Gönderen Konu: Marklin Tekerlek izolasyon problemi  (Okunma sayısı 4486 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Salih Eraktan

• Forum Üyesi
Marklin Tekerlek izolasyon problemi
« : Ağustos 03, 2022, 14:57:56 »
Değerli Arkadaşlar,

Kulübe yeni katıldım. 1966 yılından bu yana Model trenlerle ilgileniyorum. Ağırlıklı olarak H0,00 ölçeklerinde tren ve lokomotiflerim var. Fransa dan H0 bir adet vagon aldım. Ancak sisteme koyduğumda kontrol paneli sigortası atıyor. Öğrendiğim kadarı ile izoleli değilmiş. Tekerlekler metal ve izolesiz. Sorunu çözmem için ne önerirsiniz? Tekerlekleri nasıl izoleli veya plastik tekerlek olarak değiştirebilirim. ? Türkiye de bulabilirmiyim? Bundan sonra aldıklarımda aynı sorunu yaşamamak için izoleli tipleri mi almam lazım? Bilgi Ltf..

Saygılarımla.
Salih Eraktan

Çevrimdışı Kerem Türker

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Marklin Tekerlek izolasyon problemi
« Yanıtla #1 : Ağustos 04, 2022, 10:47:05 »
Kurgunuz DC ise ve aldığınız vagon izolesiz tekerlekliyse kısa devre yaptıracaktır. Dediğiniz gibi en kesin çözüm tekerlekleri izoleli tekerleklerle değiştirmek. Ama plastik tekerlek tercih etmeyin. Modeli basitleştiriyor. Ben genelde AC vagonların tekerleklerinin rayla temas ettiği kısımlara şeffaf oje sürüyorum. Hem belli olmuyor, hem de uzun süre kalıcı bir şekilde kullanabiliyorum.

Çevrimdışı Salih Eraktan

• Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Ağustos 04, 2022, 12:21:24 »
Çok teşekkür ederim. Oje olayını deneyeceğim..

Çevrimdışı MERTDURUDAS

• MERT DURUDA?
  • Forum Üyesi
  • Yer: KADIKÖY
« Yanıtla #3 : Aralık 12, 2023, 15:26:32 »
Merhaba Salih Bey,
Biraz geç oldu ama, aldığınız vagon markası ne ise sitesine girip, tekerleklerin, DC değişim kitleri varmı ona bakın. Vagon Marklin ise her vagonun DC değişim setleri var. ama satılmıyorlar, satın alırken değiştirtmeniz gerekiyordu. Fakat tekerlek üreten birçok marka var. tekerlek çaplarına göre inceleyip alabilirsiniz.
Kolay gelsin.

Mert Durudaş
Mert Durudaş