Gönderen Konu: MTK Eskişehir 2009 Gezisi  (Okunma sayısı 24704 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
MTK Eskişehir 2009 Gezisi
« : Kasım 22, 2009, 23:26:58 »
Değerli Eskişehirli Dostlarım,

Çok güzel bir gündü. Aranıza yeni gelen çömez üyelerden biri olarak bu kulübe katılmakla çok doğru bir iş yaptığımı bana hissettirdiğiniz için hepinize çok teşekkür ederim. Sizinle bu saatleri paylaşmak bana büyük keyif verdi.

Sayenizde diğer trenci dostlarla da tanışmak fırsatını buldum.

Organizasyonunuzun mükemmelliği ve içtenliğiniz için tekrar teşekkür eder, güzel günlerde tekrar beraber olmayı gönülden dilerim,

Saygı ve sevgilerimle,

Osman Can Becan

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
Ynt: Eskişehir Gezisi
« Yanıtla #1 : Kasım 22, 2009, 23:33:01 »
of yaaaaa...
sagolasın can kardeşim.. resimsiz de olsa bir mesaj geldi ya... sagolasın başlangıcın için

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #2 : Kasım 23, 2009, 20:11:18 »
Çok güzel, çok keyifli bir toplantı yaşadık.Birbirini tanımak için uzun uzun yollardan gelen insanlar bir anda kaynaştılar.
Eskişehir grubu gerçekten çok zevkli bir program hazırlamıştı , odunpazarı isimli eski semti rehber ve belediye başkan yardımcısı eşliğinde gezmek çok havalıydı , güzel yemekler yedik ve gerçekten çok sıcak çok tatlı saatler geçirdik.
Eskişehirli ev sahibi dostlarımızın hepsine çok TEŞEKKÜRLER.
Ankaradan gelen tüm üyelerimize , selamlar sevgiler,teşekkürler.
İzmirden Teoman hocaya ve yine taaaa Adana'dan gelen Eylem kardeşimize özel teşekkürler.( özel çünkü hem en uzak yollardan hem de tek başlarına geldiler )
Umarım hızlı trenler çabuk biter de daha sık görüşürüz.

YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Atilla Sülün

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Kasım 24, 2009, 17:31:31 »
arkadaşlar fotoğrafları geciktirmeyin lütfen.

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Kasım 24, 2009, 17:42:37 »
atilla kardeşime katılıyorum. ortam birden gerilmişti ama gereken  geçmiş olsun mesajları geldi.
matem havasına girmeyelim.
artık paylaşalım buluşmanın iyi taraflarını.
sevgiyle

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
« Yanıtla #5 : Kasım 24, 2009, 18:15:55 »
Değerli Model Trenciler Kulübü üyeleri ve Model Trenciler Kulubü Forumu üyeleri, 22 Kasım 2009 Pazar günü, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa ve Adana illerindeki model tren sevdalısı dostlarımızla Eskişehir'de bir gezi, inceleme ve tanışma toplantısı gerçekleştirdik. Bu aşamaya kadar gerçekleşen en geniş katılımlı toplantı olması organizasyonu gerçekleştirme çabası içerisinde olan bizleri son derece mutlu etti. Toplantımızda ana tema trenler ve modeller olmasına karşın bizler kültürel boyutu da dahil etmeye çalıştık. Toplantımıza katılarak bizleri onurlandıran, yanlarında getirdikleri modellerle ufkumuzu açan, eleştireleri ile yönlendirme fonkisyonunu yerine getiren bu gruba sonsuz teşekkürler ediyoruz. Kusurumuz olduysa, biliniz ki farkında olmadan gerçekleşmiştir, bu nedenle affola. Bir sonraki toplantıda görüşebilmek dileği ile bu toplantıya katılamayan diğer dostlarımız da bekliyoruz. Tüm katılımcılara ve gönlü bizlerle olan diğer tüm dostlara teşekkürler. Saygı ve sevgilerimizle...

Model Trenciler Klübü Eskişehir Grubu adına
İlyas Şıklar
« Son Düzenleme: Kasım 25, 2009, 01:36:52 Gönderen: İlyas Şıklar »

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Ynt: MTK Eskişehir 2009 Gezisi
« Yanıtla #6 : Kasım 24, 2009, 18:26:02 »
Bizlere sıcak, dostluk ve neşe dolu bir gün yaşatan, harika bir organizasyon ile ev sahipliği yapan başta sevgili İlyas, Yusuf ve Kerem beyler olmak üzere tüm Eskişehirli dostlarımıza, Ankara, Adana, İzmir ve Bursa'dan kilometrelerce yol kat'edip gelen arkadaşlarımıza sonsuz teşekkürler.

Sevgiler, selamlar

Ferda+Gülçin
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ynt: MTK Eskişehir Gezisi
« Yanıtla #7 : Kasım 24, 2009, 18:29:27 »

Eskişehirli MTK dostlar; hepinize sonsuz teşekkürler

MTK Eskişehir Toplantı ve Gezisi ile ilgili görüntülü açıklamalarımıza burada elinde fotoğrafları olan tüm dostlarımızla devam edelim.

Sol baştan: Eylem Keskin, İlyas Şıklar, Yusuf Sünbül, Teoman Kardaşlar, Kerem Türker

22 Kasım 2009 Pazar sabahı Eskişehir Gar'da, sabah saat 07.00' den itibaren Sevgili dostumuz İlyas Şıklar beklemeye
başlamış. Böylesi fedâkarca bir davaranışından dolayı İlyas Hoca'ya sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

İzmir'den 9 Eylül Eskpresi Eskişehir Gar'a sabah 08.20'de giriş yaptı. İlyas Bey sağolsun birbuçuk saat sabah soğuk havada
bekleyip, beni karşıladı.

İlyas bey ile bir cafeye giderek diğer arkadaşları beklemeye başladık. Yusuf Sünbül ve Kerem Türker, Adana'dan toplantıya
gelen Eylem Keskin'i karşılayarak, bulunduğumuz kafeye geldiler. İlk tanışmalardan sonra babah çaylarımızı yudumlar iken
diğer tren ve modeltren sevdalısı İstanbul ve Ankara'dan gelecek grupları beklemeye başladık.

Üst sol baştan: Sermet Osman Kabasakal, Kerem Türker
Alt sol başatan: Teoman Kardaşlar, İlyas Şıklar, Cafer Çiftçi, İbrahim Kaygın, Cihan Tezcanlar, Yusuf Sünbül, Osman Can
Becan, Eylem Keskin

Sabah saat I0.00 sularında Eskişehir Gar önüne gelerek, Eskişehir içinden diğer dostlarımızla buluştuk. Ankara grubundan
yeni üye olarak aramıza katılan Osman Can Becan tek başına Ankara'dan yola çıkarak Eskişehir'e gelmiş.

Eskişehir Gar önünde bulunan 3323 plâketli kendinden tenderli buharlı lokomotifin önünde modeltrenciler toplantısına uygun
bir hatıra olamsı açısından ilk grup fotoğrafı çektiriyoruz.

Sol baş ayaktakiler: Murat Çopur, Kerem Türker, Eylem Keskin, Barbaros Ağırbaş, Cafer Çitçi, İbrahim Kaygın, Ferda Genç,
Kemâl Omay, İhsan Günder, Kadir Uyumaz, Osman Can Becan, Necati Öget, Vecdet Moravalı
Sol baş alt: Cihan Tezcanlar, Oruç Karamullaoğlu, Yusuf Sünbül, İlyas şıklar, Teoman Kardaşlar, Nedim Kuş

Saat II.00 sularında Ankara Grubu Necati Öget'in arabası ile gelirken, İstabul Grubu'da Haydarpaşa'dan kalkan tren ile gelerek
aramıza katıldılar. 

Eskişehir'li dostlarımızın düzenlediği gezi programı doğrultusunda, Eskişehir Odun Pazarı semtinin üst kısımlarında yer alan;
Top Tepe mevkiine gidilerek, Eskişehir'in üsten görünümlü manzarasının yer aldığı  güzel bir yerde sabah kahvaltımızı yaptık.
Bu güzel manzaralı yeri girişinde yine toplu bir hatıra fotoğrafı çektirdik.

Fotoğrafta görülmeyen İstabul Grubu içerisinde yer alan Ufuk Baysal, Ferda bey'in eşi Gülçin Hanım, İhsan Bey'in kızı Seda,
Kemâl Bey'in arkadaşı Esin Hanım, Bursa'dan aramıza  katılan Müşfik Çırpanlı doğanın güzelliğine kapılarak, Osaman Sermet
Kabasakal 'ın rehberliğinde Eskişehir Top Tepe çevresinde inceleme yapıyorlardı.

Fotoğraflardan da anlaşılacağı gibi MTK geniş katılımlı Eskişehir buluşmasını gerçekleştirmesinde; sevginin, saygının ve dostluğun
güzel bir örneğini ortaya koymaktadır.

Top Tepe yamacında Eskişehir Belediyesi'nin düzenlediği bu güzel alana, tüm katılımcılar olarak hayran kaldık. Eskişehir içi
ve dışı belediyecilik çalışmaları ile son derece çağdaş bir kent görünümünde olması, hepimizin takdirle karşıladığı izlenimlere
yol açmıştır. Tepe yamacı yapay şelâle görünümüyle görenlerin beğenisini kazanmaktadır.

Top Tepe tesislerinin güzelliği ve temizliği dikkât çekicidir. Eskişehir bu tepeden çok çağdaş bir kent görünümüyle bizleri
etkilemiştir. İstabul, Ankara, İzmir kentlerinin boğucu ve karmaşık yapsından sonra Eskişehir'in düzeni herkesi etkilemiştir.
Eskişehir Belediyesinin çalışmaları ve Eskişehir Halkı'nın duyarlılığı diğer kentlere örnek olmalıdır.

Top Tepe Kafeteryası'nda kahvaltı hazırlaıkları bir yandan sürereken bizde masalar üzerinde modeltrenciler toplantısna uygun
olacak şekilde düzenlemeler yapmaya çalıştık.
Afyon İstasyon maketi ve İlyas Bey'in getirdiği ray, loko ve vagonlardan masa üzerinde geçici bir kurgu oluşturduk. Eskişehir
MTK buluşmasına katılan dostlarımızın ne kadar mutlu oldukları yüzlerinden belli olmaktadır.

Bahçedeki grup fotoğrafına katılamayan sevgili Ufuk Baysal (Nedim kuş İle İlayas Şıklar'ın arasında) MTK pankartının altında
gurur ile poz vermektedir. Nedim Bey herzamanki nüktadanlığını yaparak Yusuf Sünbül'e takılmaktadır.

Yusuf Bey yıllarca TCDD makinist olarak görev yapmış şimdi de modeltrenciler arasında bir zamanlar gerçekleri ile oynadığı
trenlerin modelleri ile ilgilenmesinden dolayı Nedim Bey'in tatlı espirilerine hedef olmaktadır.

Sabah yol yorgunluğu belli ki Ankara gurubunu bir hayli acıktırmış olmalı, kahvaltı ile öğle yemeğini birleştiği öğle zamanını iyi
bir şekilde değerlendiriyorlar. Kemâl Omay'ın da hali belli önce karnımı bir güzel doyurayım da ondan sonra tatlı sohbetlerime
devam edeyim dercesine kahvaltısını yapmaktadır.

Nedim Bey yine rahat durmayıp takılmalarına devam etmektedir. Oruç Bey'de Nedim Bey'i uyararak. '' Dur kardeşim şu
yemeğimizi bitirelim de trenmodelleri sohbetimize devam edelim'' demektedir.

Fotoğrafta Oruç Bey'in arkasında bulunan bölmenin cam arkasında bizleri hayran hayran izleyen çocuktaki ifade ne kadar
mutlu bir topluluk oluşturduğumuzu göstermektedir.

U şeklinde oturma düzeninin olduğu ortamda diğer arkadaşlarımız da sohbetlerine devam etmektedir. Ufuk Baysal'ın sağında
yer alan Bursa'dan aramıza katılan Müşfik Çırpanlı bende buradayım dercesine poz vermektedir.

Cafer Bey inşaat mühendisi olduğundan ve ev maketleri yapma konusunda deneyimleri olduğundan yemeği bırakmış Afyon
İstasyon maketini uzaktan da olsa izliyor.

Osman Can Bey ve Kerem Türker maket üzerinde derin görüşlere dalmışlar. Osman Can Bey Afyon'a  giderek Afyonşehir Gar
binasının son halini gösteren fotoğraf çekimleri yapmış ve bu fotığrafları da toplantıya getirmiştir. Kendisine bu nazik ve
hassas davranışından dolayı çok teşekkür ederiz.

Oruç, Vecdet, Kadir, Nedim Beyler modeltrencilik üzerine koyu sohbetlere dalmışlar. Arka tarafta ise Barbaros ve Cihan Beyler
kafa kafaya vermişler model trenler hakkında görüşmlere yapıyorlar.

Cafer Bey, Afyon maketi üzerinde mesleği gereği inşaat mühendisliğinin bilgi birkimi ile incelemesinde bulunuyor.

Konumuz devam edecektir. Diğer arkadaşlarımızın da bu konuya fotoğraflı açıklamaları konumuzu daha anlamlı kılacaktır.

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Kasım 24, 2009, 18:37:47 »
Böyle geniş kapsamlı bir ziyareti kusursuz bir biçimde organize eden başta Sn.İlyas Şıklar olmak üzere tüm Eskişehir li dostlarımıza,katılan tüm üyelerimize,Odunpazarı Belediye başkan yardımcısı Sn.Saffet Çelen e,can sıkıcı sorularıma en içten bir şekilde cevap veren rehberimiz Sn.Semiha Müdürlüoğluna en kalbi duygularımla teşekkür ederim

İhsan Seda Günder

Çevrimdışı Barbaros

• barbaros a??rbaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Kasım 24, 2009, 20:03:18 »
Bizlere bu harika günü yaşatan Eskişehirli kardeşlerimize ve ağabeylerimize  binlerce teşekkür ederiz. ankarda toplandık eskişehirde toplandık sıra geldi istanbula istanbullular hadi bakalım!!!

Çevrimdışı chntez

• Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Kasım 24, 2009, 20:10:38 »
Belki tek tatil günlerinde kalkıp Eskişehir'e gelen tüm abilerime ve ablalarıma teşekkür ediyorum.

Umarım bu tarz görüşmeleri sık yaparız. (bu foto da benden Eskişehir Lokomotif Deposu hatırası.

Yusuf abiye de çok teşekkür ediyorum bu büyük oyuncakları daha yakından görebildim :D )

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Kasım 24, 2009, 20:16:35 »
barbaros kardeşim.
bu eskişehir toplantısını ibret ,gıpta ve keyifle izliyoruz( keşke son andaki aksilikler olmasaydı... tekrar geçmişler olsun)
inan dilimden aldın. yemek vs son toplantıda bizde bayağı kalabalık olmuştuk. ama demem o ki. harunla konuşalım gene onümüzdeki aylar içinde bölge toplantısı değil,tüm MTK toplantısı çağrısı yapsın. onunla konusuruz.organize ederiz...( bu aralar yoğun çünkü)
bu sefer değişik illerden 50 kişi veya daha fazla  olalım...
bu son toplantı ile sunu da anlamış bulunuyoruz ki,hem eskiler hem yeni gelen kardeşlerimiz ne güzel gittikçe coğalıyor ve kenetleniyoruz.
ayrıca bu gün eylem  kardeşim. hem klübü hem benim atölyeyi ziyarete geldi. resim paylaşmamız olmadı ama cok sevindim ve cok memnun oldum.
sevgiyle

Çevrimdışı Atilla Sülün

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Kasım 24, 2009, 21:34:32 »
o gün işim olmasa mutlaka gelecektim.  çok güzel bir organizasyon olmuş.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Kasım 24, 2009, 23:20:10 »

Saygıdeğer modeltrenciler, MTK Eskişehir toplantısı modeltrencilerin biraraya gelerek dostluklarının geliştiği bir toplantı
olmanın yanında, modeltrencilik sayesinde sosyal-kültürel yapımızından geliştirildiği bir buluşma özelliği taşımaktadır.
22 Kasım 2009 Pazar günü sabah-akşam sürecinde dolu dolu geçmiştir.

Top Tepe Kafeteryasında kahvaltı ve modeltrencilikle ilgili ilk toplantı bölümümüzün ardından çevre gezisi yapılmıştr.
Odun Pazarı, Kurşunlu Külliyesi Lületaşı Müzesi, El Sanatları Çarşısı gezi izlenimlerimizi bu bölümde aktarmaya çalışacağız.

Odun Pazarı evlerinin bulunduğu yerin başlangıcında en iyi sokak perspektifini veren yerde yine bu günün anısını yansıtacak
bir fotoğraf alıyoruz. MTK üyelerinin birlik ve beraberlik anlayışı ile bir aradaki mutlu anları, yüz ifadelerinden anlaşılmaktadır.

Odunpazarı Belediye başkan yardımcısı Saffet Çelen ile Sanat Tarihi uzmanı aynı zamanda reberlik görevinde bulunan
Semiha Müdürlüoğlu Odun Pazarı ile ilgli yapılan çalışmalar hakkında bilgi veriyorlar.

Odun Pazarı evlerinde ve sokak yapılarında mümkün olduğunca tarhi doku korunarak yenileştirme çalışmaları özenle yapılıyor.

Geçen yıl geldiğimiz Eskişehir gezimizde İhsan Bey bulunamamıştı. Odun pazarı sokalarında gezimiz devam ederken, geçen
yıl fotoğrafladığımız evden esinlenip bu evin maketini yapan sevgili İhsan Günder'in  evin önünde ev ile birlikte fotoğrafını
alıyoruz.

Kurşunlu Külliyesi önündeki meydanda ekibimiz ayak üstü sohbetlere dalıyor. Çevre ile ilgili sohbetler yapılırken, Nedim Bey
yine bir fırsatını bulup Makinist Yusuf Sünbül ile trenler üzerine görüşmeler yapıyor. Kemâl Omay ve Kerem Türker de trencilik
üzerine yapılan sohbette Nedim Bey'in heyecenlı halini gözlemleyip sohbete ortak olmaya çalışıyorlar.

Rehberimiz Semiha Hanım Kurşunlu Külliyesi hakkında bilgi veriyor. Bu gün bu yapı Eskişehir'e özgü Lületaşı işlemeceliğinin
güzel örneklerinin sergilendiği müze olarak kullanılmaktadır.

Müze içerisinde vitrinlerde sergilenen Lületaşı işlemelerini MTK grubu izliyor. Bursa'dan gelen Müşfik Çırpanlı, ince el işçiliği
ile yapılmış Lületaşı ürününü ilgiyle inceliyor.

Restore edilmiş yapıda küçük odalar Lületaşı işleyen ustalara ayrılmış. Burada Lületaşı usta ellerde yurt içi ve dışı isteklere
göre işleniyor.

Türk süsleme sanatının önemli bir çalışması olan Ebru çalışmaları da yine burada yapılıyor. Müzede ziyaretçiler bu çalışmaların
heraşamasını izliyebiliyorlar.

Bir başka oda da hat sanatı ile ilgli çalışmalar yapılıyor. Müze içerisinde, geçmişte yapılan elişi çalışmaları günümüzde de
hayat bulabiliyor.

Müze gezimiz sonrasında sevgili Kemâl Omay'ın önerisi ile ekibimiz, Lületaşı Müzesi merdivenlerinde yine günün anısına bir
fotoğraf çektiriyor.

Odun Pazarı semtinde eskiden han olarak kullanılan ve adı Atlıhan olan bina onarılmış bu gün Elsanatları Çarşısı olarak
kullanılmaktadır.

Atlıhan Elsanatları Çarşısı; eski mimari yapısına  sadık kalınarak ve çevre düzenlemesi de aynı dokuya uygun olarak retore
edilmiş ve kullanıma açılmıştır. MTK üyeleri; Atlıhan içinde ilgiyle incelemelerini sürdürerek hanın içini geziyorlar.

Budan sonraki bölümde Eskişehir TCDD Lokomotif Deposu'ndaki incelemelerimiz aktarılacaktır.

Çevrimdışı Kerem Türker

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Kasım 25, 2009, 01:31:51 »
Sayın Teoman Hocam;

Yine eşsiz anlatımlarınızla bizlere yaşadığımız o günü farklı açılardan gösteriyorsunuz. İnanın bu fotorafları gördükçe içim tekrar o gün ki gibi heycanlandı. Ancak resimlerle bahsettiğiniz ve kahvaltı yaptığımız yerin adı Şelaleli Park olarak geçmekte ve mevki olarak da Şahintepesi olarak adlandırılmaktadır.

Yorumlardan görüyorum ki gelen, gelmeyen bütün büyüklerimiz ve dostlarımız geziden çok memnun kalmışlar. Emin olun sizin buradan mutlu ve güzel bir vakit geçirmiş olarak ayrıldığınızı görmek biz Eskişehir grubunu da çok sevindirmiştir. Sizlerle birlikte olmanın hazzını almış biri olarak en kısa zamanda böyle bir organizasyonu tekrarlamak dileğindeyim. Bütün gelen modelci büyüklerimize ve dostlarımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum...

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Kasım 25, 2009, 01:42:39 »

Sevgili Kerem yerinde açıklamaların ve uyarıların için çok teşekkür ederim. Bizlerde sana çok teşekkür ediyoruz.
Candan davranışların ve konukseverliliğin hepimizi çok fazlasıyla mutlu etmiştir.

TCDD Eskişehir Lokomotif Deposu'na gelerek orada incelemelerimiz sürdürüyoruz. Depo ile ilgli gerekli izin işlemelerini
halledip orada ziyaretimizn gerçekleşmesini sağlayan sevgili Yusuf Sünbül'e çok teşekkür ederiz.

Depo içerisine Esişehir toplantı grubu olarak tam kadro geldik. Grup içerisnde yer alan 3 bayan MTK pankartını ele alarak
plaktorna üzerinde hep birlikte anı fotoğrafı için poz vermeyi önerdiler. Gezide yer alan nazik bayanların bu güzel önerileri
hepimiz tarafından yerine getirildi. Pankartı tutan bayanlar Gülçin, Seda, Esin Hanımlar.

Biryandan depo içindeki lokomotfler incelenirken bir yandan da hatlarada gelip geçen trenler izleniyor fotoğraflar çekiliyordu.
Depo içinde gerekli bakımı yapılan DE 24000'lik plaktornaya girerek yön değiştirip hatlara doğru yola koyuldu.
Bu güzel manevra işlemi hepimiz tarafından hayranlıkla izlendi. Modelleri ile uğraştığımız gerçek lokomotiflerin bu tür hareketleri
yine bizleri çok keyiflendirdi.

Depo içerisinde trenler sohbeti sürüp gitmekte herkes orada bulunmakatan son derece mutlu görünümde.

Depo'da görevli bir yetkli modeltrenseverlerin soru yağmuruna tutuluyor. trenlere böylesine ilgli bir grupla karşılaşamaktan
görevli arkadaş da çok memnun kalıyor. Her soruya ayrıntılı yanıt vererek modeltrencileri mutlu ediyor.

Nedim Bey, kurguda yapmayı düşündüğü bir konuda görevli arkadaştan teknik yardım alıyor.

Bu arada üç kafadar İhsan, Barbaros, Ufuk Beyler yapmayı planladıkları lokomotif modeli içn DE 33000'liği gözlerden uzak
incelemeye alıyorlar.

Yusuf Sünbül Bey, demiryolu işleyişinde makasların yapısı ve güncel konu olan YHT kazası ile ilgli bilgi veriyor. Demiryolu
modelciliğinde de sıkça karşılaşılan makaslarda deray konusu gerçek trelerle bağdaştırılarak gezide güzel bir konu oluşturuyor.
Gezinin en güzel yanı da bu olsa gerek. Gerçekleri ve modelleri ile birebir yerinde gerçek demiryolcu ile karşılaştırma yapabilme
şansına erişmek.

İhsan Bey'i yine ilginç bir araştırmada yakalıyoruz. Gezinin en hoş anılarından biri. Kendi boyu ile sinyalleri ölçeklendiriyor.
Kendi boyunun I65 cm olduğunu hemen hemen sinyal ile aynı boyda olduklarını vurgulayarak bu durumu görüntülememi
istyor. sinyal yapımında ölçeklendireme de yararlı olur düşüncesinde yine İhsan Bey.

TCDD'nin efsane dizel lokomotifleri olan DE 24000'liklerin önünde günün en anlamlı olarak niteleyebileceğimiz MTK grubu
anı görüntüsü.

Eskişehir Depo' dan ayrılırken Gar içerisinden geçip tekrar Gar kafeteryaya doru yola koyuluyoruz. Yolumuzun üstünde
Eskişehir yazısnın bulunduğu peronda bir grup arkadaşımızla ''Esişehir Hatıra'' fotoğrafı çektiriyoruz.

Buradan sonra Gar kafeterye giderek dönüş saatimiz ekadar orada tekrar oturup modellerimiz incelemey başlıyoruz.
Bundan sonraki bölümde yine modeltren inceleme görüntülerimiz yer alacak.

Çevrimdışı ibrahim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Kasım 25, 2009, 09:40:50 »
Toplantımıza katılarak bizlere büyük mutluluk veren tüm MTK üyelerine ve bu güzel anlatımlarından dolayı Teoman beye teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

Saygı ve Sevgilerimle
İbrahim Kaygın

Çevrimdışı ysunbul.1

• Yusuf
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ESKİŞEHİR
  • Dostluklar Cam gibidir,çabuk k?r?l?r,zor onar?l?r.
    • Emekli Makinist
« Yanıtla #17 : Kasım 25, 2009, 11:23:21 »
    MTK Eskişehir Toplantısına katılan tüm dostlarımıza,toplantımıza gelemeyen ama yorumları ile bizlere mutluluk veren herkese teşekkürlerimizi sunarım,bu geziyi fotoğrafları ile hatıraları ölümsüzleştiren ve anlatımları ile adeta yeniden yaşatan Teoman Bey'e ayrıca teşekkürlerimi sunarım.
    Aslında Kerem kardeşimizin proğramına göre gidip görülecek bir kaç yer daha vardı,özellikle daha önce görmeyen dostlarımız için Gar binası karşısındaki TCDD müzesini gezdirmeyi,Porsuk çayında Gondol sefası yapmayı planlamıştık,ama günlerin kısa olması,misafirlerimizin dönüş saatlerinin yaklaşması bu etkinliklerin yapılmasınını engelledi,artık başka bir zaman kısmet olur inşallah.
    Güzel ve mutlu geçen bir etkinlik sonrası dönüşlerinde talihsiz bir kazaya karışan dostlarımıza tekrar geçmiş olsun dileklerimizi sunuyorum,kendilerine bir şey olmamaması tek tesellimiz oldu.
    Eskişehir Grubu olarak organizasyonumuzdan umarım memnun kalınmıştır,kusurlarımız oldu ise özür dileriz,
    Herkese sağlıklı ve huzur dolu günler dilerim.Şimdiden Tüm dostlarımızın Kurban Bayramlarını kutlarım.Yusuf SÜNBÜL
« Son Düzenleme: Kasım 25, 2009, 11:28:41 Gönderen: ysunbul.1 »

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Kasım 25, 2009, 12:23:09 »
Değerli arkadaşlar
Sinyal yanındaki resimimi özellikle çektirp bir ayrıntıyı vurgulamak istedim
Şöyleki
Bu sinyaller  genellikle istasyon girişlerinde bir insan boyu kadar hatta loko penceresi yüksekliğinde istasyon uzağındaki arazilerde neredeyse yere sıfır yükseklikte konumlandırılmış kurgularınızda bu ayrıntıya dikkat etmenizi öneririm

SYGLR

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #19 : Kasım 25, 2009, 20:57:11 »

TCDD Eskişehir Lokomotif Deposu'ndaki gezi ve incelememiz tamamlandıktan sonra gar arkasında bulunan kafeteryaya
gidilerek, akşam üzeri çay keyfi ile birlikte modellerin incelenmesine devam edildi.

Ankara Grubu'ndan Osman Can Bey kendisinin airbrush ile boyadığı dizel lokomotif modeli üzerinde yaptığı çalışmaları
açıklıyor. Cafer Bey ve Cihan Bey yeniden boyanmış lokomotifi ilgiyle inceliyorlar. Osman Can Bey başarılı bir şekilde
gövde boyamasının üzerine ince ve düzgün çalıştığı şeritler hakkında da bilgi veriyor.

Osman Can Bey, ilgili ve yetenekli bir tren modelcisi olduğunu kanıtlarcasına yaptığı çalışmaların fotoğraflarını çekip getirmiş.
Bu fotoğrafalar içerisinde kendi yapıtı olan lokomotif deposu hakkında yapım aşamalarını anlatıyor. Kerem Türker' de masaya
gelmiş hararetli sohbetin içinde kendini buluyor ve o da Osman Can Bey'in çalışmalarından bilgi alıyor.

Kafeteryanın diğer masasında Nedim Bey, ''HO'' ölçekli kurgusunda yapmayı düşündüğü kömür madenciliğinde kullanılan dar
hatlı ray sisteminde işletilecek ''N'' ölçekli kömür taşıma vagonlarını masa üzerine çıkararak üzerinde yapmayı düşündüğü
değişiklikleri anlatıyor. İbrahim Bey ve Oruç Bey konuya ilgi gösteren Nedim Bey'i dikkâtle izliyorlar.

Nedim Bey'in tasarısında kullanacağı Roco vagonları yakından görüyoruz.

Diğer bir köşede Kemâl Bey yanında getirdiği Trix Br 42 Franko-Crosti tasarımı buharlı lokomotifi ile Brawa Elektirkli lokomotif
modellerini masanın üzerine çıkarıyor. İlyas Bey modelleri ilgiye seyrediyor. Ufuk Bey lokomotifin boyasının rengine takılmış
öylece baka kalmış. Kemâl Bey etrafını kontrol altında tutuyor. Yusuf Bey ise masadaki modellerle çevresindeki modeltren
sevdalılarını merakla izliyor.

Çok şirin görünümlü Brawa üretimi elektrikli lokomotifi dayanamayıp eline alan İlyas Bey bu güzel modelden ben de bulsam
da alsam diyor. Kemâl Bey yeni yapacağı kurguda bu lokomotifleri keyifle yürüteceği günleri sayıyor.

Lokomotif modelleri üzerinde görüşmeler sürerken arkalardan gelen Barbaros Bey lokomotifi kapmak için bir atak yapıyor.
Kemâl Bey hemen gerekli önlemi alarak lokomotif modelini koruma altına alıyor. Eylem Bey, Necati Bey, İlyas Bey o anı
ilgiyle izliyorlar.

Kemâl Bey modellerini o kadar seviyor ki en ufak bir şaka karşısında bile heyecana kapılarak nerdeyse lokosunu alıp bağrına
basacak bir davranış sergiliyor. Tabi bu hassasiyet  hepimizde var olan modeltren tutkusunun bir gösterimi olsa gerek.

Necati Bey, üzerindeki detayları ile hepimizin beğenisini kazanmış bu lokomotifin ayrıntılı fotoğraflarını çekiyor.

İlyas Bey lokomotifin güzelliğinden o kadar etkilenmiş ki adeta transa geçmiş, bu lokomotiften alsam mı? almasam mı?
düşüncesi arasında gidip-geliyor.

Gün boyu tüm güzellikler içerisinde akşamı nasıl buluyoruz farkında bile olmuyoruz. İlyas Bey davetlisi olarak Eskişehir'in
ünlü Tatar Çi Börekçisine gidiyoruz. Bu arada böreğin isminin Çi Börek olduğunu öğreniyoruz. Çiğ Börek denmesi yanlış
oluyormuş. İlyas Bey'in bu güzel ziyafetinden dolayı kendisine çok teşekkür ediyoruz.

Çok lezzetli geçen Çi Börek ziyafetinden sonra gruplar sırasıyla Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa yollarına koyuluyorlar.

22 Kasım 2009 Pazar günü; MTK olarak Eskişehir'li dostlarımızın mükemmel düzenlemeleri sayesinde harika bir gün olarak
geçiyor.
Bize unutulmaz anılarla dolu bu günü yaşatan başta İlyas Bey olmak üzere o gün aramızda olan MTK Eskişehir'li dostlarımıza
sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.

Saygılar
Teoman Kardaşlar