Gönderen Konu: TCDD Yük Katarı Modelleri Dönüşüm Çalışması  (Okunma sayısı 12649 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir

Saygıdeğer modeltrenciler.

Bu konumuzda; MTK üyemiz Sayın Alp Günalp Bey'e ait tren modellerinden, dizel makinenin çektiği arkasında
altı adet yük vagonunun bulunduğu yük katarı modellemesini oluşturmaya çalıştık.

TCDD DH 6507 Plaketli V-60 model Roco üretimidir.

2 adet kapalı yük vagonu ile 1 açık kasa yük vagonu Piko üretimidir.

3 adet balast vagonu Roco üretimidir.

Dizel makine üzerine uyarladığımız plaketler kendinden yapışkanlı dijital baskı etiket yapımıdır.

Vagonlar üzerinde uyguladığımız beyaz TCDD ve Ay-Yıldız logoları sulu çıkartma çalışmalarıdır.

Modeller üzerinde çini mürekkebi, akrilik boya, kuru toz pastel ve mat vernik uygulamaları olmuştur.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: TCDD Yük Katarı Modelleri Dönüşüm Çalışması
« Yanıtla #1 : Ocak 12, 2019, 22:41:09 »

Saygıdeğer üyemiz Alp Bey'in model tren koleksiyonunda TCDD yük katar modellerini iyi günlerde değerlendirmesi
dileklerimle sevgiler, saygılar.

Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı Arda Tırmaş

• Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Ocak 13, 2019, 04:56:38 »
Çok başarılı olmuş ellerinize sağlık, Alp Bey de güle güle kullansın,  gözüm kaldı doğrusu  :)

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ocak 14, 2019, 01:39:32 »

Arda Bey, çalışmamıza yönelik görüşleriniz için teşekkürler.

Hazır bu konu açılmışken ben de elimdeki modeltrenlerden, kömür yüklü açık yük vagonlarını,  TCDD logolu modeller
olarak dönüştüreyim istedim.

İtalyan demiryolları (FS) logolu 5 adet kömür yüklü açık  yük vagonları  dizisini TCDD yük vagonları katarı olacak şekilde
dönüştürmeye karar verdim.

Sergileme vitrininden 5 adet vagon modellerini alıp, üzerlerinde inceleme yaparak TCDD yazısı ve Ay-Yıldız logolarını
yerleştireceğim yerleri tespit ettim.

İtalyan Devlet Demiryolları ( FS: Ferrovie Dello Stato Italiane) logosu olan ''FS'' harfleri ile kapı üzerindeki 2 rakamını
vagon modeli üzerinden sileceğiz.

Saf alkol ile kulak temizleme pamuğunu kullanarak yazı ve rakamı siliyoruz. Vagon gövdesi üzerinde servis yazılarını
bırakacağımız için Tamiya maskeleme bantını silme işleminde bu servis yazıları üzerini kapatarak korumaya alıyoruz.

Beyaz TCDD harfleri ve Ay-Yıldız logosunu yerlerine yapıştırdıktan sonra sabitlemek için mat vernik sürüyoruz.

Mat verniği vagon modelinin tüm yüzeyine uyguluyoruz ki, kirletme yapacağımız kuru toz pastel yüzeye daha iyi
tutusun!

Vagon modelinin yüzeyi plastik enjeksiyonlu rengi olduğundan ayrıca boya tatbik edilmemiş. Bu durumlarda plastik parlak
ve kaygan olduğundan toz pastelin yüzeyde tutunması için mat vernik uygulayıp onun üzerine kuru toz pastel ile kirletme
yapıyoruz.

TCDD yazı ve logolu vagon modelimiz ile FS logolu fabrika çıkışlı model arasındaki farkı yaptığımız çalımalar sonucunda
bu şekilde görebiliyoruz.

Ön çalışma olarak bir vagonun tek yüzeyinde yaptığımız çalışmayı, bu vagon modelinin diğer yüzeyinde ve diğer 4 vagon
modellerinde yaparak çalışmamızı tamamlayacağız.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #4 : Ocak 14, 2019, 17:35:48 »
Hocam bu vagonlardan şöyle bir 5 tane daha bulup yapsan ne katar olur var ya, tadından yenmez.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Alp ÖNEY

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ocak 14, 2019, 18:06:13 »
Teoman Bey merhaba.

Sizinle MTK Forum sayesinde tanıştık. İlerleyen günlerde iyi arkadaş olduk, dostluğumuzu pekiştirdik.

Balzac'ın sözü gibi "iyi dostluk, hesapsız kurulur".

Ellerinize emeklerinize sağlık.

Sevgi ve saygılarımla.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Ocak 14, 2019, 20:30:35 »

Kemal Bey, merhaba. Önerinizi dikkate alıp bu vagon sayılarını arttırmaya çalışacağım. Gerçekten güzel bir TCDD
katarı olur.

Aşağıdaki videoda ‘’youtube’’ da TCDD trenlerini içeren bu konuda  bir çok video yayını bulunan ‘’bonusaga’nın aktardığı
görüntüler bu çalışmama ilham kaynağı olmuştur.

Eylül 1983'te Denizli-Afyon hattında Sütlaç yakınlarında görüntülenen TCDD yük katarındaki açık yük vagonları ile Br 52
sınıfı TCDD 56500 serisinden buharlı makinenin görüntüleri;Fikret Kızılok’un Leylim Leylim (Kara Tren) müziği ile çok güzel
bir sunum olmuş.

Alp Bey, merhaba.

Güzel sözleriniz ve nazik görüşleriniz için çok teşekkür ederim.

Dostluğumuzun en içten dileklerimle sürekli olması, her zaman benim için bir onur teşkil etmektedir.

Sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı mesut kurt

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Ocak 15, 2019, 11:51:16 »
Teoman Hocam,

Çok güzel bir çalışma oldu, ellerinize sağlık,

Kemal abi haklı bu vagonlardan çok olmalı, hatta benim de edinmem lazım.

Alp Bey, vagonlarınızı güle güle kullanın...

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Ocak 15, 2019, 22:18:09 »

Mesut Bey, vagonların hepsinin her iki taraflarına TCDD ve Ay-Yıldız logolarının çıkartmalarını yapıştırdım.

Modellerin gövde üzerinde eskitme çalışmalarını sürdürüyorum. Sayılarını arttırma için araştırma yapacağım.

Çevrimdışı Özcan

• Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Ocak 16, 2019, 07:25:46 »
Teoman Bey,

Ben ne yazık ki forumdaki resimleri göremiyorum. Sadece yazılardan neleri kaçırdığımı hissedebiliyorum.
Gönderdiğiniz youtube linki çalışıyor. Resimler ek olduğunda da görünüyor. Ama mesajların arasındaki resimler görülemiyor ve filmler bulunamıyor.

Buna nasıl çözüm bulabilirim, acaba?

Özcan

Çevrimdışı Arda Tırmaş

• Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Ocak 16, 2019, 09:51:37 »
Özcan Bey bu linki açınca resmi görebiliyor musunuz

https://hizliresim.com/7a711v

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #11 : Ocak 16, 2019, 11:11:38 »
Teoman Hocam merhaba

Bu vagonlar üzerindeki yükler fabrika imalatından dolayı aynı model istiflenmiş
Acaba bu yüklerden en azından bir ikisinin yönünü değiştirip asimetrik bir yük görüntüsü elde etme imkanı varmı?

Çevrimdışı Özcan

• Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Ocak 16, 2019, 19:51:28 »
Arda Bey
Linki açtığımda hizliresim.com adresinde resim ikonu çıkıyor. İkona tıkladığımda 403 Forbidden diye mesaj çıkıyor.

Hizliresim.com adresinden mi, benden mi çözemedim.

Özcan

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Ocak 16, 2019, 21:18:36 »

Teoman Hocam merhaba

Bu vagonlar üzerindeki yükler fabrika imalatından dolayı aynı model istiflenmiş
Acaba bu yüklerden en azından bir ikisinin yönünü değiştirip asimetrik bir yük görüntüsü elde etme imkanı varmı?

İhsan Bey, merhaba.

Tespitiniz doğrudur. Uyarınız için çok teşekkür ederim.

Önerinizi dikkate alarak vagon içindeki kömür kümelerinin yönlerini değiştirerek dizideki asimetrik görüntüyü elde etmeye
çalıştım. Yine de kümelerin üzerinde bazı eklemeler yaparak hepsinde farklı bir görünüm oluşturacağım.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Ocak 16, 2019, 21:39:27 »

Teoman Bey,

Ben ne yazık ki forumdaki resimleri göremiyorum. Sadece yazılardan neleri kaçırdığımı hissedebiliyorum.
Gönderdiğiniz youtube linki çalışıyor. Resimler ek olduğunda da görünüyor. Ama mesajların arasındaki resimler görülemiyor ve filmler bulunamıyor.

Buna nasıl çözüm bulabilirim, acaba?

Özcan

Özcan Bey, merhaba. Burada sorun, kıtalar arası linklerde yaşanan teknik bir durum sanıyorum.
İşin teknik boyutunu tam bilemiyorum. Size mesaj altında Ek Seçenekler sisteminden fotoları aktarabilirim.

Konuların işlenişinde resimlerin altına açıklamalar yaptığımız için  büyük ölçüde (800 pixel) direk foruma
resim aktarımı izlenim yönünden uygun oluyor.

Çevrimdışı Özcan

• Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Ocak 17, 2019, 02:26:03 »
Teoman Bey,

Resimleri eke koyduğunuz için teşekkür ederim. Görebildim. Harika görünüyorlar. Eskitme de muhteşem duruyor.

Bu arada belki diyerek hizliresim.com'da hesap açtım. Ama resimlerin bulunduğu dosyaları göstermesine karşın, resimler halen bana yasaklı :(
Hizliresim.com'a mesaj attım. Umarım çözülür.

Özcan

Çevrimdışı Özcan

• Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Ocak 17, 2019, 02:37:52 »
Bir ekleme yapayım.
Mehmet Utkan Bey'in marklin-users.net adresine depolayıp MTK forumlarında paylaştığı resimler sorunsuz gözüküyor.

Teoman Bey,

Çıkartmadan önce zemini parlak vernikle kaplamış mıydınız?

Özcan

Çevrimdışı GOKHAN OZKAN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Ocak 17, 2019, 08:46:02 »
Teoman Bey,

Çok güzel bir çalışma.

Emeğinize sağlık olsun.
G. ÖZKAN

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Ocak 17, 2019, 12:49:14 »

Teoman Bey,

Çıkartmadan önce zemini parlak vernikle kaplamış mıydınız?

Özcan

Özcan Bey, decal çqlışmalarında geçmiş yıllarda zeminin pürüzsüz olması için parlak vernik uygulanırdı. Önce parlak vernik sonra
sulu çıkartma yapıştırılır tekrar üzerine sulu çıkartmanın yüzeyden çıkmaması için vernik uygulanırdı.

Ek seçeneklerde fotoğrafını eklediğim ''microsel ve microset'' malzemeleri decal (sulu çıkartma) çalışmalarında kullanılmaktadır.

Bu ürünler sulu çıkartma malzemesini yumuşatmakta ve yüzey pürüzlü olsa bile esnetip yüzeye iyi bir şekilde yapışmasını sağlamaktadır.

Ben bu ürünleri kullanıyorum. Decal üzerine bu malzemeleri uyguladıktan sonra belli bir süre kurumasını bekleyip, (15 dakika gibi bir süre
yeterli gelmektedir.) üzerlerine mat vernik uyguluyorum. Sonra kuru toz pastel ile eskitme ve kirletme yapıyorum.

Gökhan Bey, çalışmamızla ilgili duygu ve düşünceleriniz için çok teşekkür ederim.

Sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #19 : Ocak 20, 2019, 01:12:15 »

Saygıdeğer modeltrenciler,

Konu başlığımızda belirttiğimiz TCDD Yük Katarı modellerimizden 5 adet açık kasa kömür yükü taşıyan Lima üretimi
vagonlarımıza elimizde bulunan farklı renkte 1 adet yine açık kasa yük vagonu ekleyeceğiz.

Ancak bu yük vagonu SNCF (Fransız Devlet Demiryolları) olarak yeşil renkte modellenmiş. Kuplörleri de eski tip büyük
nem kuplör özelliğindedir.

Diğer 5 adet açık kasa yük vagonlarına uyumunu sağlamak için bu vagonun rengini ve kuplörlerini değiştireceğiz.

Bir başka yapacağımız işlem ise diğer vagonlarda bulunan kömür yükünü bu vagona uygulayacağız.

Kömür yükü olarak ince bulgur ve alt yapısında ise karton destek kullanacağız. Bulgurları yapıştırıp Vallejo 70950 mat
siyah ile boyayıp kömür rengine dönüştüreceğiz.

Vagonun üzerindeki servis yazılarını alkol ile silip, üzerine airbrush kullanarak Tamiya XF-79 Mat ''Linoleum Deck Brown''
(Muşamba Güverte  Kahverengisi) rengini uygulayacağız. Bu renk diğer vagonların rengine en yakın renktir.

Boya sonrası TCDD ve Ay-Yıldız logolarının çıkartmalarını gövdeye yapıştırıp, gerekli kirletmeyi yapacağız.

Yukarıdaki açıklamalarımız doğrultusunda yaptığımız çalışmaların resimlerini izlenimlerinize sunuyorum.