Markalar, üreticiler > Marklin

Marklin'de digitale geçiş

(1/7) > >>

ctekin:
Selamlar,

Oldukça deneyimli bir Marklin kullanıcısı arkadaşım bugün "delta setimi digitale nasıl çevireceğim" diye sorduğunda bayağı şaşırdım. Nasıl olacağını anlatınca da "bu kadar basit mi yani" dedi.

Evet! Her tür Marklin seti digitale geçirmek aslında çocuk oyuncağı.

Öncelikle neler gerekli (çalışan bir setiniz olduğunu kabul ediyorum)?

1 tane Mobile Station (20 ile 40 euro arası)
1 tane digital adaptör (10 ile 20 euro arası)
1 tane 4 giriş 2 çıkış 2 yollu anahtar (piyasadan bulunur)

Yapılacak işlem:

Mevcut transformatörünüzün aydınlatma (dikkat bu raya giden değil öbür -sarı ve kahverengi- çıkışlar!) çıkışlarını digital adaptöre bağlayın. Digital adaptörün çıkışlarını anahtar "1" nolu konumda iken akım verecek şekilde bağlayın. Transformatörün ray (kırmızı - kahverengi) çıkışlarını anahtar "2" nolu konumda iken akım verecek şekilde bağlayın.

Anahtarın iki çıkışını (+ ve -) akım iletme rayına lehimleyin.

Elinizdeki sistem şunu yapar: anahtar "1" konumundayken raya digital sinyal eklenmiş akım verir. Anahtar "2" konumundayken raya normal AC akım verir.

Böylece "1" konumunda raylarda digital lokolarınızı, "2" konumundayken hem digital hem analog lokolarınızı dolaştırabilirsiniz.

Püf noktası: digital konumunda raylarda analog loko bulundurmayın (veya onları izole edin) yoksa lokolar tam sürat yol alır.

Püf noktası 2: transformatörden digital adaptöre giren uçların polarizasyonu önemli değildir.

Püf noktası 3: digital adaptör ve transformatör çıkışlarında + ve - önemlidir, ters bağlamayın.

Sorular varsa bekliyorum.

Cem.

Okan:
Marklin'in de kolayca dijital olabilmesi sevindirici. Sırayla bakıldığında akımın yolu,

1. 220-16VAC Trafo
2. Trafo Aydınlatma çıkışından Dijital Adaptöre
3. Digital Adaptör çıkışından Mobile Station'a
4. Mobile Stationdan Raya

şeklinde mi ?

Bir de dijital loko herhalde  ;D ;D ;D

ctekin:
okan selam,

yol şöyle:

1) trafo aydınlatma --> digital adaptör --> 4 giriş 2 çıkış anathar
2) trafo ray --> anahtarın diğer girişleri
3) anahtar (sadece 2 çıkış var) --> ray

mobile station (ms) digital adaptöre bağlanıyor. digital adaptörün işlevi ms'den gelen sinyalleri akıma enjekte etmek.

yakında çizim koyacağım.

digital loko ayrıntısını unutmuşum :)

cem.

Okan:
Teşekkürler,

Bu mobile station ile dijital adaptörün ayrı olmasının özel bir esprisi var mı ? Yoksa birlikte olan modeller de sözkonusu mu ?

Bir de lokomotif konusu var, decoderlar da maliyet nerelerde dolaşıyor ? kolay bulunabiliyor mu ?

Şimdi diyeceksin bu sorular niye, evet benim elimdekilerin çoğunluğu 2ray ancak bir yeni bir antikacıdan iki Marklin setim var, kolay ve ucuza(şimdiye kadar 110YTL civarında bir maliyet söylemişsin, decoder hariç) denemeyi düşünebilirim.

Satmak mı ? şimdilik hiç düşünmüyorum...

ctekin:
Okan selam tekrar,

ms ile adaptörün ayrı olmasının esprisi ms'in gerçekten mobile olması: joystick gibi bişey. o yüzden trafodan ms'a hat gelmesi ve tekrar raya dönmesi anlamsız olurdu. bir de tabi anlattığım gibi uygulamalar (aynı raylarda digital/analog uygulaması) var.

decoder konusu en kolay kısmı işin: decoderlar (mesela ESU - ki acaip kalitelidir) normalleri 25 Euro civarında ve düşüyor. Sesli decoderlar da geçenlerde 100 Euro bariyerinin altına indi, bu sene herhalde 50'ye falan gelir - bu arada belirteyim: ESU decoderlarda istediğin buharlıya özel gerçek sesler var!

ancak işin en gıcık kısmı şimdi başlıyor: eski analog lokoları digital'e çevirmek için sabit mıknatıs - ve eğer istersen 5 kutup motor gerekiyor. daha mantıklısı DC loko alıp direk decoder ve pabuç ile işi bitirmek. bence o güzelim Marklin lokolarına dokunma - ben hiçbir eski lokomu digitale çevirmedim!

cem.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git