Gönderen Konu: Önemli Lütfen Okuyun: Türkiye'de Hobi Sektörü Neden Büyümüyor?  (Okunma sayısı 9220 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Merhaba,

Bugün hem kulüp üyesi hem de dostumuz ve müşterimiz olan bir arkadaşımız geldi ve gitmiş olduğu bir satıcıda gördüğü Noch figürler ile ilgili ilginç bir gözlemini aktardı.

Bildiğiniz gibi Noch'un çok güzel figürleri var. Arkadaşımız aynı figürler için bir satıcıda 40 YTL diğer bir satıcıda ise 73 YTL fiyat gördüğünü söylüyor. 40 YTL diyen satıcı eskiden 33 YTL ye sattıklarını ama kur artışları yüzünden 40 YTL çıkarttıklarını söylemiş.

Bahsedilen firmaları zaten tanıyorum. Bizde mesela 20-25 YTL olan Woodland Scenics taş kalıplarını (ki Amerika'dan biraz daha yüksek olduğunu düşünüp sıkıldığımı her fırsatta belirtiyorum) 25-30 Euro ya sattıklarını biliyordum. Ama isim zikretmek yakışık almaz. İstanbul'dakiler zaten biliyorlardır.

Aynı Noch figürleri de GG de vergi ödemeyen, adam çalıştırmayan arkadaşlar 19-20 YTL arası fiyatlarla satıyorlar. Biliyorsunuz GG deki satıcıların %90 dan fazlası vergi mükellefi olmayan, resmi ithalat yapmayan bizim gibi resmi ithalatçılar için çok büyük bir haksız rekabet yaratan satıcılar oluşturuyor. Ama gene de ben şahsen en azından bu hobiyi yaygınlaştırdıklarını düşünerek destekliyorum.

Lütfen GG hakkındaki açık ve samimi yorumumu da aşağıdaki mesajımda okuyun.
http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=1167.0

Şimdi gelelim işin daha ilginç olan bir noktasına.

Biz Model Power figürleri getiriyoruz. Fiyatlarımız da 15 YTL. Muhtemelen aramızdaki fiyat uçurumlarının sebebi olarak Noch'un daha kaliteli Model Power'ın ise daha vasat bir marka olduğunu düşünebilirsiniz. Çok da haklı olursunuz.

Eh, fiyatı daha yüksek ise vardır bir hikmeti, herhalde kalitesi daha yüksektir diyorsunuzdur.

Model Power'ları getirmeye başladığımdan beri Noch, Faller ve Model Power'ın aynı kalıpları kullandığını defalarca söyledim.

Sonuçta ben bir satıcıyım ve haklı olarak kimse de güvenmek zorunda değil.

Ama bugün 15 YTL sattığımız aynı ürüne değişik yerlerde 20 YTL, 40 YTL ve 73 YTL fiyatlarını görünce artık dayanamadım ve paylaşmak istedim.

Şimdi Noch ve Model Power'ın aslında aynı kalıpları ve aynı fason imalatçıyı kullandıklarını gösteren resimlerden birkaç örnek koyuyorum.

Göreceğiniz gibi renklerden kalıplardaki izlere kadar tamamen aynı.

Gördüğünüz gibi renklerine kadar aynı kalıplar ve boyama.

Bu da ikinci örnek.

Fark ne mi? Marka ve fiyat ve satıclar arasındaki fark.

Uzunca oldu ama Türkiye'de aynı ürünün nasıl olup da 15 YTL ile 73 YTL arasında bir fiyat aralığında olabileceğini göstermek istedim.

Ve tabi bu, hobi sektörünün nasıl satıcılar tarafından baltalanabileceğini veya desteklenebileceğini de gösteriyor.

Kusura bakmayın 15 YTL lik ürüne 40 ve 73 YTL fiyatları görünce dayanamadım.

Bu arada biz 1 senedir bu ürünleri 15 YTL den doğru dürüst satamıyoruz. 50 YTL ye falan çıkarsak daha mı iyi olur acaba?

Selamlar,

Harun
« Son Düzenleme: Ocak 22, 2009, 18:34:10 Gönderen: Harun »

Çevrimdışı irfantprk

• ?RFAN TOPRAK
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Harun abi,,

Aynen sana katılıyorum.

100 ytl'lik ürüne 150 ytl diyorlar.Adama  ''NEDEN FİYAT YÜKSELDİ?'' diyorum.

Bana Amerikan dolarının yükseldiğini söylüyor.

Yahu 100 ytl iken dolar 1.72 lira ile en yüksek fiyattı,şimdi dolar 1.56 yani dahada düştü.

fiyat ise % 50 arttı !!!!

Yani fiyat arttımı ''haaa vardır bir hikmeti'' diyorlar.

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
arkadaşlar Harun tepeden tırnağa doğruyu söylüyor.
yanlız bizlerin de,modelci tüketici olarak dikkatli olmamız gerekiyor.

bugün için figür konusunda en detaylı ve en kaliteli üretimi PREISER yapmaktadır. NOCH' da önemli bir firmadır.

Ancak,ailemizin gelir payından bir kısmını hobimize ayırdığımızda biraz daha dikkat gerekir.

Mesela, ufak ve cok detaylı spesifik dioramalar gibi yapımlar dışındaki,özellikle büyük ve
karambola gelebilecek yerlerde ucuz ve az detaylı figürler kullanabiliriz kanısındayım.
sevgilerimle

Çevrimdışı obalar

• Forum Üyesi
ewt kesinlikle ağbiler.malesef ülkemizin acı gerçekleri bunlar,halkımız nerde ve nasıl beleş,ucuz yoldan köşeyi dönerim diye yalan yanlış,spekilatif yöntemlerle millet birbirini çarpıyor.bu durum yalnızca hobi sektörümüzde değil;her sektörde,her alanda ülkemizi kalkınamaz hale getirilio.onun için halkımızın bu gibi konularda duyarlı olmaları gerekiyor.(kusurabakmayın,biraz politik oldu ama bn de bişeyler katmak istedim :))
saygılar ve selamlar
onur obalar
« Son Düzenleme: Ocak 23, 2009, 10:10:43 Gönderen: obalar »

Çevrimdışı makinist61

• Demir U?un
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Bu konu biraz eskimiş ama ne zaman ülkemizdeki hobi sorununa ilişkin bir şey okusam içim cız eder.

Ne yazık ki hem ülkemiz insanının düşük kültür seviyesi, hem kısıtlı maddi imkanları ve de üstüne üstlük yanlış fiyat politikaları eklenince bir çok hobi konusu düşünce aşamasına dahi gelmeden zihinlerden kayboluyor.
Uzunca bir zamandır savsakladığım model trenciliğin yanında amatör gökyüzü gözlemciliği de yaptığımdan yurdumuzdaki teleskop piyasasına biraz aşinayım. Yabancı yazışma guruplarında ''almayın'' diye bas-bas bağırdıkarı 30-50 usd lik teleskoplar burada 300-400 fiyatlarla satışa sunuluyor. (anlık örnek ebay/yerli site  29.99usd/402tl)
Bu anlamsız matematik hesabının dışında kalan iyi niyetli gerçek tüccarlar ise diğer insanların açtıkları yaradan doğrudan etkileniyorlar, hobiler gelişemiyor.
Her model trenci hobidaşın bu hobiye inancını göstermesi için hayatı boyunca en az bir kere Kadıköy'de Model Trenciler Kulübü'nün bulunduğu hanın etrafında 7 kez tavaf etmesi gerekir.
Doğru fiyat politikanız içn teşekkürler.

Sevgilerimle,
Demir

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Değerli kardeşim Demir çok güzel yazmışşsın.Ellerine sağlık.

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
doğan kardeşim,demir kardeşimin fikirlerine aynısıyla uymakla birlikte ekeyeyim..
biz Türkiye olarak ne denirse densin,gelişmekte olan filan hava bence, biz
hem kültür hem de ekonomik olarak az gelişmiş bir ülkeyiz.
Daha öncelikle karnımızı doyurmaya çalışıyoruz ...kaldı ki diğer başka şeylere para harcayalım.
canlı çalışan,zaten ekonomik sıkıntı içinde.. hobi için emekliliğini bekleyenin emekli maaşını
ne olur bana siz soyleyin..
bu şartlarda hangi hobiye para ayıralım...
gerçek birşey paylaşayım.. hobin için bir şey almaya kalksan,eşinin ve evinin ihtiyacı mı yoksa,
hobi mi önde geliyor..
sevgili Harun'un guzel bir deyişi vardır...
bu Harun Yamanlar'ı en çok hanımlar sevmiyor diye...
biz hala AB vs diye haylanıyoruz..
neyse siyasi gibi oldu dertleşmemiz.
ama bu budur şimdiki hali ile....
sevgilerimle