Gönderen Konu: TCDD 45161 (Stanier 8F Class) Model İncelemesi  (Okunma sayısı 89606 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ynt: TCDD 45161 (Stanier 8F Class) Model İncelemesi
« Yanıtla #40 : Ocak 16, 2012, 20:49:37 »

Marş kolunu model üzerindeki yerinden çıkarmak için önce bu parçanın arkasına mukavva parçası koyuyoruz.
Çıkartma işleminde cımbızın gövdeye sürtünerek zarar vermemesini böylelikle sağlıyoruz.

Ancak alt kısımdan yapıştırıcı etkisini azaltmak için maket bıçağının sivri ucu ile biraz kesim işlemi yapıyoruz.
Marş kolu parçasını sabırla yerinden ve modelin diğer yerlerine bir hasar vermeden alıyoruz.

8F modelinin  TCDD kullanılan gerçeklerinde kırmız renk yan kısımlarda kullanıldığını eski fotoğraflarından incelememizle
gözlemliyoruz.

Deneme amaçlı kırmız renkli banttan yararlanarak model üzerinde uygulama yapıyoruz.

Modelin kırmız şeritli görünümünden siyah tekdüzeliğini kurtarmaya çalışıyoruz.
Bantlardan da görüldüğü gibi TCDD modeline daha uygun bir görünüme yavaş yavaş yaklaşıyoruz.
Bu bantlar geçici olup, bu kısımlara boya uygulaması yapacağız.

Çevrimdışı yasar

• Forum Üyesi
« Yanıtla #41 : Ocak 16, 2012, 20:57:43 »
Benim gibi yeni başlayanları hem hayran bırakan hemde korkutan mükemmel bir calışma.bu is bu kadar mı zor diye korkuyorum açıkcası.kutlamak gerek.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #42 : Ocak 16, 2012, 22:48:28 »

Yaşar Bey, bu iş gönül verme ve bir tutku işidir. Seviyorsanız bu işi, zor olmaktan çıkar ve  ortadan korku da kalkar.

İlginize çok teşekkürler.

Modelimiz üzerine uyarlanacak hava depolarının yapım çalışmalarından görüntüler ile çalışmamızı sürdürüyoruz.

45161 ‘’Churchill’in sol kazan yanında buluna iki adet hava deposunu inceleyip, modelimiz üzerine uyarlayacağız.

Kazan yanında bulunan hava depolarına; TCDD 45161 buharlı lokomotifin çalıştığı dönemlerde hava pompası aracılığı ile
basınçlı hava doldurulur, bu basınçlı hava ile lokomotifin fren sistemi çalıştırılırmış.

Lokomotifin hava depolarının üstten görünümü ile yerleşim konumlarını inceliyoruz.

Hava deposunun ölçülerinden yola çıkarak, modelimiz üzerinde bu ölçülerin 1/87 ölçeğini uyarlayacağız.

Hava depolarının yapımı ile ilgili malzeme araştırmamız sonucunda, çeşitli işlerde sıcak silikon yapıştırmada kullanılan silikon
çubuklardan yararlanmayı uygun bulduk.

Lokomotif üzerindeki hava deposundan aldığımız ölçüler doğrultusunda 1/87 ölçeğe göre yaptığımız hesaplamada silindir
şeklindeki hava deposunun 56cm çapındaki ölçüsü 6.5 mm.’e denk gelmektedir.

Bulduğumuz silikon çubuk ise 7 cm.dir. Bu ölçü istediğimiz ölçüye en yakın ölçü olduğundan bu silikon çubuğu kullandık.

Depoların uzunluğu 137 cm. olduğundan bu ölçüde yaklaşık 16 mm.’ e denk gelmesinden dolayı çubukların uzunluklarını da
16 mm olarak belirleyip kestik.

Model üzerine geçici olarak yerlerini tespit amacı ile yerleştirdik.

Çevrimdışı yasar

• Forum Üyesi
« Yanıtla #43 : Ocak 16, 2012, 23:21:06 »
Teoman Bey
Haklısınız bu bir gönül verme işi ama iyi bir göz iyi bir el becerisi ve daha saymakla bitmeyecek bir çok meziyet olmalıki böyle güzel işler çıkabilsin.Tekrar kutlarım ve kolay gelsin diyorum merakla takip ediyorum sizden isteğim kullandığınız malzemeler ile ilgili daha detaylı bilgi verirseniz  memnun olurum örneğin kırmızı şeritleri kullanmıştınız bir önceki mesajda.bu şeritler hazırmıdır siz mi yaptınız gibi
teşekkürler
bu arada bende hayatının ilk beş yılını izmirde geçrmiş bir izmirli olarak ayrıca selam ederim

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #44 : Ocak 17, 2012, 01:16:10 »

Yaşar Bey, selamlar.Görüşleriniz için çok teşekkürler.

Kırmızı şerit olarak gördüğünüz malzemeleri kolaylıkla Reklam işleri yapan yerlerden temin edebilirsiniz.
Bu malzemeler reklamcılar arasında vinil olarak bilinir. Tabela işleri yapan bir reklamcı size malzeme konusunda yardımcı olabilir.
İstediğiniz ölçülerde yaptırma olanağınız bulunmaktadır.

TCDD 45161 8F Stanier modelinin görüntülerde geldiğimiz son durum aşağıdaki fotoğraflarda görülmektedir.

Tamponlar üzerine bir çalışma yapılarak siyah zemin kenarları beyaz olarak işlendi.

Kırmızı renk olarak lokomotif kazan altı yürüme yolu kenarları, biyeller, tekerlek göbekleri ile iki tekerin ağırlık parçalarına işlendi.

Bu parçalarda vinil malzeme kullanıldı.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #45 : Ocak 17, 2012, 01:41:30 »

Hornby üretimi iki TCDD 45161 8F Stanier modelin görüntüleri ve aralarındaki fark

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #46 : Ocak 19, 2012, 22:31:25 »

Saygıdeğer modeltrenciler,

MTK üyelerimizden Hasan Ulutaş Bey, yapmış olduğumuz bu çalışmalara çok güzel bir katkı sağlayarak, TCDD 45161
Churchill modeli için fener üretiminde bulunmuştur.

Bu gün bana ulaşan bu fenerleri sizler ile paylaşıyorum.

Sevgili Hasan Bey’e bu önemli bir parçayı üretim bana yolladığı için kendisine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
Hasan Bey’in ellerine sağlık.

Hasan Bey kendi el yapımı olan fenerleri yine çok zarif bir şekilde kutulamış. Özenle bu fenerlerin hasar görmeden
ulaşmasını sağlamış.

Kutunun içinde yine fenerlerin lokomotif modelinin fotoğrafının üzerine tutturması bile çok ince bir düşünce.
Tebrikler Hasan Bey.

Hasan Bey, fenerlerin içine led yerleştirmeyi büyük bir ustalıkla başarmış.

Deneme amaçlı lokomotif üzerine takılmadan önce taşıcı karton üzerinde fenerlerin ışıklarını yakıp, ışıklı görünüşlerini izliyoruz.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #47 : Ocak 20, 2012, 22:33:27 »

Gerçek 8F lokomotifinin kazan gövdesi üzerinde görülen sarı pirinç metal şeritleri, model üzerinde uygulayarak  biraz daha
gövde üzerinde renk hareketi getirmeye çalıştık.

Metal şeritler; metalik vinilden ince şeritler çıkarılarak elde edildi ve model üzerine yapıştırıldı.

Çevrimdışı Mustafa Kaya

• Forum Üyesi
« Yanıtla #48 : Ocak 21, 2012, 11:49:29 »
SELAM TEOMAN ABi CALISMALARINI HAYRANLIKLA iZLiYORUM GERCEKTEN MÜKEMMEL VE iNCE iSLERiNi FOTOGRAFLARDAN GÖRMEK BiLE BANA AYRI HAZ VERiYOR PAYLASIMLARIN iCiN TESEKKÜRLER COK GÜZEL  45000`LiK LOKOMOTiFLER ORTAYA CIKIYOR ELLERiNE SAGLIK DiGER ARKADASLARINDA COK GÜZEL CALISMALARI VAR NACiZANE BiR SORUM OLACAK ÖN FENERLER COK GÜZEL FAKAT LOKOMOTiFIN ALNINDAKi ÜST FENERiDE YAPACAKMISIN ? VE YANLARDAKI HAVA BASINC DEPOLARINIDA KIRMIZIYA BOYUYCAKMISIN ? iZLEMEYE DEVAM EDiYORUM.

SAYGILAR MUSTAFA...

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #49 : Ocak 21, 2012, 21:21:37 »

Mustafa bey, selamlar.

Çalışmalarımızla ilgili görüşlerine çok teşekkür ederim.

Lokomotifin kazan kapağı üzerindeki farı yapmak niyetinde değilim.

Çamlık Müze’de bulunan 45161 üzerindeki ve diğer sergilenen lokomotiflerin kazan kapağı üzerinde görülen farlar; TCDD
tarafından makinistlerin gece yol görüşlerini daha aydınlatıcı duruma getirmek amacı ile sonradan takılmış farlardır.

Oysa buharlı lokomotiflerin üretildikleri ve kullanıldıkları ilk yıllarda bu tür farlar bulunmamaktaydı.

Fener olarak gördüğümüz aydınlatıcı düzenekler lokomotifin gece yol aldığı sırada karşıdan fark edilmesine yarıyordu.

İlerleyen yıllarda tahmini 1970’li yıllarda ve sonrası TCDD’nin kullandığı çeşitli ülke üretimi buharlı lokomotiflerde ( Alman,
İngiliz, Amerikan, Çekoslavak yapımı buharlı lokomotifler) kazan kapağı üzerine anı tipe üretilmiş Amerikan yapısı farlar
takılmıştır.

İnternette yapılacak araştırmalarda TCDD’nin kullandığı çeşitli buharlı lokomotiflerin eski fotoğraflarında bu farlar
görülmemektedir.

Bizim şu anda üzerinde çalıştığımız 8F Stanier lokomotifin de birçok fotoğrafında bu farlar görülmemektedir.

Model üzerine eklediğimiz 2 adet hava deposunu kırmızı renge boyamayacağım. Çünkü:

Lokomotifin kazan kısmının sol tarafında yer alan 2 adet hava deposu yıllarında siyah boyalı olarak kullanılmıştır.

İncelediğimiz birçok fotoğrafta o depolar siyah boyalıdır. Çamlık Müze’de sonradan yapılan boya yenilemesinde depolar
kırmızıya boyanmıştır.

Aşağıdaki fotoğraflardan ilkinde 45161 kazan kapağı üzerinde far olmadığı yıllarda kullanılan siyah-beyaz  fotoğraf onun
altında yer alan 2. fotoğrafta Çamlık Müze’de yer 4516’in hizmet dışı kalmadan son yıllarda kullanıldığı farlı görüntüsü
yer almaktadır.

Hava depolarının siyah olarak kullanıldığını gösterir bir başka fotoğrafta 3. sırada yer alan döner tabla üzerinde yön
değiştirme işlemi sırasında fotoğraflanmış bir başka 8F Stanier Churchill TCDD 45151-45170 sınıfı buharlı lokomotifin
görüntüsü yer almaktadır.

Çevrimdışı Mustafa Kaya

• Forum Üyesi
« Yanıtla #50 : Ocak 21, 2012, 23:30:17 »
TEOMAN BEY MERHABA,

ZAHMET BUYURUP BENi AYDINLATTIGINIZ iCiN TESEKKÜRLER
BEN DAHA BU MODEL TRENLER HOBBY`SiNDE VE BU SiTEDE OLDUKCA YENi OLDUGUM iCiN SiZLERiN KADAR BiLGi VE DONANIMA SAHiP OLMADIGIMDAN DOLAYI BAZI KONULARDA SiZLERE YÖNELLTTiGiM SIRADAN SORULARDAN DOLAYI AF BUYURUN.

CALISMALARINIZI iLGi VE ALÄKÄ iLE iZLiYORUM CALISMALARINIZDA BASARILAR.

SAYGILAR MUSTAFA...

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #51 : Ocak 22, 2012, 00:04:58 »

Mustafa Bey, merhaba.

Bilgi paylaşıldıkça değer kazanır. Bu forumda modeltrenciliğe gönül vermiş her üye, eski yeni farkı gözetilmeksizin rahatlıkla
soru sorabilir. Ben dahil birçok üyemiz bilgileri doğrultusunda sorulara cevap vermeye çalışırız.

Bu samimi ortamda hiç bir kimsenin diğer kişilere karşı üstünlüğü olamaz. Hepimizin eksiği, yanlışı, doğrusu olabilir.

Her zaman sorularınızı ve modeltrenler ile ilgili (az, çok fark etmez) çalışmalarınızla katılımınızı bekleriz.

Saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar

TCDD 45161 benzeri modelini bir kesit kurgu içinde düşünürsek, nasıl durur diye bir deneme görüntü alalım istedik.

Çevrimdışı Mustafa Kaya

• Forum Üyesi
« Yanıtla #52 : Ocak 22, 2012, 01:04:02 »
MERHABA TEOMAN BEY,

MÜTEVAZi BiSEKiLDE BENi DiKKATE ALIP YANITINIZ iCiN TESEKKÜR EDERiM.

ÖNCELiKLE FOTOGRAFTAKi PANAROMANIN COK GüZEL GÖRÜNDÜGÜNÜ BELiRTMEK iSTERiM GERCEGi iLE TIPA TIP GÖRÜNÜYOR ELiNiZE SAGLIK HARiKA OLMUS.
BEN DAHA TAM OLARAK BU HOBiYE BASLAMADIM VE SiZLERi BU SiTE SAYESiNDE TAKiP EDEREK BiRSEYLER ÖGRENMEYE CALISIYORUM, BENiM 1980`Li YILLARDAN KALMA MÄRKLiN HO ÖLCEKLi BASiT OVAL BASLANGIC SETiM VAR VE iNSALLAH iLERiDEKi ZAMANLARDA YAVAS YAVAS BiRSEYLAER YAPMAYI DÜSÜNÜYORUM ARTIK ZAMAN NE GÖSTERiR MALUM SIZE CALISMALARINIZDA BASARILAR DiLERiM.
SAYGILAR...

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #53 : Ocak 24, 2012, 00:09:08 »
Sevgili Teoman yine araştırma, titizlik ve ustalık dolu rehber olacak bir çalışma yapıyorsun. Bu çalışmanı bizlerle adım adım paylaştığın için teşekkür ederim. Ellerine ve emeğina sağlık.
Hasan bey lambalar gerek sonuç ve gerekse sunum olarak harika olmuşlar. Ellerinize sağlık.

Sevgiler
Ferda 
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #54 : Ocak 25, 2012, 00:16:03 »

TCDD 45161’in kazanın ön sol kısmında yer alan hava pompasının detay görüntüleri ve ölçüleri:

Model üzerinde hava pompasının da yer alması, modelin TCDD 45161 buharlı lokomotifine benzemesi açısından önemli görülmektedir.

Bu parçanın yapımında yararlı olması bakımından fotoğrafların incelenip parçanın yapımı sağlanabilir.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #55 : Ocak 28, 2012, 00:35:47 »

Avusturya'dan foruma katılımcı Makinist Andy'nin TCDD 45161 model çalışmasına iyi bir örnek:

Çevrimdışı Mustafa Kaya

• Forum Üyesi
« Yanıtla #56 : Ocak 28, 2012, 02:09:41 »
Merhaba Teoman Bey,

yine gözünüzden en ince detay bile kaçmamış engel atanı dahi paylaşmışınınız teşekkürler.

Saygılar...

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #57 : Ocak 28, 2012, 22:24:32 »
teoman hocam.
lafım size değil.. ama öylesine paylaşımlar yapılıyor,modifiyeler eklemeler vs vs ki.....
harunun morali bozulacak,..
lan ben size keşke sadece üst kabin maketi getirtseydim.herkes de oynasaydı istediğini yapsaydı
der yakında benden söylemesi....

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #58 : Ocak 29, 2012, 01:01:46 »

Haldun Bey, merhaba.

Benim bildiğim Harun böylesine yapılan paylaşımcı çalışmalara çok sevinir.
Kurmuş olduğu modeltrenciler forumundaki amacı;  bu tür çalışmalar yapılarak modeltrenciliğin gelişmesini sağlamak ve
birçok üyenin bu güzel hobiden keyif almasını sağlamaktır.

Hobisi ile işini birleştirerek yaşamını sürdüren ve birçok kişiyi bu güzel ortamda birleştiren,fedakâr saygın kişiliği ile hepimizin
sevgisini kazanmış Sevgili Harun Yamanlar’ a bir kez daha teşekkür ederim.

TCDD 45161 modeli incelememize ve üzerinde yapacağımız çalışmalara devam ediyoruz.

Gerçek TCDD 45151-45170 seri lokomotiflerinde markiz sağ ve solunda yer alan iki adet pencere çerçevelerinin metal sarı
pirinç olduğu fotoğraflarından gözlemlendiğinden model üzerinde de bu görüntüyü vermeye çalışalım istedik.

Modelin markiz pencere çerçeveleri, fotoğrafta görüldüğü gibi gövde rengi ile beraber siyah olarak boyanmıştır.

Markiz pencere çerçevelerini metal pirinç rengine uygun olarak boyama işlemini başlatıyoruz.
Çerçeveler çok ince olduğundan fırça ile yapacağımız boyama çalışmasında gövde üzerine boya kaçmasını önlemek için
bantlama yapıyoruz.

Bantlama işlemini tamamladıktan sonra ince fırça ile metal pirinç rengini markiz pencere çerçevelerine uyguluyoruz.

Pencere çerçevelerini boyadıktan sonra bantları cımbız yardımı ile söküyoruz.
Bu işlemleri sakin bir şekilde son derece dikkât göstererek sabırla yapıyoruz.

Pencerelerin önde olanında cam olduğundan içine boya kaçırmamak gerekir. Ayrıca gövde boyası siyahın üzerine de
çerçeve renginin kaçırılmaması görüntünün bozulmaması açısından önemlidir.

Markiz pencere çerçevelerine uyguladığımız metal sarı pirinç rengi, gerçek TCDD 45151-45170 serisi özellikle de modelinin
gerçeği olan TCDD 45161 lokomotifindeki markiz pencere çerçeveleri görünümüne uygun  olmuştur.

Çevrimdışı Mustafa Kaya

• Forum Üyesi
« Yanıtla #59 : Ocak 29, 2012, 01:25:46 »
Merhaba Teoman Bey,

ince bir  çalışma ile güzel bir görünüm kazandırmışsınız 45000 liğe elinize sağlık.

Saygılar