Gönderen Konu: Demiryolu, Tren, Tramvay, Ulaşım ve Şehir kitapları  (Okunma sayısı 45846 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı utkan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Demiryolu, Tren, Tramvay, Ulaşım ve Şehir kitapları
« Yanıtla #20 : Mart 12, 2015, 07:38:21 »
Çantasız yapacağım ilk ziyaretimde bu güzelliklere göz atmak ayrı bir tat olacak benim için, Okan'cım.... :D

Ellerine sağlık her kare için.... :-*

m.utkan

Çevrimdışı NaciAklan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #21 : Mart 12, 2015, 10:50:01 »
Ben de çantadan vazcaydım. Bavulla geleceğim. ;D

Şaka bir yana gerçekten güzel ve imrenilesi bir kolleksiyon. Bazı kitaplar, örneğin İş Bankası'ndan çıkan Osmanlı İmparatorluğunda Nüfuz Mücadelesi hala piyasada bulunuyor.

Çevrimdışı utkan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #22 : Mart 12, 2015, 10:58:26 »
Ben de çantadan vazcaydım. Bavulla geleceğim. ;D

Sen diğerlerini görsen 20 ft'lik hatta 40 ft'lık konteyner bile düşünürdün.... ::) ;D

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #23 : Mart 12, 2015, 21:37:15 »
Okancım , Vakti zamanında Tramvay müzesini gezmiştim ama bahçesinde Tramvay turu atıldığını hiç hatırlamıyorum.

Harika kitaplar , yakında görmeye geleceğiiiiiiiiiiim , nı ha ha haaaaaa titre. ;D
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Demiryolu Ansiklopedisi
« Yanıtla #24 : Mart 12, 2015, 23:35:37 »
Teşekkürler Mehmet abi,

Evet Naci dediğin gibi hala bulunabiliyor.

Gel tabii ki Kemal abi, bir de bulabilirsem rahmetli babamın çektiği 8mm filmlerde Tramvay müzesinde çocukluk anlarım var, sarı tramvayı hatırlıyorum, bulursam yüklerim...

Gelelim onbire...

Bu gerçekten sürpriz bir kitap; adı Demiryolu Ansiklopedisi

Kitap TCDD tarafından 2013 yılında yayınlanmış. Kudret Emiroğlu ve Ümit Uzmay tarafından hazırlanmış. Kitabın ISBN kodu 978-975-978-605-2. 500 sayfalık bu kitap bildiğiniz ansiklopedi mantığında hazırlanmış ve alfabetik olarak hem demiryolu terimleri hem de Türkiye ve dünyadan Demiryolları'na emeği geçmiş şahsiyetlerin ve Demiryollarının bilgileri yer almış. Güzel bir amaçla yapılmış, ilgi çekici bir çalışma.

Kitabın,

Giriş
Ansiklopedi
Kaynakça
Demiryolu Kronolojisi
Osmanlıca Demiryolu Kitapları Bibliyografyası

adlarında bölümleri var. Bu son bölüm adına bir vurgu yapmamız gerekli, içindekiler kısmında yukarıdaki gibi yer alan bölüm adı, 482. sayfada şu şekilde belirtilmiş

"Osmanlıca (Arap Harfli Türkçe) Demiryolu Kitapları Bibliyografyası ( Ek-7)"

Kitaptan iki örnek:

sonrasında bir de sürpriz:

273 sayfada Motorlu Tren başlığı altında Haydarpaşa Garı'nda bir MAN MT5300, Müselles başlığında Marşandiz(Ankara ) müsellesinin Google Earth görüntüsü ve Mütareke Vagonu başlığında Hitler Compiegne'de başlıklı bir fotoğraf yer alıyor ancak sürpriz 271.sayfada Model Trenler başlığına yer verilmiş. 2013 baskısı kitabımızın 272. sayfasında devam eden bu başlığında;

"Yurt dışında ulusal ve uluslararası örgütleri, kurs, dergi ve yayınlarıyla, koleksiyoncuların dünyasıyla da iç içe giren model trencilik, Türkiye'de emekleme aşamasındadır. Dünyanın önde gelen model tren toplulukları şunlardır: National Model Railroad Association ( NMRA ), dünya çapında örgütlenmiştir, merkezi Tennesse, ABD; The Historical Model Railway Society, 1950 yılında kurulmuş, Britanya merkezli topluluk; The Model Railway Club, 1910 yılında kurulmuş Britanya merkezli topluluk. Bu alanda kurulmuş örgütlenme olan Model Trenciler Kulübü, 15-17 Ekim 2008 tarihilerinde 2. Uluslararası Demiryolu Sempozyumu ( IRS ) ve Fuarı'nda sergi açmışlardır."

alenen örgüt olarak nitelendiğimizin yazılı kaydıdır... ;D ;D ;D

bolca fotoğraları ile o günleri hatırlamak için http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=2970.msg29475#msg29475

Hep beraber dua edelim de Haydarpaşa Garı o günkü güzel anlarını, trenlere binildiği bir yer olarak tekrar yaşar !

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Bagdat Eisenbahn
« Yanıtla #25 : Mart 13, 2015, 00:24:18 »
Onikinci kitabımız yine bir sürpriz: Bagdat Eisenbahn, Bağdat - Demiryolu Toros Dağları, Baghdad - Railway Taurus Mountains, Eisenbahnstrecke Baghdad Das Gebiet Des Taurus Gebirges

2013 baskısı bu kitap Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından yayınlanmış. Kitap 1947 Adana doğumlu ve Köln Üniversitesi mezunu  Orhan Ürgenç tarafından hazırlanmış. ISBN kodu 978-975-987-178-4 olan kitap Türkçe, Almanca ve İngilizce

Kitap belediye başkanı Zihni Aldırmaz'ın Çukurova anlatımı ile başlıyor. Bağdat Demiryolu 7-B Formülü(açıklaması kitapta  ;) ), Belemedik,Çakıt Kanyonu, 30 Ocak 1943 Vagon Buluşması ( Yenice'de İsmet İnönü ve Winston Churchill ) , Çukurova Torosları'nın Endemik Çiçeklerinden Örnekler, Eski Zamanlar bölümlerinden oluşuyor.

Kitap büyük boyutlu ve yine bakmaya doyulmaz demiryolu fotoğraflarını yörenin muhteşem güzel doğası ile birlikte bizlere aktarıyor. Bağdat Demiryolu'nun nasıl ilerlediği, Belemedik'in ne olduğu, yöre hakkındaki değerli bilgilerle beraber, oldukça çok sayıda inşaat dönemine ilişkin fotoğraf verilmiş.

İki örnekle tamamlayalım:

Artık bu köprüyü hepimiz biliyor olmalıyız ama adlarını tekrarlayalım, Karaisalı Alman Köprüsü, Hacıkırı Köprüsü, Varda Köprüsü, Koca Köprü, Vardaha Köprüsü, kitabımıza göre 1905-1907 yılları arasında yapılmış, 105m yükseklikte 255m uzunlukta bir köprü.

Belemedik, Bilemedik ! İnşaat için kurulan köyün verilen adı ve bu adı taşıyan tünelin çıkışı

ve eski dönem fotoğraflarına bir örnek

Bu noktada Mustafa Tor'un http://www.anafot.net/FOTOMAKALE-84-VARDAHA+K%C3%96PR%C3%9CS%C3%9C++-+Mustafa+TOR sayfasını da incelemenizi öneririm. Neden Belemedik neden Varda/Vardaha  ;)

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #26 : Mart 13, 2015, 10:07:02 »
Harika... :) Ferdiyle bizimde 1 er tane kitabımız oldu yakında ...:)
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #27 : Mart 13, 2015, 10:54:59 »

---------
Önce dişçi seansı ardından Remzi kitabevi. Sonuncuyu aldım. 2013 yılına kadar tüm hikaye harika resimlerle anlatılmış. Her ne kadar yarısına kadar Red Kit boylerleri olsada sonrası çok güzel.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #28 : Mart 13, 2015, 11:12:07 »
Güle güle oku okut abi.. :) süper kitap.. ben çok beğendim..
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı kuyumaz

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #29 : Mart 16, 2015, 23:19:31 »
http://www.modeltrenciler.com/files/show.php/27245_image.jpg.html
Bir kitapta benden. New York'ta bir kitapcidan almistim. Tam bir loco ansiklopedisi.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Mustafa Kemal Atatürk Demiryolu Sevdalısı
« Yanıtla #30 : Mart 18, 2015, 00:58:01 »
Katkılarınız için teşekkürler arkadaşlar,

Onüçüncü kitabımız Mustafa Kemal Atatürk Demiryolu Sevdalısı

Kitabımız Mart 2007 basımı, T.C. Ulaştırma Bakanlığı, TCDD Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanmış. Kitap genel yayın yönetmeni Mehmet Aycı, arşiv belgeleri ve fotograflar Cumhurbaşkanlığı, Genelkurmay Atase Başkanlığı, Kültür Bakanlığı ve TCDD arşivinden sağlanmış.

978-975-493-19-2 ISBN kodlu kitabımız 320 sayfa ve "Türk Demiryollarının 150.yılı anısına..." ifadesiyle başlıyor.

T.C. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın "Atatürk'ün Yolunda", TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'ın " Atatürk'ün Trenleri"  başlıklı ön yazılarından sonra,

1. Genel Kurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt(ATASE) Başkanlığından Dr. Ahmet Tetik'in Rayların Sessizliği başlıklı yazısıyla ilk bölüme geçiliyor.
2. Bölüm Demiryolu Hazırlıkları adında.
3. Bölümde Büyük Harpte Demiryolları ve Demiryolcular - 1914 başlığı altında 1914 yılı boyunca gerçekleşmiş olan askeri telgraf kayıtları verilmiş. O yıllarda neler yaşandığına dair güzel bir ışık tutulmuş.
4. Bölüm Demirağlarla Örülen Yurtta Seyahat adında 1937'ye kadar Atatürk'ün Demiryolu ile ilgili fotoğrafları yer alıyor.
5. Son Yolculuk ve
6. Atatürk'ün Ankara Garı'ndaki odası bölümlerinden sonra bu sefer
7. Büyük Harpte Demiryolları ve Demiryolcular - 1915 başlığında, 1915 yılının telgraf kayıtları verilmiş.

Bugün 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 100. yılı, Mustafa Kemal Atatürk'ü ve tüm geçilmez yapanları anmamız gereken bir gün.

Çevrimdışı utkan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi

Bugün 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 100. yılı, Mustafa Kemal Atatürk'ü ve tüm geçilmez yapanları anmamız gereken bir gün.

18 Mart Çanakkale Zaferini yaratan, başta Atatürk olmak üzere, tüm kahramanlarımızın önünde saygıyla eğiliyorum...

Çevrimdışı Firat Akcay

• Forum Üyesi
  • Demiryolu bir Aşkt?r :)
    • F?rat AKÇAY
« Yanıtla #32 : Mart 19, 2015, 10:53:48 »
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK DEMİRYOLU SEVDALISI isimli kitapta güzele benziyor arşive koymak lazım.

teşekkürler,

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Zamanın Aynasında Kocaeli
« Yanıtla #33 : Mart 20, 2015, 00:32:17 »
Teşekkürler Fırat bey, sizin için bir kitabı öne aldım, umarım ilginizi çeker, bu arada bir tane daha benzer bir kitap gelecek...

Ondördüncü kitabımız Zamanın Aynasında Kocaeli

2013 yılı basımı olan bu kitap Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanmış. 978-605-5116-04-0 ISBN kodlu 545 sayfadan oluşuyor. Oldukça kalın, büyük boyutlu bir kitap, her sayfasında çoğunlukla bir adet bulunan siyah beyaz ve renkli fotoğraflardan oluşuyor.

Kocaeli ve civarının geçmişten gelen pek çok görüntülerini bulmak mümkün. Prof.Dr. Emre Dölen'in ve Kocael Büyükşehir Belediyesinin Arşivi kitaba temel olmuş. Sadece bölüm başlıkları bile 24 adet olan bu kitapta geçmişten günümüze demiryolları ve Kocaeli'de kaybolan demiryolu güzelliklere ilişkin pek çok fotoğraf bulmak mümkün.

Üç örneğimiz şu şekilde:

30 Ekim 1902 tarihli kartpostalda İstasyondan Saray'a doğru bakış var, saat kulesi henüz yapılmamış

Artık olmayan şehir içi demiryolu geçişinin ilk yılları

1909 yılı Hereke İstasyonu

Kitapta çok sayıda bakmaya doyamayacağınız görüntüler mevcut.

Geçenlerde Ferdi bu kitapları nereden bulduğumu sormuştu, hep internet ve sahaflar diyorum ancak bu kitabı, Beyoğlu Belediyesi'nin artık gelenekselleşen Tepebaşı açık alanında her yıl yaptığı sahaf festivalinde (bu yıl 17 Eylül 7 Ekim) aralarda bulunan bir kitapçının en arkadaki rafında neredeyse gizlenmiş olarak buldum. Sürpriz oldu zira aldıktan bir süre sonra da aradığımda internette de izine rastlayamadım.

Aynı festivalde bir de sevgili Cemal Turgay'ın fotoğraflarından oluşan bir kitap daha görmüştüm. Fiyatı nedeniyle festivalden almadığım kitabı internet üzerinden çok daha uygun fiyatla edinebilmiştim. O kitap biraz daha sonra konumuz arasında yerini alacak.

Bu hafta sevindirici bir haber iki sevgili dostumun gezilerinde beni hatırlayarak getirdikleri oldu, onlara öncelik veriyor olacağım.

Çevrimdışı Firat Akcay

• Forum Üyesi
  • Demiryolu bir Aşkt?r :)
    • F?rat AKÇAY
« Yanıtla #34 : Mart 20, 2015, 09:02:02 »
Okan Bey çok teşekkürler tam benim ilgi alanıma giren kitaplar bunlar:)eğer hepsini  edinebilirsem kütüphanemde büyük bir servet olacak.
« Son Düzenleme: Mart 20, 2015, 09:05:41 Gönderen: Firat Akcay »

Çevrimdışı sururkip

• Surur Kip
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #35 : Mart 21, 2015, 13:21:28 »
Bu kitapların hepsi bir hazine hele Mustafa Kemal'in içinde olduğu.
Benim de burada şimdiye kadar listelenmeyen bazı kitaplarım var.
Birincisinden daha önce forumda bahsedildiğini duymuştum.

ve içinden Palamutluk Ilıc hattından bahsedilen sayfa

Ad Astra Per Aspera

Çevrimdışı sururkip

• Surur Kip
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #36 : Mart 21, 2015, 13:25:44 »
İkinci bahsedeceğim kitap Hicaz demiryolu hakkında. Bu demiryolu bana oldukça romantik geliyor; biraz da acı tabii ki

bu da içinden bir resim

yolun yapımında kullanılan malzemeleri taşıyan bir tren
Ad Astra Per Aspera

Çevrimdışı sururkip

• Surur Kip
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #37 : Mart 21, 2015, 13:30:32 »
Bugünlük en sona en sevdiğimi sakladım

içinden katlanmış resim sayfalarından birisi

Bu kitabın yazarı Suudi Arabistan'da çalışan İngiliz bir akademisyen. Hem yolun yapım aşamalarını belgeleriyle hem de Arabistanlı Lawrence casusunun haltlarını öyle ayrıntılarıyla anlatmış ki. İnsanın hem içi acıyor hem de bugünkü Ürdün, Suudi Arabistan hanedanlarına kin duymaya başlıyor. Belki de almamız gereken daha çok dersler vardır
Ad Astra Per Aspera

Çevrimdışı sururkip

• Surur Kip
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #38 : Mart 21, 2015, 13:31:49 »
Bu kitapları PDF olarak yayınlayabilsek telif haklarını ihlal etmiş oluruz değil mi?
Ad Astra Per Aspera

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
Ynt: Demiryolu, Tren, Tramvay, Ulaşım Ve Şehir Kitapları
« Yanıtla #39 : Mart 21, 2015, 14:03:18 »
Surur Bey daha önce bende baya paylaşıp silmek zorunda kaldım.
telif sıkıntısı var ama anlamsız bi durumda var
yayıncıların çogu batmış veya satılmış
tek tük kalmış kitaplarda mevcut.
ama yasa yasadır deyip el altından devam ediyoz :)