Gönderen Konu: Dağ Yapımı  (Okunma sayısı 37611 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Dağ Yapımı
« : Ocak 20, 2013, 18:47:51 »
Kurgusunda dağ, tünel veya yükseklik yapmak isteyen arkadaşlara adım adım yapım aşamalarını  faydalanmaları için yabancı forumlardan arşivlediğim resimler ile paylaşıyorum. Resimlerin yeterli olduğunu düşündüğümden yazı yazmadan sizleri bol bol resim ile baş başa bırakıyorum. İlk resim planlama ikinci resim ise dağın bitmiş hali.

Sevgiler

Ferda

« Son Düzenleme: Ocak 20, 2013, 19:02:53 Gönderen: Ferda »
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Dağ Yapımı
« Yanıtla #1 : Ocak 20, 2013, 18:51:27 »
1.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Ocak 20, 2013, 18:53:36 »
2.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ocak 20, 2013, 18:55:17 »
3.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Ocak 20, 2013, 18:56:58 »
4.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ocak 20, 2013, 18:58:33 »
5.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Ocak 20, 2013, 19:00:29 »
6.

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #7 : Ocak 20, 2013, 21:36:55 »
ferdacığım.
gene gerkeni yapmışssın. arşivine paylaşımına sağlık.
ama illa bok atacam ya.. yeni yapanlar için :kayaların rengi cok sert gri ve yekdüe olmuş..
sizler araya toprak rengi koyunuz.. hani kahve,acık kahve,biraz bej vs...

Çevrimdışı Alper Garan

• Alper Garan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Nisan 17, 2014, 13:59:12 »
Yeni ve ilk olacak kurgumda kesin bir dağ tüneli olacak diye planlıyorum. Büyükçe bir tane :) Açıkçası burada Ferda Bey'in paylaştığı örnek aklımdakine çok benzediği için çok ilgimi çekti. Açıkça çok da güzel bir sonuç elde edilmiş.

Burada tek sorum; anladığım kadarıyla bu dağ çok da hafif görünmüyor ve sonunda tabana da monte olmuş halde ortaya çıkıyor. İçinden geçen tünel de kısa değil. Olurda bir sebepten tünelin içinde lokonun veya vagonların raydan çıkması durumunda nasıl müdahale ediliyor?

Benim durumumda planladığım gibi olursa tüne oval kurgunun 180 derecelik bir yayı olduğu gibi tünel içinden geçecek. Bu yüzden beni en çok düşündüren acil durumlarda tünelin içine kolayca müdahale etmek nasıl mümkün olur.

Çevrimdışı NaciAklan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Nisan 17, 2014, 17:19:37 »
Dağ, iskelet üzerine kaplamadır. Yani, istediğiniz şeklin kaba bir iskeletini yapıp üstünü kaplarsınız. En gözde kaplama malzemesi tıbbi alçı bezidir. Dağın duvara bakan tarafını açık bırakırsanız (ya da sabit masa üstüne kurmuyorsanız altında sığabileceğiniz bir delik bırakın) raydan çıkan vagonlara kolayca erişebilirsiniz. Kolay gelsin

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Nisan 17, 2014, 17:32:17 »
Alper merhaba,

Böyle büyük tünellerde seninde düşündüğün gibi içine ulaşabilmek çok gerekli. Duvar kenarlarından birinde açıklık olması durumuna tünelin arka kenarlarından birine kapak en pratik çözüm. Şayet tamamen duvar ile çevrili bir köşe ise Naci'nin yazdığı gibi alttan bir kapak olabilir. Paylaştığım resimlerde modelci sol kenara kapak yapmış. Pek belli olmasada çizerek paylaşıyorum.

Sevgiler

Ferda

Çevrimdışı Alper Garan

• Alper Garan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Nisan 17, 2014, 19:33:52 »
Naci bey; tıbbi alçı bezi güzel fikirmiş. Onu kolayca temin etmek mümkün müdür acaba?

Ferda bey yönlendirme için teşekkürler. Dağın 3 tarafı duvara gelecek gibi. Tek sorun arkalarında mesafe olmayacak o yüzden teknik olarak zor olabilir. dağ üstünde kapak fikrine bakmak lazım ama kapak sınırları çok sırıtır mı diye endişe ediyorum. Neyse bakalım. yapım aşamasında göreceğiz sanırım :)

Çevrimdışı Naci

• Naci Gürbüz
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?STANBUL
« Yanıtla #12 : Nisan 17, 2014, 20:01:56 »
Kolay gelsin. Dağı strafordan yaparsanız, üst taraftan bir kapak yaparsınız. Ben gerek N kurguda ve HO kurguda başarı ile bunu uyguladım. Çok pratik ve hiçbir sorun çıkmaz. Kapağı iyi ayarlarsanız belli bile olmaz. Strafor kullanırsanız, dağın tamamını da kaldırabilirsiniz. Vaktim olursa resim göndermeye çalışırım. Selamlar...

Çevrimdışı Alper Garan

• Alper Garan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Nisan 17, 2014, 21:21:12 »
Baya arştırıyorum aslında bu dağ işini. Bir kaç tane çok başarılı strafor örneği gördüm. Gerçekten yapılabilirliği kolay gözüküyor ve dediğiniz gibi tık diye kaldırmak da mümkün ama özellikle strafora şekil verme aşamasında gerçekçi yapabilirmiyim diye düşünüyorum. Bir de evde yapacağım için straforun artığı ve pislği çok fena. Karımın dağla birlikte beni kapı önüne koyması tehlikesi ile karşı karşıyayım :)))

Çevrimdışı Naci

• Naci Gürbüz
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?STANBUL
« Yanıtla #14 : Nisan 17, 2014, 22:29:05 »
Sayın kardeşim. Bu işin 4 tane handikabı vardır..Birincisi eştir.Bunu hallettikten sonra yer problemi gelir. Bunu da halletmiş sen üçüncü  aşama ekonomik güç gelir. Ve son aşama tutku ve beceri kısmıdır. Ben üç aşamayı geçtim ancak yer bakımından ebatlarına göre çalışma yapabiliyorum. Bence sen birinci aşamada takılmışsın gibi..Ama bir yerde eşler böyle bir hobi ile meşgul olmamızı bir müddet sonra hoş karşılıyorlar..Meğerki başka hobimiz olmaya....Ben bu hobi ile elli senedir uğraşıyorum. 40 senedir evliyim. Yani eşim hobi üzerine geldi..Bu hobiden vazgeçilmiyor..ancak psikolojik tedavi uygulanması hariç...Yinede sizleri böyle bir hobinin yanında olmanızdan dolayı kutluyorum..Başlamış bir iş bitmiş sayılır..Ayrıca her konuda yardımcı olmaya hazırım..Sevgi ve saygılar..

Çevrimdışı NaciAklan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Nisan 18, 2014, 01:20:42 »
Eczanelerde alçı bezi bulunur. Ucuz bir alternatifi ise gazete ve beyaz tutkal kullanmaktır. Naci Abi'nin yöntemi de gayet kulanışlıdır ama o zaman da dağ fazla geride, dip köşede oldu mu uzanmakta zorlanırsın.

Çevrimdışı Alper Garan

• Alper Garan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Nisan 18, 2014, 11:04:06 »
Sayın kardeşim. Bu işin 4 tane handikabı vardır..Birincisi eştir.Bunu hallettikten sonra yer problemi gelir. Bunu da halletmiş sen üçüncü  aşama ekonomik güç gelir. Ve son aşama tutku ve beceri kısmıdır. Ben üç aşamayı geçtim ancak yer bakımından ebatlarına göre çalışma yapabiliyorum. Bence sen birinci aşamada takılmışsın gibi..Ama bir yerde eşler böyle bir hobi ile meşgul olmamızı bir müddet sonra hoş karşılıyorlar..Meğerki başka hobimiz olmaya....Ben bu hobi ile elli senedir uğraşıyorum. 40 senedir evliyim. Yani eşim hobi üzerine geldi..Bu hobiden vazgeçilmiyor..ancak psikolojik tedavi uygulanması hariç...Yinede sizleri böyle bir hobinin yanında olmanızdan dolayı kutluyorum..Başlamış bir iş bitmiş sayılır..Ayrıca her konuda yardımcı olmaya hazırım..Sevgi ve saygılar..

Öncelikle desteğiniz için teşekkürler. Eş konusunda biraz mübalağa yapıyordum aslında. Sağolsun eşim uzun solluklu bu hobi için beni destekleyenlerin başında geliyor. Hatta ben kurguyu sığdırmak için santim hesapları yaparken bana daha büyük bir yer açmak öneri veren de kendisiydi :) Desteğim veyerim hazır. Hatta babam sağolsun elimde sahip olduğumun 2 katı kurguyu kaldırabilecek malzemem de mevcut. Kendisi eski trencilerden olup emekliliği için Bodrum'a taşınırken elindeki herşeyi verdi :) Şu an elimdeki alana bir masa yaptırma aşamasındayım. Umarım iş yoğunluğma göre 1-2 aya kadar ben de kurgu yapımımı forumun ilgili bölümünde paylaşmaya başlayacam. O noktadan sonra desteğiniz ve önerileriniz çok daha önemli olacak.

@NaciAklan Bey; Alçı bezi konusunu araştıracam. Eczanelerden kolayca tedarik ediliyorsa onu seçeceğim. Tekrar teşekkürler :)

Çevrimdışı NaciAklan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Nisan 18, 2014, 11:48:31 »
Merhaba Alper,

Bir de masa önerisi yapayım: Masa üst tablası yerine çapraz kirişlerle desteklenmiş çerçeve daha iyidir. Hem fazla ağır olmaz, hem daha ucuz olur, hem de gerekmeyen yerler (Mesela dağların altı) boş kalacağından erişim sorununuz hallolur.

Kolay gelsin

Çevrimdışı Alper Garan

• Alper Garan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Nisan 18, 2014, 12:15:08 »
Fikriniz enteresanmış ama kafamda çok canlandıramadım.

Masa konusu önemli. Altını kullanmak istiyorum ama aynı zamanda elektrik aksamıda alttan geçeceği için nasıl yaparım emin olamadım. Ben üst tablanın sıkıştırılmış sıunta olmasını düşünmüştüm. 5 cm civarı. Kurguyu da bunun üzerine koyacağım kalın strafor üzerine yapmayı planlıyorum. Strafor üzerinde kurgu çalışması daha rahat oluyor sanırım. En azından şu ana kadar okuduğum yorumlar öyle.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #19 : Nisan 19, 2014, 00:25:44 »
Alper kardeşim ,gördüğün gibi  bazı şeyleri yazı ile tarif etmek mümkün değil , canlı bilgi için klübe gelmen gerek.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.