Gönderen Konu: Marklin Central Station kumanda  (Okunma sayısı 11095 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
Marklin Central Station kumanda
« : Aralık 18, 2011, 10:17:56 »
Tanitiminda DCC dekoderlerlede calistigini yaziyor. Iki ray sistemlerimizde Hornby yada Bachman dekoderde sorun cikarirmi?

Çevrimdışı Arda

• Arda
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Marklin Central Station kumanda
« Yanıtla #1 : Aralık 18, 2011, 15:33:20 »
Merhaba,

Ben Marklin CS ile değilde, Marklinin teknoloji geliştirme partneri olan ve benzer platformlar kullanan tüm dekoder formatlarıyla uyumlu ESU Ecos 50200 ile yaşadığım bir deneyimi paylaşayım.

ROCO Motorola Dekoderli bir lokoyu Hornby DCC dekoderli bir lokoyla beraber yürütmeye kalktığınızda Hornby dekoderli loko kendiliğinden komutunuz dışında bazı hareketler yapıyor. Örneğin duruken aniden geriye sıçrayıp duruyor yada geri hızlı birşekilde gitmeye başlıyor, bunu siz ona kumanda etmezken ancak Cenral Stationda loko seçiliyken yapıyor. 3 Hornby DCC dekoder denedim üçünde de aynı sorun oldu.

Ancak Motorola dekoderler Bachmann DCC dekoderlerle sorunsuz çalışıyor. Aynı şekilde Bachmann ve Hornby DCC dekoderlerde sorunsuz beraber çalışıyorlar. ESU Ecos'u son versiyona güncellememe rağmen çok çeşitli setup kombinasyonları denememe rağmen bu sorun düzelmedi. Ayrıca tüm forumları dolaştım yine bir sonuca ulaşamadım.

İşin ilginç tarafı roco bachmann ve hornbynin dekoderlerinin olduğu lokolar MRC Prodigy ile sorunsuz çalışıyorlardı DCC olarak. Ancak malesef ESU Ecos ROCO dekoderlere DCC olarak değil sisteme Motorola olarak tanıttığınızda kumanda edebiliyor.

Sanırım biraz karışık oldu ancak benim yaşadığım deneyim bu şekilde. Marklinde durum nasıl olur tam bilemiyorum.

Selamlar

Arda
« Son Düzenleme: Aralık 18, 2011, 15:37:39 Gönderen: Mole »

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #2 : Aralık 18, 2011, 20:19:51 »
Bir arkadaşımızda hem MRC hem de Marklin Central station var. Trix ve Marklin loko ve dekoderlerde MRC kumanda ile bazı problemler yaşadığını söyledi. Tersi de geçeli.

Şimdiye kadar hep duyduğum bu işlerde "uydurmak" olmuyor. Muhakkak bazı yerlerde problem çıkabiliyor. Hangi kumanda esas ne için yapılmışsa onunla kullanmak en sağlıklısı.

Avrupa dekoder ve kumandalarda zaten 2 tane gerçek NMRA Conformance Seal olan var. Onlarında biri Hornby Elite ve Hornby decoder (4-5 sene evvelki ilk version değil) diğeri de Bachmann Dynamis ve Bachmann decoderler. Yani NMRA standart alındığında ona tam olarak uyması gereken ve bunun onayını almış olanlar bunlar. Diğerleri "compatible". Yani evet bunlar da NMRA DCC standartlarında çalışabilir ama %100 bir uyumluluk olmayabilir.

Bu biraz şuna benziyor. MAc de de Windows emulasyonu yapılıyor ama %100 uyumluluk söz konusu olmuyor.

HArun

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #3 : Aralık 19, 2011, 00:54:24 »
Ya yapmayın Allah aşkına arkadaşlar , hiç Maerklin'in kendi sistemi dışındaki sistemlerle sorunsuz çalışan bir şey yapması mümkün mü yahu ?

Trix bile Roco kumanda ile bazı modelleri dışında sorunsuz çalışmıyor .

Maerklin-Hamo'nun dijital modellerinin  yarısı diğer DC kumandalar ile çalışırken kalan yarısı ,bırakın sorunlu çalışmayı hiç yürümüyor.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #4 : Aralık 19, 2011, 01:49:48 »
Yalnız bir yanlış anlama olmasın. Bu durum ne Marklin'in ne de diğerlerinin sorunlu olduğu anlamına gelmemeli. Sadece farklı protokoller arasında iletişim sounu var, kendilerinde değil. Zaten baklenen de bu değil.

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #5 : Aralık 19, 2011, 17:32:16 »
bir tarihte ben marklini ve sistemlerini,
mimarideki sınırlı ve kapalı amerikan barakalara,
kendi içindeki kapalı dernek ve tarikatlara,
macintosh'a benzettiydim de...
önce aforoz,sonra infaz edildiydim...
hey gidi hey.....

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #6 : Aralık 19, 2011, 18:11:05 »
Ama alette cok yakisikli. Lokolarin resimlerinin yuklenmesi, dugmelerdeki hassasiyet, ibre seklindeki gosterge vs. Al beni diye bagiriyo.

Çevrimdışı Melih

• Melih Uçar
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?zmir
« Yanıtla #7 : Aralık 21, 2011, 12:03:01 »
Ama alette cok yakisikli. Lokolarin resimlerinin yuklenmesi, dugmelerdeki hassasiyet, ibre seklindeki gosterge vs. Al beni diye bagiriyo.

Ferdi,

Postacı yarın sana bir süpriz getiriyor...  ;)
Melih Uçar
Ýzmir

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #8 : Aralık 21, 2011, 14:46:33 »
Melih çok teşekkür ederim bu imkanı sağladığın için.

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #9 : Aralık 23, 2011, 19:24:46 »

.......
Melihin Marklin CS'i gelir gelmez kurdum ve denedim. MRC ye alışmış biri olarak önce insan bir yadırgıyor, karışık gibi geliyor fakat 10 dakika içinde ilk treni hafızaya girip kullanmaya başladım.
Tüm Hornby ve Bachmann Decoderleri sorunsuz tüm fonksiyonlarıyla çalıştırıyor.
Dokunmatik ekranlarda ayarları yapmak çok basit ve keyifli. Tüm değerleri bir arada ekranda görmek işi çok kolaylaştırıyor. Makas ayarları, senaryo yaratmak lokoları hafızadan çağırmak, ekrana resimlerini, isimlerini kaydetmek v.s. Ben çok beğendim.
CS ve adaptörünü geçen hafta sordum Almanyada KDV içinde 845 Euro. Uzaktan kumandanın fiyatını bilmiyorum. Ama onunda ucuz olduğunu sanmıyorum. MRC uzaktan kumanda versiyonu (RC) yaklaşık 400 Euro. Yani CS MRC nin yanında çok pahalı. Bütçesi dar kişileri fiyatı bayağı bi zorlar. Burada bulmakda zor ayrıca yeni gümrük yönetmeliğiyle internetten getirtmekde.
Ama MRC ile CS i karşılaştırmak doğru olmaz. MRC fiyatına göre çok iyi iş gören bir kumanda. Üç yıldır en ufak bir sorun çıkarmadı.
CS başka bir segmentte. Onun rakibi ESU yada Viessmann olur.
Viesmann'ı Dortmund'da kullanmıştım kaba gelmişti. ESU dada hep bir uyumsuzluk lafları dolaşıyor. Dediğim gibi ben CS'i çok beğendim. Aklımdaki soruların cevaplanmasına, gıcır gıcır kumandasını göndererek olanak sağlayan Melih'ede tekrardan çok teşekkürler.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #10 : Aralık 23, 2011, 22:14:22 »
Ferdicim , elinde başka marka dijital loko varsa onları da denesene , gerçekten sorunsuz çalışıyorsa harika , çünkü alet çok güzel .

CS ve adaptörünü geçen hafta sordum Almanyada KDV içinde 845 Euro. Uzaktan kumandanın fiyatını bilmiyorum

Bu cümleyi biraz açsana , mesela roco gibi 2 veya 3 kumandayı bağlamak mümkün mü , yani 3 veya 4 treni numara değiştirme zahmetine girmeden kullanma işi mümkün mü , uzaktan kumanda nasıl vs vs .Öptüm
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #11 : Aralık 24, 2011, 10:21:01 »
Kemal tum lokolarimda sadece Prosesden aldigim Hornby ve Bachmann decoderler var. Baska decodeleri bilmiyorum. Bana gelen CS de uzaktan kumandada yok. Dedigin 4-5 kumandayi baglama olayinada cevabim yok. Benim kurguma on numara buyuk gelir ama yapmakta oldugun Loxx Bostanci icin ben olsam bu kumandayi koyarim. Tum dioramadaki makaslari buradan ekran uzerinden kumanda eder, senaryolar yaratirim. O kadar cok lokon varki bunlari kaydedip database yaratabilecek olmanda buyuk imkan. Kac makasi kontrol edebilir database kac loko alir bakmadim. Kullanma kilavuzunda bulursam yazarim. Sizede Ankarada iyi eglenceler.
« Son Düzenleme: Aralık 24, 2011, 10:31:04 Gönderen: fvefa »

Çevrimdışı Lutfi

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Aralık 24, 2011, 17:44:32 »
Sayın ve sevgili dostlar,
Ankara Buluşmasına katılamayacağım için çok ama çok üzgünüm.
Herkese kucak dolusu selam ve mutlu anlar dilerim.

Bu MAERKLIN CS konusu çok tehlikeli, çoook. Keza fazlaca incelerseniz Sezen Aksu'nun dediği gibi.
"Sen bu mahalleye geldin geleliii canım, bizde ne akıl kaldı ne fikir bittiiik, Terzi Muammer sattı mali mülküüüüü, gizlisi saklısı yok hepimiz niyetteeeeee" ;D olursunuz. Hele ebay.de'de aşağıdaki ürünlere hiç ama hiç bakmayınız.

Artikelnummer: 220917569992
Artikelnummer: 270871095896
Artikelnummer: 190617021570

Cufcuflu günler dilerim... ;)
« Son Düzenleme: Aralık 24, 2011, 18:31:17 Gönderen: Lutfi »
Akşama babacığıııııııım, Unutma Roco Getir! Trix de olur.