Markalar, üreticiler > Piko

PIKO Digi1 ile Hornby Decoder uyumu sorunsuz gerçekleşiyor.

(1/2) > >>

Okan:
Bu akşam yaptığım denemede elimdeki PIKO 57186 başlangıç setindeki Digi1-DCC ünitesi ve içinde Uhlenbrock 56120 decoder olan PIKO 57186.11 BR 146 "Metronom" lokomotifi ile Hornby R8215 Decoder monte ettiğim Hornby R2592 Freigliner "530" lokomotifin uyumlu olarak çalışabildiğini gördüm.

Decoder montajı ile ilgili konuları Hornby başlığında verdim, PIKO ile uyum hakkında PIKO başlığında bu konuyu paylaşmak istedim.

Fotografta gördüğünüz iki loko, aynı rayda, PIKO kumandası ile kontrol edilebiliyor. Kumanda PIKO'nun Digi1 sistemine(ikinci foto) IR ile sinyal gönderiyor, Digi1 de raylara DCC sinyallerini gönderiyor.

Raylar üzerine lokomotifleri teker teker(bir anda bir tane) koyarak adreslemeyi yapıyorsunuz. Programlama tuşu stop tuşunun hemen solundaki tuş.
Programlama yapma sırasında ray üzerinde bir tek loko olmalı, aksi durumda raydaki tüm lokolar aynı adrese programlanıyor.

Programlama için programlama tuşuna iki kere basıldıktan sonra istenen adres tuşlanıyor. Digi1 0 dan 127ye kadar 3 basamaklı sayıları adres olarak kabul ediyor. Adres tuşlandıktan sonra tekrar programlama tuşuna 1 kez basılarak adres lokoya kaydediliyor.

Daha sonra lokoyu seçmek için loko tuşu ve adresi tuşlanıyor.

Örnek:
Hazır loko C kanal 3 adresinde, elektrik verilince kumanda dan C kanalı tuşlanır,

Hornby decoderlı loko raya konur,

Ptuşu Ptuşu 5 Ptuşu basıldığında ikinci loko 5 adresine set ediliyor.

Sonrasında Loko tuşu 3 geri tuşlanarak PIKO loko ileri,  Loko tuşu 5 tuşlanarak Hornby loko ileri yapmak mümkün..

Basit DCCye hoşgeldiniz.

holyman:
iyi günler size bir konuda danışmak istiyorum elimde br97 var pikonun dün 59190 ses modülü taktım kumandada f1 f2 f3 f4 fonkiyonları ile bir kaç ses çıkarabildim ama f5 f6 f7 f8 fonkiyonlarını çalıştıramadım f+4 gibi fonksiyonları nasıl çalıştırabilirim mesela horn gösteriyor kullanma kılavuzunda ama o ses yada anans sesini bir türlü alamadım acaba bu konuda bir bilginiz varmı?? teşekkürler

kemalomay:
Yavuz kardeşim , sağlıklı bir cevap alabilmek için , hem kullandığın ses modülünün hem de  kullandığın dijital kumandanın markasını da yazman gerekiyor.

holyman:
Ses modülü piko 56190 kumanda ise yine piko digi fern digi

kemalomay:
Yavuz , Piko uzmanımız Okan yurt dışında maalesef , gelince ilgilenir olayla.

Bir uyum sorunu olamaz , her şey piko , elindeki ses modülünün kitapçığına iyi bak , bir kaç model için geçerli olabilir , bazı ses modüllerinde sadece 4 ses olabiliyor , eğer kitapçıkta başka bir modül numarası daha varsa gördüğün ve sende çalışmayan özellikler o numaralı modüle ait olabilir.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git