Markalar, üreticiler > Marklin

TCDD 3701-3708 Plaketli Buharlı Lokomotifler için Marklin 3106

(1/12) > >>

Özcan:
Kıymetli Modeltrenciler,

Fleischmann başlığında başlayan mesaj serisine burada da bir branş açarak devam edebiliriz, diye düşündüm. Çünkü TCDD 3705'e dönüştürmek istediğim model Marklin'in 3106 numaralı BR78 ya da T18 tipi modeli.

Teoman Bey sağolsun, hem Çamlık'taki siyah haliyle, hem de kullanım sırasındaki yeşil haliyle 3705'in paylaşmış, detaylarını anlatmıştı.

Ben de elimden geldiğince buna uygun gitmeye çalışacağım. Finalde Loksound dekodere bağlı duman ve çeşitli fonksiyonlarla tamamlamayı umuyorum.

Özcan

Teoman Kardaşlar:

Özcan Bey, Marklin Br 78 modeliniz ile ilgili TCDD 3701-3708 serisi buharlı makinaya dönüşüm çalışmalarınızı Marklin
bölümünde açmanız çok isabetli oldu.

Yapacağınız çalışmalarda ben ve diğer modelci arkadaşların da paylaşımda bulunarak size yardımcı olacağımız inancı ile
dönüşüm çalışmalarınızda başarılar dilerim.

TCDD 3705 Plaketli Br 78' e ait fotoğrafları ekte aktarıyorum.

Sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

Özcan:
Teoman Bey, resimler ve güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Bir haftalığına bir seyahate çıkıyorum. Ancak çalışmalarımı ve çektiğim resimleri de aksatmadan paylaşmaya çalışacağım.

Marklin 3106, BR78 serisinin ilk ürünlerden. Marklin çeşitli renk ve demiryollarından 3109, 3307, 3607 ve 3609 olarak da bu ürünü çıkarmış. Daha sonra da 37071-37079 numaraları ile de piyasaya sürmüş. Modellerin hiçbirinde duman üreteci bulunmuyor. Bu ikinci seride kuplör bağlantıları NEM 362 standardına uydurulmuş. 3106 özeli kırmızı tekerlekli siyah model olarak yapmak istediğime en yakın model. Analog AC.

Özcan:
Bacanın dış çapını 4,6mm ölçüyorum. Beni kışkırtıyor. Marklin bu modellerde hiç üreteç kullanmadı.
Ama 3,5mm deliği bacayı bozmadan delebilirsem olabilir.
Seuthe duman üretecinin 3,5mm çapında başlayıp genişleyen 20, 21 ve 24 numaradan voltaja uygun olanını seçerek ilerleyebilirim.
Legodan loko kabuğunu alttan tutan bir aparatla mengenede delme işlemi başarıyla oluyor. Hasar sadece 1 adet birli lego parçası ;)

Özcan:
Lego aparatı lokoyu mengeneye sıkıştırıp detayları ezmemek için iyi oldu. Delik de fena değil. Sonuçtan memnunum.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git