Gönderen Konu: TCDD E 40000'LİKLERDEN BİR LOKO  (Okunma sayısı 42706 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ynt: TCDD E 40000'LİKLERDEN BİR LOKO
« Yanıtla #40 : Şubat 09, 2007, 18:38:36 »
Nedim bey, çok naziksiniz. İlginize çok teşekkürler.
Bahsettiğiniz Dramelin daha küçük ve pratik olanı var. Ancak modelin plastik kalıbı çok kalın. Pencere yuvası açıldığında daha kötü bir durumla karşılaşma riski vardı.
Ancak dediklerinize katılıyorum. Elimizdeki aletleri yerinde kullanmamız gerekli.
Bu çalışmalar şimdilik ısınma çalışmaları. Daha sonraki çalışmalarım kesme, biçme ve yeniden parça üretim çalışmaları olacak. O zaman bu aleti kullanacağım.

Çalışmamıza devam ediyoruz.
Sıra geldi! lokomuzun tavan kısmına el atmaya.
Boya sıçramalarına, el tutmalardaki kirlenmeğe karşı daima modelimizi koruyarak sabırla tekrar tekrar bantla maskelemeyi ihmal etmiyoruz.
Tavan kısmında elektrik düzeninin olduğu bölüm metalik bir renk olacak.  Genelde loko ve vagonlarda tavanlar metalik renge boyanır.
Burada, metal rengi direk olarak kullanmıyoruz, daima karışım renklerle, renkte gerçekçiliği yakalamaya çalışıyoruz.
Alüminyum renge biraz mat siyah karıştırarak metal rengin parlaklığını alıyoruz. Metal boyalar çok risklidir. Airbrush atımlarında çeveresindeki renklere sıçrar,bulaşırsa diğer renkleri bozar ve boya işine sil baştan girersiniz.
O yüzden dikkatli ve korumalı olarak bu boyayı atmak gerekir.
Boya inceltmelerinde; tineri enjektörle koyarsak, daha iyi olur. Boyanın karışımında tiner oranını daha iyi ayarlarız. Çalıştığımız alanın çevresine, fazla tiner dökülüp yayılmasını da böylece önlemiş oluruz.

Boya atma işlemini yapıyoruz.

Tavan boyası kurumaya bırakıldığında boş durmuyoruz. Pantoğrafları da oksitlenmiş metal rengine boyuyoruz.
Modelin üzerinde bulunan pantoğrafların durumu çok kötüydü. Birini parlatmaya çalıştım ama mutlaka boyanması gerekiyordu.

Boyamayı, masa akrobatı yardımıyla daha uygun bir şekilde yapıyorum.

Pantoğrafalrın işi bitince, bu arada tavan boyası da kurumuş oldu.  Tavan üzerinde ince detay renklendirme çalışmaları yapıldı.

Tavanın da büyük ölçüde işi tamamlandı. Ufak retuşlar finale bırakıldı.

saygılar
teoman

« Son Düzenleme: Şubat 09, 2007, 18:43:11 Gönderen: teoman »

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #41 : Şubat 09, 2007, 20:05:40 »
Teoman bey ellerinize saglık..bu konular bircogumuzu ileride benzerini yapmak için cesaretlendirecektir..
bu arada kırmızı drill bana tanıdık geldi..reklam kokuyor gibi

saygılar a.usta
« Son Düzenleme: Şubat 09, 2007, 20:14:12 Gönderen: abdusta »

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #42 : Şubat 11, 2007, 03:15:53 »
Erkut bey, model üzerinde yapacağınız weathering çalışmaları, buharlınızı gözden çıkarma gibi bir durum yaratmaz, bilakis modelinizin üzerinde, sizin de katkılarınız olursa, buharlınız daha  gözde olur.
Siz, bu işi en iyi şekilde yapabilecek hassasiyete sahipsiniz. Şimdiden kolay gelsin.

E 40002 Elkt. lokomuzun, markizlerinin ön alt kısımlarında bulunan koruyucu panelin yapımı.
Bu parçanın görevi; tren seyir halindeyken, raylarda istenmeyen herhangi bir cisimle karşılaşılırsa, onun lokomotifin altına girip zarar vermesini önlemektir.
Fotolaradan incelenip plastik parçalardan bu panel yapıldı.

Panel bojinin önüne yapıştırıldı.   Ray mesafesi ayarlandı.

Önce siyaha boyandı. Daha sonra kirletme çalışması yapıldı.
Alt kısımda bulunduğundan, toz ve çamurun en yoğun olarak alt
 takımlarda oluşacağından bojilerle birlikte bu panel de toz ve
çamur rengine uygun renkle kirletildi.

Modelimizi artık toplama zamanı geldi. Lokonun pantoğrafları ve farları iç kısımdan monte edildi. Burada dikkat etmemiz gereken bir durum: Mutlaka küçük parçalarla çalışılırken, bir kutu içinde yapılması daha sağlıklı olur. Küçük paraçalar bazen montaj esnasında sıçrayıp yere düşebilir. Kaybolma riskini bu şekilde ortadan kaldırmak için mutlaka güvenli bir ortam oluşturmalıyız. En pratik olan da, bir kutu içinde montaj işini yapmaktır.

Sıra geldi benim için en heyecan verici ve zor olan bölüme!
Bu lokoyu, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları lokosu olarak yapmak, bana büyük bir keyif verdi. İşte en can alıcı noktası da; gerçeğinde olduğu gibi TCDD yazısını gövde üzerinde oluşturmaktı.
Bu yazıyı sulu çıkarma teniğinde yapmak, olaya daha bir gerçekçilik kazandırmaktadır.
Bu teknik için zor bir süreç yaşandı. Serigrafi işleri daha çok ticari açıdan bakıldığından, dışarıda bir atölyede bunları yaptırma, esnafa dert anlatma, dil döküp işlerinin arasına bu işi aldırıp yaptırma maddi, manevi ve zaman açısından bir hayli güçlüğe göğüs germekti. Neyse ki azimle ve sabırla bu işleri çözümleyip bu yazıyı modele uygulayabildik.

Kağıt üzerinden yazının kenarlarından kesip TCDD yazısını ılık suya attık. Yazıyı, yapıştıracağımız yüzeyi suluboya fırçasıyla suyla ıslattık. Yaklaşık 10-15 saniye bekledikten sonra fırça ve cımbızla yazıyı alıp yapıştıracağımız yüzeye getirip dikkatlice kaydırarak kağıttan kurtarıp modelin üzerine oturttuk. Sonra kulak temizleme pamuğuyla fazla suyu emdirerek ve üzerine bastırarak tam oturmasını sağladık.

Çok ince soğan zarı gibi olan bu yazının elle temasta çıkmaması, bir de modelin boyasının aynı şekilde aşınmaması için parlak vernik attık.

Modelin gövdesi kurumaya bırakıldığında bu bekleme süresini tampon yapımıyla değerlendirdik. Modelin üzerinde bulunan orjinal tamponlar yatay dikdötgen şeklindeydi. Oysa bizim TCDD lokosunda yuvarlak ve iri şeklindeler. Yedek parça stoklarımızda normal yuvarlak boyutta olan tamponlar vardı. Önce bunları koymak istedim ama içime sinmedi. Yeniden yapmaya karar verdim. Biraz kafa yorduktan sonra plastik maket yapım malzemesinden delgeçle yuvarlak parçalar çıkardım. Bu yuvarlak parçaları, kürdandan model üzerinde ölçüm yaparak kestiğim parçalarla birleştirdim.

Yaptığım tamponları modele yapıştırdım. Daha sonra bu tamponları siyaha boyadım. Tamponların çapları ölçü olarak fotolardaki ölçüye göre denk gelmişti.

Nihayet final görüntüleri. TCDD E 40002 Elektirikli Lokomotif

saygılar
teoman
« Son Düzenleme: Şubat 11, 2007, 09:43:43 Gönderen: teoman »

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #43 : Şubat 11, 2007, 04:15:16 »
sevgılı ustad,
ne dıyeyım.. bır sıhırbaz gıbı sapkadan bır loko cıkardın.. ve ben agzım acık su ana kadar ızledım..
ellerın, gozlerın, gonlun ve model sevgın dert gormesın..
sevgı ve saygılarımla.
nedım kus..

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #44 : Şubat 11, 2007, 10:10:12 »
Sevgili Nedim bey,
Sizlere yararlı olabilecek birşeyler yapabildiysek, bundan ben de çok mutlu olurum.
Amacım; çalışması yapılmış, bitmiş bir modeli göstermektense, nasıl yapıldığını, bilgi birikimlerimi, araştırmalarımı sizlerle paylaşamayı kendime görev bilmekti. Bu sitenin amacı, üyelerinin birbirlerine yardımcı olararak, bu güzel hobiyi geliştirmek ve yaşatmak.
Buradan yola çıkarak ben de nacizane ufak bir katkım olsun istedim.
Herşeyin gönlünüzce ve tren sevginizin sürekli olmasını dilerim.

Sevgiler,saygılar
teoman

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #45 : Şubat 11, 2007, 13:25:30 »
teoman bey ellerinize sağlık tam olarak müzelik bir çalışma ve sizin bu çalışmalarınızı bir CD de yada erkut abinin dediği gibi bir dergimi katalogmu ne bilim şaşırdım yani süper ötesi.

Çevrimdışı Ceyhun

• Ceyhun Marim
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Şişli Istanbul
« Yanıtla #46 : Şubat 11, 2007, 14:56:07 »
Teoman bey ellerinize sağlık. Final resimlerine ağzım açık bakıyorum. Ders kitabı olacak bir konu izledik. Teşekkürler kelimenin tam anlamıyla müthiş.

sevgiler, saygılar..

mali87

• Ziyaretçi
« Yanıtla #47 : Şubat 11, 2007, 22:50:49 »
     Teoman bey güzel bir iş çıkardınız elinize sağlık,yeni çalışmaları sabırsızlıkla bekliyeceğim,hoşçakalın.

mali...

SERHATPA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #48 : Şubat 12, 2007, 10:03:24 »
 Merhaba, Teoman Bey,

Öncelikle ellerinize sağlık, Bizlerle paylaştığınız bu  çalışmanız, biz forumdaki üyeler için bir kilometre taşı, ileride yapacağımız çalışmalarımız için örnek teşkil eden bir kaynak, sayenizde ben bir çok eksiğimi sizin sayenizde gördüm ve bir düzene koydum.Bu çalışmaların aynı zamanda arşiv niteliğinde bir sunumla yapılması gerekliliğinin ne kadar önemli olduğunu bizlere hatırlattığınız için de ayrıca teşekkür ederim. Foruma üye olduğum, bu kısa sürede, diğer forum üyeleri arkadaşlarımında çok değerli örneklerini ve bilgileri bizlerle paylaşması, beni çok etkiledi.Dile getirilen her öneri, fikir ve en önemlisi  üye arkadaşlarımın samimiyeti,insana müthiş bir keyif veriyor.İnsan içindeki cevheri ortaya çıkarmak için aradığı gücü (teşviki) bu forum sayesinde bulabiliyor. Meşhur bir deyim vardır, el elden üstündür. Yurt dışında  bu işleri yapanlardan hiç bir eksiğimiz yok, hatta üstünlüğümüz var. Neden mi? Türkiye şartlarında bu işi yapmak, yurt dışındakilere göre çok çok zor.Kaynaklarınız kısıtlı, ama bizlerin zekası sınırsız.Bir çok yabancı forumu takip ettim. Bizim forum kadar beni etkileyen, vay canına dedirtten bir forum görmedim. Az olsun, öz olsun bizim olsun.Foruma her ne şekilde olursa olsun katkısı olan, tüm forum dostlarıma çok teşekkür
 ederim.

Serhat

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #49 : Şubat 12, 2007, 13:17:58 »
Ömer, Ceyhun, M. Ali, Serhat beyler, güzel düşüncelerinizden dolayı çok teşekkürler.
Serhat bey, forumla ilgili yazdıklarınız çok doğru. Bu forumdaki arkadaşlarımız gerçekten samimi ve içten tavırlarıyla çalışmalara güç veriyorlar. Bu güzel ortamda hepbirlikte hoş vakit geçirip aynı zamanda eğlenerek öğreniyoruz. Bilgi edinmenin en güzel yanı da böylesi bir durum.
Ülkemizde, imkanlar elverdiğince, modeltrencilik hobisi gelişme göstererk hak ettiği yeri bulacaktır. Bu gün bile, geçmişe baktığımızda bir hayli yol aldığımız görülmektedir.
Hepberaber bu güzel hobiyi yaşamak ve yaşatmak adına, herkese iyi çalışmalar.

saygılar
teoman

Çevrimdışı de11000

• Gürcan Erdem
  • Forum Üyesi
  • Yer: Tekirda?
« Yanıtla #50 : Şubat 12, 2007, 14:41:06 »
Teoman abi uzun zamandır giremedim foruma öncelikle geçmiş olsun diyorum Allah acil şifalar nasip etsin..

E40002 için ne diyebilirim ki,gerçekten çok ama çok güzel,tüm unsurlarda maximum dikkat ve kabiliyet var.Ayrıca çok şey öğrendim bu anlatımınızdan,eksik olmayın..Eh artik nasip olursa bir daha ki sefere,malum 52500'üm alabora oldu :'(Bir süre daha beklemem ve sabırlı olmam gerekli..

tekrar tebrik ederim,elinize sağlık
Kimisi zevk-u işrette,
Kimi saz-u beşârette.
Kimi belâ vü mihnette, Dün olmuş günleri gördüm.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #51 : Şubat 12, 2007, 21:46:45 »
Sevgili Gürcan, çok teşekkürler.
Bence arayı soğutmadan bir loko yapımına başlamanda yarar var. Tek yapacağın adım adım, sabırla sonuca gitmen olmalı. Arayı boş bırakmadan, forumdaki arkadaşların da önerilerini dikkate alarak azimle işe koyulursan, göreceksin ki iyi bir sonuçla karşılaşacaksın.
Gürcan senden birşey rica etmek istiyorum. E 40002'nin arkasına takabileceğim, TCDD' ye uygun vagonların var mı? ya da bu vagonlardan bulabilirmisin.
Bende İsviçre demiryollarının vagonları var, ancak onlar İsviçre Loko+ 4 vagon olarak takım. Bu takımı bozmak istemediğimden ayrıca vagon satın alıp TCDD' vagonu rengine boyayıp E40002 ile takım yapmak niyetindeyim.

saygılar
teoman
« Son Düzenleme: Şubat 12, 2007, 21:48:28 Gönderen: teoman »

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #52 : Şubat 12, 2007, 22:32:48 »
sevgılı teoman bey,
benım elımde buna benzer 3 adet joef marka yolcu vagon mevcut bende onları soktum sızden aldıgım yenıden yaratma fevzı ıle boyama ve ısıklandırmaya hazırlanmakta ıdım.. ıster ısenız seve seve gonderırım..
sevgı ve saygılarımla.
nedım kus..

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #53 : Şubat 12, 2007, 23:11:59 »
Sevgili Nedim bey, çok teşekkürler. Ancak siz onları kendiniz için düşünmüşünüz. Sizin şevkinizi yarıda bırakmak istemem.
Bu lokoya uygun vagonlarla Türk demiryolları  treni oluşturmak istemiştim. Sizin bu candan yaklaşımınız beni çok mutlu etti.
Sevgiler
teoman

Çevrimdışı de11000

• Gürcan Erdem
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #54 : Şubat 13, 2007, 00:13:52 »
Teoman abi çok teşekkürler,bir daha ki sefere çok daha dikkatli olacağım inşaallah :D

Abi ben sana boyadığım iki Lima vagonu göndereyim,hani resimlerini yayınlamıştım lacivert-mavi olanları..Şu an diorama yapamadığım için öyle duruyorlar zaten,Birde onları sizin E40002 nin ardında görmek beni olduğu kadar diğer arkadaşlarıda sevindirecektir,Adapazarı-Haydarpaşa treni gibi olur :)

Abi adresinizi bana yollayın yarın göndereyim..unutmadan ekleyeyim abi,bu konuda herhangi bir maddi unsur söz konusu olamaz :)

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Şubat 13, 2007, 00:22:21 Gönderen: de11000 »
Kimisi zevk-u işrette,
Kimi saz-u beşârette.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #55 : Şubat 13, 2007, 00:22:41 »
Gürcancım çok teşekkürler. Nedim bey de sağolsun gönderiyor. Beni çok mahçup ediyorsunuz.
sevgiler
teoman

Çevrimdışı de11000

• Gürcan Erdem
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #56 : Şubat 13, 2007, 00:28:17 »
Rica ederim abi,lafımı olur?Onlar orda değerini bulacaktır eminim,abi birde jeneratör vagonu koydum yanına aynı renkte,inanın kutuyu bile hazırladım,siz adresi verin yarın hemen yollayayım..
Kimisi zevk-u işrette,
Kimi saz-u beşârette.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #57 : Şubat 13, 2007, 00:32:19 »
Sevgili Gürcan, adresi özel mesajdan verdim.
Çok teşekkürler sizleri bir hayli zahmete soktum.
Sevgiler
teoman

Çevrimdışı de11000

• Gürcan Erdem
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #58 : Şubat 13, 2007, 00:36:28 »
Estağfurullah abi ne zahmeti hemen not alıyorum adresi..
saygılarımla
Kimisi zevk-u işrette,
Kimi saz-u beşârette.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #59 : Şubat 15, 2007, 02:22:48 »
Sevgili Gürcan, gönderdiğin vagonlar için çok teşekkürler.
Vagonları,E 40002 elkt. lokonun arkasına bağlayıp fotoğrafladım.
Vagonlar üzerinde biraz çalışmak gerekiyor. Tampon ve basamak ilaveleri ve TCDD gövde yazıları.
Bu tadilatların yapımını tamamlayınca, İstanbul-Çerkezköy treni hazır hale gelecektir.

saygılar
teoman
« Son Düzenleme: Şubat 15, 2007, 02:48:37 Gönderen: teoman »