Gönderen Konu: Armut Hat - Return Loop  (Okunma sayısı 11320 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Armut Hat - Return Loop
« : Ocak 15, 2007, 19:06:05 »
Bu konuda Kamil beyin http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=242.msg3011#msg3011 başlığındaki çizimlerine ek olarak, Hornby'nin sinyal direği kitinin içinden çıkan klavuzdaki çizimi paylaşıyorum.

Hornby makasların izolasyon özelliğine ve izolasyonlu ray parçaları ve sarı on-on anahtar kullanılarak bir devre sağlanmış.

ktuzunalp

• Ziyaretçi
Ynt: Armut Hat - Return Loop
« Yanıtla #1 : Ocak 16, 2007, 11:05:36 »
Benim burada tam aklıma yatmayan nokta, kutupları ters çevirdiğinizde trenin ters yönde hareket etmek zorunda olduğu. Sanırım kumandayı ters çevirmekten kurtulamıyoruz. Fleischmann kataloğunda da çift ayırıcı kullanlımış, yalnız anahtar sistemini vermemiş, veya ben tam anlamadım.   

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ocak 16, 2007, 12:43:18 »
Tamam, bunlar oturdu, ama ray kutupları ters çevrilince, normalde ileri giden tren, bu defa geri yönde gidecek. Bunun için kumanda dan gelen voltaj da ters çevrilmeli ki, tren yine aynı yöne gitsin. Bu nedenle izole ray kutupları ters çevrilirken, aynı anda kumanda kutupları da ters dönmeli, benim aklımdaki soru bu iki işlemin nasıl senkronize hale getirileceği, nasıl bir otomasyon yapılabileceği. 

Yukarıdaki işlemler DC için, DCC'de armut kontrolü için otomatik birşey yapılabiliyor mu? 
« Son Düzenleme: Ocak 16, 2007, 12:47:43 Gönderen: ktuzunalp »

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Ocak 16, 2007, 17:27:17 »
Özgür bey, çok teşekkürler, aydınlatıcı oldu.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Ocak 21, 2007, 00:02:01 »
Bugün izole raylar ve anahtar ile deneme yaptım. Kamil bey haklısınız, hem akım yönünü değiştirmek gerekiyor. Akım yönü, anahtar konumu değiştirdikten sonra son olarak makas yönü ayarlayarak harekete devam edebiliyorsunuz. Yani üçü birden ve sıralı olmaz ise, ya gitmiyor ya da geri gidiyor. Diğer bir dezavantaj da armut aşırı yer kaplıyor, gerçi uzun bir treni çevirmek için başka alternatifi de yok.

Özgür, Hornby'Nin çizimindekini uyguladım ve sonuç bu oldu, bir şeyi yanlış yapmış olabilirmiyim ? incelersen sevinirim.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ocak 21, 2007, 22:14:54 »
değiştirmek çok kolay, sadece trafoda ileri-geri yön tuşuna basmak yeterli değil mi?  :)

Sadece trafo değil, sarı anhtarı ve makası da aynı anda ayarlamak gerekli yani üçünü senkron yapacak bir düzenek kurmak gerekli. Diğer taraftan burası bir sinyal direği yerleştirmek için çok uygun, eğer armutun yer kaybını göze alıyorsak...

Teşekkürler.

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #6 : Ocak 21, 2007, 22:41:14 »
Merak etme Özgür.İzmir diaromasında olacak.Programımda var.Hem de üstten köprülü bir şekilde... ;)
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Ocak 22, 2007, 13:57:35 »
Bir terslik olduğunu hissediyordum. Şöyle olsa, bir çoklu anahtar koydunuz, ray kutupları ile birlikte trafo kutuplarını da değiştirsin. bu durumda tren armuttan kesintisiz bir hareketle çıkış yapacaktır. Ancak armut dışında kalan bütün hattınızın da kutupları değişmiş olacak. Örneğin, armuttan çıktıktan sonra bir bekleme noktası yapılırsa, orada trafo kutupları tekrar normale çevrilip, ondan sonra tren harekete devam edebilir. Ben şahsen bir ana hatta, trafo hangi yöne döndürüldüğünde trenin hangi yöne gideceğini karıştırmamak isterim.

Benim bu konuyu zorlamamın nedeni, film çekimi yapılırken trenin armuttan kesintisiz geçebilmesini anlayabilmek için.

Selamlar hepinize.

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Ocak 22, 2007, 14:58:19 »
.
« Son Düzenleme: Ağustos 09, 2007, 13:43:44 Gönderen: ktuzunalp »

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Ocak 22, 2007, 15:17:54 »
ben bu dc deki armut isinden pek anlamıyorum ..sanırım akım ters oluyor sona dogru onu soyle yapabiliriz sanırım..

sona dogru lokonun 1,5 misli uzunlugunda bir rayı izole ederek loko izole raya geldigi yondeki rayı baglantısını izole ederk gidecegi yondeki raydan beslemesini alırız.ancak artı ve eksi yer degistirince geri geri gitmeyecekmi?saygılar a.usta

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Ocak 22, 2007, 15:26:05 »
Abdurrahman bey, benim yazdığım da bu "geri gitme" meselesini olabildiğince hafif atlatmayı amaçlıyor. Başlangıçta ileri giderken rayları ters çevirirsek geri gider ama aynı anda trafodan gelen akımı da ters çevirince yine aynı yönde gider. Sona yaklaşınca problem çıkıyor, tren ters döndü, ama "ters akımla düz gidiyor" (biraz kafa karıştırıcı bir mantık, ama işler). Tren armuttan çıkar (hala "ters akımla düz gidiyor", hatırlayın raylar da değişmişti). En son işlemde treni bir noktada (sinyal olabilir) bekleteceğiz. Bu noktada bir el çabukluğu ile trafo kutupları ile armut içindeki rayların kutupları da eski haline dönecek. Bence bu sistem işler, devre şemasını çıkartabilirsem paylaşmaya çalışırım.   
« Son Düzenleme: Ocak 22, 2007, 15:28:52 Gönderen: ktuzunalp »

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Ocak 22, 2007, 15:37:45 »
Açıklama: Armuta giriş sırasında trafo kutupları ters çevrilecek derken, trafonun akımını üzerindeki kumanda düğmesinden ters çevirmeden söz etmiyorum. Trafo akımı, bir anahtardan ters çevrilecek, trafo düğmesi hep aynı yönde kalacak. Çıkış beklemesinde de aynı şey, trafo kutupları anahtardan eski haline gelecek.

ktuzunalp

• Ziyaretçi
DC Armut Hattan Beklemeden Otomatik Geçiş Şeması ve Aşamaları
« Yanıtla #12 : Ocak 24, 2007, 17:54:34 »
.
« Son Düzenleme: Ağustos 09, 2007, 11:41:18 Gönderen: ktuzunalp »

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Ocak 25, 2007, 10:09:57 »
Okan bey, rica ederim, mesajı hızlı yazdığım için epeyce de yazım hatası yapmışım, kusura bakmayın, şimdi yakaladıklarımı düzelttim.

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Ocak 25, 2007, 11:40:06 »
Okan bey,

Sizin söylediğiniz de doğru. Ancak sizinkinde mutlaka "yönlenmediği hattın elektriğini kesen" akıllı bir makas kullanılmalı.

Hornby makaslı sistemde kontak işinin bir bölümünü makas üstlendiği için, anahtardaki (veya sürgüdeki) kontak sayısı azalıyor. Sizinkinde "bridged" yazan "köprülenmiş" aktarmalar var. Bu bağlantıların var olabilmesi Hornby makas sayesinde, yani Hornby için sizinki doğru yöntem. Lima makasta ise "bridged" yapsak hemen kısa devre oluşur.

Fleischmann makasta her iki sistemi de uygulayabilirsiniz çünkü iki şekilde de ayarlanabiliyor.

Sonuçta makasa göre devre seçilmeli.

Görüşmek üzere.

« Son Düzenleme: Ocak 29, 2007, 13:37:20 Gönderen: ktuzunalp »

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Ocak 30, 2007, 14:43:39 »
Özgür bey,

Teşekkür ederim, çıkarmaya çalıştığım devrenin en ilkel hali.

Ne dersiniz, sizce treni röleler ile ve dışarıdan hiç müdahale edilmeden geçirebilirmiyiz ?
« Son Düzenleme: Ocak 30, 2007, 14:45:45 Gönderen: ktuzunalp »

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Ocak 30, 2007, 14:55:54 »
kamil bey bir fikrim geldi
nane limon olabilirmiyim...konuya

saygılar a.usta

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Ocak 30, 2007, 15:47:54 »
Ne demek, bal şerbet olursunuz, lütfen;

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Ocak 30, 2007, 16:09:08 »
izole ray dusunun onun ustune gelen lokonun gelis yonundeki elektrikler dediginiz gibi coklu salterle kesilir obur hattan gelis hattından raylara elektrik verilir boylece artı eksi yon degistirmis olur

saygılar a.usta

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Ocak 30, 2007, 16:16:50 »
Biraz daha açabilirmisiniz, görülen izole parça armutun hangi bölgesinde yer alıyor ?