Gönderen Konu: Yapımına devam ettigim 7/14 inç trenin kazan yapımıyla ilgili bazı detaylar  (Okunma sayısı 5083 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ersan

• Forum Üyesi
  • çengelhan Rahmi M.KOÇ müzesi Ankara
kazan yapımı sırasında yaşadığım üretim ve kontrol aşamalarıyla ilgili bir kaç resim

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ersan kardeşim ellerine sağlık , şu ultraviole ışıkla kaynak kontrolu nasıl yapılıyor , anlatman mümkün mü acaba.?
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı ersan

• Forum Üyesi
Kemal bey,ultraviole ışıkla kaynak kontrolü piyasada daha çok penetran kontrolü olarak bilinir.
Penetran sonderece akışkan çeşitli renklerde üretilen fosforlu yapay bir sıvıdır.O kadar akışkandırki gözle görülemeyen mikroskopik çatlak ve deliklere girer.
   Kontrol edilecek kaynak yüzeyi öncelikle çok iyi bir şekilde temizlenir,daha sonra kaynak yüzeyinin sadece bir tarafına dikkatli bir şekilde fırça
ile sürülür ve 3-4 dakika kadar beklenilip karanlık bir ortamda kaynak yüzeyinin sıvı sürülmeyen diğer yüzüne ultraviole ışın çıkartan özel bir lamba
ile ışık tutularak bakılır eğer kaynakta bir çatlak yada delik var ise pnetran sıvısı fosforlu bir şekilde parlayarak delik yada çatlagın yerini belli eder.
  Bu kontrol sadece çatlak yada deliklerin kontrolünde kullanılır kaynagın saglamlıgı konusunda bir fikir vermez.
Kazan bittikden sonra basınç testinden geçerse kaynak sağlam demektir.
saygılarımla

Ersan Doğan

Çevrimdışı ysunbul.1

• Yusuf
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ESKİŞEHİR
  • Dostluklar Cam gibidir,çabuk k?r?l?r,zor onar?l?r.
    • Emekli Makinist
   Ersan Bey,çalışmalarınızı hayranlıkla izliyorum,sizin becerileriniz gerçekten olağan üstü bir emek ürünü olarak ortya çıkıyor,bu konuda bir kaç WEB gruplarında sizin tanıtımınız ile ilgili bağlantılar paylaştım,Detayları e-mail adreslerinize gönderdim,oradan takip edebilirsiniz,
   Başarılı çalışmalrınızın devamını dilerim.
   selam ve Sevgilerimle.
   Yusuf SÜNBÜL

Çevrimdışı ersan

• Forum Üyesi
Çok teşekkürler Yusuf bey,iyi çalışmalar diliyorum