.Biraz daha açayım...  3 rail sistemi Marklin in patenti altında olduğundan Marklin insanları fazlasıyla sınırlıyormuş gibi izlenim doğuyor ilk başta.(Aslında bunu söyleyenler her ne kadar art niyetle suçlansada gerçek payı yok değil).Aslında durum o kadar da değil.Sonuçta diğer markalarında Marklin için ürettiği lokolar mevcut.Ancak her modelin 3 rail versiyonunu bulamazsınız.Örneğin bir marka atıyorum 10 çeşit loko üretiyorsa bunun en fazla 3-4 tanesinin 3 rail versiyonunu bulabilirsiniz.Diğerlerinin bulamazsınız.Haa... bazı arkadaşlar 2 rail lokoların 3 rail lokoya çevirilebileceğini söylüyor.Teoride düşünüldüğünde mümkün.Ancak pratiğe geçmiş 1:1 örneğini görmüş değiliz.Üstelik bazen problem yaşandığınıda duyduk (örneğin ses decoderlı gelen bir 2 rail lokonun 3 rail e çevrilmesi durumunda seslerinden mahrum kalınmasından dolayı çevrilememesi gibi..).Enteresandır özellikle son 1,5-2 yılda bu forum sayesinde (Harun abim eksik olmasın) piasada bir çok kıpırdanma ve yenilik olmasına rağmen halen bir takım şeyler değişmedi.Örnek... önceki mesajımda da belirttiğim gibi 2 rail kullanıcılarının adeta cezalandırılıyormuş gibi üretim kalitesi daha harcıalem kabul edilebilecek standart/vasat markalara mahkum edilmesi.Dikkat edin araştırın bugün TR de bu kadar 2 rail kullanıcısı arasında bu işe üretim kalitesi Marklin ayarında kabul edilebilecek Fleischmann,Roco gibi markalarla başlamış bir tanrı kulunu göremezsiniz.Hemen hemen hepsi Lima,Piko,Mehano gibi markalarla başlamıştır.Ellerinde Fleischmann,Roco,Brawa v.s. gibi bu çıtanın üstünde markalar bulunan insanlar bunları çok daha sonraları ya avrupadaki dostları sayesinde getirtmiş veya kendi avrupa seyahatleri sırasında görüp beğenip almışlardır.(Bu söylediğim çok iddialı bir söylem gibi görünebilir ama gerçek,istisnasının bir elin 5 parmağını geçmeyeceğine eminim).Dolayısıyla hal böyle olunca TR de kalite 2 rail kullanıcısı olmak baya zorlaşıyor.Son zamanlardaki bu atılımlara rağmen durum pekte fazla değişmiş değil.Fleischmann halen akıllara beyinlere ziyan bir politika ile avrupa fiyatlarının 2-3 misline satılıyor.Roco deseniz büyük bağırış,çığrış,feryat/figanların sonunda sadece lokoları ile gelebildi.(İngiliz Peco ile beraber 1 no. olmaya oynayan rayları,marklincilerin bile şapka çıkardığı vagonları halen yok).Hal böyle olunca Yarkın ında mesajında belirttiği dışarıya bağımlılık doğuyor.Her ne kadar sıkıcı bir durum alsa da sonunda keyfinin bir başka olduğu da gerçek.O yüzden size tavsiyem 2 rail sistemi=kalitesiz ucuz ürünler tezi şeklinde gösterilmeye çalışılan çarpık piyasa şartlarını bir kenara bırakıp diğer kalite ürünleride inceleyip kararınızı ona göre vermenizin daha iyi sonuç çıkaracağı kanaatindeyim.

Selamlar

Jimmy Cem
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı erkagan

• Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Ağustos 04, 2008, 00:29:51 »
Bende henüz birşey yapmadım ama sorduğunuzu yadırgadım,Märklin ile Hornby karşılaştırmak doğru değil.Biri Almanyada yılların markası, diğeri İngiltere'de.Farklı alanlarda çalışıyorlar,modellerde bildiğim kadarı ile biri metal diğeri plastik döküm tekniği ile çalışıyor.Hornby son yıllarda bir sürü marka aldı üretimini güncel koşullara ayarladı,Märklin ise son dönemde pek çok gider kısıntısı önlemi ile devam etmeye çalışıyor.

Bu üstadlar yanıt verenler mi ?  ;D